Resort rolnictwa odrzucił wniosek KRIR w sprawie spółdzielni produkcyjnych
Jak Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wskazywał w piśmie do MRiRW, rolnicze spółdzielnie, które prowadzone są jako gospodarstwa wielorodzinne, powinny mieć możliwość dzierżawy gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, w przypadku gdy na jednego członka przypada mniej niż 300 ha (wliczając w to dzierżawę).
Co więcej, zdaniem KRIR, spółdzielnie produkcyjne prowadzone, jako gospodarstwa wielorodzinne powinny mieć możliwość skorzystania z pieniędzy przeznaczonych na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jak zaznaczono, mowa także o funduszach przeznaczonych na modernizację gospodarstw.
Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:
Ministerstwo rolnictwa odrzuciło wniosek KRIR
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odrzuciło postulat, zgodnie z którym do ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, zostałyby wprowadzone przepisy, jakie uznałyby spółdzielnie produkcyjne za wielorodzinne gospodarstwa rolne, tak by uzyskały uprawnienia, które przysługują rolnikom indywidualnym. Jak powiadomił resort rolnictwa, sprawa ta była przedmiotem analiz jeszcze w 2019 roku, gdy pracowano nad nowelizacją ustawy. Jednak już wtedy wprowadzenie takich zmian "uznano wówczas za niecelowe".
Już w 2019 roku uznano, że zgodnie z art. 23 Konstytucji RP, podstawą ustroju rolnego jest gospodarstwo rodzinne. Co więcej, w treści preambuły ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego zostało wskazane, że preferowane są gospodarstwa rodzinne, które prowadzone są przez rolników indywidualnych. Jak wskazało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, od 2019 roku, nic się w tym zakresie nie zmieniło.
- Brak uzasadnionych podstaw do dokonania zmian w tym zakresie, jest wciąż aktualny - wskazano w odpowiedzi na wniosek KRIR.
Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego
Zgodnie art. 5 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 roku o kształtowaniu ustroju rolnego za gospodarstwo rodzinne uważa się gospodarstwo rolne, które prowadzone jest przez rolnika indywidualnego, a łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha. Natomiast w art. 6 ustawy wskazano, że za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną, która jest właścicielem, bądź dzierżawi nieruchomości rolne o powierzchni nie większej niż 300 ha, a także osobę, która osobiście prowadzi gospodarstwo, ma do tego kwalifikacje rolnicze i dodatkowo zamieszkuje gminę, na której obszarze położona jest jedna z nieruchomości, jaka wchodzi w skład gospodarstwa.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
Tragiczne w skutkach zderzenie samochodu z furmanką. Nie żyje woźnica
Adam z "Rolnik szuka żony" odwiedził Gienka i Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie" w Lany Poniedziałek
Nieznany sprawca zniszczył pasiekę, zalewając ule ropą. Zabito setki pszczół
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami, dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródła: KRIR, Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego