Posadź obok koperku. Nie istnieje lepsze połączenie
Koperek to zioło, które święci triumfy popularności nie tylko w kuchni. Od dekad stosuje się go także w celu łagodzenia niektórych problemów zdrowotnych. Warto mieć go w swoim ogródku, by nie przepłacać w sklepach spożywczych.
Kiedy siać koperek?
Koperek poprawia trawienie, łagodzi ból, zwalcza wolne rodniki, obniża stężenie cholesterolu LDL oraz trójglicerydów we krwi, a także działa przeciwbakteryjnie i antystresowo. Jest bogaty w magnez i witaminy z grupy B, niskokaloryczny, a niemal każda potrawa zyskuje dzięki niemu niepowtarzalny smak i aromat. Nic dziwnego, że powszechnie hoduje się go w przydomowych ogródkach.
Zaletą koperku jest to, że można posiać go w zasadzie w dowolnym momencie sezonu wegetacyjnego. Najlepszym czasem na sianie koperku jest jednak połowa kwietnia. Zioło rośnie błyskawicznie. Już po 45-60 dniach może zagościć na naszych talerzach. Jedynym, co musimy mu zapewnić, jest gleba o pH 6,5-7,0. Przed posianiem koperku należy ją spulchnić.
Główki czosnku będą wielkie jak pięść. Musisz znać te zasadyPosiej obok nich koper, a plony będą doskonałe
Koperek doskonale radzi sobie z odstraszaniem insektów takich jak mszyce. Z tego względu świetnie sprawdzi się jako towarzystwo dla szparagów i warzyw kapustnych, które są wyjątkowo podatne na działanie owadów. Koperek można spokojnie posiać również niedaleko ogórków, fasoli, cebuli, cukinii i sałaty, a także innych ziół.
ZOBACZ TAKŻE: GIS wydał pilne ostrzeżenie dla dużej grupy Polaków. Trzeba wiedzieć
Nigdy nie siej koło nich koperku
Mimo że koperek jest prosty w uprawie i niewymagający, nie możemy siać go w każdym miejscu. Jego towarzystwo źle zniesie marchew, papryka i ziemniak — rośliny będą bowiem rywalizować o składniki odżywcze. Złym pomysłem będzie także posianie kopru obok lawendy, która preferuje znacznie mniejszą wilgoć ziemi. Koperek może hamować wzrost selera, bakłażana, kolendry i pomidora.