Choroba zakaźna trzody chlewnej w Polsce. Unia wprowadza nowe przepisy
Choroba zakaźna trzody chlewnej, czyli afrykański pomór świń to niebezpieczny dla zwierząt wirus, który jest sporym problemem dla europejskich hodowców. Wciąż pojawiają się nowe rozwiązania, Aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się go wśród zwierząt. Komisja Europejska wydała aktualizację dotyczącą obowiązujących w Polsce obostrzeń.
Nowe informacje w sprawie choroby zakaźnej trzody chlewnej
Afrykański pomór świń (ASF) to groźna i bardzo zakaźna choroba, na którą zapada trzoda chlewna, a także dziki. W 2024 roku w Polsce wykryto kolejne ogniska zakażenia, co wiązało się z ogromnymi stratami finansowymi dla hodowców. Wystąpienie ASF skutkuje całkowitym zablokowaniem możliwości eksportu świń oraz wieprzowiny do państw trzecich. Zakazany jest też handel tymi zwierzętami w obrębie UE. Nie mogą zostać puszczone w obieg także produkty odzwierzęce.
W lipcu Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu kolejnego ogniska choroby, zwiększył się więc zasięg strefy czerwonej i różowej. Aby przeciwdziałać eskalacji afrykańskiego pomoru świń, wprowadzono specjalny program walki z ASF. Teraz Komisja Europejska wydała specjalne rozporządzenie wykonawcze, które dotyczy Polski.
Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2025 r. Wiemy, kiedy złożyć wniosek Tragedia w gospodarstwie rolnym. Mężczyzna zginął po ataku bykaProgram walki z chorobą zakaźną trzody chlewnej
Resort rolnictwa wyszedł z projektem wprowadzenia w Polsce w latach 2025–2027 programu walki z afrykańskim pomorem świń. Działanie to ma na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym ASF oraz poszerzenie wiedzy na temat tej choroby i jej zwalczania. To kontynuacja już wcześniej prowadzonych działań na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 5 kwietnia 2024 r.
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji można znaleźć szczegóły dotyczące nowego projektu. Jedna ze zmian dotyczy badań serologicznych przeprowadzanych za pomocą testu ELISA.
Zgodnie z Rozdziałem III pkt 2.12. "Zawiadomienia Komisji w sprawie wytycznych dotyczących zapobiegania afrykańskiemu pomorowi świń oraz zwalczania i likwidacji tej choroby w Unii ("wytyczne dotyczące ASF")" podstawowym testem służącym do wykrywania ASF u dzików na obszarach objętych ograniczeniami w związku z ASF oraz na obszarze wolnym jest test PCR. Natomiast wykrywanie przeciwciał testem ELISA nie powinno być stosowane do wczesnego wykrywania wirusa ASF, lecz jako test uzupełniający. Sam pozytywny wynik testu serologicznego nie musi wskazywać na występowanie wirusa, dlatego też jego wykonywanie w państwie członkowskim nie jest obowiązkowe" — czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Program walki z afrykańskim pomorem świń jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Pierwsze efekty wcześniej podjętych działań są już widoczne. Komisja Europejska wydała rozporządzenie wykonawcze, zgodnie z którym zdjęto strefę czerwoną z jednego obszaru, nastąpiło też spore zmniejszenie strefy różowej.
Zniesienie strefy ASF w Polsce
Największymi ograniczeniami były objęte tereny powiatów: chełmińskiego, kwidzyńskiego i sztumskiego. Tam ogniska ASF zaczęto wykrywać od lipca do sierpnia 2024 roku. Początkowo zakładano, że strefa czerwona będzie tam obowiązywać do lata tego roku, ponieważ zazwyczaj takie są procedury w przypadku ognisk mnogich. Teraz okazuje się, że Komisja Europejska podjęła decyzję o wcześniejszym zniesieniu obostrzeń.
Strefę czerwoną zniesiono na tych obszarach:
Województwo kujawsko-pomorskie
- Powiat chełmiński (gminy: Chełmno, Kijewo Królewskie, Papowo Biskupie, Stolno i Unisław)
- Powiat świecki (gminy: Bukowiec, Pruszcz, Świecie)
Województwo pomorskie
- Powiat kwidzyński (gminy: Kwidzyn, Prabuty i Ryjewo)
- Powiat sztumski (gminy: Mikołajki Pomorskie, Stary Targ, Sztum)
Zgodnie z ostatnią decyzją Komisji Europejskiej został zmniejszony również obszar objęty strefą różową. Dotyczy to zwłaszcza województwa podkarpackiego oraz mazowieckiego. Ze strefy wyłączono następujące tereny:
Województwo podkarpackie
- Powiat leżajski (miasto Leżajsk, gminy: Kuryłówka, Leżajsk, Nowa Sarzyna)
- Powiat niżański (gminy: Harasiuki, Jarocin, Jeżowe, Krzeszów, Nisko, Rudnik n. Sanem, Ulanów)
- Powiat stalowowolski (gminy Bojanów, Stalowa Wola)
Województwo mazowieckie
- Powiat makowski (gminy: Czerwonka, Krasnosielc, Płoniawy-Bramura, Rzewnie, Sypniewo, Szelków)
- Powiat ostrowski (gminy Brok, Ostrów Mazowiecka, Wąsewo)
- Powiat węgrowski (gminy Łochów, Sadowne)
- Powiat wołomiński (gmina Dąbrówka)
- Powiat wyszkowski (gminy Brańszczyk, Długosiodło, Rząśnik, Wyszków, Zabrodzie)
Na Mazowszu i Podkarpaciu z ponad 30 gmin całkowicie zniesiono obszary objęte obostrzeniami. Te tereny są wolne od ASF:
Województwo mazowieckie
- Powiat ciechanowski (gminy: Ciechanów, Glinojeck, Ojrzeń, Raciąż, Sońsk)
- Powiat mławski (gminy: Radzanów, Strzegowo, Szreńsk)
- Powiat płoński (gminy Baboszewo: Czerwińsk n. Wisłą, Dzierzążnia, Joniec, Naruszewo, Nowe Miasto, Płońsk, Załuski)
- Powiat żuromiński (gminy: Bieżuń, Lubowidz, Lutocin, Żuromin)
Województwo podkarpackie
- Powiat kolbuszowski (gmina Raniżów)
- Powiat leżajski (gmina Grodzisko Dolne)
- Powiat łańcucki (giny: Rakszawa i Żołynia)
- Powiat ropczycko-sędziszowski (gmina Sędziszów Małopolski)
- Powiat rzeszowski (gminy: Głogów Małopolski, Kamień, Sokołów Małopolski, Świlcza)