Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Rolniku, trwa nabór wniosków o wsparcie na bioasekurację. Ochroń swoje świnie przed wirusem ASF
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 03.07.2024 18:26

Rolniku, trwa nabór wniosków o wsparcie na bioasekurację. Ochroń swoje świnie przed wirusem ASF

hodowla świń
fot.Pixabay/Hans

Już od dzisiaj producenci rolni, którzy utrzymują świnie, mogą ubiegać się o wsparcie w wysokości 100 procentowej refundacji na koszty poniesione w związku z inwestycją w bioasekurację w 2024 roku. Rolnicy mogą zakupić odzież ochronną lub maty dezynfekujące, wszystko co potrzebne dla ograniczenia przenoszenia wirusa ASF do gospodarstw. Termin naboru kończy się pod koniec lipca.

Trwa nabór wniosków o wsparcie na bioasekurację

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło rozpoczęcie naboru wniosków dla producentów rolnych, którzy prowadzą gospodarstwa utrzymujące świnie. Wsparcie udzielane jest na działania związane z bioasekuracją. 

Rolnicy, którzy zdecydują się na rządową pomoc, udzielaną na walkę z panującym w Polsce wirusem afrykańskiego pomoru świń ASF, otrzymają 100 % refundację poniesionych kosztów. Pomoc ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie. Wnioski można składać od 3 lipca do 26 lipca 2024 roku.
 

Ania Bardowska bryluje w kuchni. Fanki zachwycają się tym przepisem

Jakie wydatki podlegają refundacji?

Producenci rolni utrzymujący świnie, mogą liczyć na zrefundowanie zakupu do swojego gospodarstwa rzeczy lub sprzętów, dzięki którym zyskają większą ochronę w przypadku szalejącego w okolicy wirusa ASF. Co podlega zatem refundacji?

  • zakup mat dezynfekcyjnych;
  • zakup sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych;
  • zakup odzieży ochronnej i obuwia ochronnego;
  • zabezpieczenie budynków, w których są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt domowych;
  • przebudowa lub remont pomieszczeń w celu utrzymywania świń w gospodarstwie w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach mających oddzielne wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których są utrzymywane inne zwierzęta kopytne – w przypadku gospodarstwa, w którym utrzymuje się średniorocznie nie więcej niż 50 sztuk świń.
     

Jakie dokumenty przygotować do wniosku?

MRiRW przypomina, że wnioski należy składać do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które jest adekwatne dla miejsca zamieszkania producenta rolnego. Formularze będzie można znaleźć na stronie ARiMR.

Producent rolny powinien dołączyć do wniosku następujące dokumenty:

  1. faktury lub ich kopie, rachunki wystawione zgodnie z odrębnymi przepisami lub ich kopie, lub kopie umów zlecenia lub umów o dzieło, dotyczące poniesionych wydatków wraz z dowodami zapłaty potwierdzającymi poniesienie tych wydatków do dnia zakończenia terminu składania wniosków w danym roku kalendarzowym;
  2. oświadczenia albo zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis lub pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie oraz informacje niezbędne do udzielenia tej pomocy, o których mowa w przepisach o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.