Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > Plany Chin wobec rolnictwa na 2021 rok. Ekspansja na rynku wieprzowiny trwa
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 11.05.2021 02:00

Plany Chin wobec rolnictwa na 2021 rok. Ekspansja na rynku wieprzowiny trwa

chiny flaga
unsplash.com / fot. CARLOS DE SOUZA

Tak ogromny postęp w branży trzody chlewnej w Chinach możliwy jest tylko dzięki niezwykle szybkiej budowie wielkich ferm przemysłowych. 

Chiny i produkcja wieprzowiny

Przyzwyczailiśmy się do myślenia, że Chiny są gospodarczym gigantem i z łatwością rozpychają się łokciami w nieomal każdej branży współczesnego biznesu. Nie inaczej ma się rzecz z hodowlą trzody chlewnej i produkcją wieprzowiny.

Wedle informacji przekazywanych przez portal pigprogress.net, Zhu Zengyong, pracownik chińskiego resortu rolnictwa twierdzi, że największy wzrost produkcji wieprzowiny będzie zauważalny w czwartym kwartale bieżącego roku.

Warto zaznaczyć, że w poprzednich latach chińska produkcja wieprzowiny nie miała się zbyt dobrze ze względu na szalejący wirus afrykańskiego pomoru świń. Pekin postanowił jednak, że pogłowie krajowych świń zostanie nie tyle odbudowane, ile wzniesione na nowy, niespotykany dotąd poziom.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-7]

Zhu Zengyong stwierdził, że przewidywana tegoroczna produkcja wieprzowiny w wysokości prawie 50 milionów ton i ilość importowanego mięsa będzie porównywalna do wartości z 2017 roku.

Powrót na dawne tory

Można zatem powiedzieć, że w 2021 roku Chiny wracają na dawne tory w branży produkcji wieprzowiny. Jak już wspomniano, znaczący (i to wcale nie w pozytywnym sensie) dla lokalnych producentów stał się rok 2018, który solidnie zaburzył dotychczasowy ład. Powodem był oczywiście wirus afrykańskiego pomoru świń.

Duże skoncentrowanie zwierząt na gigantycznych fermach przemysłowych stało się idealnym miejscem do rozwoju choroby, co skutkowało masowym likwidowaniem hodowli i stratami Chińczyków.

Obecnie w branży trzody chlewnej w Chinach zauważa się duży wskaźnik importu - po nagromadzeniu zwierząt w kraju Chiny będą odpowiednio przygotowane do dalszej odbudowy pogłowia świń.

Warto odnotować, że import świń do Państwa Środka wyniósł prawie 1,2 miliona ton w pierwszym kwartale 2021 roku. Jest to 30% więcej niż w analogicznym okresie w 2020 roku.

Kolejnym czynnikiem, który ma istotny wpływ na tempo i poziom odbudowy branży wieprzowej w Chinach, są koszty produkcji. W ostatnim czasie hodowla świń kosztuje chińskich rolników więcej, niż w przeszłości - przyczyną są wyższe ceny kukurydzy i soi w ostatnich miesiącach.

Przewiduje się jednak, że po żniwach w czwartym kwartale 2021 roku ceny produktów paszowych dla trzody chlewnej spadną, co umożliwi hodowcom skupienie się na rozbudowywaniu swoich stad zwierząt na fermach przemysłowych.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: pigprogress.net