Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Te rośliny wysiej już w lutym. W sezonie zaskoczą Cię obfitymi plonami
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 18.02.2025 19:39

Te rośliny wysiej już w lutym. W sezonie zaskoczą Cię obfitymi plonami

wysiew w lutym
Fot. amenic181 – Getty Images

Polskę znowu atakują mrozy, wiec na obudzenie się wiosny trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. To jednak nie oznacza, że ogrodnicy nie mają nic do roboty. Luty to dobry moment na prace przygotowawcze pod przyszłe uprawy, można już myśleć o opryskach i przycinaniu drzewek. To też czas na wysiew niektórych warzyw, ziół czy kwiatów. 

Od tego można zacząć już w lutym

Do niedawna jedyne co ogrodnicy mogli robić to właściwe zabezpieczenie swoich roślin przed niekorzystnym działaniem niskich temperatur. Trzeba jednak przyznać, że zima w tym roku była wyjątkowo łagodna, a silniejsze mrozy dały o sobie znać dopiero w końcówce. Druga połowa lutego ma przynieść ocieplenie, a tym samym zielone światło do zakasania rękawów i zabrania się do prac ogrodowych. 

Jeśli temperatury będą dodatnie, minimum w przedziale od 6 do 10 °C można już myśleć o opryskach drzewek owocowych. Natomiast w zaciszu domowym lub w szklarni warto przygotować wysiew na rozsady. Dotyczy to zwłaszcza roślin, które mają długi okres wzrostu. Co można zasiać już w lutym, aby potem móc cieszyć się obfitymi plonami? 

rozsady, nasiona
można już przygotowywać rozsady fot. bluedogroom – Getty Images
Patryk Wołosz
Trwa walka o ziemię. Rolnicy mają poważny problem
Zapomniane warzywo wraca do łask Polaków, kiedyś się nim zajadali. Zbliża się okres siewu To najzdrowszy owoc na świecie. Polacy go omijają, a szkoda. W smaku przypomina krem budyniowy

Przygotowania do lutowego wysiewu

Kilka gatunków roślin dobrze sobie radzi, jeśli wysiejemy je już w lutym, na inne lepiej zaczekać do cieplejszego marca. Uprawę można zacząć w domu, np. w doniczce umieszczonej na ciepłym parapecie, miniszklarni lub w innym pomieszczeniu z odpowiednią temperaturą i nasłonecznieniem. 

Sposoby uprawy roślin w lutym:

  • w doniczkach i skrzynkach np. na parapecie okiennym  
  • w szklarni 
  • bezpośrednio na rabatach 

Wybór roślin do wysiewu jest uzależniony od wybranej metody. Warto jeszcze pamiętać, że w przypadku uprawy na rabatach w lutym, warto je przykryć agrowłókniną. To ochroni rośliny przed działaniem niskich temperatur, a zwłaszcza niespodziewanym przymrozkiem lub opadami śniegu. Oprócz tego wytworzy się lokalny mikroklimat, który będzie sprzyjał procesowi wzrostu. 

ogród
Trzeba pamiętać o zabezpieczeniu roślin przed niespodziewanym przymrozkiem, fot. bungoume – Getty Images

Jeśli chodzi o rozsady, w sklepach ogrodniczych można znaleźć profesjonalne multiplaty, czyli wielodoniczki. Często wykonane są z materiałów biodegradowalnych, więc wsadza się je do gruntu razem z siewką. Ale do wysiewu dobrze sprawdzą się również wytłaczanki po jajkach. 

Końcówka zimy wcale nie musi być okresem, w którym ogrodnicy będą się nudzić. Jest wiele gatunków warzyw, ziół i kwiatów, które można zasiać już w lutym. 

ZOBACZ TEŻ: Te rośliny koniecznie przytnij w lutym. W sezonie będą się uginać od owoców

Te rośliny można wysiać w lutym

Kilka gatunków roślin wysiewa się wcześniej ze względu na dłuższy czas wzrostu. Papryka czy pomidory są gotowe do zbioru dopiero po mniej więcej czterech miesiącach. Podobnie jest również z karczochami czy oberżyną. 

W lutym można również przygotować się do wysiania brokułów, boćwiny, kalarepy czy selera. Z kolei mocne warzywa liściowe takie jak: sałata siewna, sałata rzymska, lodowa, albo szpinak dobrze zasadzić w szklarni. Bezpośrednio na rabaty można wysiać bób, kapustę morską i marchew. Jeżeli miesiąc będzie ciepły, powinien sobie poradzić również pasternak, choć w tym wypadku lepiej zaczekać do marca. 

Przed przystąpieniem do siewu na rozsadę trzeba odpowiednio przygotować doniczki i ziemię. Podłoże do kiełkowania powinno być wilgotne, trzeba jednak unikać zastoju wody — dlatego dna doniczek, czy też wybranych pojemników dobrze poprzekłuwać w kilku miejscach. 

Kolejnym ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest temperatura. Niektóre nasiona potrzebują do kiełkowania więcej ciepła np. kalarepa (ok. 20 °C), w przypadku sałat będzie to zazwyczaj przedział miedzy 12 a 16 stopniami. Informacje na ten temat powinny znajdować się na opakowaniu z nasionami. 

Jeśli chodzi o kwiaty, do lutowego siewu nadają się goździki, lwie paszcze, begonie czy lobelie. W domu w pojemnikach można również wysiać szałwię, petunię, werbenę, szałwię, żeniszek, niecierpek i lewkonię.