RolnikInfo.pl
nawóz

unsplash.com / fot. Loren King

Naukowcy z powodzeniem testują nowy nawóz. Wszystko dzięki owadom

7 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Prof. UPP dr hab. Zuzanna Sawinska z Katedry Agronomii Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wraz ze swoim zespołem testuje nowy nawóz na bazie odchodów owadów (łac. Hermetia Illucens). Ma być on szansą na

Nauka stara się wychodzić naprzeciw potrzebom rolnictwa. Dowodem na prawdziwość tego stwierdzenia są przeprowadzane testy nad nawozem na bazie odchodów owadów. Niewykluczone, że nowy produkt będzie miał szansę zmienić oblicze rolnictwa. 

Rolnictwo, ekologia i zero waste

Czym tak naprawdę jest zero waste? Jest to angielskie wyrażenie, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza zero śmieci i jest ideą polegającą na generowaniu jak najmniejszej ilości odpadów. Warto jednak zaznaczyć, że zero waste może dotyczyć nie tylko konsumentów, ale także producentów żywności. 

Jeśli przyjrzymy się rolnictwu, stanie się jasnym, że jest to obszar działalności człowieka, w którym wykorzystuje się wszelkie środki do maksimum. Przykładem może być m.in. efektywne wykorzystywanie obornika w nawożeniu pól. Można zatem powiedzieć, że rolnictwo u swoich podstaw rządzi się zasadą zero waste.

Jak do tego wszystkiego mają się nawozy na bazie owadzich odchodów? Coraz częściej słyszymy o tym, że owady są doskonałym źródłem białka, a ich hodowla jest mniej destrukcyjna dla środowiska naturalnego w porównaniu z hodowlą trzody chlewnej czy bydła.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Choć nikt nie namawia do tego, by zmieniać swoje zwyczaje kulinarne, to faktem jest, że owady w niektórych miejscach na świecie hoduje się na dużą skalę i niewykluczone, że tego typu hodowle powstaną pewnego dnia również w Polsce.

Skoro wykorzystuje się nawóz popularnych w naszym kraju zwierząt gospodarskich, co dzieje się z efektami przemiany materii insektów hodowlanych? Profesor UPP dr hab. Zuzanna Sawinska ze swoim zespołem z Katedry Agronomii bada potencjał odchodów owadów jako nawozu. 

Badania są prowadzone dla HiProMine w ramach projektu Opracowanie technologii wytwarzania nawozu organicznego (w postaci pelletu/granulatu) na bazie odchodów Hermetia Illucens i zbadanie jego oddziaływania na wybrane rośliny.

Pierwsze efekty badań

Czy nawóz na bazie odchodów owadów mógłby być stosowany w uprawach hobbystycznych, ogrodnictwie, czy nawet w rolnictwie? Kwestia pozostaje na obecną chwilę otwarta, choć pierwsze wyniki badań są bardzo obiecujące.

Zespół naukowców przekazał, iż nawóz na bazie odchodów owadów gatunku Hermetia Illucens sprawdza się w przypadku uprawy życicy trwałej, sałaty, bazylii oraz jęczmienia ozimego. Jak przekazuje prof. dr hab. Zuzanna Sawinska, aktualnie testowane są różne dawki nawozu i sposoby jego stosowania.

Koordynatorka projektu zapowiada, że rośliny dokarmiane owadzim nawozem będą badane m.in. w warunkach stresu suszy.

Na poniższej fotografii prezentujemy owada gatunku Hermetia Illucens:

hermetia-1617790748.jpg

hermetia illucens

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: skylark.up.poznan.pl, fot. Pixabay

Podobne artykuły

PULS Werbeagentur/Facebook

Uprawy

Wielki labirynt kukurydziany. Tegoroczny wzór także z przekazem

Czytaj więcej >
iAGRO TV / YouTube

Uprawy

Sezon w pełni. Czereśnie lądują za stodołą. "Tak się marnuje u nas towar"

Czytaj więcej >
mrirw

Uprawy

Nadchodzi zakaz stosowania kolejnych środków ochrony roślin. MRiRW zadecydowało

Czytaj więcej >
pogoda

Uprawy

Nadchodzą afrykańskie upały? Prognozy pogody wskazują na jedno

Czytaj więcej >
naukowcy

Uprawy

Rewolucyjne zastosowanie moczu i piwa w rolnictwie. Naukowcy potwierdzili efekty

Czytaj więcej >
Krajowa Rada Izb Rolniczych - pismo z PIR

Uprawy

Fatalna sytuacja rolnika. Od miesięcy nie zarabia i nie może skorzystać z rządowej pomocy

Czytaj więcej >