dopłaty - konopia Finola
Iberion - materiały własne
Autor Aneta Wasilewska - 19 Kwietnia 2021

Co z dopłatami bezpośrednimi do upraw konopi Finola? Jest odpowiedź z ministerstwa

Pojawiła się odpowiedź z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na interpelację poselską w sprawie dopłat bezpośrednich do uprawy konopi Finola. Powołując się na unijne prawo, Anna Gembicka poinformowała, dlaczego odmiana Finola nie może być brana pod uwagę podczas przyznawania dopłat bezpośrednich. Co więcej, sekretarz MRiRW przekazała, że Unia Europejska bierze pod uwagę możliwość zwiększenia dopuszczalnej zawartości THC w konopiach.

Przypomnijmy, pod koniec marca do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpłynęła interpelacja posłów Jarosława Sachajko, Pawła Szramki i Dobromira Sośnierza. Posłowie zwracali uwagę na problem, jaki pojawiły się, gdy okazało się, że w 2021 roku nie będzie można otrzymać dopłat bezpośrednich do konopi Finola. Więcej na temat interpelacji poselskiej, w której wskazywano nie tylko na problemy rolników, którzy już zamówili nasiona, ale i niesprawiedliwość, jaka dotyka polskich rolników, gdy mowa o dopłatach do konopi Finola, można przeczytać >tutaj<.

Popełnił trzy przestępstwa. Traktorzyście grozi do 5 lat pozbawienia wolnościPopełnił trzy przestępstwa. Traktorzyście grozi do 5 lat pozbawienia wolnościCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

"Odmienne podejście byłoby niezgodne z przepisami UE"

W minionym tygodniu Anna Gembicka z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziała na interpelację. Sekretarz MRiRW przypomniała, powołując się na prawo unijne, że przyznawanie płatności bezpośrednich we wszystkich krajach członkowskich jest możliwe, jeżeli odmiany konopi zawierają maksymalnie 0,2% tetrahydrokanabinolu (THC).

Natomiast jeżeli drugi rok z rzędu średnia wszystkich wyników przekracza 0,2% THC, państwo zobligowane jest do powiadomienia Komisji Europejskiej. W związku z tym, że taka sytuacja miała miejsce w Polsce, powiadomiona została KE, a co za tym idzie, zgodnie z prawem unijnym, nie ma możliwości przyznania płatności bezpośrednich do upraw konopi odmiany Finola.

- Odmienne podejście byłoby niezgodne z przepisami UE - wskazała Gembicka w odpowiedzi.

"Polska opowiada się za wprowadzeniem zmiany"

Jak powiadomiła Anna Gembicka z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi obecnie na forum Unii Europejskiej trwają prace, które dotyczą przepisów na lata 2023-2027. Jak się okazuje, bierze się w nich pod uwagę, że zwiększona zostanie dopuszczalna zawartość THC w konopiach. Zgodnie z propozycją, zawartość ma wzrosnąć z 0,2% do 0,3%.

- Polska opowiada się za wprowadzeniem takiej zmiany - przyznała w odpowiedzi sekretarz resortu rolnictwa.

Warto zaznaczyć, że w odpowiedzi na interpelację poselską, Gembicka poinformowała, że płatności obszarowe w ramach PROW nie będą przyznawane do upraw konopi Finola.

Uprawa konopi Finola w Polsce

Jak wynika z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Polsce w ubiegłym roku powierzchnia upraw konopi wyniosła 3250 ha ogółem, z czego 354 ha zajęła powierzchnia upraw konopi odmiany Finola. Natomiast w 2019 roku na 3093 ha powierzchni upraw konopi ogółem, 381 ha przypadło na uprawy konopi odmiany Finola. W 2018 roku całkowita powierzchnia upraw konopi wyniosła 1720 ha, w tym 276 ha, czyli 16,1% dotyczyło odmiany Finola.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Sejm.gov.pl, ARiMR

Następny artykuł