RolnikInfo.pl
norka dania

commons.wikimedia.org / fot. SwiatRolnika

Duńczycy zakopali wybite norki. Środowisku grożą poważne konsekwencje

16 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Dla osób związanych z branżą rolniczą ubiegły rok minął nie tylko pod znakiem chorób świń i drobiu, ale również i norek. Jak się okazało na podstawie ferm przemysłowych w Danii, gryzonie te mogą chorować na koronawirusa i przyczyniać się do jego mutacji. Wskutek tego duńskie władze podjęły decyzję o masowym wybiciu norek i zakopaniu części z nich na zachodzie kraju. Problem w tym, że wskutek produkowanych gazów podczas procesów gnilnych, ciała zwierząt zostały "wypchnięte" na powierzchnię ziemi.

Spośród wybitych 17 milionów norek aż 4 miliony z nich zostały zakopane - reszta trafiła bowiem do spalarni. Teraz okazuje się, że nad Duńczykami zawisło prawdziwe widmo grozy - ogromna liczba martwych zwierząt wskutek rozkładu może doprowadzić do katastrofalnego zanieczyszczenia środowiska. 

Duńczycy będą wykopywali norki? 

Ubiegły rok był wyjątkowo trudny nie tylko ze względu na problemy zdrowotne, z którymi zmagało się wiele osób, ale też ze względu na nowe zagrożenia epizootyczne dosięgające zwierząt dzikich i gospodarskich.

Na przykładzie ogromnych ferm przemysłowych w Danii, w których hoduje się norki na futra, cały świat mógł się dowiedzieć, że zwierzęta te mogą chorować na koronawirusa, a w konsekwencji - przyczyniać się do powstawania nowych jego mutacji.

Duński rząd zdecydował o wybiciu 17 milionów norek - 13 milionów trafiło do spalarni, jednakże ze względu na ich ograniczone moce przerobowe pozostałe 4 miliony martwych zwierząt zakopano na terenach wojskowych w zachodniej części Danii.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-7]

Truchła zakopano w wielkich zagłębieniach terenu, które jednak - pomimo rekomendacji - miały głębokość nie 150, a 100 centymetrów. Ponadto jako lokalizację grzebowisk wybrano okolice jeziora. Istnieją uzasadnione obawy, że gnijące ciała zwierząt zanieczyszczą lokalne kąpielisko i wodę pitną, z której korzystają okoliczni mieszkańcy.

Ministerstwo środowiska tonuje nastroje, pomimo tego, że martwe zwierzęta - ze względu na zbyt płytkie zakopanie - zostały "wypchnięte" przez gazy tworzące się podczas procesów gnilnych na powierzchnię ziemi. Duński rząd deklaruje, że norki zostaną zabrane, a ich pozostałości - spalone

Groza w Danii

Opinia publiczna nie ukrywa swojego niezadowolenia pomysłem zakopania 4 milionów norek w zbiorowych grobach na zachodzie kraju. Zagrożenie skażenia środowiska jest ogromne, a bardzo możliwe, że już do niego doszło na terenach, w którym padlina tkwi od listopada 2020 roku.

Pod koniec ubiegłego roku, gdy w Danii pojawił się problem norek chorych na COVID-19, utworzono porozumienie, zgodnie z którym hodowla tych zwierząt jest zakazana do 2022 roku. Powodem są obawy co do powrotu koronawirusa w zmutowanej formie, który miałby negatywnie wpłynąć na efekty stosowanych szczepionek dla ludzi. 

Krytycy rozwiązania wskazują, że jest to decyzja o fatalnych skutkach finansowych dla hodowców norek. 

Mimo skrajnych opinii w duńskim społeczeństwie, do wybicia norek i tak doszło zgodnie z nowymi zapisami prawnymi. Obecnie nadal dyskutuje się nad warunkami rekompensat, które otrzymają duńscy właściciele ferm futrzarskich.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: rp.pl, polsatnews.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

świnie

Zwierzęta

Kierowca przewoził 70 świń. Pojazd zatrzymano do kontroli

Czytaj więcej >
myśliwy krowa

Zwierzęta

Myśliwy pomylił krowę ze zwierzyną łowną. Dramat rolnika

Czytaj więcej >
wścieklizna

Zwierzęta

Kolejne dwa przypadki wścieklizny. Choroba atakuje głównie jeden region

Czytaj więcej >
las grzybobranie

Zwierzęta

Nietypowe grzybobranie. W lesie znaleziono egzotyczne zwierzę

Czytaj więcej >
świnie

Zwierzęta

Niemcy: w oborze odkryto zmumifikowane świnie. Wszczęto śledztwo

Czytaj więcej >
pożar bydło

Zwierzęta

Nocny pożar w gospodarstwie. Zginęło 146 sztuk bydła

Czytaj więcej >