Podczas spotkań przeprowadzonych w dniach 8 oraz 9 sierpnia 2023 r. minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus dyskutował z rolnikami i przedstawicielami organizacji rolniczych o aktualnych problemach dotykających sektor produkcji roślinnej i zwierzęcej w Polsce.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podjął inicjatywę wdrożenia Systemu Satelitarnego Monitorowania Upraw Rolnych (S2MUR). Projekt ten, wspierany przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB, ma na celu wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań i technologii w monitorowaniu upraw rolnych na terenie Polski. Innowacyjny system ma za zadanie poprawić bezpieczeństwo żywnościowe kraju oraz ułatwić pracę rolnikom.
Główny Urząd Statystyczny (GUS) przypomina, że do 14 sierpnia 2023 roku szereg wylosowanych gospodarstw rolnych w Polsce ma obowiązek przekazać ankieterom lub poprzez formularz odpowiednie informacje w ramach badań: Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych oraz Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego.
Tegoroczne żniwa nad Wisłą są najeżone wieloma trudnościami, budząc niepokój u wielu rolników. Ze względu na niekorzystną pogodę tempo pracy na polach jest bardzo zróżnicowanie w zależności od regionu kraju. Choć w kolejnych dniach temperatura ma wzrosnąć, to przelotne opady nadal będą skutecznie utrudniały koszenie zboża w całej Polsce.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła, że zgodnie z wcześniejszymi planami wprowadzono dla rolników ułatwienie w kwestii wnioskowania o dotacje. Jest jednak warunek – wnioskujący rolnik musi posiadać małe gospodarstwo (tj. do powierzchni 5 ha) i złożyć wniosek o przyznanie dopłat za bieżący rok. Płatność dla małych gospodarstw ma tym samym zastąpić wszystkie inne wnioskowane płatności bezpośrednie.
8 sierpnia obchodzimy szczególne święto dla rolnictwa, gospodarki i całej ludzkości – Wielki Dzień Pszczół. Data ta przypomina o niezastąpionym wkładzie tych szczególnych zapylaczy w ekosystem i rolnictwo. Szacuje się, że ich rola przynosi polskiemu rolnictwu od 4,1 do 4,7 miliarda złotych rocznie. Niestety nie brakuje alarmujących doniesień pszczelarzy i naukowców na temat szybkiego wymierania tych owadów, narażonych na liczne zagrożenia.
Projekt Grantowy "Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych" realizowany przez ARiMR zbliża się do końca. Stowarzyszenia Rodzinnych Ogrodów Działkowych, które kończą inwestycje, mają jeszcze czas na zrealizowanie przyznanych grantów. Oto ważne informacje dotyczące terminów i możliwości wydłużenia czasu realizacji.
2 sierpnia 2023 r. otwarto wyremontowany jaz Oświęcim na rzece Prośnie, który odgrywa kluczową rolę w nawadnianiu pól rolnych. Znajdujący się na granicy województw łódzkiego i wielkopolskiego jaz spełnia teraz swoje funkcje efektywnie, zapewniając nawodnienie na kilkuset hektarach powiatów ostrzeszowskiego i wieruszowskiego. Całkowity koszt remontu tej budowli wyniósł blisko 2,25 mln zł.
W ostatnich doraźnych kontrolach jakości handlowej świeżych owoców i warzyw przeprowadzonych przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) na terenie całego kraju, ujawniono nieprawidłowości w blisko 35 proc. skontrolowanych sklepów. Szczegółowe wyniki analizy stanowią powód do zaniepokojenia, gdyż dotyczą m.in. niespełniania wymagań dotyczących znakowania oraz jakości produktów rolno-spożywczych.
Nadchodzący tydzień przynosi niezbyt korzystne dla rolników warunki atmosferyczne w Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o przelotnych opadach deszczu, burzach oraz umiarkowanych temperaturach. Ze względu na zmienną aurę, rolnicy muszą być przygotowani na różne scenariusze, co może stanowić wyzwanie dla procesu zbioru plonów.
Wzrasta liczba alergii na mięso po ugryzieniach kleszczy w USA i Europie. Powodem tego zjawiska jest zespół Alpha Gal (AGS) i wirus Alongshan (ALSV), które stają się coraz bardziej powszechne. Władze zdrowotne wyrażają obawy i apelują o dalsze badania i działania w tej kwestii.
Według najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS), długość życia w Polsce systematycznie wzrasta. Jednak różnice w długości życia między mężczyznami zamieszkującymi miasta a tymi mieszkającymi na wsi pozostają nadal widoczne.
Przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wykaz programów dofinansowań dla obszarów wiejskich właśnie ujrzał światło dzienne. Sprawdź, z jakiej pomocy mogą skorzystać gminy.
Wprowadzane od 1 sierpnia 2023 roku zmiany w organizacji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) przyniosą istotne ułatwienia dla rolników. Nowa witryna internetowa KRUS dołączy do platformy gov.pl, zapewniając dostęp do jednolitych i ustandaryzowanych informacji oraz e-usług w jednym miejscu.
Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że do dnia 24 lipca 2023 r. wyznaczono cztery ogniska rzekomego pomoru drobiu w Polsce. Wszystkie ogniska zlokalizowane są na terenie województwa podlaskiego w powiecie białostockim.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed nadchodzącymi ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Silne opady deszczu i burze pojawią się głównie w trzech województwach: małopolskim, podkarpackim i lubelskim, gdzie wydano ostrzeżenia meteorologiczne I i II stopnia. W międzyczasie na szczytach Tatr spodziewane są opady śniegu.
Rozpoczęło się obowiązkowe badanie statystyczne gospodarstw rolnych oraz pogłowia świń w ramach tzw. "małego spisu rolnego". Do 14 sierpnia trwać będą te wywiady, które zostały wcześniej wylosowane spośród łącznie 145 tys. gospodarstw rolnych. Ankieterzy przeprowadzą wywiady telefonicznie lub wizytując rolników w domach. Badanie to jest realizowane cyklicznie co 3-4 lata.
Jedno z największych światowych przedsiębiorstw spożywczych wprowadza zmiany w swym systemie dostaw płodów rolnych. Wszystko w imię zrównoważonego systemu żywnościowego oraz szerzenia inicjatyw rolnictwa regeneracyjnego.
Problem zakwaszenia gleb w Polsce jest niezwykle istotną kwestią w kontekście poprawy wydajności polskiego rolnictwa. Z tego względu, członkowie Koalicji na rzecz Zdrowych Gleb spotkali się z przedstawicielami Prezydenta RP, rządu i parlamentu, aby zaprezentować stronie publicznej propozycje Narodowego Powszechnego Programu Odkwaszania Gleb w Polsce.
W ostatnim czasie posłowie Koalicji Obywatelskiej przedstawili projekt ustawy, który ma na celu rozwiązanie problemu uciążliwych zapachów na wsi. Propozycja polega na wprowadzeniu ustalonej minimalnej odległości między dużymi fermami zwierząt a zabudowaniami mieszkalnymi. W ramach ustawy, minister właściwy do spraw klimatu zostanie zobowiązany do określenia norm odorowych.
Rada Sektora Wołowiny poinformowała o rozpoczęciu prac nad Strategią Polska Wołowina 2030. Dodatkowo członkowie RSW zaprosili rolników do zgłaszania swych uwag i komentarzy.
Zrzeszenie Producentów Papryki RP ogłosiło utworzenie komitetu protestacyjnego, który ma wspierać producentów papryki w obliczu możliwej zapaści cenowej na rynku. Rolnicy są zaniepokojeni destabilizacją rynku przez sieci handlowe i obawiają się sprzedaży papryki po zbyt niskich cenach. Akcja jest na razie ostrzeżeniem, ale może przerodzić się w większe protesty.
Wojewódzka Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu poddaje ocenie polowej plantacje nasienne, wykorzystując do tego bezzałogowe statki powietrzne (BSP). Czy tak będzie wyglądała przyszłość rolnictwa?
W sezonie od lipca 2022 do końca czerwca 2023 z Polski wyeksportowano rekordową ilość ziarna zbóż drogą morską. Według informacji przekazanych przez wiceszefa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Marcina Wrońskiego, cztery główne polskie porty morskie zanotowały wzrost o 70 proc. w porównaniu do poprzedniego sezonu. Całkowity eksport wyniósł ponad 6,6 mln ton, podczas gdy w sezonie poprzednim było to blisko 3,9 mln ton.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poinformował, że obejmie większościowy pakiet akcji w spółce GPW Ventures Asset Management sp. z o.o. ASI S.K.A. Dzięki inwestycji jeszcze w tym roku uruchomiony zostanie proces inwestycyjny służący wspieraniu innowacji związanych z szeroko rozumianym polskim sektorem rolnictwa.
Nadchodzący tydzień przyniesie pewną ulgę od upałów, choć wciąż będzie bardzo ciepło. Polska podzieli się na dwie strefy, gdzie południe będzie cieplejsze, a północ wyraźnie chłodniejsza. Nie braknie również przelotnych opadów deszczu i burz.
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa opublikowała dwa nowe raporty dotyczące zagrożeń fitosanitarnych dla Polski z dnia 10 lipca 2023 r. Sprawdź, jakie nowe agrofagi mogą stanowić problem dla upraw w Polsce oraz innych państw członkowskich Unii Europejskiej.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Rolników zaprasza do wzięcia udziału w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży pod nazwą „Moja Wizja Zero”.