RolnikInfo.pl
Janusz Wojciechowski - Zielony Ład

KENZO TRIBOUILLARD/AFP/East News

Europejski Komisarz ds. rolnictwa o Zielonym Ładzie. "Dzisiaj jestem duży, jutro będę mały"

18 Lutego 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Dzisiaj, Janusz Wojciechowski, Komisarz Europejski ds. rolnictwa wziął udział w posiedzeniu parlamentarnej Komisji do Spraw UE Sejmu RP. Podczas wystąpienia omówiony został program prac Komisji Europejskiej na 2021 rok, poruszono tematy związane z "Zielonym ładem" i strategią "od pola do stołu".

- Skupię się jednak na tej strategii od "pola do stołu" i rolniczego "Zielonego Ładu", bo po pierwsze to są kwestie, które budzą ogromne zainteresowanie społeczne, a po drugie jesteśmy w obliczu poważnych decyzji związanych z reformą Wspólnej Polityki Rolnej, z wprowadzaniem Zielonego Ładu do niej - przekazał Janusz Wojciechowski na początku spotkania. 

Ograniczenie negatywnych zjawisk w rolnictwie 

- Jeśli chodzi o "Zielony Ład" i całe pakiety przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska, klimatu, to jest to długi proces w UE, znane są wszystkie kwestie związane z restrykcjami klimatycznymi, obowiązkami przemysłu i energetyki, to jest długi proces - przekazał. 

Zdaniem Wojciechowskiego, w rolnictwie większe powiązanie z działaniami na rzecz klimatu jest nowym zjawiskiem. Jak przypomniał, we Wspólnej Polityce Rolnej, od dawna były elementy związane z kwestią ochrony środowiska. Jednak jasne wskazanie, że rolnictwo, jest odpowiedzialne za część emisji gazów cieplarnianych oraz to, że w rolnictwie trzeba ograniczyć negatywne zjawiska, jest nowym problemem. Jak można było zaobserwować zarówno w Polsce, jak i w całej Europie, postawienie sprawy w taki sposób, wywołało zaniepokojenie wśród rolników.

- Ten kierunek w rolnictwie związany z "Zielonym Ładem" to jest szansa dla rolnictwa. To nie jest zagrożenie, to jest szansa - zaznaczył Wojciechowski. 

"Zielony Ład" i strategia od "pola do stołu" szansą dla małych gospodarstw 

Dziś w rolnictwie głównie w Europie, ale już też coraz częściej w Polsce, zauważyć można, że funkcjonowanie w rolnictwie, umożliwia jedynie coraz większa produkcja. Małe gospodarstwa są "wypychane z rynku" przez największe gospodarstwa". 

- To nie jest dobry kierunek. On prowadzi do likwidacji kolejnych gospodarstw. Znów metaforycznie powiem, kiedyś taka piosenka była "jutro będę duży, dzisiaj jestem mały", to w rolnictwie jest akurat odwrotnie - "dzisiaj jestem duży, jutro będę mały", bo w coraz większej skali trzeba produkować, by się utrzymać na rynku. "Zielony Ład" i strategia "od pola do stołu" jest próbą stworzenia warunków do funkcjonowania różnego typu gospodarstw - powiedział.

Rolnicy, którzy zdecydują się dobrowolnie wprowadzać przyjazne dla środowiska, a także związane z podnoszeniem dobrostanu dla zwierząt działania, będą premiowani. Zdaniem Wojciechowskiego, zarówno "Zielony Ład", jak i strategia "od pola do stołu" jest właśnie szansą dla małych gospodarstw, których w Polsce jest najwięcej.

- Ten szalony wyścig w stronę coraz większej intensywności, koncentracji, to jest niedobry wyścig. To jest wyścig, który bardzo szybko wyeksploatuje możliwości, potencjał ziemi rolnej w Europie i spowoduje trudności w zabezpieczeniu bezpieczeństwa żywnościowego w dla przyszłych pokoleń, dlatego musimy z tych zasobów ziemi rolnej korzystać w zrównoważony sposób - dodał. 

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

  • Biała Baśka odeszła. Paweł z "Rolnik szuka żony" przeżył trudne chwile

  • Obora na sto krów poszła z dymem. Gospodarze proszą o wsparcie internautów

  • Ciągnik zjechał z drogi i dachował. 16-letni pasażer został ranny

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >