RolnikInfo.pl
Odszkodowania - rolnicy

Marek BAZAK/East News

Co z odszkodowaniami za szkody wyrządzane przez gatunki prawnie chronione?

13 Maja 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Posłowie Zbigniew Ziejewski, Stefan Krajewski, Mieczysław Kasprzak oraz posłanka Urszula Pasławska jeszcze pod koniec kwietnia zwrócili się z interpelacją poselską w sprawie szkód wyrządzanych przez gatunki prawnie chronione zarówno do ministra klimatu i środowiska, jak i do ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Jak wskazywano w piśmie, wojewódzkie izby rolnicze zgłaszały apele, by wprowadzone zostały zmiany w wypłacie odszkodowań spowodowanych przez zwierzęta objęte ochroną gatunkową, a także, by wprowadzone zostały rozwiązania, które pozwolą na wypłatę odszkodowań rolnikom za poniesione straty, które zostały wyrządzone przez ptactwo znajdujące się pod ochroną.

W piśmie wskazywano, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 8 lutego 2018 r. w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową odszkodowanie można uzyskać za szkody wyrządzone przez bobry, niedźwiedzie, rysie, wilki, żubry. Jednak, jak podkreślają posłowie, w najgorszej są rolnicy, którzy nie mogą ubiegać się o odszkodowania spowodowane przez żerowanie na polach czy stawach dzikiego ptactwa będącego pod ochroną. 

- Obecnie jedyną formą wsparcia dla osób, które poniosły szkody w związku z bytowaniem gatunków chronionych, jest zwolnienie z obowiązku uiszczania opłaty skarbowej za wydanie zezwolenia generalnego dyrektora ochrony środowiska lub regionalnego dyrektora ochrony środowiska za czynności zakazane w stosunku do tych gatunków. Tymczasem straty rolników z tego tytułu są ogromne. W obecnym stanie prawnym brakuje regulacji umożliwiających wypłaty rekompensat rolnikom i hodowcom za straty spowodowane przez ptaki pozostające pod ochroną - wskazano w interpelacji. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Posłowie zwrócili się zarówno do ministra klimatu i środowiska, jak i do ministra rolnictwa i rozwoju wsi z pytaniami, czy planowane są zmiany legislacyjne w sprawie sposobu naliczania szkód wyrządzanych przez gatunki chronione, a także kiedy można się spodziewać, ze Rada Ministrów wprowadzi nowelizację ustawy o ochronie przyrody dzięki, której będzie możliwa wypłata odszkodowań za szkody wyrządzone przez kormorany, żurawie, łabędzie, ptactwo z rodziny krukowatych oraz dzikie gęsi, czyli gatunków ptaków chronionych. 

Odpowiedź z ministerstwa 

W odpowiedzi na pismo Małgorzata Golińska Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska przyznała, że obecnie nie są prowadzone prace nad zmianą przepisów, dotyczących listy gatunków objętych ochroną gatunkową za szkody wyrządzone, przez które przysługuje odszkodowanie. Jednocześnie Golińska zaznaczyła, że nawet jeśli teraz nie są prowadzone prace nad zmianą przepisów, nie oznacza to, że w przyszłości takie prace nie zostaną podjęte w przyszłości. Jak zaznaczyła Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, prace te będą wtedy prowadzone we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Natomiat jeśli chodzi o zmiany legislacyjne, które zmienią sposób naliczania odszkodowania za szkody, które zostały wyrządzone przez gatunki chronione, sytuacja wygląda inaczej, niż w przypadku dodawania zwierząt do listy gatunków objętych ochroną. Jak przyznała Małgorzata Golińska, prace nad przygotowaniem projektu zmiany rozporządzenia są prowadzone. 

- Projekt przewiduje przede wszystkim ułatwienie kontaktu regionalnych dyrekcji ochrony środowiska i dyrektorów parków narodowych z poszkodowanymi, wprowadza również zapisy umożliwiające szybsze rozpatrywanie spraw, a tym samym szybszą wypłatę odszkodowań. W zakresie samego sposobu naliczania odszkodowań nie przewiduje się istotnych zmian - pojawiło się w odpowiedzi. 

Kwestia odszkodowań za szkody wyrządzone przez gatunki chronione

Oprócz wspominanej wyżej interpelacji w sprawie szkód wyrządzanych przez gatunki prawnie chronione, kwestię tę poruszały ostatnio także Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, który pod koniec kwietnia zwrócił się z wnioskiem do Ministra Klimatu i Środowiska, Michała Kurtyki. Sprawa dotyczyła uznania zająca, jako gatunku wyrządzającego szkody w uprawach warzywnych i owocowych, czyli do tych gatunków, za które przysługują odszkodowania. Jak zauważa KRIR, na skutek braku uregulowań prawnych, rolnicy ponoszą wielotysięczne szkody, o czym więcej można przeczytać >tutaj<. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Sejm.gov.pl

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wspólna polityka rolna wpr

Finanse i Prawo

Wspólna polityka rolna UE: czym jest, jakie są jej filary i cele?

Czytaj więcej >
akcyza

Finanse i Prawo

Sejm przegłosował ustawę ws. większego zwrotu akcyzy dla rolników

Czytaj więcej >
tablice rejestracyjne

Finanse i Prawo

Czy tablice ciągników rejestracyjnych będą musiały być wymienione? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >
obrońcy zwierząt

Finanse i Prawo

W jakich sytuacjach obrońcy zwierząt mogą wejść do gospodarstwa? Prawo mówi jasno

Czytaj więcej >
mrirw zaliczki

Finanse i Prawo

MRiRW: 18 października rusza wypłata zaliczek płatności bezpośrednich

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

Historyczne zmiany ws. KRUS. Jest już projekt ustawy

Czytaj więcej >