Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Ogromna popularność programu "Czyste powietrze". Uczestniczyć chce ponad 2000 gmin
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 06.04.2021 02:00

Ogromna popularność programu "Czyste powietrze". Uczestniczyć chce ponad 2000 gmin

smog
unsplash.com / fot. DDP

Program cieszy się bardzo dużą popularnością w naszym kraju - uczestniczyć w nim chce aż 80% samorządów. 

Ogromna popularność programu "Czyste powietrze" 

Jak stwierdził minister resortu klimatu i środowiska, spośród wszystkich 2477 gmin w Polsce, chęć udziału w programie Czyste powietrze wyraziło ponad 2000 gmin. Innymi słowy: 80% samorządów chce aktywnie przyczynić się do poprawienia jakość powietrza w naszym kraju.

Ze względu na bardzo dużą popularność programu, nabór deklaracji został przedłużony do 31 marca 2021 roku. Jak wiadomo, zgłaszać swoją chęć do udziału miały gminy, które będą realizowały program razem z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska.

Zachętą do udziału miało być 100 milionów złotych dla gmin, które wyraziły chęć i podpisały porozumienie umożliwiające wprowadzenie odpowiednich zmian na rzecz zwalczania problemu smogu. Całkowity budżet programu wynosi 100 miliardów złotych.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Jakość powietrza w Polsce

Jakość powietrza jest jedną z najważniejszych kwestii dotyczącą zdrowia człowieka. Wedle danych udostępnionych przez Europejską Agencję Środowiska (EEA), w całej Europie z powodu zanieczyszczenia powietrza stwierdza się około 400 tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie.

EEA w raporcie Jakość powietrza w Europie - 2020 podaje, że w 2018 roku dopuszczalną unijną wartość dla drobnego pyłu zawieszonego przekroczyły: Włochy, Polska, Rumunia, Czechy, Chorwacja i Bułgaria.

Warto jednocześnie podkreślić, że liczba państw, w których stężenia pyłu były poniżej bardziej rygorystycznych wymogów określonych przez WHO, była jeszcze mniejsza i wyniosła tylko cztery. Wśród nich znalazły się: Islandia, Irlandia, Estonia i Finlandia.

Program Czyste powietrze ma szansę pomóc w poprawieniu jakości powietrza w naszym kraju. Problem jest widoczny zwłaszcza zimą, kiedy wiele osób korzysta z pieców - niestety, często są w nich spalane m.in. śmieci. 

Czyste powietrze funkcjonuje od 2018 roku, a w jego ramach możliwa jest dotacja na termomodernizację domów i wymianę źródła ogrzewania na jego ekologiczną alternatywę. Minimalna kwota dopłaty to 30 tysięcy złotych.

Dotychczas na cel poprawy jakości powietrza w Polsce przeznaczono 4 miliardy złotych dotacji.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: sadyogrody.pl, teraz-srodowisko.pl