Wilki - wniosek KRIR
Pxhere CC0 Domena publiczna
Autor Aneta Wasilewska - 19 Kwietnia 2021

"Nie należy już do listy zagrożonych wyginięciem". KRIR apeluje o redukcję populacji wilków

Na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Ministra Klimatu i Środowiska, Michała Kurtyki. Zarząd KRIR zaapelował o redukcję populacji wilków w Polsce, stojąc na stanowisku, że zwierzęta te są coraz bardziej niebezpieczne dla ludzi i powodują coraz większe straty w gospodarstwach.

Jeszcze pod koniec marca Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Krajowej Rady Rolniczej (KRIR) z wnioskiem o podjęcie działań związanych z narastającym problemem, jakim są wilki. W piśmie zwrócono uwagę na to, by KRIR skierowała wniosek do Ministra Środowiska w sprawie "konieczności zmiany prawa polegającej na dopuszczeniu działań umożliwiających zmniejszenie liczebności populacji wilka".

Jak wskazywała Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza zarówno rolnicy, leśnicy, jak i przedstawiciele kół łowieckich zwracali uwagę na to, że w ostatnim czasie znacząco wzrosła liczba wilków w regionie. Obecnie są częściej spotykane w lasach. Co więcej, jak wskazano w piśmie, ofiarami wilków coraz częściej padają psy utrzymywane w gospodarstwach rolnych.

- Brak naturalnego wroga powoduje, że gatunek ten bez przeszkód rozmnaża się w środowisku i z pewnością nie należy już do listy zagrożonych wyginięciem- zaznaczono w piśmie do KRIR.

Popełnił trzy przestępstwa. Traktorzyście grozi do 5 lat pozbawienia wolnościPopełnił trzy przestępstwa. Traktorzyście grozi do 5 lat pozbawienia wolnościCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Jak wskazano, wilki stwarzają coraz większe zagrożenie dla ludzi i powodują coraz większe straty w tych gospodarstwach, gdzie utrzymywane jest bydło i owce. W związku z tym Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza zwróciła uwagę, że wilki powinny zostać objęte "rozsądną gospodarką, by ich nadmierna liczebność została ograniczona".

Wyżej opisany problem razem z wnioskiem o objęcie wilków "rozsądną gospodarką" zostało skierowane przez Krajową Radę Izb Rolniczych do Ministra Klimatu i Środowiska, Michała Kurtyki.

Wilk pod ochroną

Zgodnie z Ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt wilki objęte są w Polsce ścisłą ochroną. Oznacza to, że zabronione jest ich:

  • zabijanie,
  • okaleczanie,
  • chwytanie,
  • przetrzymywanie,
  • niszczenie nor,
  • przechowywanie,
  • sprzedaż skór i innych fragmentów

Ile jest wilków w Polsce?

Zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Polsce w 2020 roku żyło 1886 wilków. Po informacjach o liczebności, które zebrano w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska, oceniono, że w stan populacji w Polsce jest właściwy. Natomiast zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce żyje ponad 3 tysiące wilków.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: KRIR, W-MIR, Brać Łowiecka, Polskiwilk

Następny artykuł