Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > GIS ostrzega Polaków. W mięsie wykryto groźną bakterię
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 04.06.2024 12:15

GIS ostrzega Polaków. W mięsie wykryto groźną bakterię

mięso wieprzowe
fot. Pixabay/ryotachibana0

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie o niezwykle groźnej bakterii, którą wykryto w partii suszonego mięsa wieprzowego. Mięso to jest sprowadzane z Chorwacji. Spożycie tego mięsa może doprowadzić do choroby zwanej listeriozą. Produkt już jest wycofywany z obrotu na terenie kraju.
 

GIS wydał ostrzeżenie, chodzi o mięso wieprzowe

W dniu wczorajszym na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawiło się ostrzeżenie dotyczące wykrycia groźnej bakterii w partii suszonego mięsa wieprzowego. Jak podaje GIS, ta partia została sprowadzona z Chorwacji.

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o wykrycia Listeria monocytogenes w jednej partii suszonego wyrobu z mięsa wieprzowego - podano w komunikacie. 
 

Koniec z fabryką mrożonek w Kaliszu. Ukraińcy zwalniają polskich pracowników

Mięso z Chorwacji zarażone bakterią

Główny Inspektorat Sanitarny zamieścił szczegóły dotyczące wycofywanej partii. Jeżeli posiadasz taką partię suszonego mięsa wieprzowego, natychmiast się jej pozbądź.

Nazwa produktu: Pečenica, 90 g, marki DOBRO
Numer partii: 24-00807
Data minimalnej trwałości: 03.08.2024
Producent: ŽITO d.o.o. Đakovština 3, Osijek, 31000 Chorwacja

06519377-5545-437f-9575-cb0a594e1bea.jpg
fot. Główny Inspektorat Sanitarny

GIS przekazał w komunikacie, że polskie podmioty branży spożywczej, które zdążyły wprowadzić to mięso wieprzowe do obrotu, rozpoczęły wycofywanie go. Całemu procesowi wycofania produktu kwestionowanego przyglądają się Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Bakteria w mięsie wywołuje listeriozę

Spożycie zarażonego suszonego mięsa wieprzowego z Chorwacji może poważnie zaszkodzić. Bakteria, którą wykryto w tej partii mięsa, może doprowadzić do choroby fachowo określanej jako listerioza. 

Listerioza jest chorobą zakaźną, szczególnie niebezpieczną dla kobiet będących w ciąży, noworodków oraz osób starszych. Spożycie produktu zakażonego bakterią listeria monocytogenes może doprowadzić do zapalenia opon mózgowych, a nawet do sepsy. 

Jeżeli w przypadku spożycia mięsa z Chorwacji zauważyliście u siebie objawy tj. bóle mięśni, dreszcze, gorączka, światłowstręt oraz problemy ze strony układu pokarmowego, jak najszybciej powinniście udać się do lekarza.