Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Pieniądze

Pieniądze

brytyjski rolnik
19.03.2022 02:39 Brytyjski rolnik bogaci się w zaskakujący sposób. Wszystko dzięki krowom

Dzięki zaawansowanym technologiom każdy z nas może znaleźć nowy sposób na to, by podreperować domowy budżet, a nawet wznieść jakość swojego codziennego życia na kompletnie nowy poziom. Co ciekawe, jeden z brytyjskich rolników postanowił połączyć handel obornikiem z pozyskiwaniem kryptowalut. Philip Hughes hoduje krowy, a z ich odchodów produkuje metan. Wyprodukowaną w ten sposób energię wykorzystuje na tzw. kopanie kryptowalut z pomocą zaawansowanego sprzętu komputerowego. Pomysłowy rolnik znalazł sposób na dodatkowy zarobekNie będzie tajemnicą jeśli powiemy, że rynek kryptowalut jest ryzykowny i mało przewidywalny - mimo to nie brakuje osób, które chcą inwestować w wirtualne złoto. Nie każdy wie, jak prawidłowo zabrać się do tego zajęcia, a jeszcze mniej osób zdaje sobie sprawę, że pozyskiwanie kryptowalut można świetnie połączyć z rolnictwem. Brytyjski rolnik Philip Hughes jest hodowcą krów - biznes ten od pokoleń prowadzi cała jego rodzina. W pewnym momencie mężczyzna postanowił powiązać produkcję metanu z obornika swoich zwierząt z kopaniem kryptowalut. Czym jednak jest wspomniane kopanie kryptowalut? Zgodnie z współczesnym językiem ekonomii jest to proces, w którym zaawansowane komputery przeprowadzają skomplikowane obliczenia matematyczne - w ich wyniku można (choć nie jest to gwarantowane) otrzymać kolejną monetę wybranej kryptowaluty.

paliwo
19.03.2022 02:39 Prognozy cen paliw mogą zdziwić. Podobnej sytuacji nie było od dawna

Czy kupując paliwo do produkcji rolnej gospodarze będą musieli w najbliższej przyszłości trzymać się za kieszeń? Jak przekazuje portal e-petrol.pl, ceny paliw na stacjach mogą nieznacznie wzrosnąć - nie zapowiada się jednak, by miały być to duże różnice. Uzasadnienie prognoz może być dość zaskakujące: analitycy wskazują, że ceny benzyny w hurcie są i tak na najwyższym poziomie od dwóch lat, a ceny oleju napędowego - najwyższym od stycznia 2020 roku. Prognozy cen paliwNie sposób wyobrazić sobie produkcji rolnej bez wykorzystania wielu różnorodnych maszyn - współczesne ceny płodów rolnych są zatem w ogromnej mierze uzależnione od kosztów, jakie ponoszą rolnicy podczas swojej codziennej pracy. Jak podaje portal sadyogrody.pl, na rynku hurtowym możemy obserwować rosnące ceny paliw, co niestety nie jest dobrą wiadomością ani dla rolników, ani dla właścicieli samochodów osobowych. Z jednej strony można zatem oczekiwać, że dalsze wzrosty cen na rynku hurtowym wpłyną na podwyżki paliw w sprzedaży detalicznej. Z drugiej jednak strony analitycy wskazują, że poziom cen oleju napędowego w hurcie jest najwyższy od stycznia 2020 roku, a benzyny - od 2019 roku.

IGOR STEVANOVIC/EAST NEWS
19.03.2022 02:39 Dopłaty 2021: niewiele ponad tydzień na złożenie wniosku

Wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin na złożenie wniosków o płatności bezpośrednie i dopłaty obszarowe za 2021 r. W tym roku rolnicy mogą składać wnioski jedynie przez internet. Tegoroczny nabór wniosków trwa od 15 marca do 17 czerwca (czwartek) 2021 roku. Rolnicy, którzy złożą wnioski po tym terminie, muszą się liczyć z tym, że płatności zostaną pomniejszone. Jak przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), w przypadku wniosków złożonych do 12 lipca 2021 r. kwota płatności zostanie pomniejszona za każdy dzień roboczy opóźnienia o 1%.

premier
19.03.2022 02:39 Premier wskazał datę ustalenia zapisów ws. wyższych dopłat do paliwa

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zorganizowanej 2 czerwca 2021 roku przedstawił szereg zapowiedzi dla polskich rolników. Szef Rady Ministrów zapowiedział, że za sto dni uzgodnione zostaną wszystkie zapisy związane z większymi dopłatami do paliwa rolniczego. Wynika z tego, że rolnicy mogą oczekiwać konkretnych informacji w sprawie dopłat do paliwa stosowanego do celów rolniczych już 10 września 2021 roku. Premier Mateusz Morawiecki i sto dni na zmiany dla rolnikówZgodnie z założeniami Nowego Łady zaproponowanego przez Prawo i Sprawiedliwość, zmianom ulegnie m.in. wysokość zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze. Dotychczas kwota ta wynosiła 100 złotych za hektar przeliczeniowy, natomiast zgodnie z nową propozycją partii rządzącej będzie ona zwiększona do poziomu 110 złotych. Choć jest to dla rolników zmiana na plus, to w przestrzeni internetowej zapowiadane wyższe dopłaty nie zawsze budzą entuzjazm rolników - powodem jest często brak zaufania do polityków, ich decyzji i obietnic. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 2 czerwca 2021 roku premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu kolejnych stu dni doprowadzone zostaną do porządku wszelkie zapisy prawne umożliwiające rolnikom otrzymywanie większych dopłat na paliwo rolnicze. Sto dni od 2 czerwca mija równo 10 września 2021 roku - wtedy to premier powinien zaprezentować rolnikom efekty swojej pracy.

Rolnictwo - Holandia
19.03.2022 02:38 Mniej bankructw w rolnictwie. Holenderscy rolnicy przetrwali poprzedni rok

Zgodnie z danymi holenderskiego urzędu statystycznego w Hadze, w 2020 roku upadłość ogłosiły łącznie 2 703 firmy, co stanowi o 16% mniej niż w poprzednim roku. - Spośród nich tylko 17 dotyczyło sektora rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa. W 2019 roku bankructwo w tej branży ogłosiły 23 podmioty - informuje portal TopAgrar.

gospodarstwo
19.03.2022 02:38 W gospodarstwie produkcja trwała w najlepsze. KAS oniemiała, gdy odkryła prawdę

Produkcja nielegalnego alkoholu miała miejsce w gospodarstwie w okolicy Zabłudowa na Podlasiu. Nielegalny alkohol w gospodarstwieWydarzenie opisała na swojej stronie internetowej podlaska Krajowa Administracja Skarbowa z siedzibą w Białymstoku. 4 lutego 2021 roku funkcjonariusze wkroczyli do jednego z gospodarstw nieopodal Zabłudowa. Działanie wynikało z podejrzeń dotyczących nielegalnej produkcji alkoholu. Jak przekonali się funkcjonariusze, przypuszczenia okazały się prawdą.Na miejscu znaleziono 70 litrów samodzielnie wytworzonego alkoholu. Jak podano w komunikacie KAS, zarekwirowane trunki miały moc od 50 do 90%. Co więcej, poza samym alkoholem funkcjonariusze KAS zabezpieczyli całą linię produkcyjną wraz z aparaturą służącą do wyrobu produktu.

ciągnik
19.03.2022 02:38 Koszt utrzymania ciągnika wkrótce wzrośnie? Wszystkiemu winna ropa

Będzie to oznaczało, że koszt utrzymania ciągnika będzie wyższy - wszystkiemu winna jest cena ropy naftowej, która bezustannie rośnie. Jak podaje portal e-petrol, w Londynie baryłka osiągnęła kwotę ponad 60 dolarów. Ciągniki, paliwo i coraz wyższe kosztyKto najdotkliwiej odczuje wzrosty cen ropy, a w konsekwencji paliwa napędowego? Będą to z pewnością osoby, których pojazdy posiadają silnik Diesla. Drugą grupą, która mocno odczuje zmianę cen, będą posiadacze pojazdów z instalacją gazową. Warto podkreślić, że za litr oleju napędowego i LPG trzeba będzie zapłacić średnio o 5 groszy więcej w porównaniu do kwot sprzed siedmiu dni. Nieco mniejsze podwyżki widoczne są w przypadku benzyny - są to 2 grosze więcej za litr. Ich średnia cena w Polsce to 5,01 złotych (za litr benzyny 98-oktanowej) oraz 4,69 złotych (za litr benzyny 95-oktanowej). Warto podkreślić, że benzyna 98-oktanowa przekroczyła magiczną granicę 5 złotych za litr - podobnej sytuacji nie odnotowano od marca 2020 roku.

straż graniczna
19.03.2022 02:38 Straż Graniczna wykryła nielegalny proceder. Wszystko miało miejsce w tłoczni soków pod Grójcem

Wskutek wykrycia nieprawidłowości przez Straż Graniczną problemy będą mieli nie tylko cudzoziemcy, ale też - lub może przede wszystkim - pracodawca, który w sposób świadomy zatrudnił dwie osoby do pracy na czarno. Straż Graniczna w tłoczni soków pod GrójcemNielegalne zatrudnienie dwóch obywateli Ukrainy zostało ujawnione podczas jednej z kontroli przeprowadzanych przez Straż Graniczną z Lesznowoli.Sytuacja miała miejsce w obrębie jednego z gospodarstw sadowniczych w powiecie grójeckim w województwie mazowieckim. Podczas kontroli okazało się, że na miejscu pracują nielegalnie dwie osoby: mężczyźni w wieku 50 i 57 lat. Byli oni zatrudnieni na czarno przy produkcji soków i napojów warzywno-owocowych.Niestety, brak było jakichkolwiek dokumentów, które mogłyby poświadczyć ich legalną obecność na terenie zakładu. Pracodawca nie był w stanie przedstawić żadnej pisemnej umowy o pracę ze swoimi pracownikami. Nie figurowali oni również w ewidencji oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy.

rolnicy
19.03.2022 02:38 Polscy rolnicy nie mają gdzie sprzedać ziemniaków. Supermarkety sprowadzają je z zagranicy

W dyskusję na temat sytuacji rolników opisywanego sektora włączyła się Agrounia, która wskazała przykład sklepu Dino, sprowadzającego ziemniaki z Cypru i Izraela. Polscy rolnicy mają kłopoty ze sprzedażą swoich warzywNa trudną sytuację w przypadku plantatorów ma wpływ szereg rozmaitych czynników. Niebagatelne znaczenie ma tutaj zamknięcie szkół ze stołówkami, hoteli, restauracji, czy zamrożenie działalności cateringowej.Również na rynku w Broniszach handel przeżywa gorsze chwile, a kupujących nie jest tak dużo, jak miało to miejsce jeszcze przed pandemią. Kolejnym aspektem, który nie pomaga polskim plantatorom warzyw, jest polityka dużych sieci handlowych. W ostatnim czasie Agrounia opublikowała post na swoim profilu na Facebooku, wskazując na przykład sytuacji ze sklepu Dino: - Kiedy w Polsce nie brakuje ziemniaków i nie ma najmniejszej potrzeby by przywozić je zza granicy w sklepach #dino już od kilkunastu dni dostępne są Ziemniki z CYPRU i IZRAELA [pis. oryg.]

Nowy Ład - prezentacja
19.03.2022 02:37 Polski Nowy Ład zmieni życie wszystkich rolników w Polsce. Zostało ledwie 6 dni

- Coraz większymi krokami zbliża się moment prezentacji Nowego Ładu, programu Prawa i Sprawiedliwości na nadchodzące lata - zapowiada Natalia Nitek Płażyńska w spocie PiS, który został dziś zaprezentowany.W spocie, dotyczącym Nowego Ładu, usłyszeć można także prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, przypominającego o tym, jak partia rządząca dotrzymuje danego słowa. - Przez ostatnie lata udowodniliśmy, że mamy dobry plan dla Polski i potrafimy go skutecznie realizować. Dotrzymujemy słowa - podkreślił Jarosław Kaczyński. Nie zabrakło także komentarza premiera Mateusza Morawieckiego, którego zdaniem, uprzednio przygotowany przez PiS, plan dla Polski musiał zostać zmieniony ze względu na sytuacje, w której się znaleźliśmy. Jak podkreślił, "życie i zdrowie jest najważniejsze". - Uratowaliśmy ponad 5 milionów miejsc pracy Polaków, przeznaczając około 200 miliardów złotych dla polskich firm - zaznaczył Mateusz Morawiecki. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:[EMBED-3]

jabłka
19.03.2022 02:37 Polski rynek jabłek przeżywa trudne chwile. Handlujący narzekają na niską jakość owoców

Polskę bez wątpienia można zaliczyć do grona krajów, które szczycą się produkcją doskonałych jabłek i stabilną pozycją na rynku owoców. Okazuje się jednak, że wraz z początkiem marca na rynku zaczęły się pojawiać pierwsze symptomy spadku sprzedaży jabłek na eksport. Polski rynek jabłek zaczyna mieć kłopoty?Średnie ceny jabłek pozostają praktycznie niezmienne, pojawiają się pierwsze informacje o spadku sprzedaży jabłek na eksport, a ponadto słychać również o niepochlebnych opiniach na temat dostępnych obecnie owoców. Czy te wszystkie kwestie oznaczają, że polski rynek jabłek czekają trudne czasy? Jakie są powody obserwowanych zmian? Wartość jabłek na jesieni ubiegłego roku była wysoka i - póki co - ceny te nadal się utrzymują. Problem w tym, że eksporterom coraz trudniej sprzedać owoce za te kwoty, co niestety może - choć nie musi - zwiastować rychły proces spadku cen jabłek. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Ponadto wskazuje się, że obecne problemy ze sprzedażą jabłek mogą się pogłębiać. Jednym ze źródeł tej tendencji ma być trzecia fala koronawirusa - jej efektem jest słabsze zainteresowanie polskimi jabłkami ze strony krajów takich jak Holandia czy Belgia. Kolejnym elementem, który wywiera wpływ na aktualną sytuację, jest mniejsza przestrzeń rynkowa na importowane jabłka w Indiach. Tutaj nikogo nie zaskoczy stwierdzenie, że w Indiach dostępne są obecnie świeże jabłka z krajowej produkcji, które są - siłą rzeczy - tańsze, niż te sprowadzane z zagranicy. Eksperci wskazują na jeszcze jeden istotny czynnik, jakim jest ramadan w Egipcie. Kraj ten uznaje się za rynek zbytu, który zastąpił rynek rosyjski. Podczas ramadanu nie spożywa się posiłków od wschodu do zachodu słońca, toteż popyt na jabłka w kraju z większością muzułmańską drastycznie maleje.

radio
19.03.2022 02:37 Nie płacisz abonamentu za radio w maszynie rolniczej? Możesz mieć kłopoty

W sytuacji, gdy rolnik płaci abonament za radio jako osoba fizyczna, niezależnie od liczby posiadanych odbiorników uiszcza jedną opłatę. Jednakże w momencie, gdy abonament opłaca się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, opłaca się każdy odbiornik radiowy z osobna. Abonament za radio w maszynie rolniczejJak ma się sytuacja rolnika indywidualnego w kwestii opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego? Przepisy prawne mówią jasno: Zgodnie z art. 2 ust. 5 pkt. 1 i pkt. 2 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, niezależnie od liczby posiadanych odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych używanych przez osoby fizyczne pozostające w tym samym gospodarstwie domowym lub samochodzie stanowiącym ich własność uiszczają tylko jedną opłatę abonamentową za używanie odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego.Jednakże rolnik prowadzący działalność gospodarczą będzie w tej samej sytuacji musiał zapłacić większe kwoty, zależnie od tego, ile posiada odbiorników: Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Zgodnie z art. 2 ust. 4 w/w ustawy, wszystkie jednostki centralne, przedsiębiorstwa, instytucje, podmioty prowadzące działalność gospodarczą zobowiązane są do wnoszenia opłaty abonamentowej za każdy posiadany odbiornik telewizyjny i radiofoniczny, w tym również za odbiorniki w samochodach służbowych.

polityk
19.03.2022 02:37 Rolnicy oszukani przez PiS. Kontrowersyjna wypowiedź znanego polityka

Miłosz Motyka, rzecznik PSL, powiedział ponadto, iż ówczesna premier Beata Szydło kłamała, twierdząc, że dzięki Prawu i Sprawiedliwości polscy rolnicy będą otrzymywali dopłaty na poziomie rolników z Niemiec i Francji. Szereg mocnych słówKonferencja prasowa, która odbyła się w gmachu Sejmu w poniedziałek 24 maja 2021 roku obfitowałą w wiele mocnych stwierdzeń pod adresem polityków obozu rządzącego. Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego - stając w obronie rolników - wypunktowali niespełnione obietnice członków PiS. Stefan Krajewski z PSL zwrócił się do unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. Okazuje się bowiem, że - wedle relacji posła Krajewskiego - działania komisarza są negatywnie oceniane nie tylko przez polskich, ale i europejskich rolników. O co tak naprawdę chodzi? Producenci żywności zarzucają Januszowi Wojciechowskiemu, że zbyt mocno sympatyzuje z ekologami i tym samym zaniedbuje interesy wsi, doprowadzając stopniowo do zamierania rolnictwa w całej Unii Europejskiej. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-14]Poseł PSL wezwał unijnego komisarza ds. rolnictwa o pilne zajęcie się sprawami rolników.

rolnicy
19.03.2022 02:37 Tysiące rolników mogą stracić ciągniki. Wszystko przez nielegalny proceder

Chodzi dokładnie o traktory, które podczas pierwszego wprowadzenia do obrotu na terenie krajów Unii Europejskiej nie miały aktualnych świadectw homologacji, zgodności lub decyzji o dopuszczeniu jednostkowym i nie spełniały warunków technicznych unijnego rozporządzenia 167/2013. Zła wiadomość dla posiadaczy ciągników Krajowa Rada Izb Rolniczych przekazała ostatnio informację, która z pewnością rzuci blady strach na rolników, którzy kupili ciągnik wyprodukowany od początku 2016 roku.Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że wybór maszyny i jej zakup (często poprzedzony staraniami o kredyt) są dużymi wyzwaniami logistycznymi i finansowymi. Ciągnik jest bowiem niezbędnym narzędziem w każdym gospodarstwie, a każdy gospodarz życzy sobie, by sprzęt służył mu przez długie lata. Niestety, nie wszyscy rolnicy inwestujący w nowe maszyny mają szczęście: część ciągników była swego czasu wprowadzona do sprzedaży nielegalnie.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-10]Sprawa dotyczy kilku tysięcy traktorów, podczas gdy ich właściciele często nie mają pojęcia o tym, że wydane na ich pojazdy homologacje są nieaktualne. Co więcej, opisywane pojazdy nie spełniają wymogów unijnego rozporządzenia 167/2013 dotyczących nadzoru rynku maszyn rolniczych i leśnych w kwestii emisji spalin do atmosfery.

Mycie ciągnika
19.03.2022 02:36 Zanieczyszczenie rowu i niewłaściwe składowanie obornika. Straż miejska odwiedziła rolnika

W miniony poniedziałek, 22 marca bieżącego roku Straż Miejska w miejscowości Nakle nad Notecią w województwie kujawsko-pomorskim wpłynęło zgłoszenie. Zgodnie z tym, co wskazał zgłaszający, miało dojść do zanieczyszczenia przydrożnego rowu oraz składowania obornika w niewłaściwy sposób.

paliwo traktor
19.05.2021 02:00 Oficjalne: rolnicy dostaną większe dopłaty do paliwa. Rząd zdecydował

Kolejne zmiany, które zapowiadane są w ramach Nowego Ładu, dotyczą m.in. prawnego rozróżnienia małych gospodarstw i ferm przemysłowych, rozwoju urzędowych usług w sieci, a także rozbudowania infrastruktury gazowej na terenach wiejskich. Więcej pieniędzy do kieszeni rolnikówW ostatnich miesiącach decyzje rządu zazwyczaj wzbudzały w rolnikach złość i frustrację. Po ogłoszeniu założeń Nowego Polskiego Ładu, który w sporej mierze uwzględnia potrzeby wsi, rolnicy mogą czuć się zaskoczeni skalą zmian, jakie przewidują dla nich politycy. Jedną z istotnych zmian, które dotkną rolników, jest zmiana kwoty zwrotu za akcyzę na paliwo do celów produkcji rolniczej. Dotychczasowa wartość 100 złotych za hektar zostanie zwiększona do 110 złotych za hektar. Rząd twierdzi, że tego typu podejściem chce pomóc w przezwyciężeniu destrukcyjnych skutków pandemii koronawirusa.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-13]Faktem jest, iż rolnictwo w ostatnim roku nie przeżywało swoich najlepszych chwil, a nastroje w społeczeństwie są - delikatnie mówiąc - nienajlepsze.

Lekarze weterynarii - pieniądze
18.05.2021 02:00 Dojdzie do paraliżu działań Inspekcji Weterynaryjnej? Do Pudy trafiło pismo ws. podwyżek dla lekarzy

W piśmie do Grzegorza Pudy wskazano, że coraz częściej pojawiają się głosy lekarzy weterynarii, którzy wykonują zadania z wyznaczenia powiatowego lekarza weterynarii, za co otrzymują "żenująco niskie" wynagrodzenia. Mowa o wynagrodzeniach, które mogą wynosić nawet od 3 do 15 zł za wykonanie czynności w gospodarstwach. - Niewątpliwie nie jest to wynagrodzenie adekwatne do poziomu wykształcenia i ponoszonej odpowiedzialności - pokreślono w piśmie. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Oprócz zgłaszania wyżej wymienionych sytuacji, lekarze weterynarii coraz częściej zapowiadają, że będą odstępować od wykonywania czynności z wyznaczenia Powiatowych Lekarzy Weterynarii, co zdaniem prezesa Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej może grozić paraliżem realizacji zadań Inspekcji Weterynaryjnych zarówno w zakresie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, jak i weterynaryjnej ochrony zdrowia publicznego.

owoce pieniądze
17.05.2021 02:00 Kolejne owoce, na które stać tylko bogaczy. 160 złotych za kilogram to nie żart

Czy oznacza to, że po wyższych niż zwykle cenach truskawek, czereśnie dołączą do grona tzw. owoców luksusowych? Nastroje konsumentów nie są optymistyczne, a mogą być jeszcze gorsze, zwłaszcza że niezbyt korzystna aura przyczyniła się do strat w gospodarstwach rolnych. Czereśnie tylko dla bogatych?Jeszcze niedawno portal Rolnik Info przekazał informacje na temat opinii internautów w temacie wysokich cen truskawek. Wyższe ceny tych owoców na początku sezonu są zrozumiałe - czy jednak zapowiadane obniżki owoców rzeczywiście będą miały miejsce? Trudne warunki pogodowe sprawiają, że eksperci stają się w tej kwestii nieco sceptyczni. Kolejnym elementem, który rozsierdził sporą część konsumentów, stały się ceny czereśni. Na antenie Dzień Dobry TVN pokazano fotografię ceny ze sklepu w miejscowości Wilkszyn pod Wrocławiem. Nie jest żartem, że za tamtejsze czereśnie konsument musi zapłacić 163,99 złotych za kilogram! W ubiegłym sezonie cena za kilogram tych owoców w handlu detalicznym oscylowała w granicach od 25 do 60 złotych. Warto jednak dodać, że nie tylko same czereśnie stały się droższe - według informacji przekazywanych przez Główny Urząd Statystyczny ceny usług i towarów w kwietniu 2021 roku były wyższe o 4,3% wobec analogicznego okresu sprzed roku. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]

Nowy Polski Ład - prezentacja
13.05.2021 02:00 Jest nowy termin. Sasin zdradził, kiedy odbędzie się prezentacja Nowego Ładu

- Założenia Nowego Ładu, cały program na wychodzenie gospodarki z pandemii, powrót do szybkiego wzrostu gospodarczego, to jest coś, co mamy przygotowane już od wielu tygodni - przekazał w rozmowie z Polskim Radiem Jacek Sasin. Jak przyznał minister aktywów państwowych, ze względu na sytuację pandemiczną założenia Nowego Ładu nie mogły zostać zaprezentowane wcześniej. Jednak wicepremier jest przekonany, że jest już najwyższa pora, by Prawo i Sprawiedliwość "głośno i mocno" przekazało, jakie ma plany na Polskę po pandemii koronawirusa.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Co więcej, Jacek Sasin podkreślił, że Nowy Ład jest programem przygotowanym przez Prawo i Sprawiedliwość. Wicepremier jest jednak przekonany, że uda się osiągnąć porozumienie z koalicjantami, dzięki czemu Nowy Polski Ład będzie mógł być programem nie tylko PiS, ale "Zjednoczonej Prawicy".

Ciągnik - kradzież
08.05.2021 02:00 Skradziono ciągnik. Właściciel wyznaczył nagrodę za wskazanie sprawców

Jak powiadomiono za pośrednictwem mediów społecznościowych, w nocy z wtorku na środę (4.05 na 5.05) skradziony został ciągnik. Do kradzieży doszło w miejscowości Skurów (przy stacji BP, KFC trasy nr 7 w stronę Warszawy drogi lokalnej Grójec-Skurów).

truskawki - ceny
30.04.2021 02:00 Ceny truskawek szybko nie spadną. Plantatorzy ponieśli dodatkowe koszty

Rozpoczyna się sezon na polskie truskawki. Plantatorzy w Polsce, którzy uprawiają truskawki w szklarniach, już rozpoczynają zbiory. Ich ceny, jak podaje WP, już dziś wynoszą od 30 zł/kg w hurcie, a na bazarach do 50 zł/kg. Jak przewidują plantatorzy, ich ceny szybko nie będą spadać. Mroźne kwietniowe noce i przymrozki opóźniły zbiory owoców zarówno spod osłon foliowych, jak i gruntowych. Jak przyznał Jacek Wysocki, plantator z Mazowsza w rozmowie z WP, w tym roku do przykrywania truskawek wykorzystywał dwie warstwy folii, ale chłód i tak wpłynął na owoce, uszkadzając je na wielu plantacjach. Co za tym idzie, owoce mogą być słabszej jakości. Plantator nie spodziewa się, że ceny truskawek szybko spadną. Plantator obawia się nawet, że truskawek może nawet zabraknąć. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-6]

Marcin Bustowski - egzekucje komornicze
25.04.2021 02:00 Marcin Bustowski ws. egzekucji komorniczych. "My mamy pozwolić zniszczyć takiego rolnika?"

Pana Tadeusz, rolnik, posiada bydło mleczne, opasowe i świnie. Jak wskazywał podczas transmisji prowadzonej w mediach społecznościowych Bustowski, w gospodarstwie pana Tadeusza powstaje zdrowa żywność, bez użycia glifosatu. Na miejscu właściciel gospodarstwa opowiadał o swoich produktach, w których nie znajdziemy żadnych niepotrzebnych dodatków. Jednak nie na kwestię zdrowiej żywności położono największy nacisk podczas spotkania.

PGR - pieniądze
24.04.2021 02:00 Premier zadecydował. Budżet na inwestycje dla gmin popegeerowskich został zwiększony

Pierwotnie wsparcie na inwestycje dla gmin popegeerowskich miało wynieść 250 mln zł. Pieniądze pochodzące ze wsparcia, którego inicjatorem było Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji gminy, w których kiedyś funkcjonowały PGR-y, mogą przeznaczyć na między innymi na rozbudowę infrastruktury, na budowę, czy rozbudowę kanalizacji, przepompowni, wodociągów, na budowę infrastruktury społecznej.Jak przekazał podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej wiceminister Paweł Szefernaker, premier podjął decyzję o zwiększeniu budżetu do 340 mln zł. Jak wskazał, możliwość zwiększenia budżetu wynikała z poczynionych oszczędności. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

benzyna traktor ciągnik
24.04.2021 02:00 Pierwsza w tym roku obniżka cen benzyny. Mimo to nie ma entuzjazmu

Nic zatem dziwnego, że taka informacja rozczarowuje właścicieli pojazdów. Rolnicy są w trudnej sytuacji ze względu na wysokie koszty prowadzenia gospodarstwa przy niepewności gospodarczej wywołanej efektami pandemii koronawirusa. Sytuacja na rynku paliwJak dowiadujemy się z analiz przeprowadzonych przez portal e-petrol.pl, w ostatnim tygodniu obserwować mogliśmy ciąg dalszy stabilizacji cen paliw napędowych.Z jednej strony jest to promyk nadziei na (choć chwilowe) zahamowanie wzrostu kosztu utrzymania pojazdów, z drugiej jednak - martwi utrzymująca się wysoka cena paliw i brak perspektyw na ewentualną zmianę. W czwartym tygodniu kwietnia odnotowano pierwszą w 2021 roku obniżkę benzyny. Mimo to nie była ona spektakularna, gdyż wyniosła zaledwie 1 grosz.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Eksperci zaznaczają, że dalsze spadki cen nie są prawdopodobne. Rolnicy muszą zatem zacisnąć pasa i pogodzić się z faktem, że w najbliższym czasie tankowanie maszyn rolniczych może skutecznie opróżnić ich portfele.Co jest powodem takiej sytuacji na rynku paliw? Winna wszystkiemu jest między innymi cena ropy naftowej, która plasuje się na wysokim poziomie. Na tej podstawie wiemy, że w nadchodzących dniach nie będzie można liczyć na optymistyczne informacje cenowe ze stacji paliw.

KOWR - pożyczka
23.04.2021 02:00 Rolnicy mogą ubiegać się pożyczki. KOWR "wychodzi naprzeciw potrzebom polskiego rolnictwa"

Pożyczkobiorcą może stać się gospodarstwo rodzinne w rozumieniu przepisów art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, czyli prowadzone przez rolnika indywidualnego orazw którym łączna powierzchnia użytków rolnych nie jest większa niż 300 ha. Podstawa prawna do pożyczek znaleźć można w Ustawie z dnia 19 października 1991 roku o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa udziela pożyczek na realizowanie przedsięwzięć i działa związanych z produkcją roślinną, zwierzęcą, hodowlą, a także przetwórstwem rolno-spożywczym. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]Jak zaznacza KOWR pożyczka nie zostanie przyznana między innymi na:spłatę wcześniejszych zobowiązań, działania finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

traktor
07.04.2021 02:00 W marcu odnotowano największy wzrost sprzedaży ciągników od 4 lat

W marcu 2021 roku rolnicy kupili aż 1417 nowych traktorów. Jak widać, nawet w obliczu kryzysu gospodarczego, polscy rolnicy nie zatrzymują się w rozwijaniu swoich gospodarstw. Rolnicy kupują maszyny na potęgęJuż w marcu pisaliśmy o lutowych wzrostach liczby sprzedanych maszyn rolniczych. Wtedy to sprzedano 25% nowych pojazdów więcej niż rok wcześniej w analogicznym okresie. W lutym rolnicy zdecydowali się na kupno 847 nowych ciągników - eksperci, podsumowując miesiąc, wskazywali, że podobnej sytuacji na rynku nie było od dłuższego czasu. Dane z marca dalece pobiły lutowy poziom sprzedanych ciągników, dochodząc do liczby 1417. Jak podaje portal sadyogrody.pl, ostatni raz z podobną sytuacją na rynku maszyn rolniczych mieliśmy do czynienia na koniec 2017 roku, kiedy sprzedano prawie 2,5 tysięcy pojazdów.Ten mocny wzrost był jednak podyktowany zmianami homologacyjnymi - jeszcze przed tym bardzo wysoki poziom zainteresowania maszynami rolniczymi miał miejsce w 2014 roku. W marcu 2021 roku kupiono 570 sztuk traktorów więcej niż w lutym tego samego roku. Od stycznia do marca sprzedano w sumie 2874 sztuk pojazdów, co jest jednocześnie zaskakującym, ale i bardzo pozytywnym sygnałem na rynku. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]

Grzywny - od 10 kwietnia
05.04.2021 02:00 Od 10 kwietnia obowiązywać będą nowe grzywny. Kary m.in. dla posiadaczy psów

Pierwszą z wprowadzonych grzywny będzie można otrzymać za:Niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia.W tym przypadku grzywna może wynieść od 50 do 250 zł. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Dzierżawa - rolnicy
04.04.2021 02:00 Można wydzierżawić grunty na potrzeby białowieskich żubrów. Wnioski do 9 kwietnia

- Białowieski Park Narodowy ogłasza możliwość wydzierżawienia od rolników będących osobami fizycznymi łąk położonych na północnych i południowych obrzeżach lub wewnątrz Puszczy Białowieskiej w celu zmniejszenie konfliktów z właścicielami upraw rolnych i zapewnienie większej ilości karmy na okres zimowy w miejscach przebywania żubrów - można przeczytać na stronie Białowieskiego Parku Narodowego. Program dzierżawy gruntów realizowany jest w ramach programu "Kompleksowej ochrony żubra w Polsce", który współfinansowany jest z unijnych funduszy. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: