KRIR - odrzucony wniosek
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 11 Kwietnia 2021

Resort rolnictwa odrzucił wniosek KRIR w sprawie spółdzielni produkcyjnych

Jeszcze pod koniec ubiegłego roku Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych skierował pismo do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie uznania rolniczych spółdzielni produkcyjnych, jako gospodarstwa wielorodzinnego. Jak się okazuje, resort rolnictwa nie przychylił się do wniosku KRIR. W odpowiedzi wskazano, że już w 2019 roku zmiany uznane zostały za "niecelowe".

Jak Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wskazywał w piśmie do MRiRW, rolnicze spółdzielnie, które prowadzone są jako gospodarstwa wielorodzinne, powinny mieć możliwość dzierżawy gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, w przypadku gdy na jednego członka przypada mniej niż 300 ha (wliczając w to dzierżawę).

Co więcej, zdaniem KRIR, spółdzielnie produkcyjne prowadzone, jako gospodarstwa wielorodzinne powinny mieć możliwość skorzystania z pieniędzy przeznaczonych na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jak zaznaczono, mowa także o funduszach przeznaczonych na modernizację gospodarstw.

Łódzkie: Pobił rolnika i podłożył ogień pod gospodarstwo. Spłonęły m.in. maszyny rolniczeŁódzkie: Pobił rolnika i podłożył ogień pod gospodarstwo. Spłonęły m.in. maszyny rolniczeCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Ministerstwo rolnictwa odrzuciło wniosek KRIR

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odrzuciło postulat, zgodnie z którym do ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, zostałyby wprowadzone przepisy, jakie uznałyby spółdzielnie produkcyjne za wielorodzinne gospodarstwa rolne, tak by uzyskały uprawnienia, które przysługują rolnikom indywidualnym. Jak powiadomił resort rolnictwa, sprawa ta była przedmiotem analiz jeszcze w 2019 roku, gdy pracowano nad nowelizacją ustawy. Jednak już wtedy wprowadzenie takich zmian "uznano wówczas za niecelowe".

Już w 2019 roku uznano, że zgodnie z art. 23 Konstytucji RP, podstawą ustroju rolnego jest gospodarstwo rodzinne. Co więcej, w treści preambuły ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego zostało wskazane, że preferowane są gospodarstwa rodzinne, które prowadzone są przez rolników indywidualnych. Jak wskazało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, od 2019 roku, nic się w tym zakresie nie zmieniło.

- Brak uzasadnionych podstaw do dokonania zmian w tym zakresie, jest wciąż aktualny - wskazano w odpowiedzi na wniosek KRIR.

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego

Zgodnie art. 5 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 roku o kształtowaniu ustroju rolnego za gospodarstwo rodzinne uważa się gospodarstwo rolne, które prowadzone jest przez rolnika indywidualnego, a łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha. Natomiast w art. 6 ustawy wskazano, że za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną, która jest właścicielem, bądź dzierżawi nieruchomości rolne o powierzchni nie większej niż 300 ha, a także osobę, która osobiście prowadzi gospodarstwo, ma do tego kwalifikacje rolnicze i dodatkowo zamieszkuje gminę, na której obszarze położona jest jedna z nieruchomości, jaka wchodzi w skład gospodarstwa.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami, dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródła: KRIR, Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego

Następny artykuł