GUS opublikował najnowsze dane dotyczące średniej ceny mleka w skupie. Grudniowe kwoty okazały się znacznie wyższe niż te miesiąc i rok wcześniej. Gdzie za hektolitr trzeba było zapłacić najwięcej? W styczniu szykuje się kolejna niespodzianka.
Frustracja polskich rolników z powodu niedziałającego programu pomocowego rośnie. Gospodarze ponieśli spore straty finansowe, a wygląda na to, że resort, choć deklarował wsparcie, nie wywiązał się z obietnicy. Czy burzliwa debata w Sejmie pozwoliła dojść do porozumienia?
Rolnicy, którzy chcą ubiegać się o płatności dobrostanowe za 2024 rok, muszą zapisać się na specjalne szkolenie dotyczące metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej. Kto i w jakim terminie musi odbyć kurs, aby otrzymać pieniądze?
Program "Aktywny Rodzic" otworzył nowe możliwości dla rodziców małych dzieci, pozwalając łączyć obowiązki zawodowe z opieką nad pociechami. Wśród najważniejszych rozwiązań znalazło się tzw. "babciowe", czyli wsparcie finansowe w wysokości 1500 zł miesięcznie. Jest to propozycja atrakcyjna także dla rolników, jednak brak odpowiedniego wniosku w ZUS może skutkować utratą świadczenia.
Każdego roku seniorzy korzystający z systemu emerytalnego KRUS czekają na informacje dotyczące 13. emerytury. To dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wypłacane jest z urzędu, bez konieczności składania wniosków. Ile wyniesie "trzynastka" w 2025 roku?
Renta wdowia okazała się skomplikowanym świadczeniem. W części sytuacji jego pobieranie może być dla beneficjenta wręcz mniej korzystnie niż korzystanie bez zmian z renty rodzinnej. KRUS poinformował, że pomoże rolnikom w przebrnięciu przez meandry legislacji i doradzi, jaką decyzję podjąć ws. renty wdowiej.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymał dodatkowe środki na dotacje oraz pożyczki dla rolników inwestujących w OZE. Kwoty, które można otrzymać są imponujące, jednak kluczowe jest załatwienie wszelkich formalności w terminie, a ten już się zbliża.
Fundusz sołecki to narzędzie budżetowe, które od 2009 roku wpływa na rozwój lokalnych społeczności wiejskich. Coraz więcej gmin jednak buntuje się przeciwko ustanowieniu obligatoryjnego funduszu sołeckiego w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich.
Od początku roku trwa nabór wniosków na rentę wdowią. Świadczenie przysługuje dużej części seniorów, jednak nie każdy zobaczy w lipcu pieniądze na swoim koncie. Aby tak się stało, należy spełnić szereg warunków, a restrykcyjne zasady wielu wykluczają. Tym rolnikom KRUS nic nie wypłaci.
Pojawiły się najnowsze dane dotyczące cen zbóż oraz prognozy dotyczące zbiorów w 2025 roku. Jedna rzecz pozytywnie zaskoczy rolników. Niektórzy już mogą zacząć liczyć zyski. Otworzą się też możliwości do handlu zbożem na zagranicznym rynku.
Wielkimi krokami zbliża się otwarcie naboru na program “Premia dla młodych rolników”. Przejęcie gospodarstwa po rodzicach może być opłacalną inwestycją. Żeby otrzymać wsparcie, należy spełnić szereg warunków.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa sukcesywnie realizuje swoje zobowiązania wobec rolników, ale czy dotrzymuje wcześniejszych zapowiedzi? Ostatnie dane rzucają nowe światło na postępy w wypłatach dopłat za 2024 rok.
Rolnicy wiedzą doskonale, że w przypadku ich tymczasowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, mogą liczyć na zwolnienie lekarskie. Na jego podstawie mają możliwość ubiegania się o przyznanie zasiłku chorobowego z KRUS. Jakie warunki należy spełnić oraz ile można dostać?
Wielkimi krokami zbliża się termin waloryzacji emerytury wypłacanych przez KRUS. Świadczenie będzie wyższe od marca, są już pierwsze szacunki odnośnie jego ostatecznej wysokości. Okazuje się, że niektórzy seniorzy zobaczą nową kwotę na swoich kontach jeszcze w lutym. Wszystko ma związek z harmonogramem.
Wygląda na to, że rolnictwo może przejść rewolucję. Postępy w dziedzinie robotyki ułatwią pracę hodowcom zwierząt, umożliwiając im zrezygnowanie z pomocy ludzi i zwiększenie oszczędności. Za granicą już jest głośno o SwagBocie.
Ceny nawozów potrafią być szczególnym obciążeniem dla rolników, którzy już odczuwają skutki spadku cen zbóż i rosnących kosztów produkcji. Z coraz większymi wydatkami mierzą się farmerzy na całym świecie. Ten problem dotyczy to również Polski. Co wpłynęło na zmianę cen w 2025 roku? Czy jest szansa na poprawę sytuacji?
Co roku kolejne setki Polaków dołączają do elitarnego grona uprawnionych do specjalnego świadczenia. Choć mało się o nim mówi, jego wysokość może zaskoczyć. Dowiedz się, kto jest objęty tym przywilejem i jakie zasady obowiązują.
Rolnicy w Polsce mogą liczyć na dopłaty, które pozwalają im sprawniej prowadzić biznes. Jednak aby je dostać, najczęściej trzeba spełniać różne warunki wyznaczone przez stosowne instytucje. Już teraz wiadomo, że ponad połowie z nich pieniądze przejdą koło nosa. Sprawdź, komu będą przysługiwać.
Dla rolników, którzy w 2024 roku doświadczyli zniszczeń swoich upraw, przewidziano istotne wsparcie finansowe. Program stanowi ważną pomoc w odbudowie dla gospodarstw dotkniętych skutkami powodzi i deszczu nawalnego. Rolnicy powinni jednak pamiętać, że kluczowe jest szybkie działanie, by złożyć wnioski w terminie. Czasu jest bowiem coraz mniej, a pieniądze nie są małe.
Szykują się rewolucyjne zmiany, które mogą wpłynąć na finanse rolników. Resort rolnictwa chce bowiem sprawdzić, czy dotacje naprawdę należą się osobom, które je pobierają. Planowana jest zmiana definicji aktywnego rolnika oraz doprecyzowanie zasad dla dzierżawców. Przedstawiamy szczegóły.
Dla polskich seniorów i rencistów związanych z KRUS, 2025 rok przyniósł nowe świadczenie, które znacznie podniesie poziom ich życia. Kwota, którą można otrzymać, znacznie przewyższa przeciętną emeryturę rolniczą, a formalności z nią związane ograniczono niemal do zera. Trzeba za to spełnić jeden warunek.
Dzierżawa pozostaje jednym z najpopularniejszych sposobów użytkowania gruntów należących do Zasobów Skarbu Państwa. Rolnicy chętnie korzystają z tej formy, gdyż pozwala na użytkowanie ziemi bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów związanych z jej nabyciem. Jakie są szczegóły tego rozwiązania?
Aby usprawiedliwić swoją nieobecność w pracy spowodowaną chorobą, pracownik musi przedstawić zwolnienie lekarskie. W 2025 roku zmienią się zasady obowiązujące po wystawieniu dokumentu oraz dotyczące przyznawania świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego. Celem nowelizacji jest przystosowanie przepisów prawa do rzeczywistości.
Realizacja ekoschematów jest dobrowolna, a za partycypację można dostać niemałe pieniądze. Teraz małopolscy rolnicy wystąpili z propozycją podniesienia niektórych kwot. Obszernych odpowiedzi udzielił na nie wiceminister Michał Kołodziejczak. Wiemy, jakie są szanse na realizację tych postulatów.
Rolnicy, którzy decydują się na dodatkowe źródła dochodu, muszą być czujni. Zmieniające się przepisy i nowe limity mogą wpłynąć na ich sytuację ubezpieczeniową. Jakie reguły będą obowiązywać w 2025 roku i dlaczego warto dokładnie zaplanować swoje zarobki?
Na początku nowego roku odnotowano wyraźne spadki cen tuczników. Hodowcy łapią się za głowę, ryzyko zamknięcia działalności jest tuż za rogiem. W porównaniu do sąsiadów jesteśmy w jeszcze gorszej sytuacji. Dodatkowo zmianie uległy również wymagania co do mięsności. Nie każdy jest w stanie to zrozumieć.
Rolnicy starający się o dopłaty do dobrostanu zwierząt powinni zaznaczyć tę datę w kalendarzu. Do tego momentu muszą spełnić istotny warunek, w przeciwnym razie mogą stracić znaczną sumę pieniędzy, co wpłynie na kondycję gospodarstwa. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała oficjalne ogłoszenie w tej sprawie.
Emerytura rolnicza, wypłacana przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), różni się pod wieloma względami od świadczeń ZUS. Aby ją otrzymać, należy spełnić określone wymogi dotyczące wieku oraz stażu ubezpieczeniowego. Jakie są zasady i co powinien wiedzieć każdy rolnik planujący przejście na emeryturę?