Koniecznie posadź te rośliny obok róż. Krzewy będą zdrowe i aż ugną się od kwiatów

Róże to niekwestionowane królowe polskich ogrodów. Aby wyglądały pięknie i efektownie, musimy o nie odpowiednio zadbać. Okazuje się, że nie jest to trudne, ale konieczne jest zachowanie ostrożności, bo róże są bardzo delikatnymi kwiatami. Jeśli posadzimy obok krzewów konkretne rośliny, będą piękne, zdrowe i aż ugną się pod ciężarem kwiatów.
Róże od lat zdobią polskie ogrody
Róże są jednymi z najpiękniejszych i najpopularniejszych kwiatów, które zdobią ogrody od wielu lat. Okazuje się, że pierwsze dzikorosnące krzewy róż udomowiono już kilka tysięcy lat temu. Obecnie wyróżnia się ponad 4 tysiące szlachetnych odmian róż, a każda z nich jest zupełnie inna. Warto dokładnie doinformować się w kwestii pielęgnacji królowej ogrodu, by móc cieszyć oko pięknymi kwiatami.
W pierwszej kolejności należy zadbać o to, by posadzić je w odpowiednich warunkach. Róże będą rosły pięknie i zdrowo na stanowisku słonecznym i przewiewnym. Najlepszą opcją będzie dla nich gleba żyzna, lekka i przepuszczalna o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie (6-6,5 pH). Konieczne jest regularne podlewanie róż, zwłaszcza w okresie upałów. Kluczowym elementem w pielęgnacji tych roślin, jest nawożenie. Warto jednak mieć na uwadze, że należy za to zabrać się dopiero w kolejnym roku po posadzeniu.


Jak dbać o królową kwiatów, by pięknie kwitła?
Każdy szanowany ogrodnik powinien wiedzieć, że najważniejszym elementem w pielęgnacji róż, jest ich przycinanie. Zabieg należy wykonywać raz w roku. Cięcie możemy rozpocząć już pod koniec marca, gdy ustąpią najsilniejsze mrozy. Zwykle jednak przeprowadza się je w połowie kwietnia, najlepiej w dzień suchy i słoneczny. Cięcie róż jest niezbędne, by krzewy zachowały odpowiedni kształt i wpływa również na ich wzrost i obfite kwitnienie.
Jest jeszcze jeden czynnik, który ma ogromne znaczenie w uprawie róż. Niezwykle ważne jest to, w jakim sąsiedztwie posadzimy krzewy. Niektóre rośliny mogą sprawić, że nasze róże słabo zakwitną, a nawet będą chorować. Obok róż pod żadnym pozorem nie powinniśmy sadzić wysokich drzew, krzewów czy bylin, które będą zakłócały dostęp do słońca.
Nie należy też umieszczać róż w towarzystwie między innymi: języczka, ciemiernika ogrodowego, kaczeńca błotnego, dalii, irysa, mieczyka, begonii bulwiastej, wrzosów, mięty czy trawy bambusowej.

To idealne sąsiedztwo dla róż. Będą piękne i zdrowe
Róże nie lubią towarzystwa niektórych roślin i posadzenie ich w pobliżu może doprowadzić do zniszczenia krzewów. Są jednak również takie rośliny, które będą sprzyjały królowym ogrodu i sprawią, że zakwitną zdrowo i obficie. Obok róż warto zasadzić rośliny cebulowe, takie jak: krokusy, śnieżyczka przebiśnieg, cebulica, narcyzy, hiacynt czy szachownica.
Kolejna grupa, która dobrze działa na róże, to rośliny jednoroczne, czyli: werbena, niecierpek, smagliczka nadmorska, lobelia i portulaka wielkokwiatowa. Krzewy róż polubią się także z bylinami, takimi jak: liliowce, piwonie, liatra kłosowa, dzielżan ogrodowy, rudbekia, jeżówka.
Na obfite kwitnienie wpływ będą miały zioła: lawenda, tymianek, oregano, rozmaryn, wrotycz oraz bazylia. Obok róż warto też posadzić gatunki kwitnące: przetacznik kłosowaty, gipsówka wiechowata, tawułka Arendsa, krwawnik kichawiec, goździk siny, a także: trawy ozdobne niewysokie; powojniki; krzewy i drzewa iglaste o odpowiednim pokroju oraz wysokości; krzewy liściaste, takie jak: tawuła japońska, pigwowiec japoński, tawuła wczesna, oczar wirginijski, forsycja; rośliny o dekoracyjnych liściach, takie jak: pęcherznica kalinolistna, berberys pośredni czy krzewuszka cudowna.



































