Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Rolnictwo

Rolnictwo

prosię i locha
23.07.2023 17:00 KO ma pomysł na ustawę odorową. Padła propozycja

W ostatnim czasie posłowie Koalicji Obywatelskiej przedstawili projekt ustawy, który ma na celu rozwiązanie problemu uciążliwych zapachów na wsi. Propozycja polega na wprowadzeniu ustalonej minimalnej odległości między dużymi fermami zwierząt a zabudowaniami mieszkalnymi. W ramach ustawy, minister właściwy do spraw klimatu zostanie zobowiązany do określenia norm odorowych.

Krowa
22.07.2023 14:00 Strategia Polska Wołowina 2030. Rolnicy mają możliwość zgłaszania uwag

Rada Sektora Wołowiny poinformowała o rozpoczęciu prac nad Strategią Polska Wołowina 2030. Dodatkowo członkowie RSW zaprosili rolników do zgłaszania swych uwag i komentarzy. 

papryka
21.07.2023 17:00 Ostrzeżenie od producentów papryki. Padły konkretne słowa

Zrzeszenie Producentów Papryki RP ogłosiło utworzenie komitetu protestacyjnego, który ma wspierać producentów papryki w obliczu możliwej zapaści cenowej na rynku. Rolnicy są zaniepokojeni destabilizacją rynku przez sieci handlowe i obawiają się sprzedaży papryki po zbyt niskich cenach. Akcja jest na razie ostrzeżeniem, ale może przerodzić się w większe protesty.

Dron
19.07.2023 14:00 Inspekcje pól z lotu ptaka

Wojewódzka Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu poddaje ocenie polowej plantacje nasienne, wykorzystując do tego bezzałogowe statki powietrzne (BSP). Czy tak będzie wyglądała przyszłość rolnictwa? 

statek
18.07.2023 11:00 Rekordowe dane. 70 proc. wzrostu eksportu zbóż drogą morską

W sezonie od lipca 2022 do końca czerwca 2023 z Polski wyeksportowano rekordową ilość ziarna zbóż drogą morską. Według informacji przekazanych przez wiceszefa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Marcina Wrońskiego, cztery główne polskie porty morskie zanotowały wzrost o 70 proc. w porównaniu do poprzedniego sezonu. Całkowity eksport wyniósł ponad 6,6 mln ton, podczas gdy w sezonie poprzednim było to blisko 3,9 mln ton.

Konferencja prasowa KOWR i GPW Ventures
18.07.2023 08:00 Nowe inwestycje w rozwój polskiego rolnictwa na horyzoncie. KOWR i GPW Ventures łączą siły

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poinformował, że obejmie większościowy pakiet akcji w spółce GPW Ventures Asset Management sp. z o.o. ASI S.K.A. Dzięki inwestycji jeszcze w tym roku uruchomiony zostanie proces inwestycyjny służący wspieraniu innowacji związanych z szeroko rozumianym polskim sektorem rolnictwa.

słoneczniki
17.07.2023 20:13 Zmiana aury. Polska podzieli się na dwie części

Nadchodzący tydzień przyniesie pewną ulgę od upałów, choć wciąż będzie bardzo ciepło. Polska podzieli się na dwie strefy, gdzie południe będzie cieplejsze, a północ wyraźnie chłodniejsza. Nie braknie również przelotnych opadów deszczu i burz.

Uprawa kukurydzy
17.07.2023 14:00 Nowe zagrożenia fitosanitarne. Raport PIORiN

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa opublikowała dwa nowe raporty dotyczące zagrożeń fitosanitarnych dla Polski z dnia 10 lipca 2023 r. Sprawdź, jakie nowe agrofagi mogą stanowić problem dla upraw w Polsce oraz innych państw członkowskich Unii Europejskiej. 

Dziewczyna pracująca na polu
12.07.2023 14:00 Ruszył konkurs filmowy „Moja Wizja Zero” dla młodzieży

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Rolników zaprasza do wzięcia udziału w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży pod nazwą „Moja Wizja Zero”.  

stara fotografia drewnianego domu
12.07.2023 11:00 Zginęli dla ojczyzny. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

79 lat temu niemieccy okupanci dokonali masakry w polskiej wsi Michniów w Świętokrzyskiem. Zamordowano ponad 200 mieszkańców, w tym kobiety i dzieci, a wieś została spalona. To tragiczne zdarzenie stało się symbolem niemieckiego okrucieństwa wobec polskiej wsi. Zgodnie z ustawą Sejmu 12 lipca każdego roku, w hołdzie dla bohaterstwa i ofiary ludności wiejskiej, obchodzony jest Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

pomidory koktajlowe
11.07.2023 11:00 Nowe techniki modyfikacji genetycznej. Jest plan KE

Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia mającego na celu ułatwienie wprowadzenia nowych technik modyfikacji genetycznej do Europy. To ważna inicjatywa, która ma wspierać cele związane z zrównoważonym rozwojem i walką ze zmianami klimatycznymi. Propozycja ta budzi jednak kontrowersje i obawy wśród przeciwników, którzy widzą w niej zagrożenie dla tradycyjnego rolnictwa oraz dominację korporacji nad rolnikami i konsumentami.

mięso
11.07.2023 09:15 Mięso z probówki. Pierwszy kraj UE zezwolił na degustację

Pionierem w Unii Europejskiej, otwierając drogę do degustacji mięsa hodowanego komórkowo, staje się Holandia. Rząd holenderski, we współpracy z producentami mięsa komórkowego i sektorem HollandBIO, wprowadził tzw. kodeks postępowania, który umożliwia testowanie smaku tej nowej generacji żywności w kontrolowanych warunkach. 

jaja kurze
10.07.2023 11:00 Rośnie nowa jajeczna potęga. Czy zagraża polskiemu rynkowi?

Brazylijska branża drobiarska jest dobrze znana ze swojej produkcji i eksportu kurczaków, jednak ostatnie dane wskazują, że eksport jaj konsumpcyjnych również zyskuje na znaczeniu. Według Brazylijskiego Stowarzyszenia Białka Zwierzęcego (ABPA), w ciągu pięciu miesięcy 2023 roku wartość eksportu brazylijskich jaj przekroczyła całoroczny wynik z roku 2022. Czy rosnący eksport jaj z Brazylii stanowi zagrożenie dla polskiego rynku?

traktor na polu
04.07.2023 11:00 Glifosat będzie wycofany? Wkrótce oświadczenie UE

Zezwolenie na stosowanie glifosatu przez rolników obowiązuje do 15 grudnia 2023 r. Jakie będą dalsze losy glifosatu? W lipcu Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ma opublikować wyniki oceny stosowania tej substancji w rolnictwie. Na ich podstawie Komisja Europejska najpóźniej do grudnia 2023 r. podejmie decyzję, czy zezwolić na dalsze stosowanie glifosatu przez rolników.

barszcz Sosnowskiego
03.07.2023 11:00 Łatwo ją spotkać w terenie. Niebezpieczna roślina rozrasta się w Polsce

Kaukaskie barszcze, które osiągają nawet kilka metrów wysokości, są największymi roślinami zielnymi na świecie. Niestety, barszcz Sosnowskiego, jeden z gatunków z tej rodziny, staje się coraz większym problemem w Polsce, niszcząc środowisko i stwarzając zagrożenie dla ludzi.

Pieniądze
03.07.2023 08:00 Od 1 lipca rolnicy zarobią więcej?

Jak podaje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, od 1 lipca 2023 roku zmienia się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Sprawdź, ile wyniesie tym razem. 

ręce osoby piszącej na laptopie
01.07.2023 12:00 Rada Kobiet w rolnictwie. Trwa nabór do 12 lipca

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus ogłosił rozpoczęcie procesu rekrutacji do Rady Kobiet w rolnictwie. Zgłoszenia mogą być składane przez wszystkie chętne kobiety, które są przedstawicielkami m.in. ogólnopolskich organizacji rolniczych i działają na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Dokumenty można przekazywać do MRiRW od 29 czerwca do 12 lipca 2023 r.

Pole uprawne
01.07.2023 08:00 Znamy wyniki kontroli PIORiN pod kątem występowania agrofagów kwarantannowych upraw za rok 2022

PIORiN udostępnił wyniki badań kontroli upraw pod kątem występowania agrofagów kwarantannowych dla Unii Europejskiej oraz agrofagów objętych środkami fitosanitarnymi. Jak wygląda podsumowanie inspekcji? 

mężczyzna na polu
30.06.2023 17:00 KRUS w Genewie. Posiedzenie Specjalnej Komisji Technicznej ds. Prewencji

W dniach 28-29 czerwca 2023 roku odbyło się posiedzenie Specjalnej Komisji Technicznej ISSA ds. Prewencji w Genewie. Spotkanie skupiło się na analizie ryzyka zawodowego oraz omówieniu międzynarodowych wydarzeń prewencyjnych, w tym kwestii dotyczących rolnictwa.

termometr okienny
27.06.2023 11:00 Nieoczekiwana zmiana aury. Zacznie się od niżu z Niemiec

Pogoda nad Polską niespodziewanie ulega zmianie, gdyż zatoka niżowa napływająca z Niemiec przynosi ze sobą intensywne opady deszczu i silne burze. Front deszczowo-burzowy opuści kraj we wtorek po południu, ustępując miejsca chłodniejszemu powietrzu polarnemu morskiemu. Wysokie temperatury powrócą do Polski dopiero w weekend.

Pszczelarz
27.06.2023 08:00 Współpraca rolnika i pszczelarza – to się opłaca

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin zachęca do nawiązywania współpracy pomiędzy rolnikami oraz pszczelarzami, która może przynieść wiele korzyści obydwu stronom. Główna idea projektu zakłada przede wszystkim dbanie o dobro zapylaczy, co przekłada się na dobrostan człowieka.

kurczak
26.06.2023 11:00 Kolejny kraj sprzedaje mięso produkowane w laboratorium

Cieszący się coraz większym zainteresowaniem sektor mięsa produkowanego w hodowli komórkowej doczekał się kolejnego przełomowego kroku. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych zatwierdził sprzedaż kurczaka hodowanego w laboratorium, otwierając tym samym drogę dla konsumentów, którzy będą mogli samodzielnie go wypróbować. Pozwolenie na taką produkcję otrzymały dwa startupy: Good Meat oraz Upside Foods.

Rolnik pryskający rośliny
26.06.2023 08:00 Bezpieczny zakup środków ochrony roślin. O czym warto pamiętać?

Kupowanie produktów od sprawdzonych producentów i dystrybutorów środków ochrony roślin pomoże oszczędzić wielu kłopotów, a także zachować bezpieczeństwo upraw oraz zdrowie człowieka. Poznaj proste zasady zakupu środków ochrony roślin, które pozwolą uniknąć strat finansowych oraz konsekwencji prawnych. 

pole z roślinami
25.06.2023 17:00 Rosyjskie nawozy sprzedawane jako polskie? Tajemniczy proceder trwa

Branża nawozowa w Polsce zmaga się z kolejnym poważnym problemem. Rosyjskie nawozy wciąż mają dostawać się do Polski z powodu furtki w sankcjach Unii Europejskiej: pakowane w Polsce do innych worków, sprzedawane są jako rodzime produkty. Co więcej, polska Grupa Azoty przeżywa też wewnętrzne trudności. Pierwszy kwartał 2023 roku przyniósł katastrofalne wyniki finansowe, a strata netto wyniosła ponad 555 mln złotych. Przychody ze sprzedaży nawozów znacznie spadły, a produkcja w puławskich Azotach praktycznie stanęła. 

Kukurydza
25.06.2023 14:00 Polskie uprawy wolne od GMO

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa kolejny rok z rzędu przeprowadziła kontrolę upraw pod kątem przestrzegania zakazu prowadzenia upraw GMO w Polsce. Jak podaje w najnowszym raporcie za rok 2022, nasz kraj jest całkowicie wolny od genetycznie zmodyfikowanych roślin.

Jabłka trzymane w rękach
25.06.2023 08:00 Prognozy zbiorów jabłek na świecie

Najnowszy raport Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) podaje, że w sezonie 2022/2023 odnotowano spadek światowej produkcji jabłek, na skutek nieodpowiednich warunków pogodowych. Jak będzie wyglądała sytuacja w Europie? 

bocian w gnieździe
23.06.2023 17:00 Pisklęta bocianów wyrzucane z gniazd. Powód jest jeden

W tym roku coraz więcej młodych bocianów jest wyrzucanych z gniazd, a główną przyczyną są postępujące zmiany klimatyczne, które prowadzą do braku odpowiedniego pożywienia. Ornitolodzy alarmują, że niepokojące zjawisko wyrzucania małych bocianów z gniazd dotyczy przede wszystkim obszarów dotkniętych suszą, zwłaszcza na północy Polski.

Pszenica odmiana Essa
23.06.2023 14:00 Poznańska Hodowla Roślin zaprezentowała 5 nowych odmian zbóż

Podczas Dnia Pola zorganizowanego przez PHR w Nagradowicach oprócz rozmaitych atrakcji można było podziwiać aż 5 nowych odmian zbóż. Odmiany takie jak Essa, Iskra, Ostoja, Persona oraz Masimo zostały dostosowane do oczekiwań rolników pod względem zdrowotności roślin.