Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Rolnictwo

Rolnictwo

ciągnik na polu
15.06.2024 19:37 10 najczęstszych wypadków w rolnictwie w 2023 roku. KRUS opublikował statystyki

Jak co roku Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego publikuje podsumowanie poprzedniego roku dotyczące wypadków w rolnictwie. Informacje zbierane są na podstawie postępowań powypadkowych oraz wypłat jednorazowych odszkodowań dla rolników spowodowanych wypadkiem lub śmiercią. W 2023 roku najczęściej dochodziło do wypadków wskutek m.in. bałaganu w obejściu gospodarstwa czy złego stanu nawierzchni podwórzy. Co jeszcze znalazło się w zestawieniu? 

uprawa rzodkiewki
14.06.2024 10:47 Rolnik zniszczył plantację rzodkiewki. Koszty uprawy przewyższały zyski

Niedawno w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie rolnika z woj. wielkopolskiego, który świadomie zdecydował o likwidacji ponad hektara uprawy rzodkiewki. Jak sam stwierdził, tego warzywa nie ma gdzie sprzedać, a co gorsze, rynek krajowy zalewany jest rzodkiewką z importu. Czy za taki stan rzeczy winę ponosi Ministerstwo Rolnictwa, które według rolnika nie wspiera polskiej produkcji warzyw?  

płomień świecy
11.06.2024 15:43 Nie żyje zasłużona rolniczka. Walczyła o polską wieś

Smutna wiadomość obiegła kraj. 7 czerwca 2024 roku odeszła w wieku 74 lat Danuta Pilarska. Kobieta, która w czasach PRL-u dała się poznać jako silna i aktywna społecznie kobieta, walcząca o dobro i niezależność polskich rolników. Była przeciwna uprawom roślin GMO w Polsce, należała do NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Pełniła rolę sołtysa w Retkowie, a za swoją działalność na rzecz rolnictwa, została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, który wręczył jej Prezydent RP. 

mierzenie ciśnienia
10.06.2024 09:18 Rolniku przebadaj się. Ministerstwo Zdrowia przedłuża program "Profilaktyka 40 plus"

Ministerstwo Zdrowia po raz kolejny przedłuża program "Profilaktyka 40 plus", z którego mogą skorzystać mieszkańcy małych miejscowości. Rządowy projekt skierowany jest do tych, którzy mają ograniczony dostęp do usług medycznych w swoich okolicach. Takie badania pomogą wykryć poważne choroby we wczesnym stadium rozwoju. Jak skorzystać z programu? Wyjaśniamy. 

zielone papryki
04.06.2024 16:48 Krajowa papryka już na giełdzie. Za kilogram zapłacisz jednym banknotem

Wśród polskich warzyw na giełdzie rolno- spożywczej w Broniszach pod Warszawą, zaczyna pojawiać się również i krajowa papryka. To znak, że sezon właśnie się rozpoczyna, choć ilości są raczej symboliczne. O czerwonej i żółtej póki co można pomarzyć, choć i te zapewne niebawem zacznie dojrzewać. Na giełdzie kupić za to można zieloną i białą paprykę. Jak kształtują się ceny papryki? Zobaczcie sami. 

czarna mrówka
03.06.2024 20:02 Mrówki w ogrodzie. Zwalcz je domowymi sposobami

Wbrew panującym opiniom o pożytecznym działaniu mrówek dla ekosystemu, te potrafią jednak narobić sporo szkód w naszym ogrodzie. Owszem, te małe owady zjadają szkodniki i spulchniają glebę podczas tworzenia podziemnych tuneli, pozbywają się też resztek organicznych. Niestety, kiedy kolonia mrówek osiągnie potężne ilości, wówczas ich panoszenie się w ogrodzie może przyczynić się do uszkadzania roślin. Można temu zaradzić domowymi sposobami.

niebezpieczne zjawiska atmosferyczne
01.06.2024 00:11 Burze zagrożeniem dla rolników. Zasady bezpieczeństwa podczas prac polowych

Ostatnie dni przyniosły w pogodzie dużo niekorzystnych i niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Jednym z nich są coraz intensywniejsze burze. Rolnicy są szczególnie narażeni na wyładowania atmosferyczne podczas burzy. 

polskie ziemniaki
30.05.2024 22:49 Dziś Międzynarodowy Dzień Ziemniaka. Świętujemy po raz pierwszy

Dziś pierwszy Międzynarodowy Dzień Ziemniaka ustanowiony przez Organizacje Narodów Zjednoczonych. Polska jest trzecim w Europie producentem ziemniaka. 

gradobicie, gruszki
30.05.2024 15:55 Problem sadowników z Mazowsza. Takich owoców nikt nie kupi

Jeden z największych regionów sadowniczych w Polsce, został w sobotę nawiedzony przez burze z gradem. Ucierpieli sadownicy z zagłębia warecko- grójeckiego. Owoce na drzewach zostały całkowicie zdewastowane, a sami uprawiający obawiają się, że takich jabłek i gruszek nawet za grosze nikt nie będzie chciał kupić. To całkowicie stawia ich pod ścianą. 

pożar w gospodarstwie rolnym
28.05.2024 19:54 Poważny pożar w gospodarstwie. Straty są ogromne

Do potężnego pożaru w gospodarstwie rolnym doszło w poniedziałek nad ranem w miejscowości Podborek w gminie Rytwiany. Straty w gospodarstwie są ogromne, trwa zbiórka pieniędzy na pomoc pogorzelcom. 

kontrola na polu
21.05.2024 13:12 Rolnicy muszą mieć się na baczności. Oszuści podszywają się pod inspekcje

W ubiegłym tygodniu pojawiło się ostrzeżenie dla rolników z województwa mazowieckiego, a dokładniej dla miejscowości Czerwińsk nad Wisłą. Informacja o podejrzanych osobach, które wchodzą na teren gospodarstw zatrudniających pracowników sezonowych, pojawiła się na Facebooku. Oszuści podają się za pracowników Państwowej Inspekcji Pracy. Zachowajcie czujność! 

Powódź natychmiastowa
21.05.2024 12:13 Grad, burze i powodzie. IMGW ostrzega Polaków. To nie koniec

Powodzie natychmiastowe, gradobicia i nawałnice to bilans poniedziałkowych frontów burzowych jakie przetaczają się przez Polskę od godzin porannych. Nadchodzące dni przyniosą kontynuację tych niebezpiecznych zjawisk, co widać w ostrzeżeniach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

kulki gradu
20.05.2024 11:24 Wystarczyło kilka minut, sadownicy są załamani. Zdjęcia obiegły sieć

Niedzielna pogoda zostawiła po sobie spustoszenie i łzy rozpaczy, kiedy po gradobiciu sadownicy poszli sprawdzić drzewka owocowe. Burze i gradobicia nawiedziły wczoraj okolice Opola Lubelskiego, gdzie żywioł najbardziej dotkliwie poniszczył wszelkie uprawy. W kilka minut krajobraz wiosenny zmienił się w zimowy.

rolnik szuka żony
16.05.2024 22:07 Strój Kamili z "Rolnik szuka żony" to hit na sezon komunijny. Musisz go mieć

Kamila Boś była uczestniczką 8 edycji programu “Rolnik szuka żony”. Królowa pieczarek słynie nie tylko z urody, ale także z wyczucia stylu i bezbłędnych stylizacji. 

rzepak
10.05.2024 12:53 Ceny rzepaku na europejskiej giełdzie w górę. Inwestorzy mają słuszne obawy

Ceny rzepaku na europejskiej giełdzie Matif systematycznie idą w górę. Wszystkiemu winna jest niekorzystna pogoda w Europie, ale także zawirowania na giełdzie soi. 

krzak pomidora
09.05.2024 14:18 Obrywanie liści pomidorów. Tak przyspieszysz dojrzewanie owocu na krzaku

Miłośnicy własnej uprawy pomidorów zapewne wiedzą jak i po co usuwa się nadmiar liści na krzaku. Jest to powszechna i popularna praktyka wśród ogrodników. Obrywanie liści ma przyspieszyć dojrzewanie owocu na krzaczku oraz zmniejszyć ryzyko występowanie chorób grzybowych. Żeby przeprowadzić poprawnie ten zabieg pielęgnacyjny, warto poznać kolejność, która ma ogromne znaczenie. 

sadzonka truskawki
09.05.2024 14:11 Jak dużo zarobimy przy zbieraniu truskawek? Praca sezonowa może się opłacić

Sezon na truskawki już niebawem, dlatego w sieci pojawia się pełno ogłoszeń plantatorów poszukujących pracowników. Do zbioru nie ma wielu chętnych, ponieważ jest to praca ręczna i odbywa się w różnych warunkach pogodowych. Plantatorzy mają nie lada zmartwienie, dlatego aby zachęcić potencjalnych pracowników, kuszą atrakcyjnymi cenami. Za godzinę można zarobić nawet do 40 zł. 

GIS
08.05.2024 17:42 GIS wydał pilne ostrzeżenie dla dużej grupy Polaków. Trzeba wiedzieć

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dla alergików. Eksperci alarmują, że maj może być dla nich szczególnie uciążliwy. "Głównym utrapieniem są pylące trawy, które wywołują katar sienny oraz atopową astmę oskrzelową" — czytamy.

polskie szparagi
06.05.2024 21:55 Jak zwalczać choroby szparagów? Sprawdzone sposoby

Polska ma długoletnie doświadczenie w uprawie szparagów. Powierzchnia upraw szparaga w Polsce wynosi ponad 2 tysiące hektarów.  

minister rolnictwa ukrainy
26.04.2024 22:51 Ukraiński minister rolnictwa oskarżony. W tle miliony dolarów

Ukraiński minister ds. rolnictwa i żywności został oskarżony o nielegalne przejęcie ziemii wartej miliony dolarów! Mykoła Solski wpłacił kaucję, by uniknąć aresztu. 

Szczepan Wójcik na strajku rolników
24.04.2024 12:56 Szczepan Wójcik. Persona non grata na strajkach rolników

Branża futerkowa, o której ostatni raz było głośno podczas pracy nad tak zwaną “piątką Kaczyńskiego”, w ostatnim czasie ponownie o sobie przypomniała.  Wszystko za sprawą uczestnictwa zarówno w strajkach rolników  jak i rozmowach prowadzonych z Ministerstwem Rolnictwa najbardziej znanego i kontrowersyjnego hodowcy-Szczepana Wójcika.

Polska truskawka
18.04.2024 19:56 Jak rozpoznać polską truskawkę? Zapytaliśmy plantatorkę Kamilę Sułek

Truskawki i maliny są ulubionymi owocami Polaków. Nic dziwnego, polska truskawka wyróżnia się w Europie wspaniałym smakiem, a przy tym jest bardzo cennym źródłem witamin i minerałów. Początek sezonu truskawkowego jest także dla oszustów okazją, by sprzedawać importowane truskawki jako nasze, droższe. Zapytaliśmy plantatorkę Kamilę Sułek jak uchronić się przed oszustwem. 

Owoce jagodowe
16.04.2024 19:47 Kampol-Fruit w stanie upadłości. Czy rolnicy odzyskają swoje pieniądze?

Restrukturyzacja nie dla spółki Kampol-Friut. Sąd Rejonowy w Lublinie z siedzibą w Świdniku ogłosił upadłość, a sprawą odzyskiwania pieniędzy zajmie się teraz syndyk masy upadłościowej. Rolnicy liczą, że wreszcie uda im się odzyskać pieniądze za swoje owoce i warzywa. 

Strajk rolników
15.04.2024 20:31 Protesty rolników wracają lada dzień. Podano datę

Strajki rolników nie zakończyły się wraz z nawałem wiosennych prac polowych. NSZZ “Solidarność” oraz NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" zaplanowały wspólny strajk przeciwko zapisom Zielonego Ładu. Odbędzie się on w Warszawie już 10 maja 2024 roku. 

wybory samorządowe 2024
08.04.2024 11:33 Tak głosowali rolnicy. Zdecydowana przewaga jednej partii

W pierwszą niedzielę kwietnia odbyły się długo wyczekiwane wybory samorządowe. 7 kwietnia rolnicy po raz kolejny okazali największe poparcie partii Jarosława Kaczyńskiego i tłumnie zagłosowali na Prawo i Sprawiedliwość.

Michał Kołodziejczak
21.03.2024 10:58 Kłopoty ministra Kołodziejczaka. Plantatorzy tytoniu dołączą do protestów?

Do rolników protestujących przeciwko „Zielonemu Ładowi” mogą za chwilę dołączyć plantatorzy tytoniu. Na sejmowej komisji rolnictwa alarmowali Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że wdrożenie unijnej dyrektywy delegowanej poważnie ograniczy rynek zbytu dla polskiego tytoniu. Tymczasem Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa, podczas komisji zapewniał plantatorów, że resort chce „pobudzić rynek” i zwiększyć skup polskiego tytoniu. Zdaniem plantatorów tych deklaracji nie da się pogodzić z zapowiedzią szybkiego wdrożenia dyrektywy przez rząd Donalda Tuska.

Donald Tusk, Michał Kołodziejczak, Czesław Siekierski
09.03.2024 18:56 Donald Tusk spotkał się z rolnikami. Wiadomo, jak potoczyły się rozmowy

Drugi Szczyt Rolniczy premiera Donalda Tuska i przedstawicieli strajkujących rolników odbył się dziś w Centrum Dialogu w Warszawie. Podsumowanie dzisiejszych rozmów przedstawili przedstawiciele rolników oraz minister Michał Kołodziejczak.  

rolniczka, pole
08.03.2024 15:49 Rolnictwo to nie domena mężczyzn. Te kobiety zawojowały branżę

Łamiące stereotypy, odważnie dające sobie radę w świecie uważanym tradycyjnie za męski. Piękne, silne, nietuzinkowe. Takie są polskie rolniczki, które możemy poznać w mediach społecznościowych. Z okazji Dnia Kobiet prezentujemy sylwetki kilku spośród grona instarolniczek.