RolnikInfo.pl
nawóz pieniądze pole

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Łamiące informacje z rynku nawozów. Grupa Azoty ostrzega rolników

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Choć ceny nawozów okresowo wzrastają wraz z nadejściem wiosny, to tegoroczny skok cen zaskoczył chyba wszystkich rolników. Niestety, prognozy, które przedstawia Grupa Azoty nie są optymistyczne - kwoty, jakie za nawozy będą musieli płacić rolnicy, mogą wzrosnąć jeszcze bardziej.

Szanse na spadek cen są nikłe - za ten stan rzeczy odpowiedzialne są m.in. wzrosty cen gazu, fosforytów i soli potasowej, jak i uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Niekorzystne prognozy na rynku nawozów

Rolnicy w ostatnim czasie mierzą się z wieloma problemami, których rozwiązywanie skutecznie opróżnia ich portfele. Wzrastające koszty produkcji żywności oddziałują tak naprawdę na nas wszystkich - w łańcuchu dostaw nikt bowiem nie chce zarabiać mniej, niż miało to miejsce dotychczas.

Wzrasta nie tylko wartość gazu, fosforytów i soli potasowej - pewne zamieszanie wprowadza też postępująca w Polsce inflacja i osłabianie złotego względem euro. Czy zatem rolnicy mogą mieć jakąkolwiek nadzieję na to, że ceny nawozów w nadchodzących tygodniach choć trochę spadną?

W 2021 roku za popularne nawozy rolnicy płacą nawet 10-20% więcej niż rok temu. Jak twierdzą specjaliści Grupy Azoty, niewiele wskazuje na to, by trend ten miał się odwrócić.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-10]

Lwią część kosztów produkcji nawozów azotowych stanowi gaz ziemny - jest to od 50 do 70% ich całkowitej wartości. Jak podaje portal sadyogrody.pl, cena gazu wzrosła z około 6 euro/MWh (w maju 2020 roku) do 24 euro/MWh (w maju bieżącego roku).

Kolejne czynniki odpowiedzialne za wzrost cen nawozów

Warto odnotować, że w dobie coraz większego nacisku na ekologiczny aspekt działalności człowieka, ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla również drożeją w błyskawicznym tempie.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy koszty w tym zakresie wzrosły o 150% (tj. z pułapu 20 euro/t do 50 euro/t).

Polscy rolnicy powinni mieć jednak świadomość, że niekorzystna sytuacja na rynku nawozów panuje na całym świecie. Mimo to przewiduje się, że tempo wyprzedawania nawozów wcale nie zwolni.

Czemu zawdzięczamy taką tendencję? Wpływ na ten fakt ma odbudowywanie zapasów zbóż w Ameryce Północnej i Południowej i Chinach, a także wyższy wskaźnik konsumpcji żywności w okresie pandemii COVID-19.

Piotr Zarosiński, dyrektor Departamentu Korporacyjnego Handlu Segmentu Agro, Grupa Azoty S.A twierdzi, że ceny nawozów w maju mogą być tak naprawdę najniższymi cenami w perspektywie następnych kilku miesięcy.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: sadyogrody.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

marka

Biznes

Znana firma wkracza na wieś. Z jej usług korzystają miliony Polaków

Czytaj więcej >
mięso

Biznes

Nie tylko Singapur. Kolejny kraj rusza z produkcją mięsa z laboratorium

Czytaj więcej >
rolnicy

Biznes

Nowa ustawa dla rolników? Przedsiębiorcy mogą tylko pozazdrościć

Czytaj więcej >
uokik

Biznes

UOKiK skontroluje punkty skupu jabłek. Powodem są zaniżane ceny towarów

Czytaj więcej >
ferma kurczak

Biznes

Plan budowy fermy przemysłowej w Wielkopolsce. Wieś protestuje

Czytaj więcej >
grzyby

Biznes

W wielu lasach próżno szukać kurek. Najtrudniejsza sytuacja od 40 lat

Czytaj więcej >