Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Rolnictwo

Rolnictwo

prace rolne
19.03.2022 02:43 Internauta skrytykował prace rolne w niedzielę. Mocny sprzeciw rolników

Produkcja żywności jest zajęciem, które wymaga pełnego zaangażowania - nie tylko w dni powszednie, ale również w te świąteczne. W ostatnim czasie na jednej z popularnych grup społecznościowych poświęconej rolnictwu internauta pochwalił się, że w niedzielę skosił część kukurydzy ze swojego pola.Jeden z komentatorów - również rolnik - w zdecydowanych słowach skrytykował działania swojego kolegi po fachu, wskazując na przykazanie brzmiące Pamiętaj, aby dzień święty święcić. Rolnik z pewnością nie spodziewał się ostrego sprzeciwu innych producentów żywności. Prace rolne w dni powszednie i świąteczneRolnicy doskonale zdają sobie sprawę, że produkcja żywności jest zajęciem, które wymaga całkowitego zaangażowania - zazwyczaj nie tylko jednej osoby, ale wszystkich członków rodziny. Rolnicy często nie mogą liczyć na dni wolne od pracy, ani dłuższe wakacje ze względu na potrzeby swoich zwierząt czy zabiegi pielęgnacyjne przy uprawach. W ostatnim czasie jeden z internautów pochwalił się w mediach społecznościowych efektem niedzielnego koszenia kukurydzy ze swojego pola. Napisał: - Z 5 ha efekt dzisiejszego koszenia 2 ha na ziarno. Pierwszy internauta, który pokusił się o wyrażenie swojej opinii pod postem kolegi po fachu, bez chwili wahania skrytykował fakt, że rolnik kosił kukurydzę w niedzielę.

trąba powietrzna pogoda
19.03.2022 02:43 Pomorze: trąba lądowa nad wsią. IMGW ostrzega przed trudnymi warunkami pogodowymi

Choć czas tegorocznych upałów przeszedł do historii, to trudne zjawiska pogodowe znowu dają o sobie znać: w ostatnim czasie na Pomorzu zaobserwowano trąbę lądową. Nawałnice i burze w regionie były źródłem około pięćdziesięciu interwencji strażackich. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu, które mają pojawić się w kolejnych dniach w wielu miejscach w kraju. Trąba lądowa na PomorzuNa profilu Pomorskiego Alarmu Pogodowego pojawiła się informacja o zaobserwowaniu trąby lądowej w miejscowości Wielkie Walichnowy (gm. Gniew, woj. pomorskie) w piątek 17 września 2021 roku. Wiadomo, że zjawisko było zalążkiem trąby lądowej, która finalnie nie miała kontaktu z powierzchnią pola, nad którym ją zaobserwowano. Nie trzeba dodawać, że widok wiru powietrznego wzbudził niepokój wśród mieszkańców okolicy - w ostatnim czasie pomorscy strażacy interweniowali około pięćdziesiąt razy w ciągu kilku dni w związku ze skutkami gwałtownych zjawisk pogodowych. Warto dodać, że trąba lądowa jest małym wirem pyłu zawieszonym w powietrzu i w odróżnieniu od trąby powietrznej jej cyrkulacja jest znacznie niższa i nie przekracza prędkości 64 km/h. Na profilu Pomorskiego Alarmu Pogodowego podzielono się również nagraniem trąby lądowej wykonanym przez świadka: Zalążek trąby lądowej obserwowany chwilę temu w gminie #Gniew (miejscowość Wielkie Walichnowy). Brak informacji o kontakcie z powierzchnią. Nagranie przesłał: Mikołaj Starus pic.twitter.com/ea0V5YW1Bx— Pomorski Alarm Pogodowy (@alarmpogodowy) September 17, 2021

ustawa
19.03.2022 02:43 Rekompensaty ws. stanu wyjątkowego. Rząd podjął decyzję

W nocy z 2 na 3 września 2021 roku ze względu na kryzys migracyjnym na granicy z Białorusią wprowadzono stan wyjątkowy, który będzie trwać przez kolejne trzydzieści dni. W związku z ograniczeniami, których wymaga wprowadzenie stanu wyjątkowego, Sejm przyjął ustawę, dzięki której rolnicy i przedsiębiorcy działający na wyznaczonym obszarze otrzymają specjalne rekompensaty finansowe. Jak przekazuje Ministerstwo Administracji i Spraw Wewnętrznych, rekompensaty mają wynosić 65% utraconych dochodów. Sejm przyjął uchwałę ws. rekompensat za stan wyjątkowyStan wyjątkowy został wprowadzony w dwóch województwach: podlaskim i lubelskim, a wyznaczony obszar obejmuje 183 miejscowości. W momencie, gdy pojawiły się pierwsze głosy o wprowadzeniu stanu wyjątkowego związanego z kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej, pojawiły się wątpliwości co do możliwości przeprowadzania prac rolnych.Szef MSWiA Mariusz Kamiński jakiś czas temu zaznaczył, że wprowadzenie stanu wyjątkowego nie będzie ingerowało w rytm życia zawodowego rolników i prowadzoną przez nich działalność rolniczą, np. w formie wykopków. W przygranicznych miejscowościach, które zostały objęte restrykcjami, znajdują się jednak liczne hotele, pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne, które przez miesiąc nie mogą przyjąć żadnych gości. Z tego względu Sejm zdecydował się przyjąć projekt ustawy dotyczący wypłaty rekompensat osobom, które z racji wprowadzenia stanu wyjątkowego poniosły straty finansowe.

biedronka
19.03.2022 02:43 Strajk rolników pod siedzibą znanego sklepu. Protest rusza 14.09

Od pewnego czasu producenci jabłek wskazują na ogromne problemy, z jakimi mierzą się w tym sezonie. Jedną z najdotkliwszych kwestii stanowią dramatycznie niskie ceny jabłek, które proponują rolnikom pośrednicy. Jak mówią sadownicy, ceny jabłek dyktowane są w niesprawiedliwy sposób przez dyskonty, na czym w bolesny sposób tracą producenci owoców. By strajkować przeciwko niskim cenom i niekorzystnym mechanizmom handlowym, rolnicy zgromadzą się przed siedzibą Biedronki w Warszawie we wtorek 14 września 2021 roku. Producenci jabłek będą protestować przed siedzibą BiedronkiSytuacja producentów jabłek jest w tym roku niezwykle niekorzystna - w wielu przypadkach opłacalność produkcji stoi pod znakiem zapytania. O problemach w rolnictwie grzmi m.in. Związek Sadowników RP, który wskazuje nie tylko na niskie stawki, jakie otrzymują producenci za swój towar, ale też nieustannie rosnące koszty produkcji. Sadownicy płacą 15 zł brutto za godzinę zbioru jabłek. Brak chętnych Na wtorek 14 września 2021 roku na godzinę 10:30 zapowiedziano protest przed siedzibą Biedronki (Jeromino Martins) w Warszawie na ulicy Dolnej 3. Sadownicy będą protestować przeciwko zaniżaniu cen jabłek deserowych.

rolnicy
19.03.2022 02:43 Nowa ustawa dla rolników? Przedsiębiorcy mogą tylko pozazdrościć

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wraz z Kukiz'15 złożyli w Sejmie ustawę, która ma ułatwić rolnikom i ich domownikom handel w soboty i w niedziele. Politycy chcą tym samym umożliwić producentom żywności sprzedaż płodów rolnych w miastach podczas weekendu. Posłowie wskazują, że wprowadzenie nowej ustawy ma skrócić łańcuchy dostaw i pozytywnie wpłynąć na sprzedaż bezpośrednią prowadzoną przez rolników w danym regionie. Handel detaliczny w weekendy. Rolnicy się ucieszą? Od pewnego czasu niedzielny handel stał się owocem zakazanym dla znacznej części polskich przedsiębiorców. Niemniej jednak niektóre sieci handlowe takie jak Żabka czy Biedronka z powodzeniem znajdują luki prawne, które umożliwiają im całotygodniowe funkcjonowanie na niezmienionych zasadach. Co jednak z handel detalicznym w przypadku rolników sprzedających swoje płody rolne? Choć wiadomo, że niedzielny handel jest zgodny z prawem w sytuacji, gdy za ladą stoi właściciel stoiska czy sklepu, posłowie PiS i Kukiz'15 postanowili złożyć w Sejmie dodatkową ustawę skrojoną na potrzeby rolników. Jak twierdzą pomysłodawcy proponowanej ustawy, jej celem jest rozpowszechnianie bezpośredniej sprzedaży detalicznej w miastach. Zgodnie z założeniami dokumentu, gminy miałyby w obowiązku udostępnić miejsca rolnikom chcącym sprzedawać swoje produkty w soboty i niedziele.

pogoda
19.03.2022 02:42 Najnowsza prognoza pogody. Po przymrozkach czas na ocieplenie

Po niezwykle deszczowym i chłodnym sierpniu wiele osób po cichu marzy o - choćby chwilowym - powrocie letniej aury. Po ostatnich nocnych przymrozkach czas na niemałe zaskoczenie - według prognoz portalu ventusky.com w nadchodzącym tygodniu możemy spodziewać się w niektórych miejscach w kraju temperatury rzędu 25 stopni Celsjusza. Zgodnie z prognozami pogody od poniedziałku (06.09) przez kilka dni nie spadnie w Polsce ani kropla deszczu. Prognoza pogody na nadchodzący tydzieńTegoroczna letnia aura rozczarowała nie tylko osoby, które zaplanowały na sierpień swoje urlopy, ale przede wszystkim producentów zbóż, którzy przeżywali najważniejszy czas pracy w gospodarstwach. Polscy rolnicy stoją teraz u progu wykopków i wiele wskazuje na to, że będą one miały szansę przebiegać przy relatywnie dobrej pogodzie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował ostatnio o nocnych przymrozkach, które pojawiały się w różnych częściach Polski. Nie da się ukryć - jesień zbliża się do nas wielkimi krokami. Za nami na ogół chłodna noc. Na płn. wsch. temp. spadła poniżej 2°C, a lokalnie przy gruncie nawet poniżej 0°C. Oznak nadchodzącej jesienie jest coraz więcej🍂#IMGW pic.twitter.com/xXC5n5YIWg— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) September 5, 2021 Jest jednak i dobra wiadomość - mapy synoptyczne portalu ventusky.com wskazują na ocieplenie, które ma w nadchodzącym tygodniu objąć dużą część kraju.

niemcy
19.03.2022 02:42 Słabe zbiory plonów w Niemczech. Wszystko przez fatalną pogodę

Trudności w produkcji żywności odczuli w tym roku nie tylko polscy, ale również niemieccy rolnicy. Jak szacuje niemieckie ministerstwo rolnictwa, zbiory w tym roku mają być o 2,7% niższe niż w ubiegłym sezonie. Jak wskazuje minister rolnictwa Julia Kloeckner, powodem dla zaistniałej sytuacji były wyjątkowo niekorzystne warunki pogodowe wywołane przez postępujące zmiany klimatu. Niemcy: plony dużo niższe niż zazwyczajNiesprzyjające warunki pogodowe w wyjątkowo bolesny sposób pokrzyżowały plany polskich rolników gotowych do koszenia zboża. Nie inaczej sprawy miały się w Niemczech, gdzie setki tysięcy osób walczyły z dramatycznymi efektami nawalnych opadów atmosferycznych. Jak poinformował portal sadyogrody.pl, efektem trudnego sezonu rolniczego będą niższe zbiory. Niemieckie ministerstwo rolnictwa przekazało, że w bieżącym roku całkowite plony osiągną poziom 42,1 mln ton. Dla porównania warto dodać, że rok temu zbiory za Odrą były wyższe o 2,7%. Wyniki pracy niemieckich rolników są ponadto niższe o 4,8% wobec średniej z lat 2015-2020. Nawet pomimo tego, że całkowity areał pszenicy ozimej był większy o 4,4%, to zbiory niemieckiego zboża będą niższe o 3,5%.

rolnik balot
19.03.2022 02:42 Rolnik nie wrócił do domu. Został wciągnięty przez maszynę

W trakcie prac polowych nie brakuje ryzykownych i groźnych sytuacji, które mają dramatyczny - a nierzadko również tragiczny - finał. Portal tygodnik-rolniczy.pl poinformował o śmiertelnym wypadku, który miał miejsce w jednym z gospodarstw na terenie województwa śląskiego: mężczyzna został wciągnięty przez prasę do balotów.Zaniepokojona żona rolnika poinformowała początkowo służby o zaginięciu mężczyzny. Niestety już wkrótce okazało się, że mężczyzna doznał śmiertelnych obrażeń podczas pracy na polu. Tragedia podczas prac polowychChoć tegoroczne żniwa stają się powoli wspomnieniem, to w gospodarstwach nie brakuje codziennych zadań, przy których można doznać poważnej kontuzji.Jak informuje portal tygodbik-rolniczy.pl, do tragicznego w skutkach wypadku doszło 20 sierpnia 2021 roku we wsi Polska Cerekiew (pow. Kędzierzyn-Koźle, woj. śląskie). Wcześniej gospodarz udał się na pole, gdzie pracował przy prasie do balotów. Kiedy nie wrócił do domu, jego zaniepokojona żona powiadomiła odpowiednie służby o zniknięciu rolnika. Podczas poszukiwań widziano na polu pozostawiony samotnie ciągnik i prasę. Gdy podjęto się sprawdzenia maszyn z bliska, okazało się, że poszukiwany mężczyzna został wciągnięty do prasy.

gatunki inwazyjne
19.03.2022 02:42 Europa: 116,61 mld euro strat w leśnictwie i rolnictwie. Winne są gatunki inwazyjne

W Europie od lat 60. ubiegłego wieku leśnictwo i rolnictwo poniosły straty rzędu 116,61 miliardów euro. Powód może wydawać się niektórym zaskakujący - za systematycznym ubytkiem funduszy stoją gatunki inwazyjne. Gatunki inwazyjne są niezwykle trudne do wyplenienia - jednym z najlepszych przykładów może być w Polsce barszcz Sosnowskiego, dziki królik czy szczur wędrowny. Plaga gatunków inwazyjnych i gigantyczne stratyInwazyjne gatunki, nietypowe dla danego obszaru geograficznego, mogą stanowić ogromne zagrożenie dla rodzimego ekosystemu i bioróżnorodności. Warto podkreślić, że ekspansja tego typu gatunków ma katastrofalny wpływ nie tylko na florę i faunę, ale również na działalność człowieka - produkcję żywności, rolnictwo i gospodarkę rybną. Wedle unijnych danych na walkę z gatunkami inwazyjnymi i naprawianie wyrządzonych przez nich szkód co roku przeznacza się ponad 12 miliardów euro. Obliczono, że od lat 60. XX wieku europejskie kraje odnotowały z tego powodu w sektorze leśnictwa i rolnictwa odnotowały straty rzędu 116,61 miliardów euro.

ardanowski
19.03.2022 02:42 Zielony Ład. Ardanowski i Wojciechowski po dwóch stronach barykady

W ostatnim czasie na temat aktualnej i przyszłej sytuacji polskich rolników wypowiedział się były minister rolnictwa i urzędujący szef Rady ds. Wsi i Rolnictwa przy Prezydencie RP Jan Krzysztof Ardanowski. Polityk w gorzkich słowach odniósł się do niskich zarobków rolników, a także do założeń Europejskiego Zielonego Ładu. W kontekście Zielonego Ładu wypowiedział się w ostatnim czasie również komisarz ds. rolnictwa Janusz Czesław Wojciechowski, mówiąc: - A nie przychodzi do głowy, że problemy rolnictwa wynikają nie z Zielonego Ładu lecz z jego braku? Z tego, że rolnictwo nie wytrzymuje zamiany w przemysł?Politycy o sytuacji rolnikówByły minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski był ostatnio gościem Aktualności dnia na antenie Radia Maryja, gdzie wypowiedział się w gorzkich słowach na temat aktualnej sytuacji ekonomicznej i społecznej producentów żywności. Polityk wskazał, że rolnicy przegrywają w walce o rynek, który jest nieuregulowany przez państwo. Ardanowski w swojej wypowiedzi wskazał, że producenci żywności będą mogli mieć wymierne profity z prowadzonej przez siebie działalności tylko wtedy, gdy państwo wyeliminuje negatywne mechanizmy rynkowe. Z ust szefa Rady ds. Wsi i Rolnictwa padły również krytyczne słowa wobec założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Ardanowski wskazał, że na plany Unii Europejskiej reaguje z dużym niepokojem. Jednym z powodów do niepokoju ma być odejście od energetyki węglowej, które - zdaniem polityka - ugodzi w sytuację ekonomiczną Polski.

prasa belująca
19.03.2022 02:42 Wypadek z belarką. Maszyna zmiażdżyła rękę rolnika, trwa walka o uratowanie drugiej

Wystarczy niewłaściwa decyzja, chwila nieuwagi lub zwykły pech - wypadki w rolnictwie nie wybaczają błędów i nierzadko prowadzą do dramatycznych skutków. O rolniku, panu Sławku media pisały, gdy uległ potwornemu wypadkowi podczas pracy z prasą belującą - gdy chciał poprawić siatkę w maszynie, ta wciągnęła i zmiażdżyła jego ręce. Prawa ręka pana Sławka musiała zostać amputowana. Teraz trwa zaciekła walka o ratowanie drugiej kończyny - problem w tym, że rodzina rolnika nie ma środków finansowych, by zapewnić panu Sławkowi odpowiednie leczenie i zakup specjalistycznej protezy. Sekundy, które zmieniły życie w dramatPan Sławek ma 37 lat i prowadzi gospodarstwo rolne w Słupi w powiecie jędrzejowskim na terenie województwa świętokrzyskiego. Mężczyzna miał wiele planów dotyczących rozbudowy swojego gospodarstwa rolnego, a także wielki apetyt na życie - wszystko jednak legło w gruzach feralnego dnia, w którym rolnik uległ wypadkowi podczas korzystania z prasy belującej. Co dokładnie miało miejsce na polu? Historia jest krótka - pan Sławek chciał poprawić siatkę w pracującej maszynie, a ta błyskawicznie wciągnęła jego ręce. Mężczyzna został zabrany przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala, gdzie trwała zaciekła walka o jego kończyny. Niestety, jedna z nich musiała zostać poddana amputacji, druga ma poważny uraz zmiażdżeniowy.

trucie zwierząt
19.03.2022 02:42 Polityk PSL i policjant z zarzutami. Masowo truli zwierzęta?

W ostatnich dniach białostocka Prokuratura Okręgowa postawiła cztery zarzuty dotyczące trucia zwierząt urzędnikowi, który pełni obecnie funkcję wicestarosty siemiatyckiego z ramienia PSL. Drugą osobą, która usłyszała prokuratorskie zarzuty w tej kwestii jest policjant pracujący w Grodzisku. Kontrowersyjna sprawa dotyczy uśmiercania zwierząt (w tym chronionych) za pomocą toksycznego środka ukrytego w kawałkach mięsa. Zarzuty prokuratorskie dla wicestarosty i policjantaNad wicestarostą siemiatyckim i funkcjonariuszem policji z posterunku w Grodzisku zawisły czarne chmury. Prokuratura Okręgowa w Białymstoku poinformowała, że obydwaj mężczyźni usłyszeli zarzuty związane z masowym truciem zwierząt w okolicy. Już w zeszłym roku w rejonach Drohiczyna - zazwyczaj na polach i łąkach - coraz częściej pojawiały się martwe zwierzęta, wśród których były m.in. psy, koty, lisy, ptaki, a nawet wilk. Ustalono, że wszystkie osobniki padły ofiarą spożycia toksycznego karbofuranu ukrytego w pożywieniu. Proceder trwał kilka lat. Jak poinformowała białostocka prokuratura, wicestarosta z ramienia PSL usłyszał zarzut podżegania do przestępstwa. Dwa kolejne zarzuty są związane z niedopełnieniem przez niego obowiązków, tj. nieujawnianiem padłych i rannych zwierząt chronionych z okolicy. Kolejny zarzut przeciwko staroście dotyczy momentu, kiedy pracował w Drohiczynie. Podejrzewa się, że mężczyzna składał wtedy fałszywe zeznania i celowo utrudniał prowadzenie postępowania karnego. Warto dodać, że wicestarosta siemiatycki zajmuje się również myślistwem.

andrzej lepper
19.03.2022 02:42 Już jutro 10. rocznica śmierci Andrzeja Leppera. Rolnicy nadal pamiętają

Już jutro, 5 sierpnia 2021 roku, przypada dziesiąta rocznica śmierci lidera Samoobrony - Andrzeja Leppera. Rolnik był jedną z najbardziej charyzmatycznych postaci sceny politycznej po roku 1989. Na początku sierpnia 2011 roku Polskę obiegła niespodziewana i tragiczna wiadomość - Andrzej Lepper odebrał sobie życie. Andrzej Lepper - rolnik i politykAndrzej Lepper miał zarówno wielu zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników, lecz jedno jest pewne - charakterystyczny działacz społeczny walczący o polską wieś nie pozostawiał nikogo obojętnym. Urodzony 13 czerwca 1954 roku w Stowęcinie, od samego początku swoje życie związał z zawodem rolnika. Nie każdy wie, że od 1980 roku był właścicielem gospodarstwa w Zielnowie - to właśnie tam od lat 90. hodował strusie i bizony. Życie w krótkim czasie uświadomiło Andrzejowi Lepperowi, że rzeczywistość na polskiej wsi wymaga zdecydowanych zmian. Z tego względu rolnik zdecydował się wejść na ścieżkę kariery politycznej, zakładając partię o nazwie Samoobrona Rzeczypospolitej Polskiej.

rzecznik
19.03.2022 02:42 Zwierzęta będą miały swojego rzecznika? Politycy toczą dyskusję

Dyskusje na temat funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich zainspirowały część polityków do wszczęcia dyskusji na temat powołania specjalnego urzędu, dzięki któremu prawa zwierząt byłyby jeszcze lepiej respektowane. Lewica proponuje funkcję Rzecznika Ochrony (lub Praw) Zwierząt, lecz istnieją obawy, że jego kompetencje mogłyby nakładać się na obowiązki m.in. Inspekcji Weterynaryjnej. Choć pomysł jest na razie projektem poselskim, to Prawo i Sprawiedliwość zdaje się częściowo otwierać furtkę na wcielenie idei w życie. Rozmowy na temat funkcji Rzecznika Ochrony ZwierzątRolnicy hodujący zwierzęta bez wątpienia starają się o jak najlepszy dobrostan swoich podopiecznych. Mimo to zapisy tzw. piątki dla zwierząt z ubiegłego roku pozostawiły u wielu producentów żywności spory niepokój. Tzw. piątka dla zwierząt - póki co - leżakuje w rządowej zamrażarce, ale starania polityków o lepsze jutro dla zwierząt nie ustają. Jednym z pomysłów na lepszą ochronę dwu- i czworonożnych podopiecznych miałoby być powołanie funkcji Rzecznika Praw Zwierząt. Autorem projektu są posłowie Lewicy, którzy wyjaśniają, że funkcja Rzecznika Praw Zwierząt byłaby analogiczna wobec Rzecznika Praw Obywatelskich, a roczny budżet na ten cel miałby wynieść 5 mln złotych.

alert pogoda
19.03.2022 02:41 Alert RCB dla mieszkańców ośmiu województw. Ostrzeżenie przed nawałnicami

Po serii niebezpiecznych zjawisk pogodowych, które przetoczyły się nad Polską w ostatnim czasie, kolejne dni i noce nie będą najprawdopodobniej należały do spokojnych. Jak przekazało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, do mieszkańców ośmiu województw przesłano SMS-y z informacją o tym, że w nocy z 28 na 29 lipca 2021 roku wystąpić mogą gwałtowne burze i nawalne deszcze. Wedle informacji przekazanych za pośrednictwem alertu RCB wiemy, że nawałnic i gradu mogą spodziewać się mieszkańcy województw: świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego, łódzkiego, lubelskiego i podkarpackiego. Alert RCB dla mieszkańców ośmiu województwLato jest w pełnym rozkwicie, a w tym samym czasie trwają wakacje i intensywny czas żniw. Rolnicy nie mogą jednak liczyć na spokój ze strony zjawisk pogodowych - najnowszy alert RCB ostrzega przed niebezpieczną aurą na terenie ośmiu województw. Gwałtowne burze, ulewne deszcze, porywisty wiatr, a nawet opady gradu z dużym prawdopodobieństwem wystąpią na terenie następujących województw: świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego, łódzkiego, lubelskiego i podkarpackiego. Na twitterowym profilu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa możemy przeczytać zalecenia dotyczące tego, w jaki sposób odpowiednio przetrwać czas nawałnic. Ważne jest, by podczas burzy czy ulewnego deszczu pozostać w bezpiecznym schronieniu i nie wychodzić na zewnątrz. Zawczasu warto również pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu przedmiotów na podwórkach, obejściach i balkonach, które mogą zostać porwane przez wiatr i wywołać dodatkowe szkody. Dodatkowo należy przygotować się na okresowy brak energii elektrycznej, a co za tym idzie - również internetu.

rolnik
19.03.2022 02:41 GUS: rolnik zarabia średnio 5,7 tys. zł. Pracownicy porzucają branżę na potęgę

W ostatnich latach koszty produkcji rolnej systematycznie rosną - tego samego nie da się jednak powiedzieć o stawkach proponowanych za warzywa, owoce i pozostałą żywność produkowaną przez rolników. GUS opublikował dane, z których wynika, że w 2020 roku średnie miesięczne wynagrodzenie rolnika wyniosło 5,7 tysięcy złotych brutto. Choć kwota jest wyższa od średniej krajowej, to chętnych do pracy w rolnictwie jest z każdym sezonem coraz mniej. Pieniądze, które nie dają rolnikom poczucia bezpieczeństwaWynagrodzenie za pracę jest tematem drażliwym dla wielu osób - głównie ze względu na poczucie niesprawiedliwości wobec odgórnych mechanizmów rynkowych. Rolnicy znajdują się obecnie w trudnej sytuacji ekonomicznej, w której hurtowe ceny za produkty rolno-spożywcze często nie dają szansy na godny zarobek. Dane Głównego Urzędu Statystycznego z roku 2020 dokładają kolejną cegiełkę do zrozumienia złożonej sytuacji finansowej grupy społecznej, jaką są rolnicy: okazuje się bowiem, że średnie miesięczne wynagrodzenie rolnika w ubiegłym roku wyniosło 5,7 tysięcy złotych brutto. Choć jest to o 550 złotych więcej od średniej krajowej i 2,1% więcej niż w 2019 roku, to zarobki w rolnictwie satysfakcjonują coraz mniejszą liczbę osób - stąd ogromny odpływ pracowników z tej branży. Jak podaje GUS, w 2020 roku w rolnictwie pracowało 81,3 tysiące osób. Oznacza to, że w stosunku do poprzedniego roku było to o 2,7% mniej pracowników.

dzierżawa
19.03.2022 02:41 Czynsz dzierżawny wkrótce wzrośnie. Wszystkiemu winna jest cena pszenicy

Rosnące stawki za tonę pszenicy niestety nie niosą samych pozytywnych informacji dla rolników - okazuje się bowiem, że ogłoszona przez GUS wyższa cena tego rodzaju zboża i zmiany stawek skupu w I półroczu 2021 roku sprawią, że ceny dzierżawy państwowych gruntów rolnych będą wyższe. Komunikat Głównego Urzędu Statystycznego podaje, że średnia cena pszenicy, jaka ukształtowała się na przestrzeni pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku to 93,04 zł/dt. Droższa pszenica, droższa dzierżawaW ostatnich miesiącach koszty produkcji rolnej w nieubłagany sposób rosną i niewiele wskazuje na to, by ten trend miał się w najbliższym czasie odwrócić. W najnowszym komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego czytamy, iż cena pszenicy w pierwszym półroczu 2021 roku osiągnęła pułap 93,04 zł/dt. Jest to spora zmiana w porównaniu do drugiego półrocza 2020 roku, kiedy to pszenica wyceniana była na 74,21/dt. Wymienione dane oznaczają jedno: koszty dzierżawy gruntów należących do państwa wkrótce staną się wyższe - są bowiem skorelowane ze stawkami skupu podstawowych produktów rolnych.

Pawel Wodzynski/East News
19.03.2022 02:41 Morawiecki obiecuje: "PiS zrobi wszystko, żeby polskie rolnictwo dominowało w Europie"

- Rząd Prawo i Sprawiedliwość zrobi wszystko, żeby polskie rolnictwo dominowało w Europie - zapowiedział dziś w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki, przypominając, że Polski Ład przynieść ma wiele "propozycji dla polskiej wsi". I to nie wszystko, czym dziś przed południem podzielił się premier. Mateusz Morawiecki podkreślił, jak bardzo dumny jest z polskiego rolnictwa. - Ponad 2/3 Polaków, kupując żywność, sprawdza, czy to żywność polska. Jak jest polska, to znaczy, że jest najzdrowsza i najsmaczniejsza. Jesteśmy dumni z rodzimego rolnictwa i dlatego Polski Ład ma wiele propozycji dla polskiej wsi - moża przeczytać w mediach społecznościowych Mateusza Morawieckiego.

Janusz Jaskółka/YT
19.03.2022 02:41 PSL: Obietnice PiS-u to bujdy na resorach

- Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało odbudowę polskich marek, wsparcie dla przemysłu, dla przemysłu rolno-spożywczego, rolno-przetwórczego, a dowiadujemy się, że 12 lipca sąd w Warszawie ogłosił upadłość Ursusa - mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej poseł Stefan Krajewski. W ostatnich dniach media obiegła wiadomość, że jeden z warszawskich sądów odrzucił wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego spółki Ursus. Podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie, głos w sprawie upadłości Ursusa zabrali politycy PSL. - Dzisiaj nie ma wsparcia rządu. Wszyscy schowali głowę w piasek i udają, że problemu nie ma - mówił Krajewski.

mięso
19.03.2022 02:41 W sklepach mięso podrożeje, rolnicy zostaną z niczym. "Będziemy jeść szczaw"

Rosnące ceny żywności w handlu detalicznym widoczne są gołym okiem. Prognozy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wskazują, że w drugiej połowie bieżącego roku ceny detaliczne mięsa będą dalej wzrastać. Niestety, nie oznacza to wcale, że do kieszeni rolników trafi więcej pieniędzy. Co ciekawe, ERiGŻ przewiduje, że w 2021 roku zmniejszy się spożycie mięsa w przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski, osiągając pułap 79 kilogramów. Ceny detaliczne wzrosną, ale rolnicy na tym nie skorzystająZa postępujący wzrost cen w sklepach spożywczych odpowiedzialna jest m.in. inflacja, wzrosty kosztów produkcji żywności, a także droższa benzyna. Choć konsumenci zostawiają coraz więcej pieniędzy w sklepach, to na wyższych cenach produktów detalicznych rolnicy niestety w żaden sposób nie korzystają. Producenci żywności nie kryją swojego rozżalenia i otwarcie przyznają, że cały zysk z produkcji otrzymują pośrednicy. Podczas jednej z dyskusji w mediach społecznościowych na temat cen internautka stwierdziła: >Inna osoba, komentując sprawę na jednej z popularnych stron o tematyce biznesowej, stwierdziła gorzko: >Szczegóły prognozy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Jak podaje money.pl, na przestrzeni ostatnich lat zauważalny jest w Polsce spadek produkcji mięsa czerwonego. Źródłem opisywanej sytuacji jest z pewnością coraz mniejsza opłacalność prowadzenia hodowli zwierząt, a także dodatkowe problemy, wśród których jest afrykański pomór świń.Odnosząc się do sytuacji na rynku detalicznym, zgodnie z danymi przekazanymi przez IERiGŻ w kwietniu 2021 roku uśrednione ceny mięsa (i wszelkich innych wyrobów mięsnych) były droższe o 4,2% wobec cen z grudnia 2020 roku. Największy wzrost cenowy obserwowalny jest w przypadku drobiu - wyniósł on aż 17,4%. W handlu detalicznym wieprzowina podrożała o 5,2%, a wołowina o 2,5%. Najmniejszy wzrost wartości rynkowej klienci odczuli w przypadku podrobów, których cena wzrosła o 2%. Poza rosnącymi cenami za wspomniane produkty, w polskim społeczeństwie zaczyna się obserwować nieco mniejsze spożycie mięsa. Czy oznacza to, że rolnicy hodujący zwierzęta znajdą się wkrótce w jeszcze trudniejszej sytuacji niż dotychczas? W wielości danych i nieprzewidywalności rynku trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie - miejmy jednak nadzieję, że bez względu na sytuację rolnikom uda się utrzymać swoje gospodarstwa w dobrej kondycji finansowej. Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:Rolnik przyłapany na gorącym uczynku. Nielegalnie zakopał tysiące ptakówW bunkrze grzybiarze znaleźli jelonka. Strażacy ruszyli na ratunekKoszmarne zniszczenia na polach. Agrounia: "Rolnicy nie mogli się ubezpieczać"Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]Źródło: Facebook, money.pl

rolnicy
19.03.2022 02:40 Rolnicy kupują nowe maszyny. Internauta: "A tak narzekają jak im ciężko"

Gospodarstwa rolne muszą nieustannie się rozwijać, by w efektywny sposób produkować żywność i dawać zyski rolnikom. Nieodzownym elementem inwestycji jest bez wątpienia kupowanie maszyn. Na wieść o tym, że w porównaniu do ubiegłego roku w czerwcu 2021 roku rolnicy kupili o 38% nowych ciągników więcej, część internautów drwiąco skomentowała sytuację finansową producentów żywności. Jeden z internautów napisał gorzko o rolnikach: - A tak narzekają jak im ciężko. Rolnicy chcą rozwijać swoje gospodarstwaW ostatnim czasie w mediach pojawiły się podsumowania dotyczące liczby zarejestrowanych nowych ciągników w czerwcu 2021 roku. W ubiegłym miesiącu polscy rolnicy kupili 1269 nowych ciągników - było to aż o 38% więcej w porównaniu do czerwca 2020 roku. Fakt ten nie spodobał się części komentatorów, którzy wytknęli rolnikom, że kreowany przez nich obraz wsi kłóci się z rzeczywistością: >Inni internauci również pokusili się o krytykę rolników, mówiąc: >>Rolnikom zdecydowanie nie spodobały się słowa krytyków - zarzucili im zazdrość i zawiść, a także brak zrozumienia dla zróżnicowanej sytuacji rolników w Polsce.

kary
19.03.2022 02:40 Nadchodzi nowy rodzaj kar? Przyszłość rolnictwa może się zmienić

Współczesny świat i jego problemy wciąż się zmieniają, co wymusza na prawodawcach systematyczne uzupełnianie przepisów o nowe paragrafy. Jak podaje m.in. euractiv.com, grupa dwunastu prawników z różnych państw na świecie przygotowała definicję pojęcia ekobójstwo, które miałoby być wyznacznikiem nowego rodzaju przestępstwa przeciwko ludzkości, jakim jest świadome niszczenie środowiska. Sprawa jest dyskutowana na całym świecie. Czy nowe nowe kary miałyby dotknąć zarówno osoby fizyczne (w tym rolników), czy tylko wielkie podmioty państwowe? Jednoznacznej odpowiedzi jeszcze nie ma, ale większa dbałość o środowisko z pewnością przyczyniłaby się do zabezpieczenia przyszłości rolnictwa na świecie. Nadchodzą kary za ekobójstwo? Współczesny świat coraz bardziej uświadamia sobie palącą potrzebę większej dbałości o środowisko - chociaż ogromnej części zniszczeń nie da się cofnąć, to zawsze warto podejmować kroki, które spowolnią nadejście katastrofy klimatycznej w przyszłości. Jednym ze sposobów ochrony środowiska jest tworzenie nowych zapisów prawnych. Jak podaje m.in. portal euractiv.com, dwunastu prawników z różnych państw skonstruowało definicję ekobójstwa - czyli lekkomyślnego niszczenia środowiska naturalnego ze świadomością jego poważnych skutków. Za ekobójstwo miałyby być karane zatem podmioty odpowiedzialne za wymieranie chronionych gatunków zwierząt, wycieki ropy naftowej, a także awarie elektrowni jądrowych. Czy kary za ekobójstwo dotkną również rolników, którzy opryskami zabijają pszczoły lub przyczyniają się do eutrofizacji wód poprzez nawożenie gruntów w momencie, gdy ziemia jest zmarznięta? Pytania pozostają bez jednoznacznej odpowiedzi, a sama idea ekobójstwa jest nadal szeroko dyskutowana przez polityków i aktywistów.

pogoda
19.03.2022 02:40 Pogoda zagrozi uprawom? IMGW nie pozostawia żadnych złudzeń

W ostatnich tygodniach pogoda nie sprzyja spokojnej uprawie ziemi - nie brakuje gwałtownych zjawisk atmosferycznych takich jak burze, grad i nawalne deszcze. Jednocześnie w wielu rejonach Polski zauważa się pogłębiającą suszę. Jak przekazują synoptycy IMGW, sytuacja w drugiej części tygodnia nie poprawi się - na środę (07.07) wydano ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami. Pod względem hydrologicznym IMGW zapowiada suszę, która dotknie zwłaszcza zachodnie tereny naszego kraju. Sucho i niezwykle gorącoSłońce i wyższa temperatura są czynnikami niezbędnymi do prawidłowego wzrostu roślin. Każdy rolnik zdaje sobie jednak sprawę, że przy uprawie rolnej wszelkie skrajności pogodowe są bardzo niewskazane. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie ma niestety zbyt dobrych wiadomości dla rolników: w drugiej części bieżącego tygodnia będziemy mieli do czynienia z bardzo wysokimi temperaturami i suszą hydrologiczną. Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami IMGW wydało dla północno wschodniej, centralnej, południowej, południowo wschodniej i południowo zachodniej części Polski. Będą one obowiązywały od środy (07.07) do piątku (09.07).

Konfederacja/YT
19.03.2022 02:40 Konfederacja: "Unia Europejska i PiS niszczą polskie rolnictwo"

- Mamy wrażenie, że nie tylko PiS w zeszłym roku "piątką przeciwko rolnikom" próbował zniszczyć polskie rolnictwo, ale dzisiaj robi to także Unia Europejska wraz z pseudoekologami - mówił wczoraj podczas konferencji prasowej Michał Urbaniak poseł Konfederacji. Michał Urbaniak poseł Konfederacji przypomniał, że w ostatnich dniach Komisja Europejska dała zielone światło dla wprowadzenia zakazu chowu klatkowego, o czym więcej można przeczytać >tutaj<.- Moim zdaniem jest to skandal, by wpisywać się w ideologię takiego antyhumanizmu i zrównywania zwierząt z człowiekiem - zaznaczył Urbaniak. Zdaniem posła należy mieć na uwadze, że wprowadzanie jakichkolwiek ograniczeń, będzie się wiązać z przenoszeniem hodowli do krajów poza UE (gdzie należy się liczyć z niższym dobrostanem).

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 02:40 Co znajdzie się w nowym kodeksie rolnym? Jest odpowiedź ministerstwa

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziało na interpelację poselską w sprawie zapowiedzi nowego kodeksu rolnego. Co znajdzie się w zapowiadanym dokumencie?Jeszcze na początku czerwca bieżącego roku posłowie Stefan Krajewski i Zbigniew Ziejewski zwrócili się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Grzegorza Pudy w związku z nowym kodeksem rolnym, który jest jedną z głównych zapowiedzi rządu, dotyczących zmian w rolnictwie, jakie wejdą wraz z Polskim Ładem. - Wielu właścicieli gospodarstw z niepokojem oczekuje na konkretne rozwiązania, które kodeks ten wprowadzi. Poczucie niepewności bez wątpienia nie wpływa pozytywnie na planowanie rozwoju polskich gospodarstw - wskazywał Stefan Krajewski w piśmie do MRiRW.

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
19.03.2022 02:40 Zmiany już od 2027 roku? Zakaz chowu klatkowego w UE

Komisja Europejska dała zielone światło dla wprowadzenia zakazu chowu klatkowego, popierający tym samym Inicjatywę Obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej”. Jak wskazano, klatki z Unii Europejskiej miałby zostać wycofane do 2027 roku.Do 2023 roku w sprawie ma zostać przygotowany wniosek ustawodawczy. Kwestia zakazu zostanie rozważona przez KE w kontekście społeczno-ekonomicznych i środowiskowych skutków. Jak zapowiedziano, już na początku przyszłego roku rozpocząć się mają konsultacje publiczne.

konflikt
19.03.2022 02:40 Pomagają za darmo, sąsiadka nasyła policję. Potworna zawiść na wsi

Spory sąsiedzkie na wsiach obrosły już niejedną legendą, a ich przykład został uwieczniony m.in. w postaci komicznego konfliktu bohaterów filmu Sami swoi - Kargula i Pawlaka. Jak się okazuje, lata mijają, a ludzka mentalność pozostaje taka sama - dowodem na to stwierdzenie jest historia naszego czytelnika, którego życie skutecznie utrudnia wiecznie niezadowolona sąsiadka. Jak stwierdził czytelnik (proszący o anonimowość), wraz z ojcem chętnie pomaga lokalnej społeczności, m.in. poprzez odśnieżanie drogi czy łatanie dziur. Niestety, za każdym razem sąsiadka wszczyna konflikt i dzwoni po policję. Raban o odśnieżanie Bywają sąsiedztwa, w których niemal zawsze trwa sielanka; bywają jednak i takie wsie, gdzie najmniejsze choćby odstępstwo od codziennej rutyny kończy się przyjazdem policji. Jeden z naszych czytelników, rozgoryczony zachowaniem sąsiadki, jeden z przykładów wiecznie żywego konfliktu opisał następująco: - W moim powiecie duża liczba ludzi z mojej wsi pracuje w dwóch dużych zakładach, w których zmiana zaczyna się o 6:00 rano. Gdy mój tata pewnego dnia wyjechał o godzinie 4:00 rano, aby ułatwić ludziom dojazd do pracy, pewna miła sąsiadka postanowiła straszyć nas policją oraz dzwonić do gminy tylko dlatego, że odśnieżamy drogę publiczną i zakłócamy ciszę nocną. Jak się okazuje, przytoczony przykład nie był jedyną sytuacją, w której sąsiedzi weszli na wojenną ścieżkę.

byk
19.03.2022 02:40 Mężczyzna podszedł do byka. Finał okazał się być dramatyczny

We wtorek 29 czerwca 2021 roku strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Świerczu poinformowali o dramatycznej sytuacji, do której zostali zadysponowani: w jednym z gospodarstw rolnych byk zaatakował mężczyznę. Obrażenia ciała poszkodowanego okazały się być na tyle poważne, że został on przewieziony do szpitala. Byk zaatakował człowiekaByki są dużymi zwierzętami, których zachowania potrafią być niekiedy bardzo nieprzewidywalne. W połączeniu z ich wielkością i siłą każda oznaka agresji może skończyć się tragicznie dla tego, kto przebywa w pobliżu zwierzęcia. Dobitnym dowodem na to, że byki nie należą do łagodnych mieszkańców gospodarstw rolnych, jest sytuacja, która rozegrała się w Kosiorowie, w powiecie pułtuskim, na terenie województwa mazowieckiego. Z dostępnych informacji wiadomo, że mężczyzna zbliżył się do byka, a zwierzę zareagowało w agresywny sposób i zaatakowało. Wiadomości medialne nie precyzują jednak, czy poszkodowany był właścicielem zwierzęcia. Sprawa została opisana na facebookowym profilu OSP Świercze, skąd wiemy, że do niebezpiecznego zdarzenia doszło około godziny 9:00 we wtorek 29 czerwca.