Ogórki - AGROunia
Agrounia/Facebook
Autor Aneta Wasilewska - 28 Marca 2021

"Syf, ale to śmierdzi". Marketowe ogórki pod lupą AGROunii

Podczas kolejnego AGROpatrolu, Michał Kołodziejczak przyglądał się ogórkom BIO, które zakupić można w sieci sklepów Kaufland. Wspomniane ogórki zostały przywiezione do Polski z Hiszpanii, czyli by znaleźć się w polskim sklepie, pokonały trasę ponad 3 tysięcy kilometrów. 

Cena za "BIO ogórki zielone luz" wynosiła 6,99 zł/kg. Co ciekawe, w sklepie można było je kupić w promocyjnej cenie o 30% taniej (wcześniej 9,99 zł/kg).

(Nie)ekologiczne ogórki

Michał Kołodziejczak zwrócił uwagę na problematyczną kwestię, która wiąże się z zagranicznymi produktami - żeby takie warzywa, czy owoce trafiły do marketów w Polsce, muszą zostać przewiezione z odległych miejsc, co wpływa na klimat. Nabywanie produktów ekologicznych z Hiszpanii nie ma nic wspólnego, zdaniem Kołodziejczaka, z zachowaniem proekologicznym.

- Co z tego, że one są BIO, jeżeli zrobiły taki ślad węglowy, jaki zrobiły - zwrócił uwagę podczas nagrania Kołodziejczak.

Nietypowy problem przed Wielkanocą: ludzie masowo wycinają borówkęNietypowy problem przed Wielkanocą: ludzie masowo wycinają borówkęCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Tak, jak w przypadku poprzednich wizyt lidera AGROunii w marketach, produkty były wątpliwej jakości. I znowu obok zagranicznych produktów znaleźć było można polskie. Ich regularna cena wynosiła 11,99 zł/kg, a po 25% przecenie można było je kupić za 8,99 zł/kg. Co więcej, podczas patrolowania markerów, Kołodziejczak dostrzegł zwykłe ogórki, już nie BIO, ale także pochodzące z Hiszpanii, w cenie 11,99 zł/kg.

W ostatnich dniach AGROunia wskazywała na przerażającej jakości kapustę ze sklepu Biedronka, o czym więcej można przeczytać >tutaj<. Głośno było także o ziemniakach, które bardziej nadają się dla świń, niż dla ludzi (więcej >tutaj<).

Ceny ogórków

Obecnie na Broniszach można dostać ogórki spod osłon pochodzące z Grecji, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Turcji i Hiszpanii. Zgodnie z notowaniami na 26 marca ceny zaczynają się od 5 zł/kg do 7 zł/kg. Średnio za kilogram trzeba zapłacić około 6 zł. W przypadku gruntowych ogórków krajowych zaczynały się od 9 zł/kg, a kończyły na 11 zł/kg. Natomiast w przypadku ogórków spod osłon krótkich, ceny wynoszą od 6 zł/kg do 7,50 zł/kg.

W ofertach sklepów Lidl i Biedronka tzw. gazetkach na następne dni nie zamieszczono żadnych promocji na ogórki.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Facebook, Bronisze

Następny artykuł