Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Naukowcy z powodzeniem testują nowy nawóz. Wszystko dzięki owadom
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:33

Naukowcy z powodzeniem testują nowy nawóz. Wszystko dzięki owadom

nawóz
unsplash.com / fot. Loren King

Prof. UPP dr hab. Zuzanna Sawinska z Katedry Agronomii Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wraz ze swoim zespołem testuje nowy nawóz na bazie odchodów owadów (łac. Hermetia Illucens). Ma być on szansą na uzyskanie nawozu, który jest jeszcze bardziej przyjazny dla środowiska niż jego odpowiedniki pochodzące od bydła i trzody chlewnej.

To, że nauka stara się wychodzić naprzeciw potrzebom rolnictwa potwierdzają przeprowadzane testy nad nawozem na bazie odchodów owadów. Niewykluczone, że nowy produkt będzie miał szansę trwale zmienić oblicze rolnictwa. 

Rolnictwo, ekologia i zero waste

Czym tak naprawdę jest zero waste? Jest to angielskie wyrażenie, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza zero odpadów i jest ideą polegającą na generowaniu jak najmniejszej ilości śmieci. Warto jednak zaznaczyć, że zero waste może dotyczyć nie tylko konsumentów, ale także producentów żywności. 

Jeśli przyjrzymy się rolnictwu, stanie się jasnym, że jest to obszar działalności człowieka, w którym wykorzystuje się wszelkie środki do maksimum. Przykładem może być m.in. efektywne wykorzystywanie obornika w nawożeniu pól. Można zatem powiedzieć, że rolnictwo u swoich podstaw rządzi się zasadą filozofii zero waste.

Jak do tego wszystkiego mają się nawozy na bazie owadzich odchodów? Coraz częściej słyszymy o tym, że owady są doskonałym źródłem białka, a ich hodowla jest mniej destrukcyjna dla środowiska naturalnego w porównaniu z hodowlą trzody chlewnej czy bydła.

Choć nikt nie namawia do tego, by zmieniać swoje zwyczaje kulinarne, to faktem jest, że owady w niektórych miejscach na świecie hoduje się na dużą skalę i niewykluczone, że tego typu hodowle powstaną pewnego dnia również w Polsce.

Skoro wykorzystuje się nawóz popularnych w naszym kraju zwierząt gospodarskich, co dzieje się z efektami przemiany materii insektów hodowlanych? Profesor UPP dr hab. Zuzanna Sawinska ze swoim zespołem z Katedry Agronomii bada potencjał odchodów owadów jako nawozu. 

Badania są prowadzone dla HiProMine w ramach projektu Opracowanie technologii wytwarzania nawozu organicznego (w postaci pelletu/granulatu) na bazie odchodów Hermetia Illucens i zbadanie jego oddziaływania na wybrane rośliny.

Pierwsze efekty badań

Czy nawóz na bazie odchodów owadów mógłby być stosowany w uprawach hobbystycznych, ogrodnictwie, czy nawet w rolnictwie? Kwestia pozostaje na obecną chwilę otwarta, choć pierwsze wyniki badań są bardzo obiecujące.

Zespół naukowców przekazał, iż nawóz na bazie odchodów owadów gatunku Hermetia Illucens sprawdza się w przypadku uprawy życicy trwałej, sałaty, bazylii oraz jęczmienia ozimego. Jak przekazuje prof. dr hab. Zuzanna Sawinska, aktualnie testowane są różne dawki nawozu i sposoby jego stosowania.

Koordynatorka projektu zapowiada, że rośliny dokarmiane owadzim nawozem będą badane m.in. w warunkach stresu suszy.

Na poniższej fotografii prezentujemy owada gatunku Hermetia Illucens:

>

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: skylark.up.poznan.pl, fot. Pixabay