Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > To nie kret, ale też niepostrzeżenie zniszczy cały ogród. Wsyp do nory, a już nie wróci
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 19.02.2025 14:00

To nie kret, ale też niepostrzeżenie zniszczy cały ogród. Wsyp do nory, a już nie wróci

Gryzoń
fot. Athena345T/canva

Wiosna to długo wyczekiwana pora dla rolników oraz pasjonatów robót w przydomowym lub działkowym ogródku. Niestety marzenie o obfitych plonach i starannie wypielęgnowanych grządkach pełnych warzyw, owoców i kwiatów może zniweczyć obecność nieproszonych gości. Oprócz kretów i karczowników musimy pozbyć się także innych gryzoni, które nie zapadają w sen zimowy. Jeśli nie przepędzimy ich zimą, do wiosny mogą całkowicie zniszczyć naszą działkę.

Gryzonie i inne zwierzęta w ogrodzie. Potrafią siać spustoszenie jeszcze w okresie zimowym

Na świecie istnieje wiele gatunków gryzoni, spośród których około 150–200 uznaje się za szkodniki. W naszym klimacie występuje ich sporo, a niektóre stanowią prawdziwe utrapienie dla ogrodników, rolników i działkowiczów. Do najczęściej spotykanych sprawców zniszczeń, szczególnie na trawnikach, grządkach warzywnych i rabatach, należą karczowniki ziemnowodne oraz myszy polne, leśne oraz domowe. Szczególne “zasługi” są przypisywane również kretom, choć często błędnie zalicza się do gryzoni. W rzeczywistości są one blisko spokrewnione z ryjówkami i należą do ssaków owadożernych.

Jest jeszcze jeden gryzoń, który swoim wyglądem przypomina mysz polną lub ryjówkę. Bywają lata, gdy pojawia się masowo, a jeżeli tłumnie zagoszczą na Twojej posesji, niekiedy są w stanie całkowicie zniszczyć uprawy. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób skutecznie je wypraszać i zniechęcać do ponownego zasiedlenia tych miejsc. 

Zobacz też: Tyle Polacy zapłacą za ziemniaki w 2025 roku. Jest warzywny król drożyzny

Patryk Wołosz
Trwa walka o ziemię. Rolnicy mają poważny problem
Rolniku, te gryzonie żerują na twoich plonach nawet zimą. Tymi sposobami skutecznie je wykurzysz Wkrótce ruszą na żer. Posadź w ogrodzie, zapachowa zapora przepędzi ślimaki co do jednego

Jest mniejsza od myszy, ale w ogrodzie sieje spustoszenie. Jak ją rozpoznać?

Nornice to niewielkie gryzonie, które pozostają aktywne przez cały rok, ponieważ nie zapadają w sen zimowy. Tym, co odróżnia je od myszy polnej, jest bardziej zaokrąglone ciało, krótsze nogi, delikatniejsze futerko oraz krótszy ogon — zazwyczaj osiąga do 5 cm długości, podczas gdy ciało to około 10 cm.

Za sprawą swej drobnej budowy te ssaki mogą wydawać się niegroźne, jednak cechuje je niezwykła płodność. Sprzyjające warunki, takie jak obfitość pożywienia i łagodny klimat, przyspieszają ich rozmnażanie. Jeśli w ich otoczeniu brakuje naturalnych wrogów, takich jak lisy, kuny, tchórze, koty czy sowy, ich populacja rośnie w błyskawicznym tempie. 

Również pod kątem działalności w ogrodzie można zauważyć istotne różnice. Po czym więc poznać, że nornice zawitały w naszym ogrodzie? Przede wszystkim po estetyce krajobrazu. Nornice drążą system tuneli tuż pod powierzchnią ziemi, najczęściej w podłożu mniej zwięzłym, co może powodować zapadanie się gruntu i powstawanie niewielkich kopców. 

Ich korytarze często można zauważyć na trawnikach, wśród kwiatowych rabat oraz na grządkach warzywnych. Dzięki zdolności do adaptacji oraz rozwiniętemu instynktowi przetrwania są w stanie przetrwać zimę, wykorzystując podziemne korytarze jako schronienie przed mrozem i drapieżnikami.

Nornica
fot. Gerdzhikov/canva

Główna szkodliwość tych zwierząt w ogrodzie polega na pogryzaniu korzeni, bulw, cebulek kwiatowych, pąków i owoców, co osłabia wzrost roślin i może doprowadzić do ich obumierania. Nawet w chłodniejszych miesiącach intensywnie poszukują pożywienia i w rezultacie potrafią wyrządzić poważne szkody, niszcząc uprawy i znacząco wpływając na produkcję żywności. 

Jak pozbyć się nornicy z ogrodu? Wystarczą domowe i w pełni humanitarne sposoby

Wyeliminowanie nornicy z ogrodu może być trudnym zadaniem, który wymaga zastosowania odpowiednich metod, które nie tylko przepędzą gryzonia, ale także zapobiegną jego powrotowi. Jednak warto się je podjąć i to możliwe jak najszybciej — ich obecność w ogrodzie czy na plantacji może powodować poważne straty finansowe, zaś walka z nimi często wymaga dużego nakładu pracy i czasu. 

Aby pozbyć się nornic z ogrodu, można zastosować środki zapachowe o działaniu odstraszającym. Do każdej nory warto wsypać pół łyżeczki chilli lub całą łyżeczkę cynamonu, a także umieścić rozgniecione ząbki czosnku. Sprawdzą się także gałązki żywotnika, liście orzecha włoskiego lub bzu czarnego. Pamiętaj, by stosować tę metodę regularnie.

Skutecznym sposobem jest również sadzenie roślin o intensywnym zapachu, takich jak czosnek zwykły, czosnek niedźwiedzi, mięta, gorczyca, wilczomlecz, czarna porzeczka czy korona cesarska, które odstraszają te gryzonie. Dodatkowo pomocne mogą okazać się pułapki, tzw. żywołapki, umożliwiające humanitarne wyłapanie i usunięcie nornic z ogrodu. Wspieraj również naturalnych wrogów nornic, m.in. budując budki lęgowe dla ptaków. Jednocześnie należy starać się utrzymywać grządki z roślinami bez nadmiaru chwastów, w których mogą ukrywać się przed drapieżnikami.

Należy jednak pamiętać, że choć nornice są uciążliwe dla ogrodników i rolników, stanowią ważny element naturalnych ekosystemów. To nie one wkroczyły na nasze tereny, lecz my – ludzie – zmieniamy ich środowisko, dostosowując je do własnych potrzeb. Dlatego trudno obwiniać je za ich obecność i instynktowne zachowania.

Nornica
fot. DamianKuzdak/canva