Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > "Nie należy już do listy zagrożonych wyginięciem". KRIR apeluje o redukcję populacji wilków
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:36

"Nie należy już do listy zagrożonych wyginięciem". KRIR apeluje o redukcję populacji wilków

Wilki - wniosek KRIR
Pxhere CC0 Domena publiczna

Jeszcze pod koniec marca Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Krajowej Rady Rolniczej (KRIR) z wnioskiem o podjęcie działań związanych z narastającym problemem, jakim są wilki. W piśmie zwrócono uwagę na to, by KRIR skierowała wniosek do Ministra Środowiska w sprawie "konieczności zmiany prawa polegającej na dopuszczeniu działań umożliwiających zmniejszenie liczebności populacji wilka". 

Jak wskazywała Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza zarówno rolnicy, leśnicy, jak i przedstawiciele kół łowieckich zwracali uwagę na to, że w ostatnim czasie znacząco wzrosła liczba wilków w regionie. Obecnie są częściej spotykane w lasach. Co więcej, jak wskazano w piśmie, ofiarami wilków coraz częściej padają psy utrzymywane w gospodarstwach rolnych. 

- Brak naturalnego wroga powoduje, że gatunek ten bez przeszkód rozmnaża się w środowisku i z pewnością nie należy już do listy zagrożonych wyginięciem- zaznaczono w piśmie do KRIR. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Jak wskazano, wilki stwarzają coraz większe zagrożenie dla ludzi i powodują coraz większe straty w tych gospodarstwach, gdzie utrzymywane jest bydło i owce. W związku z tym Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza zwróciła uwagę, że wilki powinny zostać objęte "rozsądną gospodarką, by ich nadmierna liczebność została ograniczona". 

Wyżej opisany problem razem z wnioskiem o objęcie wilków "rozsądną gospodarką" zostało skierowane przez Krajową Radę Izb Rolniczych do Ministra Klimatu i Środowiska, Michała Kurtyki. 

Wilk pod ochroną 

Zgodnie z Ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt wilki objęte są w Polsce ścisłą ochroną. Oznacza to, że zabronione jest ich:

  • zabijanie,

  • okaleczanie,

  • chwytanie,

  • przetrzymywanie,

  • niszczenie nor,

  • przechowywanie,

  • sprzedaż skór i innych fragmentów

Ile jest wilków w Polsce?

Zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Polsce w 2020 roku żyło 1886 wilków. Po informacjach o liczebności, które zebrano w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska, oceniono, że w stan populacji w Polsce jest właściwy. Natomiast zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce żyje ponad 3 tysiące wilków.  

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: KRIR, W-MIR, Brać Łowiecka, Polskiwilk