Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Sypią się mandaty, w całej Polsce ruszyły masowe kontrole. Kara nawet do 5000 złotych
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 17.06.2024 18:43

Sypią się mandaty, w całej Polsce ruszyły masowe kontrole. Kara nawet do 5000 złotych

mężczyzna kontrolujący
fot. Freepik/freepik

Gminy przez nowelizację ustawy w zakresie gospodarki wodno-kanalizacyjnej, zobowiązane są do przeprowadzenia kontroli szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków w miejscowościach, gdzie nie ma jeszcze sieci kanalizacyjnej. Urzędnicy mają czas do końca sierpnia. Dotychczas w w prawie połowie skontrolowanych posesji wykryto nieprawidłowości, a niektóre z nich zostały zgłoszone na policję. 
 

Czy gminy muszą prowadzić kontrole szamb na wsiach?

Niestety tak. Gminy na mocy ustawy dotyczącej prawa wodnego, która weszła w życie w 2022 roku, mają obowiązek przeprowadzać kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Urzędnicy zostali zobowiązani do ustalenia dokładnej liczby takich instalacji w nieruchomościach, które nie zostały podłączone do sieci kanalizacyjnej.

Właściciele kontrolowani przez urzędników i posiadający w obrębie swojej nieruchomości szambo lub przydomową oczyszczalnie ścieków, powinni okazać stosowne dokumenty. Chodzi konkretnie o umowę na wywóz nieczystości, a także rachunki (faktury VAT) potwierdzające regularność opróżniania szamb zgodnie z prawem. 

Według serwisu "portal samorządowy.pl" w ponad 40% nieruchomości, które już przeszły kontrole szamb, wykryto nieprawidłowości. Wieloma z nich zajęła się już policja. Samorządowy na przeprowadzenie kontroli mają czas do końca sierpnia.

Tragedia podczas prac polowych. Czterolatek wpadł pod kosiarkę

Jak należy się przygotować do kontroli urzędników?

Sieć kanalizacyjna w Polsce rozwija się stopniowo, jednakże wciąż istnieje wiele gospodarstw, które nie mają kanalizacji. Siłą rzeczy mieszkańcy są zmuszeni do korzystania z szamb oraz do regularnego opróżniania ich. Nieczystości jednak nie powinno wylewać się ani do przydrożnego rowu ani na pole. 

Właśnie dlatego gminy kontrolują właścicieli nieruchomości zaopatrzonych w szamba czy przydomowe oczyszczalnie. Urzędnicy weryfikują dokumenty, które potwierdzają podpisanie umowy z firmą zajmującą się wywozem nieczystości oraz wszelkie faktury potwierdzające regularność opróżniania szamba, zgodnie z podpisaną umową. 

Posiadacze przydomowych oczyszczalni ścieków, powinni przygotować kontrolerom poświadczenie o wywozie osadów ściekowych oraz dokument potwierdzający podpisanie umowy z firmą realizującą wywóz. Kontrola może zweryfikować również szczelność szamba oraz prawidłowe jego ulokowanie.

Co grozi za wykrycie nieprawidłowości podczas kontroli szamb?

Bagatelizowanie kontroli szamb, może skończyć się poważnymi konsekwencjami. Właściciel, który nie dopełni obowiązków związanych z prawidłowym pozbywaniem się zawartości szamba, zapłaci niemały mandat.

Jeżeli kontrolerzy udowodnią brak dokumentów potwierdzających podpisanie umowy z firmą zajmującą się wywozem nieczystości, wówczas właściciel nieruchomości może otrzymać mandat w wysokości 5 tysięcy złotych. 

Ponadto ukarany właściciel będzie zobowiązany do poniesienia wszelkich kosztów opróżnienia szamba przez gminę. Urzędnicy zlecą opróżnienie szamba, jednak to właściciel będzie musiał za to zapłacić.