RolnikInfo.pl

GIW/Twitter

Ostrzeżenie GIW ws. sfałszowanego produktu leczniczego weterynaryjnego

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

- Uwaga: Sfałszowany produkt leczniczy weterynaryjny APIVAR jest obecnie sprzedawany w około 20 krajach - powiadomiono na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii. 

Jak powiadomił Główny Inspektorat Weterynarii mowa o produkcie leczniczym weterynaryjnym - Apivar 500 mg (Amitrazum), pasek do zawieszania w ulu, podmiot odpowiedzialny VETO-PHARMA Francja. Informacje uzyskane w systemie szybkiego powiadamiania o niewłaściwej jakości produktów leczniczych wskazały, że sfałszowane produkty zostały stwierdzone w Libanie. Na stronie GIW powiadomiono, że pojawiło się podejrzenie, że podrobiony produkt mógł zostać wyprodukowany w Republice Turcji.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Produkt nie zawiera w składzie substancji czynnej

VETO-PHARMA SAS podczas przeprowadzenia badań próbek produktu leczniczego weterynaryjnego Apivar stwierdzono, że w składzie nie została zawarta substancja czynna - amitraza. Co więcej, okazało się, że na sfałszowanym produkcie, który docelowo zawiesza się w ulu, znajduje się gęsta ciecz, pachnąca jak "rozpuszczalnik". 

Główny Inspektorat Weterynarii przekazał, że sfałszowane paski, które najprawdopodobniej zostały wyprodukowane w Turcji, różnią się od oryginalnych produktów. Podrabiane produkty mają nierówne i wypukłe okręgi w rogach, co pozwala stwierdzić, że sfałszowany produkt najprawdopodobniej powstaje w innym procesie niż oryginalny lek.

Informacji o oryginalnym produkcie, który został dopuszczony do obrotu, należy szukać na stronie Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych >tutaj <. Apivar 500 mg (Amitrazum) pasek do zawieszania w ulu, gatunek docelowy: pszczoła miodna, podmiot odpowiedzialny: VETO-PHARMA SAS, numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 2797, data ważności pozwolenia: 2023-07-17, kod QP53AD01. 

Produkt Apivar stosowany jest w leczeniu warrozy, która została wywołana przez pasożytnicze roztocze Varroa destructor u pszczół miodnych. Jak wskazano w szczegółowych danych klinicznych, produktu nie należy stosować w przypadku znanej oporności na amitraz. Zgodnie z oficjalną charakterystyką produktu paski do zawieszania na ulu mają prostokątny kształt, są przezroczyste i mają wycięcie w kształcie litery V na jednym końcu i otworem powyżej.

Warroza

Warroza jest chorobą wywoływana przez roztocz Varroa destructor, która rozwija się na czerwiu i dorosłych osobnikach pszczół miodnych. Choroba powszechnie występuje u rodzin pszczelich. Warroza jest jedną z najgroźniejszych chorób pszczół, która występuje niemalże na całym świecie. Choroba powoduje duże straty w populacji rodzin pszczelich, a także znacznie wpływa na obniżenie produkcji pasiecznej.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródła: GIW, wet-animal.pl, Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Krakowie

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Podpalacz słomy ujęty przez policjantów. Oniemieli, gdy wydało się, kim jest
Czytaj więcej >

Wiadomości

Minister Grzegorz Puda skomentował strajki rolników. Odniósł się do postulatów Agrounii
Czytaj więcej >

Wiadomości

Rolnik nie chciał oddać swojej ziemi pod gazociąg. Zatrzymała go policja
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ogromne straty rolników z gminy Stupsk. Od jesieni ubiegłego roku zalewane są ich łąki i grunty orne
Czytaj więcej >

Wiadomości

Rolnik oskarżony o spowodowanie lokalnej katastrofy ekologicznej. Grozi mu do 8 lat więzienia
Czytaj więcej >

Wiadomości

IMGW wydało ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Alerty obowiązują w 6 województwach
Czytaj więcej >
Aneta Wasilewska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]