Ciąg dalszy kłopotów na rynku trzody chlewnej. Ceny dramatycznie niskie
Sytuacja hodowców trzody chlewnej zarówno w Polsce, jak i w całej Europie jest od pewnego czasu niezwykle trudna. Choć drastycznie spadające ceny wieprzowiny wyhamowały, to utrzymują się na niezmiennie niskim poziomie, który nie gwarantuje rolnikom płynności finansowej.
W Polsce średnia cena skupu tuczników w klasie E oscyluje od 5,55 do 5,60 zł/kg.
Sytuacja hodowców trzody chlewnej niezmiennie dramatyczna
Jednym z głównych czynników, który doprowadził do potężnego zachwiania rynku trzody chlewnej był (i nadal jest) afrykański pomór świń. Do przerwania łańcuchów dostaw przyczyniła się również w znacznym stopniu pandemia koronawirusa.
Aktualna sytuacja rolników hodujących trzodę chlewną jest wybitnie niekorzystna - stwierdzenie to odnosi się zarówno do producentów w Polsce, jak i w innych krajach europejskich.
Na początku października 2021 roku zauważono, że dotkliwy spadek cen tuczników nieco wyhamował. Niestety w Polsce ich średnia cena w skupach waha się od 5,55 do 5,60 zł/kg i nic nie wskazuje na to, by miała choć nieco wzrosnąć.
Sytuacja w innych krajach Europy
Powodów do radości nie mają również producenci wieprzowiny w innych państwach europejskich.
Pomimo tego, że sezonowa wyższa podaż na wieprzowinę powinna wpłynąć na wzrosty cen, w krajach Unii Europejskiej ceny mięsa nie chcą drgnąć. We Francji i Hiszpanii ceny wieprzowiny spadły kolejno o 3 i 4 centy.
Promocje na wieprzowinę są organizowane przez wiele dużych sieci handlowych w Niemczech - wszystko to przez zalegające w chłodniach i mroźniach mięso. Wyniki ankiety przeprowadzonej przez firmę ISN ukazują, że 40% niemieckich producentów tuczników i 60% producentów prosiąt zamierza w ciągu najbliższej dekady definitywnie zamknąć swój biznes.
Problemy na rynku wieprzowiny obecne są również w Danii - tutaj jedną z dźwigni, która w negatywny sposób reguluje sytuację cenową, jest słaby popyt na mięso ze strony Chin.
Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:
Nadchodzą kolejne podwyżki cen gazu w 2022 roku. Niekorzystne wieści dla rolników
GUS: nowe dane dotyczące produkcji warzyw gruntowych w Polsce
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: agronews.pl