Kryteria aktywności zawodowej rolników mogą ulec istotnym zmianom. Ministerstwo Rolnictwa prowadzi konsultacje dotyczące nowej definicji rolnika aktywnego zawodowo, co może wpłynąć na przyznawanie dopłat. Jakie warunki będzie trzeba spełnić, by otrzymać wsparcie?
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) opublikowała przerażające dane, w których ujawniła smutne wieści o rolnikach w Polsce. To niewątpliwie bardzo istotna dla gospodarki grupa, a przekazane dla ogółu wiadomości mogą sprawić, że wiele osób będzie zaskoczonych informacjami odnośnie ich codziennej pracy i obowiązków.
Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała o możliwości ubiegania się o pomoc finansową. ARiMR wyjaśnia, na jakie cele będzie można przeznaczyć otrzymane środki oraz do których banków się zwrócić. Nabór wniosków rusza w poniedziałek, 3 lutego.
Rosja i Białoruś są dziś głównymi eksporterami nawozów, które trafiają na europejski rynek. Kupują je także polscy rolnicy. Komisja Europejska chce powstrzymać zalewająca nas falę ze Wschodu. Jakie to może mieć skutki? Polskie przedsiębiorstwo chce pomóc.
Pierwsze informacje o występowaniu groźnej choroby za zachodnią granicą pojawiły się w pierwszej połowie stycznia. Od tamtej pory wdrożono szereg procedur, które mają na celu zabezpieczenie polskiego bydła i zapobiegnięcie wszelkim konsekwencjom ekonomicznym. Główny Inspektorat Weterynarii wydaje kolejne komunikaty i zwraca się z apelem w stronę hodowców.
Pojawiły się dobre wieści dla rolników. Wystarczy stosunkowo niewiele, aby na ich kontach pojawiły się dodatkowe pieniądze. To niewątpliwie interesująca oferta, ponieważ prowadzenie gospodarki bywa naprawdę kosztowne. Jak zdobyć 500 zł i kto może się o nie postarać? Odpowiadamy poniżej.
Ile naprawdę zarabiają uczestnicy show "Rolnicy. Podlasie"? Ta kwestia od lat budzi ciekawość widzów, jednak produkcja konsekwentnie milczy na ten temat. Teraz jeden z byłych bohaterów programu postanowił przerwać ciszę i ujawnił konkretną kwotę.
Zwykle decyzje Komisji Europejskiej działają na polskich rolników jak płachta na byka. Tym razem KE podejmuje działania, których pozytywne skutki są już widoczne. Zapowiadane regulacje w sprawie importu nawozów okazały się skuteczne.
Obowiązujący stan prawny wskazuje, że status bezrobotnego mogą uzyskać rolnicy, którzy posiadają m.in. nie więcej niż 2 hektary przeliczeniowe. Sytuacja ulegnie jednak zmianie. Status osoby bezrobotnej będzie mógł uzyskać również rolnik posiadający więcej niż 2 ha przeliczeniowe. Jak uzyskać korzyści i gdzie zwrócić się o dofinansowanie?
Przewidywania na 2025 rok wskazują na znaczne zmiany na rynku zbóż. Eksperci sektora rolno-spożywczego analizują, co może wpłynąć na przyszłe ceny pszenicy i jak polscy producenci mogą na tym skorzystać.
Występowanie tego szkodnika jest zróżnicowane w poszczególnych regionach Polski. Jest także zależne od warunków klimatycznych. Ich liczne występowanie stwarza poważne zagrożenie dla rzepaku również w przypadku takiej, jak tegoroczna, łagodnej zimy. Jak zapobiegać „zadomowieniu się” szkodnika w rzepaku?
Ważne informacje dla tych, którzy skorzystali z premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Zbliża się termin na złożenie informacji o osiągniętych przychodach. Niedotrzymanie terminu grozi utratą dotacji.
W miniony piątek, 24 stycznia w mediach pojawiła się niepokojąca informacja. Straż Graniczna w Polsce zatrzymała transport skażonej żywności. Nasiona były przewożone z Białorusi. Służby ujawniły, co dokładnie się w nich znajdowało.
Ministerstwo Rolnictwa opublikowało projekt, który może zmienić sposób ubezpieczania upraw w Polsce. Nowe limity i zasady są już w konsultacjach. Co to oznacza dla rolników i ich finansów?
Stworzyli promocje, których nikt nie potrzebuje? W takiej sytuacji wydają się być producenci ciągników i innych maszyn rolniczych. Niskimi cenami starają się przyciągnąć klientów z i tak nasyconego rynku. Warto zapoznać się z ofertami?
Średnie zadłużenie polskiego rolnika w 2024 roku zbliżyło się do poziomu z 2017 roku. Na trudną sytuację w branży mają wpływ światowe kryzysy i wahania na rynkach. Choć trudno wiązać sytuacji dłużników z ogólną kondycją polskiego rolnictwa, ich liczba oraz poziom zadłużenia, którego od lat nie udało się rozwiązać, wskazują jednak poważny problem.
Zima to czas, który sprzyja oczyszczaniu pola ze zbędnych zakrzewień, gałęzi czy patyków. Co ciekawe, istnieją regulacje, które określają, w jakim stopniu możemy pozwolić sobie na wycinkę. Znaczenie ma między innymi grubość gałęzi, jednak nie należy przesadzać, bo można wpaść w kłopoty.
Polscy rolnicy, korzystający z popularnych ciągników marki Belarus, znaleźli się w trudnym położeniu. Wyroki sądowe, pisma z prokuratur i brak jasnych wytycznych grożą nakazem złomowania maszyn. Co stoi za tym problemem, który dotyka nawet 7000 gospodarstw w Polsce?
Ostatnie wydarzenia w naszym kraju pokazały, że to nie jest dobry czas dla polskiego rolnictwa. Gospodarze strajkują i próbują porozumieć się z rządzącymi, jednak może to być gra niewarta świeczki. Coraz mniej osób decyduje się na podejmowanie pracy na gospodarstwie.
Każdy kto, choć odrobinę interesuje się tematyką rolniczą, doskonale zdaje sobie sprawę, jak drogie potrafią być maszyny. Ceny ciągników są w stanie mocno poszybować w górę, a bez nich ani rusz w prowadzeniu wielu rodzajów upraw. Okazuje się, że można nabyć je za pół ceny.
Wielu rolników zapomina, że rejestracja odbiorników radiowych i telewizyjnych jest w Polsce obowiązkowa bez względu na to, gdzie się one znajdują. Brak opłaconego abonamentu za radio, które znajduje się w maszynie rolniczej, w przypadku kontroli będzie skutkować karą. Jakie stawki obowiązują w tym roku?
Rolnicy mają szansę odzyskać część wydatków na paliwo wykorzystywane do produkcji rolnej. Jednak by skorzystać z tego wsparcia, należy pamiętać o kilku kluczowych terminach i wymaganiach. Kiedy i jak złożyć wniosek o zwrot podatku akcyzowego?
Renta wdowia okazała się skomplikowanym świadczeniem. W części sytuacji jego pobieranie może być dla beneficjenta wręcz mniej korzystnie niż korzystanie bez zmian z renty rodzinnej. KRUS poinformował, że pomoże rolnikom w przebrnięciu przez meandry legislacji i doradzi, jaką decyzję podjąć ws. renty wdowiej.
Polska, jako jeden z głównych producentów rolnych w UE, stoi przed wyzwaniem transformacji systemu żywnościowego, aby sprostać wymogom zrównoważonego rozwoju i zmniejszyć ślad węglowy - jednym z elementów ma być kontrowersyjny Zielony Ład. Jakie zmiany czekają sektor rolnictwa?
Ta choroba zniknęła z radaru rolników na całe dekady. Teraz jednak wróciła i generuje gigantyczne straty producentów mleka i hodowców. Kolejne kraje wprowadzają zakaz importu zwierząt, a proponowane rozwiązania okazują się “z wirusologicznego punktu widzenia bez sensu”. Eksperci przewidują, że walka z chorobą może potrwać nawet do lipca.
W Polsce pojawiają się kolejne ogniska rzekomego pomoru drobiu. To obok ptasiej grypy najgroźniejsza choroba, która może dotknąć ptactwo. Hodowcy są coraz bardziej zaniepokojeni. Co ze szczepionką? Przedstawiamy szczegóły.
Fundusz sołecki to narzędzie budżetowe, które od 2009 roku wpływa na rozwój lokalnych społeczności wiejskich. Coraz więcej gmin jednak buntuje się przeciwko ustanowieniu obligatoryjnego funduszu sołeckiego w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich.
Od początku roku trwa nabór wniosków na rentę wdowią. Świadczenie przysługuje dużej części seniorów, jednak nie każdy zobaczy w lipcu pieniądze na swoim koncie. Aby tak się stało, należy spełnić szereg warunków, a restrykcyjne zasady wielu wykluczają. Tym rolnikom KRUS nic nie wypłaci.