Premier Donald Tusk ogłosił w dniu 22.02.2024 roku, że granica polsko-ukraińska stanie się elementem infrastruktury krytycznej, by zapewnić swobodę przepływu transportów z pomocą humanitarną oraz zbrojną na Ukrainę. W tej sytuacji rolnicy strajkujący na granicy zadają sobie pytanie, czy ich strajk zostanie zakończony przy użyciu siły.
Konsumenci coraz bardziej świadomie zwracają uwagę na kraj pochodzenia produktów spożywczych w związku z doniesieniami o nieprawidłowościach w imporcie produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. O kryzysie wizerunkowym i społecznej odpowiedzialności biznesu w rozmowie ze specjalistką do spraw Public Relations Moniką Pióro.
Jeden z polskich rolników strajkujących na granicy z Ukrainą nagrał zawartość wagonów towarowych przyjeżdżających do naszego kraju. Za nagrania i zdjęcia trafił na “czarną listę” ukraińskich służb.
9 lutego w całej Polsce rolnicy wyjechali by zaprotestować przeciwko polityce Unii Europejskiej. Do skandalicznej sytuacji doszło w Bydgoszczy, gdzie protestujący rolnicy zostali potraktowani przez policję gazem pieprzowym.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa z wnioskiem o zmianę wyliczania dochodu z hektara przeliczeniowego. GUS podniósł w ubiegłym roku wskaźnik przeciętnego dochodu o ponad 2 tysiące. Wielu rolnikom nie przysługuje otrzymywane świadczenie rodzinne na dziecko.
23 stycznia partia Prawo i Sprawiedliwość złożyła pakiet projektów ustaw dotyczących rolnictwa. Zmiany w tym sektorze mają prowadzić do zwiększenia opłacalności produkcji rolnej. Czy polskie flagi będą królować na półkach sklepowych? Jedno jest pewne, rolnicy potrzebują takich zmian.
Do tragicznego zdarzenia doszło w poniedziałek w gospodarstwie rolnym we wsi Bielawy pod Kościanem. Rolnik został zaatakowany przez byka.
Strajki rolników w kolejnych krajach Europy paraliżują drogim niepokojąc ważnych dygnitarzy. Czy to zapowiedź strajków w całej Unii Europejskiej?
Zainteresowanie dronami wzrasta z roku na rok. Nikogo jednak to nie dziwi, gdyż te bezzałogowe statki wykorzystywane są coraz częściej w różnych dziedzinach życia, m.in. w rolnictwie czy w służbach mundurowych. Dynamika wzrostu zainteresowania dronami, przekłada się na rozwój nowości technologicznych, nad którymi już ciężko nadążyć. Sprawdziliśmy, jakie zastosowanie odnalazły w rolnictwie.
NSZZ Solidarność pracowników ARiMR wysyła negatywne sygnały, dotyczące wypłat z tytułu dopłat bezpośrednich za poprzedni rok. Według związkowców wypłaty nie będą realizowane w terminie, a odpowiedzialność za opóźnienia spadać ma na kierownictwo Agencji. Czy rolnicy doczekają się należnych pieniędzy?
Dwudziesty pierwszy wiek coraz częściej kładzie nacisk na nowości technologiczne, które stosowane są również w gospodarstwie rolnym. Naukowcy nieustannie pracują nad modernizowaniem i usprawnianiem pracy rolnika. Czy tworzenie nowych wynalazków pozwoli wejść światu na wyższy poziom w dziedzinie poprawy jakości żywności?
Po raz kolejny Główny Urząd Statystyczny zbiera dane w badaniu reprezentacyjnym "Koniunktura w gospodarstwach rolnych". Badanie to jest przeprowadzane cyklicznie dwa razy w roku.
Rok 2023 był jednym z najcięższych dla polskiego rolnictwa od wielu lat. Nie tylko rolnicy, ale też konsumenci zauważyli wpływ polityki międzynarodowej na ceny płodów rolnych.
Policjanci z Komisariatu Policji w Czerwionce-Leszczynach doprowadzili do zatrzymania 27-letniego mężczyznę, który dokonał kradzieży dwóch pługów ciągnikowych w Palowicach (województwo śląskie). Nie był to jednak jedyny łup sprawcy.
Nieodzowną częścią rolnictwa jest niekiedy praca z dużymi maszynami. Podczas prac z ich wykorzystaniem niezwykle ważna jest rozwaga i ostrożność. W poniedziałkowe południe doszło do dramatycznego wypadku podczas żniw.
Rolnicy sygnalizują problemy z wprowadzaniem danych do aplikacji suszowej. Wielkopolska Izba Rolnicza zainterweniowała w tej sprawie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz do Wojewody.
MRiRW przypomina o rozporządzeniu w sprawie tzw. programu azotanowego, które określa graniczne terminy stosowania nawozów azotowych mineralnych oraz nawozów naturalnych stałych i płynnych.
Przewodniczący PO Donald Tusk spotkał się w sobotę z wyborcami w Płocku. Przekonywał, że wybory parlamentarne to jest także wybór, czy Polska będzie w Unii Europejskiej, czy nie. Mają przygotowany precyzyjny scenariusz wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej.
Ukraina pracuje nad "całościowym rozwiązaniem" sporu - powiedział w czwartek w Brukseli wiceminister gospodarki Ukrainy Taras Kaczka.
O środki finansowe z tytułu programu „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych” można się ubiegać tylko do 3 października 2023 r. Nabór odbywa się za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.
Zmiany jakie miały miejsce w I półroczu 2023 r., jak i bieżąca sytuacja gospodarstw rolnych (tj. na czerwiec 2023 r.), w ocenie rolników kształtowały się niekorzystnie i zdecydowanie gorzej niż w poprzednim półroczu. Jak podaje GUS, za to prognozy na II półrocze 2023 r. są już mniej pesymistyczne niż te, w poprzedniej edycji badania.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus spotkał się w Warszawie z sekretarzem generalnym Copa Cogeca. Rozmowy skupiały się wokół ukraińskiego zboża.
Kierujący pojazdem, który nieprawidłowo przewozi pasażerów, może stracić uprawnienia do prowadzenia pojazdów na okres nawet 3 miesięcy. Tę surową lekcję otrzymał 38-letni kierowca, który w swoim ciągniku rolniczym przewoził 30-letniego pasażera. Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie relacjonuje incydent, który skończył się konfiskatą dokumentu kierowcy i nałożeniem mandatu.
Digitalizacja rolnictwa rozwija się w zawrotnym tempie, jednak wciąż jest ono najmniej scyfryzowanym sektorem naszej gospodarki.
Do prawidłowego rozwoju zboża ozime muszą przejść proces jarowizacji. W wyniku oddziaływania niskich temperatur zachodzą w roślinie liczne procesy biochemiczne, niezbędne do wytworzenia ziarniaków. Dlatego właśnie zboża te są wysiewane jesienią, aby przed zimą mogły osiągnąć fazę krzewienia. Dlaczego termin siewu ma znaczenie? Jaki jest optymalny termin siewu poszczególnych zbóż ozimych? Odpowiadamy.
Żyto ozime jest znane ze swojej wytrzymałości i tolerancyjności w stosunku co do gleby, jednak źle znosi opóźniony siew. Na jaką odmianę żyta postawić w 2023 roku?
Podczas rutynowych prac ziemnych w niewielkim stawie na terenie Pawęzowa (woj. małopolskie), mieszkaniec natknął się na coś, co okazało się być zaskakującym znaleziskiem. W ziemi na dnie osuszonego stawu właściciel znalazł korodowany i zabrudzony granat wraz z zapalnikiem, prawdopodobnie z czasów II wojny światowej.
Po trzech kwartałach niepokojących spadków, polskie rolnictwo może wreszcie odetchnąć z ulgą. Dane warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej z III kwartału 2023 roku wskazują na pewną poprawę wskaźnika koniunktury rolnej (IRGAGR), ale czy to naprawdę dobre wieści? Oto krótka analiza sytuacji w sektorze rolniczym.