Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Rolnik na bezrobociu. Nowa ustawa może wiele zmienić. O tym bezwzględnie trzeba pamiętać
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 10.05.2025 10:34

Rolnik na bezrobociu. Nowa ustawa może wiele zmienić. O tym bezwzględnie trzeba pamiętać

przejście na bezrobocie w rolnictwie
Fot. eclipse_images – Getty Images Signature

Polscy rolnicy zmagają się aktualnie z wieloma problemami — od niesprzyjających warunków klimatycznych po prawne restrykcje i niepożądane zmiany wprowadzane przez rząd. Czasami sytuacja staje się na tyle poważna, że dochodzi do zakończenia działalności. Rolnicy mogą przechodzić na bezrobocie, a nowa ustawa pozwala im to zrobić na korzystniejszych warunkach.  

Zmiany przepisów objęły rolników

Europejski spis rolny jasno pokazał, że coraz mniej młodych osób zajmuje się rolnictwem. W większości znajdują się ci, którzy zbliżają się do wieku emerytalnego, lub już go osiągnęli, a perspektywy nie są zbyć ciekawe, jeśli dodać do tego tych rolników, którzy zaczynają rezygnować z dotychczasowej hodowli roślinnej czy zwierzęcej. Klęska żywiołowa, brak rentowności gospodarstwa, zmiany w polityce rolnej i systemach dopłat, zadłużenie, wypadek i utrata zdrowia, brak następcy — to tylko kilka przykładowych sytuacji, które wpływają na podjęcie decyzji o zakończeniu działalności, a z pewnością ta lista mogłaby być znacznie dłuższa.  

Alternatywą dla takich osób jest zmiana profesji, choć nie zawsze jest to możliwe. Pozostaje jeszcze przejście na bezrobocie. Jednakże do tej pory przepisy były dość restrykcyjne i tylko część rolników mogła korzystać z pomocy oferowanej przez państwo podczas takiego procesu. Sytuacja jednak uległa zmianie — prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia, która swoim zakresem objęła również rolników. Co wprowadza nowa regulacja? 

Rolnik senior
Zmieniają się warunki bezrobocia dla rolników, fot. Photo by Rebecca Ritchie on Unsplash
Patryk Wołosz, Czesław Siekierski
Świadczenie chorobowe nie dla wszystkich. Jest kilka warunków
31 maja i ani dnia dłużej. Pszczelarzom należą się pieniądze. Wnioski do ARiMR lepiej składać już teraz Renta wdowia z KRUS. Nie wszyscy dostaną pieniądze na czas

Bezrobocie dla rolników

Zdarza się, że rolnik, który prowadzi gospodarstwo rolne, zaczyna zastanawiać się nad zakończeniem działalności i przejściem na bezrobocie. Taka sytuacja to nie lada dylemat i wszystko należy dokładnie przemyśleć, gdyż konieczne będą wtedy zmiany w ubezpieczeniu KRUS oraz w innych formalnych sprawach. 

Do tej pory głównym czynnikiem, który kwalifikował rolnika do ubiegania się o status osoby bezrobotnej i otrzymywania z tego tytułu pomocy od państwa w postaci stosowych zasiłków było kryterium powierzchniowe. Aby zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny, rolnik nie mógł prowadzić na własny rachunek działalności rolniczej, ani posiadać gospodarstwa o wielkości przekraczającej 2 hektary przeliczeniowe. Przekroczenie tego kryterium wykluczało możliwość pobierania zasiłku. 

Kryterium 2 hektarów było brane pod uwagę nawet jeśli rolnik nie był formalnym właścicielem gospodarstwa, np. jeśli gospodarstwo należało do współmałżonka. Wykonywanie czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej w sposób ciągły i systematyczny mogło zostać uznane za przesłankę do odebrania zasiłku dla bezrobotnych.

dopłaty, pieniądze, wieś
Rolnik posiadający gospodarstwo większe niż 2 hektary nie mógł ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych, fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News 

Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia zmienia sporo istotnych kwestii. Jej celem jest przede wszystkim poprawa efektywności urzędów pracy oraz trwałości zatrudnienia osób wcześniej bezrobotnych. Nowe przepisy obejmują swoim zakresem również rolników. 

Zmieniają się warunki bezrobocia dla rolników

Nowa regulacja reformująca rynek pracy znosi wiele wcześniejszych kryteriów, które uniemożliwiały niezatrudnionym osobom otrzymanie wsparcia od państwa. Procedury zostały uproszczone również w taki sposób, aby zwiększyć efektywność urzędów pracy. 

Najważniejsze zmiany to:

  • zniesienie wymogu 5-letniego stażu pracy, aby otrzymać pełny zasiłek dla bezrobotnych;
  • możliwość rejestracji w urzędzie pracy znajdującym się w miejscu zamieszkania (wcześniej można się było zarejestrować tylko w miejscu zameldowania);
  • wprowadzenie pożyczki edukacyjnej w wysokości do 400 proc. przeciętnego wynagrodzenia;
  • podniesienie wysokości dodatku motywacyjnego dla pracowników PSZ oraz OHP z 600 zł do 1000 zł. 
  • dofinansowania dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają osoby powyżej 50 roku życia.

Rolnicy powinni zainteresować się w szczególności jedną zmianą. Jeśli posiadają nieruchomość rolną obejmującą obszar użytków rolnych o powierzchni powyżej 2 ha przeliczeniowych i nie mają stałych dochodów, będą mogli ubiegać się o status osoby bezrobotnej. A więc wcześniejsze kryterium powierzchniowe zostało zniesione. Zmiany dotyczą również małżonka i domowników — oni także będą mogli pobierać zasiłek. 

Reforma zapewnia różne środki pomocy w przebranżowieniu się i szukaniu zatrudnienia w innej gałęzi gospodarki. Wciąż jednak trzeba wiele przemyśleć, gdyż rolnik, który uzyskuje status osoby bezrobotnej, zostaje automatycznie podpięty pod ubezpieczenie ZUS, a więc zaczyna go obowiązywać inny system i nie podlega już pod KRUS.