RolnikInfo.pl

Iberion - materiały własne

Prezes IRWŁ zaapelował do KRIR o zmiany w kwestii działania "Dobrostan zwierząt" z PROW 2014-2020

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Jak zauważył prezes IRWŁ, hodowcy zwierząt (poza trzodą chlewną, bydłem i owcami) nie mogą otrzymać dotacji w ramach działania Dobrostan zwierząt i poprawiać warunków życia swoich podopiecznych. 

Prezes IRWŁ do władz KRIR 

PROW na lata 2014-2020 jest przedsięwzięciem inicjowanym przez struktury unijne, a jego nadrzędnym celem ma być poprawa kondycji rolnictwa w Europie. W ramach PROW 2014-2020 (choć mamy rok 2021, to nie wszystkie fundusze z poprzednich lat zostały jeszcze rozdysponowane) rolnicy mogą liczyć na dopłaty m.in. na działanie takie jak Dobrostan zwierząt.

Dzięki tej pomocy finansowej hodowcy zwierząt gospodarskich mogą od 2020 roku inwestować w nowe rozwiązania, które poprawią warunki bytowe i praktyki produkcyjne bydła mięsnego, mlecznego i trzody chlewnej.

Od 2021 roku do grupy tej dołączyli również hodowcy owiec. Dlaczego MRiRW oceniło, by to właśnie te trzy grupy hodowców zwierząt otrzymywały specjalne dopłaty w ramach działania Dobrostan zwierząt? 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-4]

Jak podaje resort, są to trzy największe grupy zwierząt gospodarskich, które hoduje się w Polsce. Jednocześnie bydło, trzoda chlewna i owce mają obecnie największe potrzeby w kierunku podwyższania standardów bytowania. 

Czy hodowcy pozostałych gatunków zwierząt mogą się czuć odtrąceni? Wiele wskazuje na to, że tak, ponieważ prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Bronisław Węglewski na wniosek rolników skierował w tej sprawie pismo do prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza.

Szczegóły pisma

Mówiąc krótko: rolnicy i reprezentujący ich interesy prezes IRWŁ chcą, by dopłaty w ramach działania Dobrostan zwierząt były dostępne nie tylko dla hodowców bydła, trzody chlewnej i owiec, ale wszystkich hodowanych gatunków zwierząt w Polsce.

Pismo Bronisława Węglewskiego zawiera tak naprawdę tylko prośbę o możliwość skorzystania z dotacji na rzecz Dobrostanu zwierząt dla pozostałych grup hodowców zwierząt. Nie znajdziemy w nich propozycji dotyczących ewentualnych stawek za zwierzę.

Przypomnijmy: w ramach działania Dobrostan zwierząt przewidzianego w puli dopłat na PROW 2014-2020, hodowcy mogą liczyć na różne stawki płatności na każde utrzymywane przez nich zwierzęta. Za tucznika rolnicy otrzymają 24 złote, natomiast za lochę - 301 złotych rocznie.

Właściciel krowy mlecznej może liczyć na roczną dopłatę 185 złotych (jeśli jest użytkowana tylko w kierunku mlecznym) oraz 595 złotych za krowę mleczną, w sytuacji, gdy jest użytkowana w kierunku mięsnym. Za krowę-mamkę rolnik uzyska 329 złotych rocznie.

W przypadku owiec za jedno zwierzę w wieku co najmniej dwunastu miesięcy hodowca otrzyma 133 złote na rok. Czy zatem prezes KRIR przychyli się do próśb prezesa Węglewskiego i rolników, przewidując dopłaty m.in.dla hodowców kóz, królików i innych zwierząt? Na odpowiedź będziemy musieli zapewne nieco poczekać. 

Poniżej prezentujemy list prezesa IRWŁ pochodzący ze strony izbarolnicza.lodz.pl:

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: izbarolnicza.lodz.pl, gov.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Finanse i Prawo

Część rolników będzie musiała przenieść się z KRUS do ZUS. Zmiana od 1 stycznia 2022 roku
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

Czy sołtys ma pensję? Rozwiewamy wątpliwości
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

Jakie podatki płacą rolnicy?
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

Czy sołtys może być radnym w gminie? Odpowiadamy
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

Rząd zadecydował. Zmiany ws. zwrotu akcyzy od paliwa rolniczego
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

Grzybobranie. Za jeden błąd grożą nawet trzy lata więzienia
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]