RolnikInfo.pl > Wiadomości > Mieszkańcy wsi zablokowali budowę fermy przemysłowej w Olszy. "Nie rolnictwo, tylko przemysł"
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:36

Mieszkańcy wsi zablokowali budowę fermy przemysłowej w Olszy. "Nie rolnictwo, tylko przemysł"

ferma świń
unsplash.com / fot. Kameron Kincade

Bardzo duże znaczenie w sprawie ma fakt, że ferma trzody chlewnej miała być usytuowana tuż obok Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy. 

Kontrowersyjny plan budowy chlewni we wsi Olsza

Wielu Polaków zapewne nie usłyszałoby o wsi Olsza położonej na Dolnym Śląsku, gdyby nie dotkliwy problem, z którym przyszło się mierzyć okolicznym mieszkańcom. Wieś Olsza jest kolejnym przykładem walki lokalnej społeczności z rolnictwem przemysłowym w naszym kraju.

Chlewnia na 2 tysiące świń miała - według pierwotnego planu - powstać tuż obok Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy. Nie trzeba dodawać, że fermy przemysłowe mają duży (i niestety negatywny) wpływ na środowisko naturalne w swoim bezpośrednim sąsiedztwie. 

Nic zatem dziwnego, że mieszkańcy wsi od samego początku nie chcieli wyrazić zgody na to, by w ich okolicy powstała tak duża inwestycja. Co istotne, społeczność poparły władze samorządowe.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Rada gminy podjęła działania, w których opracowała plan zagospodarowania przestrzennego w taki sposób, że budowa fermy przemysłowej nie wchodzi w rachubę. Lokalne władze nie owijają w bawełnę i otwarcie przyznają, że pomysł budowy tak dużej chlewni na terenie ich gminy jest bardzo nietrafiony.

Nastąpił finał

Przykład wsi Olsza pokazuje, że sprzeciw wobec budowy wielkich ferm przemysłowych jest efektywny tylko w sytuacji, gdy siły połączą lokalne władze i mieszkańcy okolicy. Sołtyska Olszy, Anna Niedbała twierdzi, że tego typu inwestycje to już dziś nie jest rolnictwo, tylko przemysł.

Obecnie w Olszy dopuszczona jest hodowla tylko niewielkich stad trzody chlewnej, co pomoże zachować tereny parku krajobrazowego w dobrym stanie. 

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy rozpościera się na terenie dwóch województw: dolnośląskiego i wielkopolskiego wzdłuż rzeki Baryczy. Jest miejscem życia tysięcy gatunków w trzech typach siedlisk: stawach rybnych, lasach i podmokłych łąkach. 

Na terenie Dolnego Śląska park krajobrazowy ma powierzchnię nieco ponad 70 tysięcy hektarów, natomiast na stronie województwa wielkopolskiego jest to 17 tysięcy hektarów. Warto dodać, że park nie posiada otuliny. 

Fermy przemysłowe są uciążliwe nie tylko dla okolicznych mieszkańców ze względu na zapachy i hałasy. Stanowią również zagrożenie dla środowiska naturalnego ze względu na duże ilości szkodliwych substancji.

Na poniższej mapie przedstawiamy lokalizację wsi Olsza:

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

źródło: agropolska.pl