Ministerstwo Zdrowia po raz kolejny przedłuża program "Profilaktyka 40 plus", z którego mogą skorzystać mieszkańcy małych miejscowości. Rządowy projekt skierowany jest do tych, którzy mają ograniczony dostęp do usług medycznych w swoich okolicach. Takie badania pomogą wykryć poważne choroby we wczesnym stadium rozwoju. Jak skorzystać z programu? Wyjaśniamy.
Wśród polskich warzyw na giełdzie rolno- spożywczej w Broniszach pod Warszawą, zaczyna pojawiać się również i krajowa papryka. To znak, że sezon właśnie się rozpoczyna, choć ilości są raczej symboliczne. O czerwonej i żółtej póki co można pomarzyć, choć i te zapewne niebawem zacznie dojrzewać. Na giełdzie kupić za to można zieloną i białą paprykę. Jak kształtują się ceny papryki? Zobaczcie sami.
Wbrew panującym opiniom o pożytecznym działaniu mrówek dla ekosystemu, te potrafią jednak narobić sporo szkód w naszym ogrodzie. Owszem, te małe owady zjadają szkodniki i spulchniają glebę podczas tworzenia podziemnych tuneli, pozbywają się też resztek organicznych. Niestety, kiedy kolonia mrówek osiągnie potężne ilości, wówczas ich panoszenie się w ogrodzie może przyczynić się do uszkadzania roślin. Można temu zaradzić domowymi sposobami.
Ostatnie dni przyniosły w pogodzie dużo niekorzystnych i niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Jednym z nich są coraz intensywniejsze burze. Rolnicy są szczególnie narażeni na wyładowania atmosferyczne podczas burzy.
Dziś pierwszy Międzynarodowy Dzień Ziemniaka ustanowiony przez Organizacje Narodów Zjednoczonych. Polska jest trzecim w Europie producentem ziemniaka.
Jeden z największych regionów sadowniczych w Polsce, został w sobotę nawiedzony przez burze z gradem. Ucierpieli sadownicy z zagłębia warecko- grójeckiego. Owoce na drzewach zostały całkowicie zdewastowane, a sami uprawiający obawiają się, że takich jabłek i gruszek nawet za grosze nikt nie będzie chciał kupić. To całkowicie stawia ich pod ścianą.
Do potężnego pożaru w gospodarstwie rolnym doszło w poniedziałek nad ranem w miejscowości Podborek w gminie Rytwiany. Straty w gospodarstwie są ogromne, trwa zbiórka pieniędzy na pomoc pogorzelcom.
W ubiegłym tygodniu pojawiło się ostrzeżenie dla rolników z województwa mazowieckiego, a dokładniej dla miejscowości Czerwińsk nad Wisłą. Informacja o podejrzanych osobach, które wchodzą na teren gospodarstw zatrudniających pracowników sezonowych, pojawiła się na Facebooku. Oszuści podają się za pracowników Państwowej Inspekcji Pracy. Zachowajcie czujność!
Powodzie natychmiastowe, gradobicia i nawałnice to bilans poniedziałkowych frontów burzowych jakie przetaczają się przez Polskę od godzin porannych. Nadchodzące dni przyniosą kontynuację tych niebezpiecznych zjawisk, co widać w ostrzeżeniach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Niedzielna pogoda zostawiła po sobie spustoszenie i łzy rozpaczy, kiedy po gradobiciu sadownicy poszli sprawdzić drzewka owocowe. Burze i gradobicia nawiedziły wczoraj okolice Opola Lubelskiego, gdzie żywioł najbardziej dotkliwie poniszczył wszelkie uprawy. W kilka minut krajobraz wiosenny zmienił się w zimowy.
Kamila Boś była uczestniczką 8 edycji programu “Rolnik szuka żony”. Królowa pieczarek słynie nie tylko z urody, ale także z wyczucia stylu i bezbłędnych stylizacji.
Ceny rzepaku na europejskiej giełdzie Matif systematycznie idą w górę. Wszystkiemu winna jest niekorzystna pogoda w Europie, ale także zawirowania na giełdzie soi.
Miłośnicy własnej uprawy pomidorów zapewne wiedzą jak i po co usuwa się nadmiar liści na krzaku. Jest to powszechna i popularna praktyka wśród ogrodników. Obrywanie liści ma przyspieszyć dojrzewanie owocu na krzaczku oraz zmniejszyć ryzyko występowanie chorób grzybowych. Żeby przeprowadzić poprawnie ten zabieg pielęgnacyjny, warto poznać kolejność, która ma ogromne znaczenie.
Sezon na truskawki już niebawem, dlatego w sieci pojawia się pełno ogłoszeń plantatorów poszukujących pracowników. Do zbioru nie ma wielu chętnych, ponieważ jest to praca ręczna i odbywa się w różnych warunkach pogodowych. Plantatorzy mają nie lada zmartwienie, dlatego aby zachęcić potencjalnych pracowników, kuszą atrakcyjnymi cenami. Za godzinę można zarobić nawet do 40 zł.
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dla alergików. Eksperci alarmują, że maj może być dla nich szczególnie uciążliwy. "Głównym utrapieniem są pylące trawy, które wywołują katar sienny oraz atopową astmę oskrzelową" — czytamy.
Polska ma długoletnie doświadczenie w uprawie szparagów. Powierzchnia upraw szparaga w Polsce wynosi ponad 2 tysiące hektarów.
Ukraiński minister ds. rolnictwa i żywności został oskarżony o nielegalne przejęcie ziemii wartej miliony dolarów! Mykoła Solski wpłacił kaucję, by uniknąć aresztu.
Branża futerkowa, o której ostatni raz było głośno podczas pracy nad tak zwaną “piątką Kaczyńskiego”, w ostatnim czasie ponownie o sobie przypomniała. Wszystko za sprawą uczestnictwa zarówno w strajkach rolników jak i rozmowach prowadzonych z Ministerstwem Rolnictwa najbardziej znanego i kontrowersyjnego hodowcy-Szczepana Wójcika.
Truskawki i maliny są ulubionymi owocami Polaków. Nic dziwnego, polska truskawka wyróżnia się w Europie wspaniałym smakiem, a przy tym jest bardzo cennym źródłem witamin i minerałów. Początek sezonu truskawkowego jest także dla oszustów okazją, by sprzedawać importowane truskawki jako nasze, droższe. Zapytaliśmy plantatorkę Kamilę Sułek jak uchronić się przed oszustwem.
Restrukturyzacja nie dla spółki Kampol-Friut. Sąd Rejonowy w Lublinie z siedzibą w Świdniku ogłosił upadłość, a sprawą odzyskiwania pieniędzy zajmie się teraz syndyk masy upadłościowej. Rolnicy liczą, że wreszcie uda im się odzyskać pieniądze za swoje owoce i warzywa.
Strajki rolników nie zakończyły się wraz z nawałem wiosennych prac polowych. NSZZ “Solidarność” oraz NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" zaplanowały wspólny strajk przeciwko zapisom Zielonego Ładu. Odbędzie się on w Warszawie już 10 maja 2024 roku.
W pierwszą niedzielę kwietnia odbyły się długo wyczekiwane wybory samorządowe. 7 kwietnia rolnicy po raz kolejny okazali największe poparcie partii Jarosława Kaczyńskiego i tłumnie zagłosowali na Prawo i Sprawiedliwość.
Do rolników protestujących przeciwko „Zielonemu Ładowi” mogą za chwilę dołączyć plantatorzy tytoniu. Na sejmowej komisji rolnictwa alarmowali Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że wdrożenie unijnej dyrektywy delegowanej poważnie ograniczy rynek zbytu dla polskiego tytoniu. Tymczasem Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa, podczas komisji zapewniał plantatorów, że resort chce „pobudzić rynek” i zwiększyć skup polskiego tytoniu. Zdaniem plantatorów tych deklaracji nie da się pogodzić z zapowiedzią szybkiego wdrożenia dyrektywy przez rząd Donalda Tuska.
Drugi Szczyt Rolniczy premiera Donalda Tuska i przedstawicieli strajkujących rolników odbył się dziś w Centrum Dialogu w Warszawie. Podsumowanie dzisiejszych rozmów przedstawili przedstawiciele rolników oraz minister Michał Kołodziejczak.
Łamiące stereotypy, odważnie dające sobie radę w świecie uważanym tradycyjnie za męski. Piękne, silne, nietuzinkowe. Takie są polskie rolniczki, które możemy poznać w mediach społecznościowych. Z okazji Dnia Kobiet prezentujemy sylwetki kilku spośród grona instarolniczek.
Szerokim echem odbiły się wydarzenia ze strajku rolników 6 marca 2024 roku w Warszawie. Zamieszki, użycie gazu przez policję, podejrzenia udziału grup niezwiązanych z rolnikami powodują znaczny szum medialny. Redakcja Rolnik Info poprosiła o komentarz oficera prasowego podinspektora Roberta Szumiatę.
Nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi, które z dniem 7 marca 2024 r. wejdzie w życie, ma zakładać nowe przepisy BHP w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie. Co się zmieniło w kwestii obsługi maszyn rolniczych, ciągników czy narzędzi rolniczych ? O czym rolnicy powinni wiedzieć?
Stoimy w przededniu strajku generalnego rolników w Warszawie oraz zintensyfikowanych protestów w całej Polsce. Już 6 marca rolnicy stawiają się pod Sejmem Rzeczypospolitej Polskiej oraz kancelarią Premiera Donalda Tuska, by domagać się zamiany ich postulatów na realne rozwiązania.