Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > Podwyżki opłat w 94,5% gmin? Koszty uderzą również w rolników
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:40

Podwyżki opłat w 94,5% gmin? Koszty uderzą również w rolników

gminy
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Uprawa roślin i chów zwierząt wymagają wielkich nakładów finansowych - wśród nich są również opłaty za wodę czy energię elektryczną. Jak podaje portal Sadyogrody.pl, 94,5% przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych w Polsce złożyło wniosek do Wód Polskich o podwyższenie opłat za ścieki i wodę.

Utrzymanie obowiązujących cen postuluje tylko 3% przedsiębiorstw, a ich obniżenie - zaledwie 2,5%. Wzrosty opłat tłumaczone są m.in. rosnącymi kosztami pracy, energii, a także nowymi inwestycjami. Wody Polskie nie zawsze godzą się na podwyższanie opłat przez przedsiębiorstwa - dotychczas wydały one bowiem w tej kwestii aż 47% decyzji odmownych w stosunku do podmiotów dostarczających wodę i odprowadzających ścieki.

Nieubłagane podwyżki opłat za wodę

W ostatnich miesiącach wzrastające koszty życia zauważalne są nie tylko w dużych miastach, ale również w miasteczkach i na wsiach.

Marzec 2021 roku otworzył trzyletni okres, w którym Wody Polskie (inaczej Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej) zatwierdzają proponowane przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne opłaty za dostawy wody i odprowadzanie nieczystości, które będą obowiązywały przez kolejne trzy lata.

Niestety w miażdżącej większości przedsiębiorstwa chcą podwyższyć kwoty opłat - jest to aż 94,5% podmiotów; 3% zadeklarowało chęć pozostawienia opłat na tym samym poziomie, natomiast 2,5% z nich zapowiedziało ich obniżenie.

Wieści te mogą oznaczać, że rolnicy będą wydawali dużo więcej pieniędzy na produkcję rolną. Czy zmiany w opłatach za dostarczanie wody mają jednak szansę wpłynąć na płynność finansową gospodarstwa?

Wody Polskie, jako regulator cen proponowanych przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne, mają czuwać nad tym, by kwoty za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków nie były zawyżone.

Z tego względu każdy podmiot proponujący ceny otrzymuje decyzję od Wód Polskich - w przypadku złożonych dotychczas wniosków aż 47% uzyskało odpowiedź negatywną, która zmusza przedsiębiorstwa do obniżenia deklarowanych pierwotnie cen.

Rolnicy będą dalej łapać się za kieszeń

Ostatni rok nie był łatwy dla rolników. Wieści o tym, że rachunki za pobór wody i odprowadzanie ścieków najprawdopodobniej wzrosną, mogą niestety przyczynić się do pogłębiania dalszych problemów finansowych wśród producentów żywności.

Wody Polskie przyznają, że w większości sytuacji opisywane podwyżki opiewać będą na kilka procent. Niestety są i takie przypadki, w których dane przedsiębiorstwo wnioskuje o wzrosty opłat od kilkudziesięciu do kilkuset procent.

Uspokajający ton płynący z Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej każe ufać, że opłaty za dostarczanie wody i odprowadzanie nieczystości będą podwyższone tylko o tyle, o ile jest to bezwzględnie konieczne, a ich wysokość nie będzie przyczyniała się do pogorszenia sytuacji finansowej mieszkańców Polski.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: sadyogrody.pl