Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Nowe prawo antybiotykowe. To "prezent" dla rolników, połowa może stracić pieniądze
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 24.02.2025 10:00

Nowe prawo antybiotykowe. To "prezent" dla rolników, połowa może stracić pieniądze

Krowa
Fot. Photo by Ryan Song on Unsplash

Rolnicy, którzy chcą otrzymać płatności w ramach ekoschematu „Dobrostan zwierząt”, powinni mieć na uwadze nadchodzące terminy składania wymaganych dokumentów i spełniania określonych warunków. Niedopełnienie obowiązków może prowadzić do zmniejszenia kwoty przysługujących im świadczeń.

Obowiązkowe szkolenie dla rolników

Ekoschemat „Dobrostan zwierząt” to jeden z elementów Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) UE, który ma na celu wspieranie rolników w poprawie warunków utrzymania zwierząt gospodarskich. Jest to mechanizm finansowego wsparcia przewidziany w ramach dopłat bezpośrednich, który nagradza hodowców za stosowanie praktyk wykraczających poza minimalne wymogi dobrostanu zwierząt.

Od 2024 roku każdy rolnik wnioskujący o płatności w ramach ekoschematu "Dobrostan zwierząt" jest zobowiązany do jednorazowego udziału w szkoleniu dotyczącym metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej. Brak zaświadczenia o ukończeniu szkolenia skutkuje obniżeniem kwoty płatności dobrostanowej o 30%.

Patryk Wołosz
Trwa walka o ziemię. Rolnicy mają poważny problem
To nie kret, ale też niepostrzeżenie zniszczy cały ogród. Wsyp do nory, a już nie wróci Polscy hodowcy mają już dość. Domagają się działań w sprawie mięsa sprowadzanego z Niemiec

Formy szkolenia

Szkolenie jest dostępne w kilku formach, co umożliwia rolnikom wybór najbardziej dogodnej dla nich opcji:

  • Szkolenie ekranowe (e-learning): Rolnik samodzielnie realizuje kurs online, dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
  • Webinarium: Szkolenie prowadzone na żywo przez trenera (przeszkolonego doradcę) w formie online.
  • Szkolenie stacjonarne: Tradycyjne szkolenie odbywające się w wyznaczonych miejscach, organizowane przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego (ODR) .

Szkolenie należy zrealizować do 14 marca 2025 roku. Po jego ukończeniu rolnik otrzymuje zaświadczenie, które należy złożyć do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) do 21 marca 2025 roku. Dokument można dostarczyć za pomocą systemu teleinformatycznego ARiMR eWniosekPlus lub osobiście w biurze powiatowym. 

Krowa
Fot. Photo by Ryan Song on Unsplash

Określenie przeznaczenia bydła do opasu w systemie IRZplus

Dla rolników wnioskujących o płatności w ramach wariantu "Dobrostan opasów" istotne jest również określenie przeznaczenia bydła do opasu w systemie IRZplus. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydłużyło termin na dokonanie tej czynności do 14 marca 2025 roku.

Aby określić przeznaczenie bydła do opasu, należy w systemie IRZplus wybrać jeden z następujących kierunków użytkowania:

  • “mleczny do opasu”
  • “mięsny do opasu”
  • "do opasu"

Dzięki temu rolnicy będą mogli otrzymać płatności za bydło, dla którego realizowali praktyki podwyższające poziom dobrostanu zwierząt, a które dotychczas nie miało określonego przeznaczenia do opasu w systemie IRZplus.

Konsekwencje niedopełnienia obowiązku

Jeśli rolnik nie określi przeznaczenia bydła do opasu do 14 marca 2025 roku, może to skutkować brakiem możliwości uzyskania pełnej płatności dobrostanowej za te zwierzęta. Dotyczy to również bydła sprzedanego lub poddanego ubojowi przed tym terminem. W takich przypadkach rolnik powinien złożyć do ARiMR oświadczenie potwierdzające, że bydło było opasane w gospodarstwie do czasu jego sprzedaży lub uboju.

Zmiany te zostały wprowadzone na mocy Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 3 lutego 2025 roku, zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach schematów na rzecz dobrostanu zwierząt w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz.U. 2025 poz. 148).
Rekomendacje dla rolników

Mając na uwadze zbliżające się terminy, rolnicy powinni niezwłocznie:

  • Ukończyć obowiązkowe szkolenie: Wybierając najdogodniejszą formę (online, webinarium lub stacjonarnie) i uzyskać zaświadczenie o jego ukończeniu.
  • Określić przeznaczenie bydła w systemie IRZplus: Dokonując odpowiednich zgłoszeń zgodnie z rzeczywistym użytkowaniem zwierząt.

Dzięki terminowemu dopełnieniu tych obowiązków rolnicy zapewnią sobie pełne wsparcie finansowe w ramach ekoschematu "Dobrostan zwierząt" i unikną ewentualnych sankcji finansowych.