GIS – centralny urząd administracji rządowej z siedzibą w Warszawie, funkcjonujący od 1 stycznia 2000. Urzędem kieruje powoływany przez premiera na wniosek ministra zdrowia Główny Inspektor Sanitarny.
Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek 18 listopada pilne ostrzeżenie dotyczycące boczku wędzonego. GIS podał, że w jednej partii produktu wykryta została niebezpieczna bakteria o nazwie Listeria monocytogenes. Sklepy już wycofują tą partię boczku. Jeśli masz taki boczek wędzony w domu, natychmiast go wyrzuć!
Niebezpieczna bakteria została wykryta w dwóch badanych próbkach mieszanek sałat - poinformował we wtorek Główny Inspektorat Sanitarny. GIS zwraca się do konsumentów, którzy kupili te mieszanki sałat, aby natychmiast zwrócili je do tego sklepu, w którym zostały kupione.
W lasach powoli rozpoczyna się wysyp grzybów. Choć do rozpoczęcia sezonu zostały prawie dwa tygodnie, to w sieci już od dawna pojawiają się zdjęcia z tegorocznego grzybobrania. Chętnych na zbieranie grzybów jest wielu, jednak nie każdy pamięta, że nieprzestrzeganie przepisów w trakcie leśnych wędrówek, może słono kosztować. Na co należy uważać? Mało kiedy o tym pamiętamy.
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące partii trzech sosów marki Winiary. Powodem było wykrycie obecności glutenu, który jest niewskazany dla osób cierpiących na nietolerancję glutenu oraz dla alergików uczulonych na pszenicę. Należysz do którejś z tych dwóch grup i posiadasz takie sosy w domu? Lepiej ich nie spożywaj.
"Brygady tygrysa" nie ustają w poszukiwaniach nieuczciwych sprzedawców. Po giełdach rolnych w Polsce, przyszedł czas na sprawdzenie oznakowania warzyw i owoców, sprzedawanych w supermarketach. Kołodziejczak wszedł z ekipą do warszawskiego Carrefoura i tam doznał szoku. Ziemniaki z Egiptu sprzedawano jako krajowe. Poseł zarzuca podrabianie pochodzenia produktów, market się tłumaczy.
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie o niezwykle groźnej bakterii, którą wykryto w partii suszonego mięsa wieprzowego. Mięso to jest sprowadzane z Chorwacji. Spożycie tego mięsa może doprowadzić do choroby zwanej listeriozą. Produkt już jest wycofywany z obrotu na terenie kraju.
Cały czas trwają kontrole Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych na rynkach hurtowych w kraju. Ujawniono już liczne oszustwa handlarzy, których największym przewinieniem było nieprawidłowe oznakowanie kraju pochodzenia owoców lub jego brak. Teraz Michał Kołodziejczak wszedł z kontrolą do sklepów wielkopowierzchniowych. Co tam odkryli?
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dla alergików. Eksperci alarmują, że maj może być dla nich szczególnie uciążliwy. "Głównym utrapieniem są pylące trawy, które wywołują katar sienny oraz atopową astmę oskrzelową" — czytamy.
W dniu 22 kwietnia Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dla wszystkich konsumentów, którzy zakupili określone partie mąki migdałowej. Badania właścicielskie tego produktu wskazały na przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn. Substancje te są szkodliwe dla zdrowia. Sprawdź, czy masz w kuchni mąkę z podanych poniżej partii.
15 marca na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawił się komunikat ostrzegający konsumentów przed partią truskawek, które mogą wywołać niebezpieczne zakażenie.
Państwowa Inspekcja Sanitarna (GIS) donosi o wycofaniu z rynku kilku popularnych produktów mięsnych po wykryciu w nich obecności białka soi. Wśród wyrobów znajduje się surowy wędzony boczek marki Sokołów oraz parówki "Stówki" 100%. Brak odpowiednich informacji na etykietach dotyczących alergennego składnika stanowił poważne zagrożenie dla osób z alergią na białka soi.
Główny Inspektor Sanitarny (GIS) ostrzega: w ostatnich dniach wycofano z polskich sklepów szereg produktów, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Zainteresowanych informacją o tym, które produkty są objęte wycofaniem, przestrzegamy, aby zachować szczególną ostrożność. Wadliwych produktów nie wolno spożywać – można je wyrzucić lub oddać do sklepu.
Jak co roku Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed bąblowicą, chorobą przenoszoną ze zwierząt na ludzi. Można się nią łatwo zarazić m.in. w wyniku zjedzenia nieumytych owoców leśnych lub kontaktu brudnych rąk z ustami.
Jak przekazał Główny Inspektorat Sanitarny, w 2023 roku Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zdecydował się na uruchomienie kampanii “Wybieraj bezpieczną żywność” w szesnastu krajach Unii Europejskiej.
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. Jak powiadomiono, Zakład Przetwórstwa Mięsa Dubimex powiadomił o wycofaniu wyrobów mięsnych. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez firmę, w mieszance przyprawowej znalazł się tlenek etylenu. Zakład Przetwórstwa Mięsa Dubimex wycofał partie boczku, golonki i szynki, ze względu na zastosowanie do ich produkcji składnika, który był zanieczyszczony tlenkiem etylenu. - Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, obecność tej substancji w żywności w Unii Europejskiej jest niedozwolona - informuje GIS. Z rynku wycofane zostały następujące produkty:>
GIS podał, iż pierwszy produkt to mięso mielone sprzedawane w sklepach Lidl, a drugi to sznycel drobiowy dostępny w sieci Biedronka. Gis o salmonelli w mięsie drobiowymGłówny Inspektorat Sanitarny podał niepokojącą wiadomość dotyczącą popularnego produktu spożywczego sprzedawanego w sieciach handlowych Lidl i Biedronka: wskutek działań urzędowych w mięsie drobiowym wykryto salmonellę. W pierwszym komunikacie możemy przeczytać: - W wyniku działań urzędowych Inspekcji Weterynaryjnej wykryto Salmonella z grupy O:9 w 4 z 5 próbek produktu mięso mielone z fileta kurczaka.Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:[EMBED-3]Pomimo tego, że obróbka cieplna minimalizuje ryzyko zachorowania na salmonellozę, to Główny Inspektorat Sanitarny apeluje o niejedzenie wadliwego produktu: - (...) ryzyko przeniesienia bakterii z mięsa na inne powierzchnie, niewystarczająca temperatura lub zbyt krótki czas obróbki może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy.