RolnikInfo.pl

pixabay.com / fot. JACLOU-DL

Poważne kłopoty z wodą na wsi. Gminy mają zaskakującą prośbę

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Ostatnie gorące dni pokazały, że nawet wcześniejsze opady deszczu nie chronią nas od suszy i poważnych niedoborów wody. Jak podaje portal Agropolska.pl, niektóre gminy w Polsce apelują do mieszkańców o oszczędzanie wody - m.in. poprzez ograniczenie podlewania przydomowej zieleni i zaniechanie mycia samochodów.

Prośba ze strony władz gminnych o oszczędzanie wody jest dobitnym dowodem na to, że woda - choć wykorzystywana każdego dnia - jest przywilejem, a nie oczywistością.

Prośby gmin o oszczędzanie wody

Jeszcze wczesną wiosną w sieci można było przeczytać wstępne przewidywania hydrologiczne dotyczące kolejnych miesięcy - prognozowano wtedy, że letnia susza nie jest zbyt prawdopodobnym scenariuszem.

Pogoda płata jednak figle i rządzi się swoimi prawami - wkrótce bowiem się okazało, że susza i tak zawitała do Polski.

Warto jednak zaznaczyć, że problemy z niedoborem wody mają nie tylko producenci żywności, ale też niektóre władze gminne, które doszły do momentu, w którym proszą mieszkańców o oszczędzanie zasobów.

Przykłady z gmin

W gminie Dąbrowa Biskupia w województwie kujawsko-pomorskim władze poprosiły mieszkańców o ograniczenie zużycia wody od godziny 12:00 do 19:00.

Jak się okazuje, moce przerobowe lokalnych pomp uzdatniających wodę nie są w stanie sprostać aktualnemu zapotrzebowaniu mieszkańców okolicy.

Z tego względu jedynym możliwym rozwiązaniem jest teraz częściowe zakręcenie kurków przez osoby zamieszkujące gminę Dąbrowa Biskupia.

Władze gminy Zbójno - również z województwa kujawsko-pomorskiego - podjęły jeszcze bardziej drastyczną decyzję: w nocy wstrzymano dostawy wody ze względu na spadek wskaźników poniżej poziomu alarmowego na stacji uzdatniania.

Informacje te są druzgocące zwłaszcza dla rolników, którzy muszą systematycznie podlewać rośliny i poić zwierzęta - losowe przerwy w dostawie wody mogą okazać się dotkliwym problemem.

Niestety, na obecną chwilę brakuje efektywnych rozwiązań opisywanego problemu - rolnicy będą musieli zatem trzymać kciuki za to, by susza w Polsce nie występowała.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: agropolska.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Uprawy

GUS: nowe dane dotyczące produkcji warzyw gruntowych w Polsce
Czytaj więcej >

Uprawy

Najnowsze prognozy plonów kukurydzy. Polscy rolnicy mają powody do radości
Czytaj więcej >

Uprawy

Zbadano 2477 gmin. Gdzie zagrożenie suszą rolniczą jest największe?
Czytaj więcej >

Uprawy

WIORiN: przeprowadzono badania pozostałości pestycydów w płodach rolnych
Czytaj więcej >

Uprawy

Nielegalna plantacja na polu. W akcji policyjny dron
Czytaj więcej >

Uprawy

Kampania cukrownicza ruszyła. Obiecujące prognozy ws. produkcji cukru
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]