RolnikInfo.pl
wieprzowina

unsplash.com / fot. A. Kipp

Ciąg dalszy kłopotów na rynku trzody chlewnej. Ceny dramatycznie niskie

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Sytuacja hodowców trzody chlewnej zarówno w Polsce, jak i w całej Europie jest od pewnego czasu niezwykle trudna. Choć drastycznie spadające ceny wieprzowiny wyhamowały, to utrzymują się na niezmiennie niskim poziomie, który nie gwarantuje rolnikom płynności finansowej.

W Polsce średnia cena skupu tuczników w klasie E oscyluje od 5,55 do 5,60 zł/kg.

Sytuacja hodowców trzody chlewnej niezmiennie dramatyczna

Jednym z głównych czynników, który doprowadził do potężnego zachwiania rynku trzody chlewnej był (i nadal jest) afrykański pomór świń. Do przerwania łańcuchów dostaw przyczyniła się również w znacznym stopniu pandemia koronawirusa.

Aktualna sytuacja rolników hodujących trzodę chlewną jest wybitnie niekorzystna - stwierdzenie to odnosi się zarówno do producentów w Polsce, jak i w innych krajach europejskich.

Na początku października 2021 roku zauważono, że dotkliwy spadek cen tuczników nieco wyhamował. Niestety w Polsce ich średnia cena w skupach waha się od 5,55 do 5,60 zł/kg i nic nie wskazuje na to, by miała choć nieco wzrosnąć.

Sytuacja w innych krajach Europy

Powodów do radości nie mają również producenci wieprzowiny w innych państwach europejskich.

Pomimo tego, że sezonowa wyższa podaż na wieprzowinę powinna wpłynąć na wzrosty cen, w krajach Unii Europejskiej ceny mięsa nie chcą drgnąć. We Francji i Hiszpanii ceny wieprzowiny spadły kolejno o 3 i 4 centy.

Promocje na wieprzowinę są organizowane przez wiele dużych sieci handlowych w Niemczech - wszystko to przez zalegające w chłodniach i mroźniach mięso. Wyniki ankiety przeprowadzonej przez firmę ISN ukazują, że 40% niemieckich producentów tuczników i 60% producentów prosiąt zamierza w ciągu najbliższej dekady definitywnie zamknąć swój biznes.

Problemy na rynku wieprzowiny obecne są również w Danii - tutaj jedną z dźwigni, która w negatywny sposób reguluje sytuację cenową, jest słaby popyt na mięso ze strony Chin.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Lubelszczyzna: traktorzysta wjechał pod pociąg

  • Nadchodzą kolejne podwyżki cen gazu w 2022 roku. Niekorzystne wieści dla rolników

  • GUS: nowe dane dotyczące produkcji warzyw gruntowych w Polsce

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: agronews.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

biedronka sadownicy jabłka

Sadownicy strajkowali przed Biedronką. Padły mocne słowa

Czytaj więcej >
sadownicy

Sadownicy płacą 15 zł brutto za godzinę zbioru jabłek. Brak chętnych

Czytaj więcej >
mrirw nawozy ceny

MRiRW przedstawiło swoje stanowisko ws. cen nawozów rolniczych

Czytaj więcej >
warzywa

UOKiK kontroluje ceny owoców i warzyw. "Komuna wróciła"

Czytaj więcej >