RolnikInfo.pl
agrounia

materiały autorskie Rolnik Info

"Odbijemy wieś PIS-owi". Mocna akcja Agrounii w centrum stolicy

20 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Dlaczego Agrounia w trzech różnych miejscach w Warszawie rozdała dziś aż dziesięć ton ziemniaków? Zdaniem lidera ruchu Michała Kołodziejczaka jest to sprzeciw wobec niezdrowym mechanizmom handlowym, które sprawiają, że polscy rolnicy nie mogą liczyć na godne zarobki za produkowaną przez siebie żywność.

Agrounia w najbliższym czasie planuje zarejestrować swoją działalność jako partia polityczna, a podczas dzisiejszej akcji jej zwolennikom towarzyszyło hasło Odbijemy wieś PIS-owi. 

- Rozdajemy ziemniaki, dziesięć ton ziemniaków w Warszawie. Pokazujemy, jaka jest patologia w handlu płodami rolnymi w Polsce. Czeka nas duża doza informacji z gazety, którą rozdajemy - powiedział lider ruchu Michał Kołodziejczak. 

Mocna akcja Agrounii w centrum stolicy

Do nagłaśniania ważnych dla społeczeństwa spraw, warszawskie ulice zdają się być najlepszym miejscem. Lider Agrounii Michał Kołodziejczak, jej zwolennicy, a także rolnicy z całej Polski  zorganizowali 20 maja 2021 roku w Warszawie konferencję prasową oraz akcję rozdawania ziemniaków mieszkańcom miasta.

Akcja rozdawania ziemniaków polskich rolników miała miejsce w trzech lokalizacjach w Warszawie: na ulicy Dolnej 3 i alejach Solidarności 86 (w obydwu przypadkach przed sklepami sieci Biedronka), a także nieopodal tzw. Patelni, czy wyjścia ze stacji metra w centrum miasta.

Na miejscu obecna była redakcja Rolnik Info, która na żywo relacjonowała akcję Agrounii. Jak przekazał w relacji wideo redaktor naczelny portalu Rolnik Info Albert Długoszewski, w trzech wymienionych lokalizacjach było obecnych wielu funkcjonariuszy policji zabezpieczających wydarzenie. Mimo to akcja rozdawania ziemniaków przebiegła w spokojnej atmosferze.

- Atmosfera na całym wydarzeniu była naprawdę super, można powiedzieć wręcz, że rodzinna. Warszawiacy podchodzili do rolników, zadawali im pytania i częstowali się pysznymi ziemniakami - powiedział redaktor naczelny Rolnik Info Albert Długoszewski. Ponadto dodał: 

- Widać, że Agrounia jest ruchem, który jest rozpoznawalny w kraju, nawet w miastach, jak się okazuje. Przechodnie bardzo ciepło reagowali na protest i czuć było „ducha wsparcia” dla całego wydarzenia.

Michał Kołodziejczak w rozmowie z Rolnik Info powiedział, że organizowana akcja ma charakter edukacyjny, ale też wojenny, bo - jak niejednokrotnie podkreślał - Agrounia chce odbić PIS-owi polską wieś.

Czy Agrounia zapowiedziała podobne akcje w tym stylu w najbliższej przyszłości? Tutaj Michał Kołodziejczak odpowiedział następująco: 

- [Jest to - przyp. red.] pierwsza akcja, mam nadzieję z serii. Mam nadzieję, że będziemy mogli ją powielać, a na pewno [jest to - przyp. red.] pierwsza akcja z serii z docieraniem z informacjami do mieszkańców miast. To taki inny niż do tej pory sposób, bo staraliśmy się zawsze to robić w internecie, teraz będziemy też chcieli przejść do formy drukowanej oraz na billboardy w miastach, by pokazywać, jak się zmienia polska wieś i dlaczego trzeba ją odbić PIS-owi - stwierdził. 

Szczegóły akcji Agrounii

Jak zaznaczają, rozdają swoje warzywa, by ukazać, do czego prowadzą nieudolne rządy. Lider Agrounii nie ukrywa, że ostrze odpowiedzialności za zaistniałą sytuację w handlu kieruje wobec polityków Prawa i Sprawiedliwości.

O osobach, które na miejscu krytykowały działania członków Agrounii, lider ruchu powiedział:

- Patrzą na życie codzienne przez pryzmat polityki i tej wojny, która jest w Polsce, której my nie popieramy. Widzimy właśnie jaka to jest wojna z PIS-em przez nastawienie policji, która od samego początku podkładała nam nogi dzisiaj, tworząc kolejne problemy. Widać, że jest to nastawienie typowo polityczne, według mnie na zlecenie kogoś, kto każe się tak zachowywać wobec nas. Robienie problemów przy takiej akcji to jest naprawdę hańba dla polskiej policji i oni myślą, że są na wojnie.

Fakt podnoszenia cen płodów rolnych w sklepach spożywczych nawet o ponad tysiąc procent członkowie Agrounii nazywają patologią handlu i żądają zdecydowanych działań rządu w kierunku uzdrowienia systemu. 

Na stoiskach rolnicy rozłożyli worki z warzywami, a także plansze, gdzie można było przeczytać hasła takie jak Letarg ministra i UOKIK trwa... Urzędnicy pod butem korporacji - albo się tak boją, albo mają korzyść.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: materiały prasowe, materiały autorskie

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wieprzowina

Wiadomości

Czechy: polskie mięso nafaszerowane antybiotykiem. 60-krotne przekroczenie norm

Czytaj więcej >
agrounia kołodziejczak nawozy

Wiadomości

Agrounia będzie blokować zakłady nawozowe. Akcja rusza 11 października

Czytaj więcej >
polski ład kaczyński

Wiadomości

Ogłoszono siedem propozycji dla rolników w ramach Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
premier mateusz morawiecki

Wiadomości

Wzrosty cen energii. Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos na spotkaniu państw UE

Czytaj więcej >
fermy norek

Wiadomości

Wyniki śledztwa ws. ferm norek. Padły poważne oskarżenia

Czytaj więcej >
owoce warzywa

Wiadomości

Plastikowe opakowania warzyw i owoców odejdą do lamusa? Jest interpelacja poselska

Czytaj więcej >