RolnikInfo.pl
KRIR - odrzucony wniosek

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Resort rolnictwa odrzucił wniosek KRIR w sprawie spółdzielni produkcyjnych

11 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Jeszcze pod koniec ubiegłego roku Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych skierował pismo do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie uznania rolniczych spółdzielni produkcyjnych, jako gospodarstwa wielorodzinnego. Jak się okazuje, resort rolnictwa nie przychylił się do wniosku KRIR. W odpowiedzi wskazano, że już w 2019 roku zmiany uznane zostały za "niecelowe".

Jak Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wskazywał w piśmie do MRiRW, rolnicze spółdzielnie, które prowadzone są jako gospodarstwa wielorodzinne, powinny mieć możliwość dzierżawy gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, w przypadku gdy na jednego członka przypada mniej niż 300 ha (wliczając w to dzierżawę).

Co więcej, zdaniem KRIR, spółdzielnie produkcyjne prowadzone, jako gospodarstwa wielorodzinne powinny mieć możliwość skorzystania z pieniędzy przeznaczonych na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jak zaznaczono, mowa także o funduszach przeznaczonych na modernizację gospodarstw. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Ministerstwo rolnictwa odrzuciło wniosek KRIR

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odrzuciło postulat, zgodnie z którym do ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, zostałyby wprowadzone przepisy, jakie uznałyby spółdzielnie produkcyjne za wielorodzinne gospodarstwa rolne, tak by uzyskały uprawnienia, które przysługują rolnikom indywidualnym. Jak powiadomił resort rolnictwa, sprawa ta była przedmiotem analiz jeszcze w 2019 roku, gdy pracowano nad nowelizacją ustawy. Jednak już wtedy wprowadzenie takich zmian "uznano wówczas za niecelowe". 

Już w 2019 roku uznano, że zgodnie z art. 23 Konstytucji RP, podstawą ustroju rolnego jest gospodarstwo rodzinne. Co więcej, w treści preambuły ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego zostało wskazane, że preferowane są gospodarstwa rodzinne, które prowadzone są przez rolników indywidualnych. Jak wskazało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, od 2019 roku, nic się w tym zakresie nie zmieniło. 

- Brak uzasadnionych podstaw do dokonania zmian w tym zakresie, jest wciąż aktualny - wskazano w odpowiedzi na wniosek KRIR. 

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego 

Zgodnie art. 5 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 roku o kształtowaniu ustroju rolnego za gospodarstwo rodzinne uważa się gospodarstwo rolne, które prowadzone jest przez rolnika indywidualnego, a łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha. Natomiast w art. 6 ustawy wskazano, że za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną, która jest właścicielem, bądź dzierżawi nieruchomości rolne o powierzchni nie większej niż 300 ha, a także osobę, która osobiście prowadzi gospodarstwo, ma do tego kwalifikacje rolnicze i dodatkowo zamieszkuje gminę, na której obszarze położona jest jedna z nieruchomości, jaka wchodzi w skład gospodarstwa. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami, dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródła: KRIR, Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wspólna polityka rolna wpr

Finanse i Prawo

Wspólna polityka rolna UE: czym jest, jakie są jej filary i cele?

Czytaj więcej >
akcyza

Finanse i Prawo

Sejm przegłosował ustawę ws. większego zwrotu akcyzy dla rolników

Czytaj więcej >
tablice rejestracyjne

Finanse i Prawo

Czy tablice ciągników rejestracyjnych będą musiały być wymienione? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >
obrońcy zwierząt

Finanse i Prawo

W jakich sytuacjach obrońcy zwierząt mogą wejść do gospodarstwa? Prawo mówi jasno

Czytaj więcej >
mrirw zaliczki

Finanse i Prawo

MRiRW: 18 października rusza wypłata zaliczek płatności bezpośrednich

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

Historyczne zmiany ws. KRUS. Jest już projekt ustawy

Czytaj więcej >