Co z dopłatami bezpośrednimi do upraw konopi Finola? Jest odpowiedź z ministerstwa
Przypomnijmy, pod koniec marca do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpłynęła interpelacja posłów Jarosława Sachajko, Pawła Szramki i Dobromira Sośnierza. Posłowie zwracali uwagę na problem, jaki pojawiły się, gdy okazało się, że w 2021 roku nie będzie można otrzymać dopłat bezpośrednich do konopi Finola. Więcej na temat interpelacji poselskiej, w której wskazywano nie tylko na problemy rolników, którzy już zamówili nasiona, ale i niesprawiedliwość, jaka dotyka polskich rolników, gdy mowa o dopłatach do konopi Finola, można przeczytać >tutaj<.
Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:
[EMBED-5]
"Odmienne podejście byłoby niezgodne z przepisami UE"
W minionym tygodniu Anna Gembicka z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziała na interpelację. Sekretarz MRiRW przypomniała, powołując się na prawo unijne, że przyznawanie płatności bezpośrednich we wszystkich krajach członkowskich jest możliwe, jeżeli odmiany konopi zawierają maksymalnie 0,2% tetrahydrokanabinolu (THC).
Natomiast jeżeli drugi rok z rzędu średnia wszystkich wyników przekracza 0,2% THC, państwo zobligowane jest do powiadomienia Komisji Europejskiej. W związku z tym, że taka sytuacja miała miejsce w Polsce, powiadomiona została KE, a co za tym idzie, zgodnie z prawem unijnym, nie ma możliwości przyznania płatności bezpośrednich do upraw konopi odmiany Finola.
- Odmienne podejście byłoby niezgodne z przepisami UE - wskazała Gembicka w odpowiedzi.
"Polska opowiada się za wprowadzeniem zmiany"
Jak powiadomiła Anna Gembicka z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi obecnie na forum Unii Europejskiej trwają prace, które dotyczą przepisów na lata 2023-2027. Jak się okazuje, bierze się w nich pod uwagę, że zwiększona zostanie dopuszczalna zawartość THC w konopiach. Zgodnie z propozycją, zawartość ma wzrosnąć z 0,2% do 0,3%.
- Polska opowiada się za wprowadzeniem takiej zmiany - przyznała w odpowiedzi sekretarz resortu rolnictwa.
Warto zaznaczyć, że w odpowiedzi na interpelację poselską, Gembicka poinformowała, że płatności obszarowe w ramach PROW nie będą przyznawane do upraw konopi Finola.
Uprawa konopi Finola w Polsce
Jak wynika z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Polsce w ubiegłym roku powierzchnia upraw konopi wyniosła 3250 ha ogółem, z czego 354 ha zajęła powierzchnia upraw konopi odmiany Finola. Natomiast w 2019 roku na 3093 ha powierzchni upraw konopi ogółem, 381 ha przypadło na uprawy konopi odmiany Finola. W 2018 roku całkowita powierzchnia upraw konopi wyniosła 1720 ha, w tym 276 ha, czyli 16,1% dotyczyło odmiany Finola.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
Po śladach pozostawionych w lesie doszli do złodzieja. Grozi mu do 5 lat więzienia
Leśnicy wykopali starą kankę na mleko. W środku znaleźli historyczny skarb
Strata w "Rolnicy. Podlasie". Zwierzęcy mieszkaniec Kundzicz zagryziony przez wilki
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: Sejm.gov.pl, ARiMR