Strajki rolników nie zakończyły się wraz z nawałem wiosennych prac polowych. NSZZ “Solidarność” oraz NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" zaplanowały wspólny strajk przeciwko zapisom Zielonego Ładu. Odbędzie się on w Warszawie już 10 maja 2024 roku.
W pierwszą niedzielę kwietnia odbyły się długo wyczekiwane wybory samorządowe. 7 kwietnia rolnicy po raz kolejny okazali największe poparcie partii Jarosława Kaczyńskiego i tłumnie zagłosowali na Prawo i Sprawiedliwość.
Do rolników protestujących przeciwko „Zielonemu Ładowi” mogą za chwilę dołączyć plantatorzy tytoniu. Na sejmowej komisji rolnictwa alarmowali Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że wdrożenie unijnej dyrektywy delegowanej poważnie ograniczy rynek zbytu dla polskiego tytoniu. Tymczasem Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa, podczas komisji zapewniał plantatorów, że resort chce „pobudzić rynek” i zwiększyć skup polskiego tytoniu. Zdaniem plantatorów tych deklaracji nie da się pogodzić z zapowiedzią szybkiego wdrożenia dyrektywy przez rząd Donalda Tuska.
Drugi Szczyt Rolniczy premiera Donalda Tuska i przedstawicieli strajkujących rolników odbył się dziś w Centrum Dialogu w Warszawie. Podsumowanie dzisiejszych rozmów przedstawili przedstawiciele rolników oraz minister Michał Kołodziejczak.
Łamiące stereotypy, odważnie dające sobie radę w świecie uważanym tradycyjnie za męski. Piękne, silne, nietuzinkowe. Takie są polskie rolniczki, które możemy poznać w mediach społecznościowych. Z okazji Dnia Kobiet prezentujemy sylwetki kilku spośród grona instarolniczek.
Szerokim echem odbiły się wydarzenia ze strajku rolników 6 marca 2024 roku w Warszawie. Zamieszki, użycie gazu przez policję, podejrzenia udziału grup niezwiązanych z rolnikami powodują znaczny szum medialny. Redakcja Rolnik Info poprosiła o komentarz oficera prasowego podinspektora Roberta Szumiatę.
Nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi, które z dniem 7 marca 2024 r. wejdzie w życie, ma zakładać nowe przepisy BHP w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie. Co się zmieniło w kwestii obsługi maszyn rolniczych, ciągników czy narzędzi rolniczych ? O czym rolnicy powinni wiedzieć?
Stoimy w przededniu strajku generalnego rolników w Warszawie oraz zintensyfikowanych protestów w całej Polsce. Już 6 marca rolnicy stawiają się pod Sejmem Rzeczypospolitej Polskiej oraz kancelarią Premiera Donalda Tuska, by domagać się zamiany ich postulatów na realne rozwiązania.
Premier Donald Tusk ogłosił w dniu 22.02.2024 roku, że granica polsko-ukraińska stanie się elementem infrastruktury krytycznej, by zapewnić swobodę przepływu transportów z pomocą humanitarną oraz zbrojną na Ukrainę. W tej sytuacji rolnicy strajkujący na granicy zadają sobie pytanie, czy ich strajk zostanie zakończony przy użyciu siły.
Konsumenci coraz bardziej świadomie zwracają uwagę na kraj pochodzenia produktów spożywczych w związku z doniesieniami o nieprawidłowościach w imporcie produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. O kryzysie wizerunkowym i społecznej odpowiedzialności biznesu w rozmowie ze specjalistką do spraw Public Relations Moniką Pióro.
Jeden z polskich rolników strajkujących na granicy z Ukrainą nagrał zawartość wagonów towarowych przyjeżdżających do naszego kraju. Za nagrania i zdjęcia trafił na “czarną listę” ukraińskich służb.
9 lutego w całej Polsce rolnicy wyjechali by zaprotestować przeciwko polityce Unii Europejskiej. Do skandalicznej sytuacji doszło w Bydgoszczy, gdzie protestujący rolnicy zostali potraktowani przez policję gazem pieprzowym.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa z wnioskiem o zmianę wyliczania dochodu z hektara przeliczeniowego. GUS podniósł w ubiegłym roku wskaźnik przeciętnego dochodu o ponad 2 tysiące. Wielu rolnikom nie przysługuje otrzymywane świadczenie rodzinne na dziecko.
23 stycznia partia Prawo i Sprawiedliwość złożyła pakiet projektów ustaw dotyczących rolnictwa. Zmiany w tym sektorze mają prowadzić do zwiększenia opłacalności produkcji rolnej. Czy polskie flagi będą królować na półkach sklepowych? Jedno jest pewne, rolnicy potrzebują takich zmian.
Do tragicznego zdarzenia doszło w poniedziałek w gospodarstwie rolnym we wsi Bielawy pod Kościanem. Rolnik został zaatakowany przez byka.
Strajki rolników w kolejnych krajach Europy paraliżują drogim niepokojąc ważnych dygnitarzy. Czy to zapowiedź strajków w całej Unii Europejskiej?
Zainteresowanie dronami wzrasta z roku na rok. Nikogo jednak to nie dziwi, gdyż te bezzałogowe statki wykorzystywane są coraz częściej w różnych dziedzinach życia, m.in. w rolnictwie czy w służbach mundurowych. Dynamika wzrostu zainteresowania dronami, przekłada się na rozwój nowości technologicznych, nad którymi już ciężko nadążyć. Sprawdziliśmy, jakie zastosowanie odnalazły w rolnictwie.
NSZZ Solidarność pracowników ARiMR wysyła negatywne sygnały, dotyczące wypłat z tytułu dopłat bezpośrednich za poprzedni rok. Według związkowców wypłaty nie będą realizowane w terminie, a odpowiedzialność za opóźnienia spadać ma na kierownictwo Agencji. Czy rolnicy doczekają się należnych pieniędzy?
Dwudziesty pierwszy wiek coraz częściej kładzie nacisk na nowości technologiczne, które stosowane są również w gospodarstwie rolnym. Naukowcy nieustannie pracują nad modernizowaniem i usprawnianiem pracy rolnika. Czy tworzenie nowych wynalazków pozwoli wejść światu na wyższy poziom w dziedzinie poprawy jakości żywności?
Po raz kolejny Główny Urząd Statystyczny zbiera dane w badaniu reprezentacyjnym "Koniunktura w gospodarstwach rolnych". Badanie to jest przeprowadzane cyklicznie dwa razy w roku.
Rok 2023 był jednym z najcięższych dla polskiego rolnictwa od wielu lat. Nie tylko rolnicy, ale też konsumenci zauważyli wpływ polityki międzynarodowej na ceny płodów rolnych.
Policjanci z Komisariatu Policji w Czerwionce-Leszczynach doprowadzili do zatrzymania 27-letniego mężczyznę, który dokonał kradzieży dwóch pługów ciągnikowych w Palowicach (województwo śląskie). Nie był to jednak jedyny łup sprawcy.
Nieodzowną częścią rolnictwa jest niekiedy praca z dużymi maszynami. Podczas prac z ich wykorzystaniem niezwykle ważna jest rozwaga i ostrożność. W poniedziałkowe południe doszło do dramatycznego wypadku podczas żniw.
Rolnicy sygnalizują problemy z wprowadzaniem danych do aplikacji suszowej. Wielkopolska Izba Rolnicza zainterweniowała w tej sprawie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz do Wojewody.
MRiRW przypomina o rozporządzeniu w sprawie tzw. programu azotanowego, które określa graniczne terminy stosowania nawozów azotowych mineralnych oraz nawozów naturalnych stałych i płynnych.
Przewodniczący PO Donald Tusk spotkał się w sobotę z wyborcami w Płocku. Przekonywał, że wybory parlamentarne to jest także wybór, czy Polska będzie w Unii Europejskiej, czy nie. Mają przygotowany precyzyjny scenariusz wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej.
Ukraina pracuje nad "całościowym rozwiązaniem" sporu - powiedział w czwartek w Brukseli wiceminister gospodarki Ukrainy Taras Kaczka.
O środki finansowe z tytułu programu „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych” można się ubiegać tylko do 3 października 2023 r. Nabór odbywa się za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.