RolnikInfo.pl
ue pole grunty orne

unsplash.com / fot. Jan Kopřiva

Najcenniejsze grunty rolne w UE? Ranking może solidnie zdziwić

25 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W jakim kraju Unii Europejskiej cena za hektar ziemi jest najwyższa? W zestawieniu przygotowanym przez Komisję Europejską dowiadujemy się, że najwięcej zapłacić trzeba za grunty orne w Niderlandach, a najmniej - na Węgrzech.

Ceny ziemi w Polsce nie należą ani do najwyższych, ani do najniższych na tle krajów Unii Europejskiej - są jednak o kilkukrotnie tańsze od ziemi niderlandzkich, a także warte około dwóch razy mniej niż grunty w Niemczech. 

Wartość ziemi 

Choć ziemia jest dla rolników wartością bezcenną, to żyjemy w czasach, gdzie niewiele rzeczy nie jest przeliczanych na pieniądze. Ziemia ma swoją konkretną wartość i należy do relatywnie stabilnych inwestycji.

Bardzo ciekawe są również obserwacje rynkowe wykraczające poza nasze polskie podwórko, gdyż pokazują one, w jaki sposób kultywowanie ziemi i myślenie o rolnictwie wpływa na jej wartość.

W 2019 roku Komisja Europejska przedstawiła średnie kwoty, jakie trzeba zapłacić za hektar ziemi w różnych państwach Unii. Nie będzie zdziwieniem stwierdzenie, że na szczycie rankingu znajdują się Niderlandy - hektar gruntów kosztuje tam aż 69 632 euro.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-7]

Zaraz za tym niewielkim krajem plasują się Włochy z ceną 69 632 euro za hektar. Podium zamyka Irlandia, gdzie za ziemię zapłacić przyjdzie średnio 28 068 euro. Jak na dłoni widać rozziew między Niderlandami a pozostałymi państwami w zestawieniu - kraj ten zawdzięcza wysoką wartość ziemi świetnie zarządzanym biznesom rolniczym, które gwarantują ogromną wydajność nawet niewielkich kawałków ziemi.

Co ciekawe, Niemcy nie znalazły się w pierwszej trójce - znajdują się na czwartym miejscu z ceną 26 026 euro za hektar. W 2019 roku w zestawieniu uwzględniano jeszcze Wielką Brytanię, gdzie hektar ziemi był średnio warty 23 412 euro.

Poniżej magicznej granicy 20 000 euro znajdują się kolejne państwa: Dania (17 580 euro/ha), Hiszpania (12 926 euro/a), Polska (10 991 euro/ha), Czechy (8 095 euro/ha), Francja (6 000 euro/ha). Na szarym końcu znajdują się dwa kraje: Rumunia (5 339 euro/ha) i Węgry (4 862 euro/ha).

Czynniki wpływające na wartość ziemi w UE

Jakie czynniki wpływają na to, że w niektórych krajach ziemia ma gigantyczną wartość, a w innych sprzedawana jest nieomal za bezcen? Okazuje się, że elementów decyzyjnych jest co najmniej kilka. Co ciekawe, wielkość danego państwa nie jest tutaj najważniejszą kwestią. 

Jednym z najistotniejszych czynników jest produktywność rolnictwa - doskonałym przykładem są tutaj Niderlandy, gdzie na niewielkich połaciach ziemi buduje się tzw. farmy wertykalne, a z jednego hektara ziemi uzyskuje się kilkukrotnie więcej żywności niż z tego samego obszaru w Polsce.

Sposób myślenia o rozwoju rolnictwa w Niderlandach jest z pewnością wzorem dla całej reszty państw w Europie, a bez wątpienia - wielu krajów na całym świecie. 

Kolejnym elementem mającym wpływ na finalne ceny ziemi w danym kraju jest dostępność ziemi rolnej, a także procent ziemi wykupionej i dzierżawionej. Kolejny czynnik to ogólna sytuacja ekonomiczna państwa, gdzie dużą rolę odgrywają nastroje na rynku kredytowym i kapitałowym. Istotne znaczenie ma również wpływ nierolniczych inwestorów.

Inne czynniki to także podatki i inne opłaty ponoszone przez sektor rolnych, wysokość dopłat bezpośrednich, czy zużycie ziemi pod elektrownie wiatrowej, słoneczne, budownictwo itd.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: farmer.pl

Podobne artykuły

Unia Europejska

Ceny

Ceny tuczników w Unii Europejskiej. Największy wzrost w Polsce

Czytaj więcej >
drób

Ceny

Ceny drobiu rosną. Wpływ na sytuację ma również ptasia grypa

Czytaj więcej >
gminy

Ceny

Podwyżki opłat w 94,5% gmin? Koszty uderzą również w rolników

Czytaj więcej >
byczek

Ceny

Podał cenę za byczka. "Za darmo to by wszyscy chcieli"

Czytaj więcej >
mięso

Ceny

W sklepach mięso podrożeje, rolnicy zostaną z niczym. "Będziemy jeść szczaw"

Czytaj więcej >
Ceny - Lidl vs. Bronisze

Ceny

Tak właśnie się kroi polskich rolników. W Lidlu ziemniaki za 4,66 zł/kg, na Broniszach 0,47 zł/kg

Czytaj więcej >