W Wielkopolsce ma powstać nowa ubojnia drobiu. Inwestycja warta miliony może zapewnić nawet do tysiąca miejsc pracy. Mimo to plany budzą duży sprzeciw we wspomnianym regionie. Lokalne władze zajęły stanowisko w sprawie działań firmy, która chce zrealizować ten projekt.
Rolnicy muszą pamiętać, że w określonym czasie mogą złożyć wnioski o dopłaty do paliwa rolniczego. Jeden z terminów nadejdzie niebawem, bo będzie miał miejsce już 1 lutego. Jakie dokumenty należy przygotować i gdzie je dostarczyć? Przybliżamy również stawki.
Świadczenia emerytalne rolników od lat budzą emocje, a obecne różnice między emeryturami z KRUS i ZUS są coraz trudniejsze do zaakceptowania. Rolnicy mówią "dość" i apelują do rządu o konkretne zmiany. Jakie postulaty przekazano ministrom i parlamentarzystom?
KRUS poinformował, że otrzymał już ponad 20 tysięcy wniosków w sprawie nowego świadczenia. Rolnicy mogą starać się już o przyznanie dodatkowych pieniędzy. Aby jednak je otrzymać, trzeba spełnić kluczowe warunki. Komu konkretnie należy się świadczenie? Wyjaśniamy.
Obowiązujący stan prawny wskazuje, że status bezrobotnego mogą uzyskać rolnicy, którzy posiadają m.in. nie więcej niż 2 hektary przeliczeniowe. Sytuacja ulegnie jednak zmianie. Status osoby bezrobotnej będzie mógł uzyskać również rolnik posiadający więcej niż 2 ha przeliczeniowe. Jak uzyskać korzyści i gdzie zwrócić się o dofinansowanie?
Ważne informacje dla tych, którzy skorzystali z premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Zbliża się termin na złożenie informacji o osiągniętych przychodach. Niedotrzymanie terminu grozi utratą dotacji.
Stworzyli promocje, których nikt nie potrzebuje? W takiej sytuacji wydają się być producenci ciągników i innych maszyn rolniczych. Niskimi cenami starają się przyciągnąć klientów z i tak nasyconego rynku. Warto zapoznać się z ofertami?
Średnie zadłużenie polskiego rolnika w 2024 roku zbliżyło się do poziomu z 2017 roku. Na trudną sytuację w branży mają wpływ światowe kryzysy i wahania na rynkach. Choć trudno wiązać sytuacji dłużników z ogólną kondycją polskiego rolnictwa, ich liczba oraz poziom zadłużenia, którego od lat nie udało się rozwiązać, wskazują jednak poważny problem.
Liczba internetowych i telefonicznych oszustw rośnie, coraz lepsza jest jakość ich przygotowania, a wolni od zagrożenia nie są także rolnicy. Państwowe instytucje zwracają uwagę na trwające kampanie cyberprzestępcze wykorzystujące programy dotacji.
Jeszcze w styczniu rolnicy mogą otrzymać wezwanie do podpisania umów w ramach popularnego programu wsparcia. Choć wielu beneficjentów zyska szansę na rozwój, część wniosków czeka negatywna decyzja z powodu ograniczonych środków.
GUS opublikował najnowsze dane dotyczące średniej ceny mleka w skupie. Grudniowe kwoty okazały się znacznie wyższe niż te miesiąc i rok wcześniej. Gdzie za hektolitr trzeba było zapłacić najwięcej? W styczniu szykuje się kolejna niespodzianka.
Frustracja polskich rolników z powodu niedziałającego programu pomocowego rośnie. Gospodarze ponieśli spore straty finansowe, a wygląda na to, że resort, choć deklarował wsparcie, nie wywiązał się z obietnicy. Czy burzliwa debata w Sejmie pozwoliła dojść do porozumienia?
Rolnicy, którzy chcą ubiegać się o płatności dobrostanowe za 2024 rok, muszą zapisać się na specjalne szkolenie dotyczące metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej. Kto i w jakim terminie musi odbyć kurs, aby otrzymać pieniądze?
Program "Aktywny Rodzic" otworzył nowe możliwości dla rodziców małych dzieci, pozwalając łączyć obowiązki zawodowe z opieką nad pociechami. Wśród najważniejszych rozwiązań znalazło się tzw. "babciowe", czyli wsparcie finansowe w wysokości 1500 zł miesięcznie. Jest to propozycja atrakcyjna także dla rolników, jednak brak odpowiedniego wniosku w ZUS może skutkować utratą świadczenia.
Każdego roku seniorzy korzystający z systemu emerytalnego KRUS czekają na informacje dotyczące 13. emerytury. To dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wypłacane jest z urzędu, bez konieczności składania wniosków. Ile wyniesie "trzynastka" w 2025 roku?
Renta wdowia okazała się skomplikowanym świadczeniem. W części sytuacji jego pobieranie może być dla beneficjenta wręcz mniej korzystnie niż korzystanie bez zmian z renty rodzinnej. KRUS poinformował, że pomoże rolnikom w przebrnięciu przez meandry legislacji i doradzi, jaką decyzję podjąć ws. renty wdowiej.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymał dodatkowe środki na dotacje oraz pożyczki dla rolników inwestujących w OZE. Kwoty, które można otrzymać są imponujące, jednak kluczowe jest załatwienie wszelkich formalności w terminie, a ten już się zbliża.
Fundusz sołecki to narzędzie budżetowe, które od 2009 roku wpływa na rozwój lokalnych społeczności wiejskich. Coraz więcej gmin jednak buntuje się przeciwko ustanowieniu obligatoryjnego funduszu sołeckiego w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich.
Od początku roku trwa nabór wniosków na rentę wdowią. Świadczenie przysługuje dużej części seniorów, jednak nie każdy zobaczy w lipcu pieniądze na swoim koncie. Aby tak się stało, należy spełnić szereg warunków, a restrykcyjne zasady wielu wykluczają. Tym rolnikom KRUS nic nie wypłaci.
Pojawiły się najnowsze dane dotyczące cen zbóż oraz prognozy dotyczące zbiorów w 2025 roku. Jedna rzecz pozytywnie zaskoczy rolników. Niektórzy już mogą zacząć liczyć zyski. Otworzą się też możliwości do handlu zbożem na zagranicznym rynku.
Wielkimi krokami zbliża się otwarcie naboru na program “Premia dla młodych rolników”. Przejęcie gospodarstwa po rodzicach może być opłacalną inwestycją. Żeby otrzymać wsparcie, należy spełnić szereg warunków.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa sukcesywnie realizuje swoje zobowiązania wobec rolników, ale czy dotrzymuje wcześniejszych zapowiedzi? Ostatnie dane rzucają nowe światło na postępy w wypłatach dopłat za 2024 rok.
Rolnicy wiedzą doskonale, że w przypadku ich tymczasowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, mogą liczyć na zwolnienie lekarskie. Na jego podstawie mają możliwość ubiegania się o przyznanie zasiłku chorobowego z KRUS. Jakie warunki należy spełnić oraz ile można dostać?
Wielkimi krokami zbliża się termin waloryzacji emerytury wypłacanych przez KRUS. Świadczenie będzie wyższe od marca, są już pierwsze szacunki odnośnie jego ostatecznej wysokości. Okazuje się, że niektórzy seniorzy zobaczą nową kwotę na swoich kontach jeszcze w lutym. Wszystko ma związek z harmonogramem.
Wygląda na to, że rolnictwo może przejść rewolucję. Postępy w dziedzinie robotyki ułatwią pracę hodowcom zwierząt, umożliwiając im zrezygnowanie z pomocy ludzi i zwiększenie oszczędności. Za granicą już jest głośno o SwagBocie.
Ceny nawozów potrafią być szczególnym obciążeniem dla rolników, którzy już odczuwają skutki spadku cen zbóż i rosnących kosztów produkcji. Z coraz większymi wydatkami mierzą się farmerzy na całym świecie. Ten problem dotyczy to również Polski. Co wpłynęło na zmianę cen w 2025 roku? Czy jest szansa na poprawę sytuacji?
Co roku kolejne setki Polaków dołączają do elitarnego grona uprawnionych do specjalnego świadczenia. Choć mało się o nim mówi, jego wysokość może zaskoczyć. Dowiedz się, kto jest objęty tym przywilejem i jakie zasady obowiązują.
Rolnicy w Polsce mogą liczyć na dopłaty, które pozwalają im sprawniej prowadzić biznes. Jednak aby je dostać, najczęściej trzeba spełniać różne warunki wyznaczone przez stosowne instytucje. Już teraz wiadomo, że ponad połowie z nich pieniądze przejdą koło nosa. Sprawdź, komu będą przysługiwać.