Od 3 lutego rusza nabór wniosków. Na takich zasadach można otrzymać dofinansowanie
W poniedziałek, 3 lutego rusza nowy nabór wniosków o dofinansowania w ramach rządowego programu adresowanego w szczególności do rolników. W puli znalazły się środki w wysokości 1 mld zł. Jak mogą zdobyć pieniądze?
Rusza nowy nabór wniosków do programu "Energia dla wsi"
“Energia dla wsi” to program koordynowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego celem jest wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenach gmin wiejskich i wiejsko-miejskich. Z tej dotacji mogą skorzystać rolnicy, spółdzielnie energetyczne, także te dopiero powstające oraz ich członkowie.
Dofinansowanie jest udzielane w formie dotacji lub pożyczki po spełnieniu określonych warunków. Co ważne, w przypadku ubiegania się o pożyczkę inwestycja może być rozpoczęta przed dniem złożenia wniosku. Nabór wystartuje już w poniedziałek, 3 lutego. Jak zakwalifikować się do programu?
Rodzaje inwestycji w ramach programu "Energia dla wsi"
Program wpisuje się w postanowienia UE i Parlamentu Europejskiego dotyczące inwestycji przeznaczonych na modernizację systemów energetycznych oraz poprawę efektywności energetycznej. Dofinansowanie jest udzielane w dwóch formach, bezzwrotnej dotacji lub pożyczki.
Dotację można otrzymać na budowę elektrowni wodnych, instalacji wytwarzania energii z biogazu rolniczego w warunkach wysokosprawnej kogeneracji, oraz magazynów energii. Pożyczka obejmuje te same inwestycje i dodatkowo budowę instalacji wiatrowych oraz fotowoltaicznych.
W przypadku inwestycji realizowanych w formule “project finance” wnioskodawcę obowiązuje wymóg udziału środków własnych w wysokości co najmniej 15% kosztów kwalifikowanych inwestycji, w postaci
wkładu pieniężnego. Wysokość dofinansowania różni się w zależności od rodzaju i mocy instalacji.
Wysokość dofinansowania w ramach programu "Energia dla wsi"
W ramach programu “Energia dla wsi” można uzyskać środki między innymi na instalacje fotowoltaiczne oraz instalacje wiatrowe o mocy powyżej 50 kW, jednak nie większej niż 1 MW. W przypadku elektrowni wodnych i biogazowni rolniczych — o mocy powyżej 10 kW nie większej niż 1 MW.
W przypadku instalacji paneli fotowoltaicznych wysokość pożyczki wyniesie 100 procent kosztów kwalifikowanych.
Kwota pożyczki może wynieść do 25 mln zł, na okres nie dłuższy niż 15 lat. Nabór wniosków rozpocznie się 3 lutego i potrwa do 19 grudnia 2025 roku.