RolnikInfo.pl > Rolnictwo

Rolnictwo

mleczarnia
17.08.2023 13:00 Sprzedaż upadłej spółdzielni mleczarskiej. NIK wykazała nieprawidłowości

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przeprowadziła dokładną kontrolę nad procesem sprzedaży upadłej spółdzielni mleczarskiej Bielmlek. Wyniki tego postępowania kontrolnego wykazały istnienie nieprawidłowości.

świnie
17.08.2023 09:05 Blokada gigantycznej chlewni na 2 tys. tuczników

Protesty i opór mieszkańców gminy Kościan skutecznie zablokowały wydanie pozwolenia na budowę gigantycznej chlewni przeznaczonej dla 2 tysięcy tuczników. Decyzja, która miała wpłynąć na krajobraz i środowisko, spotkała się jednak nie tylko z jednogłośnym sprzeciwem lokalnej społeczności, ale i brakiem zezwolenia na inwestycję ze strony wójta.

Tusk i Kołodziejczak
16.08.2023 16:10 AgroUnia dołącza do Tuska. Polska scena polityczna w stanie wrzenia

Decyzja środowiska AgroUnii o dołączeniu do Koalicji Obywatelskiej (KO) pod przewodnictwem Donalda Tuska w wyborach parlamentarnych wywołała burzę na polskiej scenie politycznej. To zaskakujący sojusz, który nie tylko wstrząsnął obozem rządzącym, ale również rozbudził gorące dyskusje wśród opozycji.

kierowca
15.08.2023 21:00 Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej? Kluczowa zasada, gdy traktor pojawi się na drodze

Okres letnio-wakacyjny to czas, w którym traktory i kombajny stają się powszechnym widokiem na krajowych drogach. Ich obecność może jednak wprowadzić poważne utrudnienia, a kierowcy samochodów osobowych często muszą radzić sobie z niskimi prędkościami. W takiej sytuacji pojawia się pytanie: jak postępować, kiedy na jezdni widnieje podwójna ciągła linia?

półki sklepowe z nabiałem
15.08.2023 16:22 Upadłość znanej spółdzielni mleczarskiej. Jeszcze niedawno była kluczowym graczem

Znana na rynku spółdzielnia mleczarska w Prudniku zmaga się z kryzysem, który doprowadził do ogłoszenia jej upadłości. Sytuacja ta budzi duże obawy wśród wierzycieli oraz ma poważne implikacje dla lokalnego sektora rolniczego i finansowego.

Piwo
15.08.2023 08:00 Oburzenie wśród piwowarów. Wszystko przez wypowiedź Roberta Telusa

Portal Spożywczy przekazał w ostatnim czasie słowa dyrektora generalnego Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie, komentujące oburzającą wypowiedź Roberta Telusa dotyczącą „chrzczenia piwa alkoholem”. 

flaga Chin
13.08.2023 17:00 Chińczycy go uwielbiają. Polski produkt podbija Państwo Środka

Coraz więcej obywateli Chin odkrywa jako atrakcyjny element swojej diety ser, a wraz z rosnącą popularnością zachodnich dań, wzrasta również popyt na ser żółty. Polscy producenci serów, takie jak Serenada i Skarby Serowara ze Spółdzielczej Mleczarni Spomlek, zdobywają serca chińskich smakoszy. 

Robert Telus
12.08.2023 14:00 Robert Telus rozmawia z rolnikami. Jaki jest efekt dyskusji?

Podczas spotkań przeprowadzonych w dniach 8 oraz 9 sierpnia 2023 r. minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus dyskutował z rolnikami i przedstawicielami organizacji rolniczych o aktualnych problemach dotykających sektor produkcji roślinnej i zwierzęcej w Polsce. 

pole
11.08.2023 09:40 Pola w Polsce będą monitorowane. Cel jest jeden

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podjął inicjatywę wdrożenia Systemu Satelitarnego Monitorowania Upraw Rolnych (S2MUR). Projekt ten, wspierany przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB, ma na celu wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań i technologii w monitorowaniu upraw rolnych na terenie Polski. Innowacyjny system ma za zadanie poprawić bezpieczeństwo żywnościowe kraju oraz ułatwić pracę rolnikom.

osoba z telefonem
09.08.2023 18:00 GUS: do 14.08 trwają obowiązkowe badania dla części gospodarstw rolnych

Główny Urząd Statystyczny (GUS) przypomina, że do 14 sierpnia 2023 roku szereg wylosowanych gospodarstw rolnych w Polsce ma obowiązek przekazać ankieterom lub poprzez formularz odpowiednie informacje w ramach badań: Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych oraz Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego. 

pole po żniwach
09.08.2023 13:36 Żniwa 2023. Czy wkrótce przestanie padać deszcz?

Tegoroczne żniwa nad Wisłą są najeżone wieloma trudnościami, budząc niepokój u wielu rolników. Ze względu na niekorzystną pogodę tempo pracy na polach jest bardzo zróżnicowanie w zależności od regionu kraju. Choć w kolejnych dniach temperatura ma wzrosnąć, to przelotne opady nadal będą skutecznie utrudniały koszenie zboża w całej Polsce. 

polskie banknoty
08.08.2023 18:34 Nowa forma płatności dla części gospodarstw. Jest warunek

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła, że zgodnie z wcześniejszymi planami wprowadzono dla rolników ułatwienie w kwestii wnioskowania o dotacje. Jest jednak warunek – wnioskujący rolnik musi posiadać małe gospodarstwo (tj. do powierzchni 5 ha) i złożyć wniosek o przyznanie dopłat za bieżący rok. Płatność dla małych gospodarstw ma tym samym zastąpić wszystkie inne wnioskowane płatności bezpośrednie. 

pszczoły
08.08.2023 08:57 Ich wartość dla rolnictwa to nawet 4,7 mld zł rocznie. Wymierają zbyt szybko

8 sierpnia obchodzimy szczególne święto dla rolnictwa, gospodarki i całej ludzkości – Wielki Dzień Pszczół. Data ta przypomina o niezastąpionym wkładzie tych szczególnych zapylaczy w ekosystem i rolnictwo. Szacuje się, że ich rola przynosi polskiemu rolnictwu od 4,1 do 4,7 miliarda złotych rocznie. Niestety nie brakuje alarmujących doniesień pszczelarzy i naukowców na temat szybkiego wymierania tych owadów, narażonych na liczne zagrożenia.

ROD
05.08.2023 18:00 Granty na ROD od ARiMR. Czas na realizację projektów wkrótce mija

Projekt Grantowy "Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych" realizowany przez ARiMR zbliża się do końca. Stowarzyszenia Rodzinnych Ogrodów Działkowych, które kończą inwestycje, mają jeszcze czas na zrealizowanie przyznanych grantów. Oto ważne informacje dotyczące terminów i możliwości wydłużenia czasu realizacji.

pole
05.08.2023 14:43 Pola będą lepiej nawodnione. 2,25 mln zł inwestycji na wsi

2 sierpnia 2023 r. otwarto wyremontowany jaz Oświęcim na rzece Prośnie, który odgrywa kluczową rolę w nawadnianiu pól rolnych. Znajdujący się na granicy województw łódzkiego i wielkopolskiego jaz spełnia teraz swoje funkcje efektywnie, zapewniając nawodnienie na kilkuset hektarach powiatów ostrzeszowskiego i wieruszowskiego. Całkowity koszt remontu tej budowli wyniósł blisko 2,25 mln zł.

warzywa
02.08.2023 14:56 Kontrole produktów rolno-spożywczych. 35 proc. sklepów z nieprawidłowościami

W ostatnich doraźnych kontrolach jakości handlowej świeżych owoców i warzyw przeprowadzonych przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) na terenie całego kraju, ujawniono nieprawidłowości w blisko 35 proc. skontrolowanych sklepów. Szczegółowe wyniki analizy stanowią powód do zaniepokojenia, gdyż dotyczą m.in. niespełniania wymagań dotyczących znakowania oraz jakości produktów rolno-spożywczych.

żniwa na polu
02.08.2023 09:03 Czy pogoda będzie sprzyjać żniwom? IMGW prognozuje

Nadchodzący tydzień przynosi niezbyt korzystne dla rolników warunki atmosferyczne w Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o przelotnych opadach deszczu, burzach oraz umiarkowanych temperaturach. Ze względu na zmienną aurę, rolnicy muszą być przygotowani na różne scenariusze, co może stanowić wyzwanie dla procesu zbioru plonów.

kiełbasa
01.08.2023 20:17 Nagle mają alergię na mięso. Powód jest jeden

Wzrasta liczba alergii na mięso po ugryzieniach kleszczy w USA i Europie. Powodem tego zjawiska jest zespół Alpha Gal (AGS) i wirus Alongshan (ALSV), które stają się coraz bardziej powszechne. Władze zdrowotne wyrażają obawy i apelują o dalsze badania i działania w tej kwestii.

mężczyźni w bryczce
30.07.2023 15:00 GUS: mężczyźni z miast żyją dłużej niż mężczyźni na wsi

Według najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS), długość życia w Polsce systematycznie wzrasta. Jednak różnice w długości życia między mężczyznami zamieszkującymi miasta a tymi mieszkającymi na wsi pozostają nadal widoczne.

Rolnik jadący kombajnem
28.07.2023 14:00 Pieniądze dla gmin wiejskich. MRiRW publikuje wykaz dofinansowań

Przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wykaz programów dofinansowań dla obszarów wiejskich właśnie ujrzał światło dzienne. Sprawdź, z jakiej pomocy mogą skorzystać gminy. 

pieniądze na klawiaturze komputera
27.07.2023 17:13 Od 1.08 zmiany w KRUS. Reorganizacja strony internetowej

Wprowadzane od 1 sierpnia 2023 roku zmiany w organizacji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) przyniosą istotne ułatwienia dla rolników. Nowa witryna internetowa KRUS dołączy do platformy gov.pl, zapewniając dostęp do jednolitych i ustandaryzowanych informacji oraz e-usług w jednym miejscu. 

Kury
26.07.2023 19:00 Rzekomy pomór drobiu na Podlasiu

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że do dnia 24 lipca 2023 r. wyznaczono cztery ogniska rzekomego pomoru drobiu w Polsce. Wszystkie ogniska zlokalizowane są na terenie województwa podlaskiego w powiecie białostockim. 

deszcz
26.07.2023 16:49 IMGW wydało ostrzeżenia pogodowe. Narażone trzy województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed nadchodzącymi ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Silne opady deszczu i burze pojawią się głównie w trzech województwach: małopolskim, podkarpackim i lubelskim, gdzie wydano ostrzeżenia meteorologiczne I i II stopnia. W międzyczasie na szczytach Tatr spodziewane są opady śniegu. 

osoby piszące na kartce przy laptopie
26.07.2023 10:59 “Mały spis rolny” w toku. Obowiązkowy dla części rolników

Rozpoczęło się obowiązkowe badanie statystyczne gospodarstw rolnych oraz pogłowia świń w ramach tzw. "małego spisu rolnego". Do 14 sierpnia trwać będą te wywiady, które zostały wcześniej wylosowane spośród łącznie 145 tys. gospodarstw rolnych. Ankieterzy przeprowadzą wywiady telefonicznie lub wizytując rolników w domach. Badanie to jest realizowane cyklicznie co 3-4 lata.

Kombajn przy zbiorach
25.07.2023 19:00 Nestlé wprowadza inicjatywy popierające rolnictwo regeneracyjne

Jedno z największych światowych przedsiębiorstw spożywczych wprowadza zmiany w swym systemie dostaw płodów rolnych. Wszystko w imię zrównoważonego systemu żywnościowego oraz szerzenia inicjatyw rolnictwa regeneracyjnego. 

Wschodząca siewka
24.07.2023 14:00 Program odkwaszania gleb w Polsce będzie kontynuowany

Problem zakwaszenia gleb w Polsce jest niezwykle istotną kwestią w kontekście poprawy wydajności polskiego rolnictwa. Z tego względu, członkowie Koalicji na rzecz Zdrowych Gleb spotkali się z przedstawicielami Prezydenta RP, rządu i parlamentu, aby zaprezentować stronie publicznej propozycje Narodowego Powszechnego Programu Odkwaszania Gleb w Polsce. 

prosię i locha
23.07.2023 17:00 KO ma pomysł na ustawę odorową. Padła propozycja

W ostatnim czasie posłowie Koalicji Obywatelskiej przedstawili projekt ustawy, który ma na celu rozwiązanie problemu uciążliwych zapachów na wsi. Propozycja polega na wprowadzeniu ustalonej minimalnej odległości między dużymi fermami zwierząt a zabudowaniami mieszkalnymi. W ramach ustawy, minister właściwy do spraw klimatu zostanie zobowiązany do określenia norm odorowych.

Krowa
22.07.2023 14:00 Strategia Polska Wołowina 2030. Rolnicy mają możliwość zgłaszania uwag

Rada Sektora Wołowiny poinformowała o rozpoczęciu prac nad Strategią Polska Wołowina 2030. Dodatkowo członkowie RSW zaprosili rolników do zgłaszania swych uwag i komentarzy.