RolnikInfo.pl
krowy

unsplash.com / fot. Andy Kelly

Polskie krowy dają mleko o znacznie wyższej wartości serowarskiej wobec średniej światowej

28 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Jak podaje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, polskie krowy dają mleko o znacznie wyższej wartości serowarskiej w porównaniu do średniej światowej. Powodem takiego stanu rzeczy ma być dobra znajomość genetyki przez hodowców bydła oraz zr

PFHBiPM podaje na swojej stronie internetowej, że czynnikiem, który wpływa na wysoką wartość serowarską, jest genotyp krowy, który ma bezpośredni wpływ na tempo krzepnięcia mleka. 

Polskie krowy ponad średnią światową

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka na swojej witrynie internetowej podzieliła się wiadomością, która powinna ucieszyć każdego hodowcę bydła mlecznego w naszym kraju. Dotyczy ona bardzo dobrych wyników genetycznych polskich krów na tle światowej populacji tych zwierząt.

Jednym z najbardziej popularnych produktów mlecznych są sery, których rodzajów na świecie występuje niezliczona ilość. Ogromne znaczenie dla produkcji sera mają zawarte w krowim mleku białka kazeinowe.

Stanowią one 80% wszystkich białek mleka. Wśród nich wyróżnić możemy frakcję kappa-kazeiny, która odpowiedzialna jest za początek procesu krzepnięcia mleka. To, w jaki sposób zbudowana jest kappa-kazeina w krowim mleku, zależy - rzecz jasna - od genów zwierzęcia.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Wśród krów możemy wyróżnić genotyp BB (o najwyższej wartości) oraz AB, które decydują o tym, jak szybko mleko krowy ulega krzepnięciu. Jak podaje PFHBiPM, w światowej populacji krów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej odsetek genotypu BB wynosi tylko 1-2%.

Zgodnie z badaniami Laboratorium Genetyki Bydła PFHBiPM z 2020 roku (na podstawie 9000 zwierząt w Polsce) wartość ta wyniosła aż 20,16%. Genotyp AB odnotowano u 40,73% krów.

Lepsze możliwości wytwarzania sera

Dzięki odpowiedniej selekcji genetycznej bydła, polskie krowy odznaczają się mlekiem, które ma bardzo wysoką wartość dla producentów serów. Serowarstwo wymaga bowiem mleka najwyższej jakości i czystości.

Niestety, jeśli krowa cierpi na zapalenie wymion, nie może dać dobrego mleka do wyrobu sera. Powód? Choroby wpływają na zmniejszenie ilości kazeiny, wapnia i fosforu, przez co mleko może nie krzepnąć.

Warto dodać, że w serowarstwie wyróżniamy sery twarogowe, podpuszczkowe, kwasowo-podpuszczkowe, a także zwarowe, które powstają z serwatki. Polska jest piątym co do wielkości producentem serów w Unii Europejskiej, a także szóstym na świecie (po Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Włoszech i Holandii).

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: pfhb.pl, agronews.com.pl

Podobne artykuły

Stephen & Claire Farnsworth/Flickr (zdjęcie poglądowe)

Zwierzęta

Pod nieobecność gospodarza wszedł do chlewni. Miał pobrać krew, uśpił prosięta

Czytaj więcej >
ebaso/Pixabay

Zwierzęta

GIW: Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich

Czytaj więcej >
futrzarstwo

Zwierzęta

Internautka o futrzarstwie: "To żadne rolnictwo nie jest". Gorzka krytyka wobec rolników

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Zwierzęta

Główny Lekarz Weterynarii zaapelował do hodowców norek

Czytaj więcej >
milesz/Pixabay

Zwierzęta

Zapadł wyrok w sprawie. Myśliwy został skazany za znęcanie się nad dzikiem

Czytaj więcej >
Otwarte Klatki/ Materiały Prasowe

Zwierzęta

Hodowca drobiu skazany. Zabił 2000 zwierząt ze szczególnym okrucieństwem

Czytaj więcej >