RolnikInfo.pl
woda

unsplash.com / fot. Luis Tosta

94% gmin w Polsce chce podwyżek cen wody. Szykują się cięższe czasy dla rolników?

31 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W obecnym czasie przez gminy i przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne ustalane są stawki opłat za wodę i ścieki, które obowiązywać będą przez kolejne trzy lata. Niestety, zgodnie z informacjami, jakie podaje agropolska.pl, aż 94% gmin proponuje w tym zakres

Jest to zdecydowanie zła informacja przede wszystkim dla rolników, którzy korzystają z dużych ilości wody zarówno w przypadku produkcji roślinnej, jak i zwierzęcej. 

Prawdopodobne podwyżki cen wody

Nie jest odkrywczym stwierdzenie, że w ostatnim czasie większość dostępnych produktów i usług znacznie podrożała. W obliczu dynamicznych wydarzeń gospodarczych i ekonomicznych nie zmienia się jednak jedno - niepewność finansowa, jaką przeżywają rolnicy.

Choć pieniądze inwestowane w gospodarstwo są każdego roku bardzo duże, to trudno mieć stuprocentową pewność, że zjawiska atmosferyczne lub inne losowe zdarzenia nie zniszczą plonów.

Z tego względu prawdopodobne podwyżki cen wody mogą okazać się sporym obciążeniem dla producentów żywności.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Gminy i przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne przesyłają swoje propozycje cen do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Eksperci sprawdzają, czy nowe stawki odzwierciedlają faktyczne koszty dostarczania wody i odprowadzania ścieków.

Wedle relacji prezesa PGW Wody Polskie Przemysława Dacy, cytowanego przez portal agropolska.pl, aż 94% propozycji cenowych ze strony gmin zakłada podwyżki opłat za wodę i ścieki.

Woda w Polsce i Europie

Czy koszty wody w naszym kraju odbiegają od średnich cen w innych krajach Unii Europejskiej? Portal teraz-srodowisko.pl przekazał dane EurEau, z których wynika, że średnia cena za 1 metr sześcienny wody w Polsce 2020 roku wyniosła 2,75 euro.

W Szwecji za tę samą ilość wody płaci się 4,44 euro, we Francji 4,03 euro, w Portugalii 1,82, w Czechach 3,42 euro, a we Włoszech 2,0 euro.

Rozpiętość cenowa jest również widoczna w różnych częściach Polski - co kluczowe, za wodę zapłacą mniej mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich, niż osoby żyjące na wsiach.

Powodem jest tutaj rodzaj zabudowy, która w obszarze wiejskim jest bardziej rozproszona, co generuje wyższe koszty przesyłu wody. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: agropolska.pl, teraz-srodowisko.pl

Podobne artykuły

Unia Europejska

Ceny

Ceny tuczników w Unii Europejskiej. Największy wzrost w Polsce

Czytaj więcej >
drób

Ceny

Ceny drobiu rosną. Wpływ na sytuację ma również ptasia grypa

Czytaj więcej >
gminy

Ceny

Podwyżki opłat w 94,5% gmin? Koszty uderzą również w rolników

Czytaj więcej >
byczek

Ceny

Podał cenę za byczka. "Za darmo to by wszyscy chcieli"

Czytaj więcej >
mięso

Ceny

W sklepach mięso podrożeje, rolnicy zostaną z niczym. "Będziemy jeść szczaw"

Czytaj więcej >
Ceny - Lidl vs. Bronisze

Ceny

Tak właśnie się kroi polskich rolników. W Lidlu ziemniaki za 4,66 zł/kg, na Broniszach 0,47 zł/kg

Czytaj więcej >