RolnikInfo.pl
Wilki - wniosek KRIR

Pxhere CC0 Domena publiczna

"Nie należy już do listy zagrożonych wyginięciem". KRIR apeluje o redukcję populacji wilków

19 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Ministra Klimatu i Środowiska, Michała Kurtyki. Zarząd KRIR zaapelował o redukcję populacji wilków w Polsce, stojąc na stanowisku, że zwierzęta te są coraz bardziej niebezpieczne dla ludzi i powodują coraz większe straty w gospodarstwach.

Jeszcze pod koniec marca Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Krajowej Rady Rolniczej (KRIR) z wnioskiem o podjęcie działań związanych z narastającym problemem, jakim są wilki. W piśmie zwrócono uwagę na to, by KRIR skierowała wniosek do Ministra Środowiska w sprawie "konieczności zmiany prawa polegającej na dopuszczeniu działań umożliwiających zmniejszenie liczebności populacji wilka". 

Jak wskazywała Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza zarówno rolnicy, leśnicy, jak i przedstawiciele kół łowieckich zwracali uwagę na to, że w ostatnim czasie znacząco wzrosła liczba wilków w regionie. Obecnie są częściej spotykane w lasach. Co więcej, jak wskazano w piśmie, ofiarami wilków coraz częściej padają psy utrzymywane w gospodarstwach rolnych. 

- Brak naturalnego wroga powoduje, że gatunek ten bez przeszkód rozmnaża się w środowisku i z pewnością nie należy już do listy zagrożonych wyginięciem- zaznaczono w piśmie do KRIR. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Jak wskazano, wilki stwarzają coraz większe zagrożenie dla ludzi i powodują coraz większe straty w tych gospodarstwach, gdzie utrzymywane jest bydło i owce. W związku z tym Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza zwróciła uwagę, że wilki powinny zostać objęte "rozsądną gospodarką, by ich nadmierna liczebność została ograniczona". 

Wyżej opisany problem razem z wnioskiem o objęcie wilków "rozsądną gospodarką" zostało skierowane przez Krajową Radę Izb Rolniczych do Ministra Klimatu i Środowiska, Michała Kurtyki. 

Wilk pod ochroną 

Zgodnie z Ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt wilki objęte są w Polsce ścisłą ochroną. Oznacza to, że zabronione jest ich:

  • zabijanie,

  • okaleczanie,

  • chwytanie,

  • przetrzymywanie,

  • niszczenie nor,

  • przechowywanie,

  • sprzedaż skór i innych fragmentów

Ile jest wilków w Polsce?

Zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Polsce w 2020 roku żyło 1886 wilków. Po informacjach o liczebności, które zebrano w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska, oceniono, że w stan populacji w Polsce jest właściwy. Natomiast zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce żyje ponad 3 tysiące wilków.  

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: KRIR, W-MIR, Brać Łowiecka, Polskiwilk

Podobne artykuły

Stephen & Claire Farnsworth/Flickr (zdjęcie poglądowe)

Zwierzęta

Pod nieobecność gospodarza wszedł do chlewni. Miał pobrać krew, uśpił prosięta

Czytaj więcej >
ebaso/Pixabay

Zwierzęta

GIW: Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich

Czytaj więcej >
futrzarstwo

Zwierzęta

Internautka o futrzarstwie: "To żadne rolnictwo nie jest". Gorzka krytyka wobec rolników

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Zwierzęta

Główny Lekarz Weterynarii zaapelował do hodowców norek

Czytaj więcej >
milesz/Pixabay

Zwierzęta

Zapadł wyrok w sprawie. Myśliwy został skazany za znęcanie się nad dzikiem

Czytaj więcej >
Otwarte Klatki/ Materiały Prasowe

Zwierzęta

Hodowca drobiu skazany. Zabił 2000 zwierząt ze szczególnym okrucieństwem

Czytaj więcej >