RolnikInfo.pl
asf

unsplash.com / fot. Dorothea OLDANI

Przełom w zwalczaniu ASF? Niezwykle obiecujące wieści dla rolników

9 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Afrykański pomór świń spędza sen z powiek tysiącom hodowców trzody chlewnej w wielu krajach na świecie. Dotychczasowe sposoby walki z chorobą pozostawały w dużej mierze bezskuteczne. Wynaleziona rok temu szczepionka przeciwko ASF po kolejnych badaniach daje podstawę, by ufać, że stanie się pierwszym tego typu specyfikiem wprowadzonym do komercyjnej sprzedaży.

Jak podaje portal cenyrolnicze.pl, opisywana szczepionka jako jedyna spośród dotychczas opracowanych nie wywołuje żadnych objawów chorobowych u zwierząt. Badania nad bezpieczeństwem i skutecznością preparatu są nadal w toku. 

Nadzieja dla hodowców trzody chlewnej?

Szczepionka przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń może stać się jedyną deską ratunku dla zrozpaczonych hodowców trzody chlewnej, którzy nieomal z dnia na dzień muszą likwidować całe stada świń.

Za ogromną męczarnią nieuleczalnie chorych zwierząt stoją również ludzkie dramaty - przerwana płynność finansowa, coraz większe długi, niewypłacalność gospodarstwa, a także brak środków na to, by odtworzyć pierwotne stado. 

Informacje o szczepionce przeciwko ASF co jakiś czas pojawiały się w przestrzeni publicznej, lecz nie były to wiadomości, które dawały nadzieję na rzeczywistą zmianę trudnej sytuacji. Powodem był fakt, iż każda z testowanych szczepionek dawała dodatkowe objawy chorobowe u zwierząt i nie mogła być przez to wprowadzona do sprzedaży komercyjnej.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-6]

Wynaleziona rok temu doustna lub donosowa szczepionka przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń jest obecnie jedyną obiecującą propozycją, która może pomóc w walce z chorobą trzody chlewnej i dzików. Naukowcy z USA utrzymują, że ich produkt różni się od dotychczasowych szczepionek i ma potencjał do tego, by być sprzedawany w sposób komercyjny.

Wedle zapewnień badaczy, testowana szczepionka nie wywołuje objawów chorobowych u zwierząt. Dzięki temu, że działa wskutek kontaktu z błoną śluzową, mogłaby być rozrzucana w lasach w celu ochrony dzików przed ASF. 

Na obecną chwilę preparat nadal jest poddawany testom i nie można go kupić. 

Problem ASF w Polsce

Sytuacja dotycząca wymogów nakładanych na hodowców trzody chlewnej w obliczu walki z afrykańskim pomorem świń jest dynamiczna. Na podstawie niedawnego rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej zmieniło się kilka kwestii, które mogą nieco ułatwić codzienne życie właścicieli trzody chlewnej. 

Wśród ważniejszych zmian jest m.in. brak wymogu przeprowadzania badań laboratoryjnych krwi świń w obszarach, na których lokalizowano wirus ASF (u dzików lub trzody chlewnej).

Rolnicy będą mogli również rezygnować z badania swoich zwierząt przed opuszczeniem przez nich gospodarstwa na 24 godziny przed transportem.

Wszystkie zmiany, które obowiązują na mocy wprowadzenia rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej, wymienione są w komunikacie głównego lekarza weterynarii na oficjalnej stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: cenyrolnicze.pl, wetgiw.gov.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

świnie

Zwierzęta

Kierowca przewoził 70 świń. Pojazd zatrzymano do kontroli

Czytaj więcej >
myśliwy krowa

Zwierzęta

Myśliwy pomylił krowę ze zwierzyną łowną. Dramat rolnika

Czytaj więcej >
wścieklizna

Zwierzęta

Kolejne dwa przypadki wścieklizny. Choroba atakuje głównie jeden region

Czytaj więcej >
las grzybobranie

Zwierzęta

Nietypowe grzybobranie. W lesie znaleziono egzotyczne zwierzę

Czytaj więcej >
świnie

Zwierzęta

Niemcy: w oborze odkryto zmumifikowane świnie. Wszczęto śledztwo

Czytaj więcej >
pożar bydło

Zwierzęta

Nocny pożar w gospodarstwie. Zginęło 146 sztuk bydła

Czytaj więcej >