Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Od lutego KOWR przyjmuje wnioski od rolników. Można otrzymać rekompensatę za straty
Julia Czwórnóg
Julia Czwórnóg 02.02.2025 20:15

Od lutego KOWR przyjmuje wnioski od rolników. Można otrzymać rekompensatę za straty

Kombajn
Fot. freestocks.org, Pexels/Canva

Od 1 lutego Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przyjmuje od rolników wnioski, które mogą pomóc w ubieganiu się o rekompensatę finansową. Kto może dostać dofinansowanie? Warto się pospieszyć, bo termin na złożenie wniosku kończy się stosunkowo szybko.

KOWR przyjmuje od rolników wnioski o rekompensatę

Rolnicy już mogą składać wniosek o dopłatę w ramach rekompensaty za poniesione straty finansowe. To już kolejny taki nabór prowadzony przez KOWR. Inicjatywa odbywa się w ramach Funduszu Ochrony Rolnictwa.

Od 1 lutego Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie przyjmował wnioski o rekompensaty dla rolników i grup, które nie otrzymały zapłaty za sprzedane produkty rolne od podmiotów, które stały się niewypłacalne w 2023 i 2024 r. - przekazał KOWR.

O rekompensatę może ubiegać się producent, który nie otrzymał zapłaty za sprzedane produkty rolne, w związku z niewypłacalnością odbiorcy. Ważne jest, aby roszczenia z tytułu sprzedaży płodów rolnych i leśnych nie uległy przedawnieniu.

Traktor
Zofia i Marek Bazak/East News

Jak informuje KOWR, producent rolny, lub grupa, może złożyć do swojego oddziału terenowego wniosek o przyznanie rekompensaty z powodu nieotrzymania zapłaty za sprzedane produkty rolne od podmiotu prowadzącego skup, przechowalnię, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, który stał się niewypłacalny w 2023 lub 2024 r. „Grupę” rozumie się, jako utworzone zgodnie z odpowiednimi przepisami:

  • grupę producentów rolnych lub związek grup producentów rolnych;
  • organizację producentów rolnych lub zrzeszenie organizacji producentów rolnych;
  • organizację producentów owoców i warzyw lub zrzeszenie organizacji producentów 
  • owoców i warzyw;
  • spółdzielnię rolników lub związek spółdzielni rolników;
  • rolniczą spółdzielnię produkcyjną;
  • rolnicze zrzeszenie branżowe.

Jakie trzeba spełnić warunki, aby ubiegać się o dofinansowanie? 

Dla wybranych zaczęła się wiosna: w tych powiatach można już nawozić. IMGW pokazało mapę Nawozy z Rosji i Białorusi zalewają Unię. Polskie przedsiębiorstwo chce pomóc

KOWR wypłaci rekompensatę - ale są pewne warunki

Warunkiem przyznania pieniędzy jest to, że jego dłużnik jest podmiotem prowadzącym skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych; płaci podatek od towarów i usług; stał się w 2023 i 2024 r. niewypłacalny w rozumieniu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR). 

Przepisy o Funduszu Ochrony Rolnictwa obowiązują od 1 lipca 2023 r. Funduszem zarządza Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). 

Co więcej, pod koniec ubiegłego roku ustawa o FOR została znowelizowana. Nowe przepisy przewidują ułatwienia dla podmiotów skupujących produkty rolne i rozszerzają listę podmiotów, które mogą otrzymać dopłatę. O rekompensatę mogą ubiegać się również grupy producentów rolnych lub związki grup producentów rolnych, organizacje producentów rolnych lub zrzeszenia, organizacje producentów owoców i warzyw lub zrzeszenia, spółdzielnie rolników lub związki spółdzielni rolników, rolnicze spółdzielnie produkcyjne oraz rolnicze zrzeszenia branżowe. 

Gdzie złożyć taki wniosek i jakiego terminu należy dotrzymać?

Zobacz też: Ważny dokument z KRUS w skrzynkach rolników. Nie wszyscy dostaną ten sam formularz

Tutaj należy złożyć wniosek o rekompensatę

Jak przypomina Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, nabór wniosków w 2025 roku trwa od 1 lutego do 31 marca 2025. Formularze wniosku o przyznanie rekompensaty można znaleźć na stronie internetowej KOWR. Po wypełnieniu należy złożyć go w siedzibie swojego oddziału terenowego KOWR, ale można go wysłać również pocztą, czy złożyć elektronicznie.

- Uwaga! Wnioski przesłane drogą mailową nie podlegają rozpatrzeniu - podkreślają przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Prace rolne
Fot. Zofia i Marek Bazak/East News

Jeżeli staramy się o przyznanie rekompensaty w stosunku do wierzytelności przysługujących od kilku podmiotów — to niezbędne będzie złożenie osobnego wniosku na odrębnym formularzu, dla każdego podmiotu.