RolnikInfo.pl
PROW

Iberion - materiały własne

Prezes IRWŁ zaapelował do KRIR o zmiany w kwestii działania "Dobrostan zwierząt" z PROW 2014-2020

11 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Od 2020 roku hodowcy trzody chlewnej i bydła, a od 2021 roku - owiec mogą liczyć na wsparcie z PROW 2014-2020. Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Bronisław Węglewski zwrócił się do prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza o rozszerzenie pomocy w taki sposób, by była dostępna dla wszystkich rolników hodujących zwierzęta gospodarskie.

Jak zauważył prezes IRWŁ, hodowcy zwierząt (poza trzodą chlewną, bydłem i owcami) nie mogą otrzymać dotacji w ramach działania Dobrostan zwierząt i poprawiać warunków życia swoich podopiecznych. 

Prezes IRWŁ do władz KRIR 

PROW na lata 2014-2020 jest przedsięwzięciem inicjowanym przez struktury unijne, a jego nadrzędnym celem ma być poprawa kondycji rolnictwa w Europie. W ramach PROW 2014-2020 (choć mamy rok 2021, to nie wszystkie fundusze z poprzednich lat zostały jeszcze rozdysponowane) rolnicy mogą liczyć na dopłaty m.in. na działanie takie jak Dobrostan zwierząt.

Dzięki tej pomocy finansowej hodowcy zwierząt gospodarskich mogą od 2020 roku inwestować w nowe rozwiązania, które poprawią warunki bytowe i praktyki produkcyjne bydła mięsnego, mlecznego i trzody chlewnej.

Od 2021 roku do grupy tej dołączyli również hodowcy owiec. Dlaczego MRiRW oceniło, by to właśnie te trzy grupy hodowców zwierząt otrzymywały specjalne dopłaty w ramach działania Dobrostan zwierząt? 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-4]

Jak podaje resort, są to trzy największe grupy zwierząt gospodarskich, które hoduje się w Polsce. Jednocześnie bydło, trzoda chlewna i owce mają obecnie największe potrzeby w kierunku podwyższania standardów bytowania. 

Czy hodowcy pozostałych gatunków zwierząt mogą się czuć odtrąceni? Wiele wskazuje na to, że tak, ponieważ prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Bronisław Węglewski na wniosek rolników skierował w tej sprawie pismo do prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza.

Szczegóły pisma

Mówiąc krótko: rolnicy i reprezentujący ich interesy prezes IRWŁ chcą, by dopłaty w ramach działania Dobrostan zwierząt były dostępne nie tylko dla hodowców bydła, trzody chlewnej i owiec, ale wszystkich hodowanych gatunków zwierząt w Polsce.

Pismo Bronisława Węglewskiego zawiera tak naprawdę tylko prośbę o możliwość skorzystania z dotacji na rzecz Dobrostanu zwierząt dla pozostałych grup hodowców zwierząt. Nie znajdziemy w nich propozycji dotyczących ewentualnych stawek za zwierzę.

Przypomnijmy: w ramach działania Dobrostan zwierząt przewidzianego w puli dopłat na PROW 2014-2020, hodowcy mogą liczyć na różne stawki płatności na każde utrzymywane przez nich zwierzęta. Za tucznika rolnicy otrzymają 24 złote, natomiast za lochę - 301 złotych rocznie.

Właściciel krowy mlecznej może liczyć na roczną dopłatę 185 złotych (jeśli jest użytkowana tylko w kierunku mlecznym) oraz 595 złotych za krowę mleczną, w sytuacji, gdy jest użytkowana w kierunku mięsnym. Za krowę-mamkę rolnik uzyska 329 złotych rocznie.

W przypadku owiec za jedno zwierzę w wieku co najmniej dwunastu miesięcy hodowca otrzyma 133 złote na rok. Czy zatem prezes KRIR przychyli się do próśb prezesa Węglewskiego i rolników, przewidując dopłaty m.in.dla hodowców kóz, królików i innych zwierząt? Na odpowiedź będziemy musieli zapewne nieco poczekać. 

Poniżej prezentujemy list prezesa IRWŁ pochodzący ze strony izbarolnicza.lodz.pl:

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: izbarolnicza.lodz.pl, gov.pl

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

arimr

Finanse i Prawo

ARiMR: poważne zmiany ws. składania wniosków o dotacje

Czytaj więcej >
grzybobranie

Finanse i Prawo

Grzybobranie. Za jeden błąd grożą nawet trzy lata więzienia

Czytaj więcej >
traktor przyczepa oc

Finanse i Prawo

Jakie kary grożą rolnikowi, który nie posiada OC ciągnika lub przyczepy? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >
wnioski dotacje

Finanse i Prawo

200 tys. złotych na rolniczy handel detaliczny. Jesienią rusza nabór wniosków

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

Resort rolnictwa: trwają prace nad nowym projektem ustawy ws. KRUS

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

KRUS: ogłoszono nowe kwoty przychodu zawieszające wypłatę emerytury i renty

Czytaj więcej >