Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Rolnictwo

Rolnictwo

byk
19.03.2022 02:40 Mężczyzna podszedł do byka. Finał okazał się być dramatyczny

We wtorek 29 czerwca 2021 roku strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Świerczu poinformowali o dramatycznej sytuacji, do której zostali zadysponowani: w jednym z gospodarstw rolnych byk zaatakował mężczyznę. Obrażenia ciała poszkodowanego okazały się być na tyle poważne, że został on przewieziony do szpitala. Byk zaatakował człowiekaByki są dużymi zwierzętami, których zachowania potrafią być niekiedy bardzo nieprzewidywalne. W połączeniu z ich wielkością i siłą każda oznaka agresji może skończyć się tragicznie dla tego, kto przebywa w pobliżu zwierzęcia. Dobitnym dowodem na to, że byki nie należą do łagodnych mieszkańców gospodarstw rolnych, jest sytuacja, która rozegrała się w Kosiorowie, w powiecie pułtuskim, na terenie województwa mazowieckiego. Z dostępnych informacji wiadomo, że mężczyzna zbliżył się do byka, a zwierzę zareagowało w agresywny sposób i zaatakowało. Wiadomości medialne nie precyzują jednak, czy poszkodowany był właścicielem zwierzęcia. Sprawa została opisana na facebookowym profilu OSP Świercze, skąd wiemy, że do niebezpiecznego zdarzenia doszło około godziny 9:00 we wtorek 29 czerwca.

prezydent
19.03.2022 02:40 Prezydent u poszkodowanych rolników. Obiecał im jedną rzecz

Na profilu Kancelarii Prezydenta na Twitterze pojawił się krótki film dokumentujący m.in. wizytę prezydenta Andrzeja Dudy u rolników na Lubelszczyźnie, których sady i gospodarstwa zostały zniszczone przez grad. Spotkanie zorganizowano na wyraźną prośbę rolników. Prezydent Andrzej Duda obiecał gospodarzom, że w kwestii ubezpieczeń jeszcze w bieżącym tygodniu spotka się z ministrem rolnictwa Grzegorzem Pudą. Wizyta prezydenta w zniszczonych gospodarstwachOstatnie tygodnie nie były dla rolników łatwe - niszczycielska pogoda doprowadziła do ogromnych strat, nie oszczędzając przy tym często również budynków i maszyn. Na twitterowym profilu Kancelarii Prezydenta możemy zobaczyć krótki spot dokumentujący podróż Andrzeja Dudy na Lubelszczyznę. Poza zaplanowaną wizytą z rolnikami, polityk zobaczył się także z osobami zaangażowanymi w akcję ratunkową podczas ostatnich podtopień w Chrzanowie.Prezydent na koniec dnia dotarł do gminy Wilków, która w szczególny sposób została dotknięta przez nawałnice i opady gradu. W Wólce Polanowskiej Andrzej Duda zobaczył nie tylko zniszczone sady, ale też plantację chmielu, która ucierpiała w wyniku gwałtownej pogody.

ciągnik
19.03.2022 02:40 Kosił trawę ciągnikiem. Nagle znalazł się na ziemi

Wypadki z udziałem maszyn rolniczych nie są rzadkością. Jak informuje portal Echodnia.eu, do niebezpiecznej sytuacji doszło we wsi Natolin w powiecie radomskim. Mężczyzna koszący trawę ciągnikiem w pewnym momencie osunął się i znalazł pod maszyną. Na szczęście sytuację zauważyli mężczyźni pracujący na budowie w sąsiedztwie, toteż poszkodowanemu szybko udzielono pomocy. Groźna sytuacja podczas koszenia trawyDo niebezpiecznej sytuacji doszło we wtorek 29 czerwca 2021 roku podczas koszenia trawy w gospodarstwie we wsi Natolin w powiecie radomskim. Jak przekazuje portal echodnia.eu, 67-letni mężczyzna, który kosił trawę ciągnikiem, w pewnym momencie zsunął się z maszyny i upadł na ziemię. Nieopodal miejsca zdarzenia pracowali w tym samym czasie robotnicy na budowie - to właśnie dzięki ich spostrzegawczości w porę zostały wezwane służby ratunkowe.

nawozy
19.03.2022 02:40 Wiózł 24 tony nawozu. Nagle wjechał w dobytek rolnika

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie za pośrednictwem swojej oficjalnej strony internetowej poinformowała o niepokojącym zdarzeniu drogowym, które miało miejsce w ostatnich dniach na trasie Grajewo-Szczuczyn. Kierowca ciągnika siodłowego przewoził w naczepie 24 tony nawozów - w pewnym momencie stracił jednak panowanie nad pojazdem, uderzył w drzewo i wjechał w pole kukurydzy. Pojazd z nawozami wjechał w dobytek rolnikaPrzykre zdarzenie zostało opisane przez druhów Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie. Z informacji wiemy, że do wypadku doszło w miniony piątek 25 czerwca 2021 roku. W momencie niebezpiecznego zdarzenia ciągnik siodłowy marki Scania znajdował się na drodze krajowej numer 61 w okolicy Popowa w gminie Grajewo na terenie województwa mazowieckiego. Jak podają grajewscy strażacy, około godziny 17:30 dyżurny otrzymał zgłoszenie o wypadku - opisywany ciągnik siodłowy uderzył w drzewo i wjechał w pole kukurydzy.

ubezpieczenia
19.03.2022 02:40 Internauci do rolników po gradobiciach: "Ubezpieczyć się nie łaska?"

W ostatnim czasie przez Polskę przetoczyła się fala niebezpiecznych zjawisk pogodowych, wśród których nie brakowało gwałtownych burz, ulewnego deszczu i gradu. Wszystko to doprowadziło do znacznych zniszczeń w rolnictwie, o czym informowali rolnicy m.in. za pośrednictwem internetu. Jak się okazuje, w takiej sytuacji nie wszyscy współczują rolnikom - niektórzy internauci piszą wprost, że gospodarze powinni się byli wcześniej ubezpieczyć i dbać o przyszłość swoich upraw z wyprzedzeniem. Miażdżąca krytyka wobec rolnikówNie jest tajemnicą, że wielu rolników nie ubezpiecza swoich zwierząt i upraw przed nieprzewidzianymi sytuacjami ze względu na problemy finansowe. Problem jest jednak wielowymiarowy i ma wiele źródeł, ale wskazuje się, że część odpowiedzialności ponosi tutaj źle skonstruowany system ubezpieczeń w rolnictwie. Nie zmienia to jednak faktu, że susze, gradobicia i ulewne deszcze przychodzą niezależnie od tego, czy gospodarstwo jest ubezpieczone czy nie. Efekty gwałtownych zjawisk pogodowych są opłakane i doprowadzają poszkodowanych rolników na skraj rozpaczy. Nieubezpieczeni rolnicy, których uprawy zostały doszczętnie zniszczone, czują się pozostawieni na pastwę losu przez rząd i premiera Mateusza Morawieckiego, o czym pisaliśmy w tekście "Żadnej pomocy znikąd". Rolnicy pozostawieni sami sobie po gradobiciu. Są jednak osoby, które otwarcie krytykują rolników za to, że nie ubezpieczyli swoich gospodarstw, a po niekorzystnych zjawiskach pogodowych oczekują pomocy państwa. Niektórzy z internautów wyrazili swoje zdanie bez ogródek, zwracając się do rolników w następujący sposób: >>

śmieci
19.03.2022 02:39 Zostawił stertę śmieci na łące rolnika. Zdradził go mały szczegół

Choć każdy (teoretycznie) wie, że wyrzucanie odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych jest nagannym zachowaniem, to w Polsce nie brakuje osób, które notorycznie pozostawiają po sobie niechlubne niespodzianki w lasach i na terenach wiejskich. Tarnowska policja poinformowała, że w ostatnim czasie zatrzymała mężczyznę, który w kwietniu tego roku na łąkę rolnika wywiózł stertę śmieci. Jak się okazało, wśród odpadów znajdowało się zdjęcie rentgenowskie, dzięki czemu funkcjonariusze bez problemu namierzyli śmieciarza. Śmieciarz zostawił "wizytówkę"Sterty śmieci w lasach i na terenach wiejskich w Polsce nie są niestety rzadkim widokiem - o rozsądek i przyzwoitość w tej kwestii apelują nie tylko leśnicy, ale też przyrodnicy i rolnicy. Pomimo kar finansowych, jakie grożą śmieciarzom, w różnych miejscach można często znaleźć odpady w postaci starych opon, farb, gruzu i śmieci pochodzących z gospodarstw domowych. Tarnowscy policjanci poinformowali na swojej oficjalnej stronie internetowej o zatrzymaniu 24-letniego mężczyzny, który wiosną bieżącego roku wywiózł śmieci na łąkę należącą do rolnika. Jak podają funkcjonariusze, mieszkaniec Skrzyszowa porządkował poddasze swojego domu, a śmieci - zamiast wywieźć do odpowiedniego miejsca - zostawił na cudzej posesji. Mężczyzna nie wiedział jednak, że wśród odpadów pozostawił po sobie wyjątkową "wizytówkę", jaką było stare zdjęcie rentgenowskie.

truskawki
19.03.2022 02:39 Rolnicy płacą 4 złote za kilogram zebranych truskawek. Pracowników brak

Prace sezonowe w rolnictwie są teraz w rozkwicie, a na chętnych pracowników czekają do zebrania owoce i warzywa. Niestety, rolnicy mierzą się z ogromnym problemem, jakim jest brak rąk do pracy. W obecnym sezonie za zbiór kilograma truskawek można zarobić od 3 do 4 złotych, a w przeliczeniu na czas pracy - około 200 złotych dziennie. Stawki te zdają się jednak nie robić na nikim wrażenia.Czy brak chętnych do zbierania owoców oznacza, że rolnicy oferują zbyt małe wynagrodzenie za wykonaną pracę? A może istnieją inne sezonowe zajęcia, które bardziej kuszą potencjalnych pracowników? Problem na rynku pracy sezonowejPóźna wiosna to czas zbioru wielu owoców, wśród których ogromną popularnością cieszą się m.in. truskawki. Czy jednak przyszłość owocowego biznesu ma szansę przetrwać głęboki kryzys związany z brakiem chętnych osób do zbierania plonów z pól? Choć może wydawać się to nieprawdopodobne, rolnicy od pewnego czasu zmagają się z poważnym niedoborem rąk do pracy. Warto dodać, że w bieżącym sezonie na rynku prac sezonowych rolnicy mają sporą konkurencję zwłaszcza w sektorze budowlanym i transportowym, które ożywiły się po miesiącach przymusowego lockdownu. Jedną z najważniejszych kwestii w przypadku pracy sezonowej są zarobki - przy zbiorze owoców można obecnie zarobić od 2,5 do 5 tysięcy złotych netto miesięcznie. Wszystko jednak zależy od sposobu rozliczania z rolnikiem, tj. od tego, czy owoce zbierane są w systemie godzinowym, czy też na kilogramy. Jak podaje Rzeczpospolita, w Polsce pracownicy sezonowi mogą obecnie liczyć na 3-4 złote za kilogram zebranych owoców. W przeliczeniu na godziny będzie to około 200 złotych za dzień pracy. Warto dodać, że przed czasami COVID-19 stawki oferowane przez rolników były o połowę mniejsze. Mimo to teraz, z lepszymi ofertami wynagrodzenia, pracowników na polach i w sadach jest jak na lekarstwo. Być może część osób chętnych do prac sezonowych wyjeżdża za zachodnią granicę - zarobić tam można więcej, bo od 1,5 do 3 tysięcy euro.

łoś
19.03.2022 02:39 Konający łoś nie otrzymał pomocy. Weterynarz: "Gmina mi nie zapłaci"

Do dramatycznej sytuacji doszło w gminie wiejskiej Mińsk Mazowiecki: w piątek 11 czerwca około północy w miejscowości Arynów samochód uderzył w łosia. Przytomne zwierzę leżało wśród pokruszonego szkła, z otwartymi złamaniami kończyn. W sprawie rannego łosia interweniowało Pogotowie dla Zwierząt, które wskazało, że "nikt w gminach nie poczuwa się do pomocy zwierzętom", zwłaszcza w nietypowych godzinach. Pomocy odmówił również gminny lekarz weterynarii twierdząc, że za swoją pracę nie otrzyma od urzędników zapłaty. Finalnie łoś musiał zostać przewieziony z miejsca wypadku do uśpienia. Tragedia łosiaNa facebookowym profilu Pogotowia dla Zwierząt pojawił się dramatyczny wpis: w piątek 11 czerwca 2021 roku na drodze krajowej numer 50 w Arynowie na terenie wiejskiej gminy Mińsk Mazowiecki doszło do zderzenia łosia i samochodu. W wyniku wypadku zwierzę ucierpiało w szczególny sposób - łoś doznał dotkliwych obrażeń przednich kończyn, a także otwartych złamań tylnych. Warto podkreślić, że był przez cały czas przytomny i nie mogąc się ruszyć, leżał w rowie w odłamkach szkła. Nie trzeba dodawać, że poranione zwierzę było niezwykle wystraszone. Jak relacjonuje Pogotowie dla Zwierząt na Facebooku, najpierw na miejscu pojawiła się policja, która jednak nie mogła dodzwonić się do urzędników gminy Mińsk Mazowiecki w celu uzyskania pomocy dla dużego ssaka. Po godzinie 2 w nocy telefon odebrali działacze Pogotowia dla Zwierząt.

jednorożec owijarka
19.03.2022 02:39 Beztrosko jechał na owijarce do bel. "Jak Aladyn na dywanie"

Na polskich drogach codziennie dochodzi do setek niebezpiecznych sytuacji, które coraz częściej dokumentowane są przez wszędobylskie kamery i aparaty fotograficzne. Na popularnym kanale Stop Cham na portalu YouTube.com w jednym z filmów pojawił się fragment przedstawiający beztroską jazdę pasażera na owijarce do bel. Fragment nagrania trwa krótko - mamy jednak nadzieję, że pasażer bezpiecznie dotarł do celu swej podróży. Pomysł solidnie rozbawił internautów - warto jednak pamiętać, że tego typu zabawa jest niebezpieczna i można otrzymać za nią grzywnę. Jechał na owijarce do belW filmie na kanale Stop Cham regularnie możemy oglądać ekscesy polskich kierowców, z których - bądźmy szczerzy - w znaczącej większości nie powinni być dumni. Zdarzają się jednak sytuacje, w których ludzka pomysłowość - pomimo ryzyka kontuzji - jest tak zaskakująca, że nietypowe nagrania szybko stają się hitami internetu. W filmie opublikowanym 7 czerwca 2021 roku, po czternastej minucie trwania wideo widzimy fragment z miejscowości Jednorożec, a w nim - owijarkę, na której jedzie anonimowy mężczyzna. Internauci w komentarzach pod filmem nie kryli swojego rozbawienia - widok osoby podróżującej w ten sposób jest rzeczywiście bardzo niecodzienny. Jeden z komentujących wskazał, że dodatkowy pasażer na owijarce wyglądał niczym Aladyn na latającym dywanie. >

rolnik
19.03.2022 02:39 Rolnik pozwał państwo polskie. Powód jest jeden

Wedle informacji przekazanych przez portal agropolska.pl, właściciel gospodarstwa rolnego na Warmii postanowił pozwać państwo polskie za bezczynność w obliczu katastrofalnych zmian klimatycznych. Rolnik wskazuje, że niekorzystne zmiany w środowisku widzi w swoim najbliższym otoczeniu, a bierność rządu może doprowadzić do tego, że w przyszłości prowadzenie gospodarstwa nie będzie możliwe. Kryzys klimatyczny jest faktemKryzys klimatyczny jest faktem - kolejne dane na temat stanu środowiska przekazywane przez naukowców z całego świata nie dają ku temu żadnych wątpliwości. Choć zdarzają się osoby, które z uporem maniaka wskazują, że kryzys klimatyczny jest mitem, to również rolnicy potwierdzają, że niekorzystne zmiany w środowisku widać jak na dłoni. Portal agropolska.pl poinformował, że w ostatnim czasie pozwy za bezczynność państwa polskiego względem pogłębiającego się kryzysu klimatycznego wniosło pięć osób. Wśród pięciu osób, które będą dociekać sprawiedliwości przed obliczem Temidy, jest rolnik, który prowadzi ekologiczne gospodarstwo rolne na Warmii. Co dokładnie spowodowało, że zdecydował się na tak poważny krok?

krowy
19.03.2022 02:39 Powiedziała, że umie doić krowy. Internauta: "Gdzie takie kobiety się podziewają, wszystko ucieka do miasta"

Dyskusje internautów na grupach rolniczych w mediach społecznościowych precyzyjnie odzwierciedlają problemy, z jakimi mierzy się obecnie polska wieś. Pod ogłoszeniem z ofertą pracy związaną z dojeniem krów, swoje usługi zaproponowała młoda dziewczyna. Z pewnością jednak nie spodziewała się tak nietypowej reakcji ze strony innych mężczyzn w grupie społecznościowej. Internauci byli wyraźnie zdziwieni tym, że młoda kobieta ma pięcioletnie doświadczenie w dojeniu krów. Ze strony rolników słychać było również ubolewanie, że większość pań wyjeżdża ze wsi i rezygnuje z wiązania swojej przyszłości z rolnictwem. Zdziwienie męskiej części grupyNie od dziś wiadomo, że w rolnictwie aktywnie pracują zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Rolnicy mówią konkretnie - zadania w gospodarstwie muszą być wykonane, a praca nie cierpi ociągania się i jakichkolwiek taryf ulgowych. Mimo to sam fakt, że do pracy w dużych gospodarstwach rolnych zgłaszają się młode kobiety, dziwi niekiedy samych rolników. Na jednej z popularnych grup w mediach społecznościowych pojawiło się ogłoszenie z ofertą pracy: >Na odpowiedzi ze strony zainteresowanych nie trzeba było długo czekać. Wśród chętnych do pracy znalazła się również młoda kobieta, która napisała: >Można powiedzieć, że internautka zdawała się być doskonałą osobą do podjęcia pracy w gospodarstwie. Co ciekawe, pod jej komentarzem pojawiła się zaskakująca wymiana zdań męskiej części grupy społecznościowej.

grzegorz puda
19.03.2022 02:39 Minister Puda chce przywrócić rolnikom godność. Jest już projekt ustawy

Minister rolnictwa Grzegorz Puda zapowiedział, że trwają prace nad projektem ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym. Jak stwierdził polityk, nowe przepisy mają przywrócić godność rolnika i godność rodzinnym gospodarstwom rolnym. Ustawa, która ma wesprzeć funkcjonowanie małych i średnich gospodarstw, została zapowiedziana w sobotę (12.06) podczas debaty Polski Ład. Od pola do stołu w Balicach. Minister rolnictwa chce przywrócić godność rolnikomOd jesieni zeszłego roku, kiedy to przez Polskę przetoczyła się fala gwałtownych strajków i demonstracji rolników, opinie gospodarzy na temat działań polityków nie są zbyt przychylne. W ostatnim czasie pojawiają się jednak nowe propozycje ze strony obozu rządzącego, które - zgodnie z zapowiedziami - mają poprawić sytuację polskich rolników, którzy prowadzą małe i średnie gospodarstwa. Minister rolnictwa Grzegorz Puda był obecny podczas debaty Polski Ład. Od pola do stołu w Balicach w sobotę 12 czerwca 2021 roku - wtedy to zapowiedział projekt ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym.

krowy
19.03.2022 02:39 Z dnia na dzień zakazano wejścia na dzierżawione pole. Rolnik nie ma czym nakarmić krów

Pan Zbigniew stał się bohaterem smutnej historii: przez pewien czas dzierżawił od znajomej rodziny ponad 22 hektary ziemi na podstawie pisemnej umowy, a także 25 hektarów - na podstawie umowy ustnej. Ze względu na nieoczekiwane problemy finansowe rolnik spóźnił się z opłatą czynszu dzierżawnego. Wkrótce jego konto zablokował komornik, co uniemożliwiło rolnikowi spłacenie zaległej należności. W efekcie pan Zbigniew został pozbawiony prawa użytkowania ponad 47 hektarów, które obsiał zbożem. Ma przez to duży problem z wyżywieniem swoich krów. Dzierżawione pole zostało odebraneHistoria, opisana przez portal tygodnik-rolniczy.pl, rozegrała się w powiecie kolskim na terenie województwa wielkopolskiego. Pan Zbigniew zajmuje się hodowlą krów mlecznych, których posiada w sumie 47 sztuk. To właśnie ze względu na swoje zwierzęta rolnik potrzebuje ziarna do wyrobu paszy, a także słomy na ściółkę. Na te potrzeby pan Zbigniew dzierżawił działki - część z nich na podstawie pisemnej umowy, a część - bez niej. Warto zaznaczyć, że w obydwu przypadkach właścicielami gruntów była ta sama rodzina. Rolnik obsiał pola zbożem, jednakże w pewnym momencie zabroniono mu z nich dalej korzystać. Co było powodem tak niefortunnej sytuacji?

kobieta
19.03.2022 02:39 "Kobieta nie powinna pracować na polu". W internecie zawrzało od emocji

Choć w XXI wieku rzeczywistość kobiet w kwestii zatrudnienia jest zupełnie inna niż sto lat temu, to nadal zdarzają się sytuacje, w których echo przeszłości pobrzmiewa zaskakująco wyraźnie. Na jednej z popularnych grup rolniczych w internecie jedna z kobiet podzieliła się zaskakującym wyznaniem: "Tutaj, gdzie mieszkam, jest przekonanie, że kobieta nie powinna pracować na polu". Co więcej, ta sama internautka wyjaśniła: - Mężczyźni ogarniają wszystko sami, a kobiety (żony, córki) siedzą w domu lub pracują w mieście. Czy u was też tak jest? - zapytała. "Kobieta nie powinna pracować na polu"Pytanie internautki nie przeszło bez echa. Wśród rolników płeć piękna stanowi bardzo duży odsetek - nic zatem dziwnego, że pytanie autorki pytania wzbudziło wiele skrajnych emocji. Niektóre osoby zareagowały rozbawieniem, wskazując, że płeć nie ma żadnego znaczenia w przypadku pracy na roli - zarówno w kwestii produkcji roślinnej, jak i zwierzęcej. Inni internauci wyrazili niedowierzanie, słysząc, że - jak stwierdziła autorka - w jej okolicy jest przekonanie, jakoby kobiety miały owocniej spędzać czas w domu lub na pracy w mieście niż na polu.

dziura
19.03.2022 02:39 Meksyk: ziemia na polu rolników nagle się zapadła. Tajemnicze zjawisko

Do tajemniczego i przerażającego zdarzenia doszło w meksykańskiej miejscowości Santa Maria Zacatepec w regionie Puebla. W pewnym momencie ziemia na polu rolników zapadła się, tworząc ogromny lej wypełniony wodą. Dziura na polu rolników ma średnicę około 70 metrów, a jej głębokość szacuje się na 17 metrów. Co gorsza, krater cały czas się powiększa, niebezpiecznie zbliżając się do domu właścicieli pola. Meksyk: zapadająca się ziemia na polu rolnikówChyba żaden rolnik nie myśli na co dzień o tym, że ziemia na jego polu może w pewnym momencie po prostu się zapaść, odsłaniając ogromny zbiornik wodny. Dramatyczna sytuacja, z którą mierzą się właściciele gruntu - Magdalena and Heriberto Sánchez - pojawiła się nagle. Co gorsza - brakuje jakichkolwiek możliwości, by zatrzymać powiększanie się ogromnej dziury w ziemi. Jak przekazuje portal news.yahoo.com, początkowo otwór w ziemi nie był tak ogromny - liczył "zaledwie" pięć metrów średnicy. Właściciele domostwa stwierdzili w rozmowie z dziennikarzami, że kilka dni temu usłyszeli głośny huk na polu. Dopiero chwilę później zorientowali się, że źródłem dźwięku była zapadająca się ziemia. Dziura staje się z dnia na dzień coraz większa - istnieją podejrzenia, że jest ona rodzajem leju krasowego. Tego typu zjawiska geologiczne powstają poprzez stopniowe wypłukiwanie podłoża pod powierzchnią ziemi. Inna grupa - ekolodzy - wskazują, że za zapadnięciem się ziemi na polu rolników stoi działalność znajdującej się w pobliżu fabryki.

Rolnictwo - Holandia
19.03.2022 02:38 Mniej bankructw w rolnictwie. Holenderscy rolnicy przetrwali poprzedni rok

Zgodnie z danymi holenderskiego urzędu statystycznego w Hadze, w 2020 roku upadłość ogłosiły łącznie 2 703 firmy, co stanowi o 16% mniej niż w poprzednim roku. - Spośród nich tylko 17 dotyczyło sektora rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa. W 2019 roku bankructwo w tej branży ogłosiły 23 podmioty - informuje portal TopAgrar.

rolnictwo - kosmos
19.03.2022 02:38 Uprawy roślin w kosmosie. NASA pracuje nad kosmiczną szklarnią

Jak przekazuje Tygodnik Rolniczy, NASA przy współpracy z firmą Nanoracks zamierza w 2021 roku postawić na hodowanie żywności w kosmosie. Zgodnie z planami, będzie to sposób, by całkowicie zrewolucjonizować myślenie o uprawach roślinnych.

Mięso - Francja
19.03.2022 02:38 Francja: w szkołach wycofano mięsne posiłki. Minister rolnictwa protestuje

Francuski minister rolnictwa nie krył oburzenia, gdy poznał dedycję mera Gregory'ego Douceta. - Przestańmy wkładać ideologię do talerzy naszych uczniów. Dajmy im do jedzenia to, co pozwala rosnąć, a mięso jest takim pożywieniem - przekazał minister rolnictwa Julien Denormandie.

wieś
19.03.2022 02:37 Droga we wsi Rogożewek tonie w błocie. Apel o pomoc pozostał bez odzewu

Sytuacja staje się niebezpieczna, gdyż po ostatnich roztopach stan drogi pogorszył się do tego stopnia, że jest ona kompletnie nieprzejezdna. Co gorsza, zaniedbana droga prowadzi także do DPS-u w Rogożewku. Wieś bezskutecznie prosi o wsparcieW Rogożewku na Mazowszu mieszkają nie tylko rolnicy, ale też sporo osób, które pracują w pobliskich miejscowościach. Samochód jest niezbędnym narzędziem do tego, by móc codziennie przemierzać kilometry do zakładu pracy. Niestety, jak podaje lokalna strona gostynin24.pl, gminna droga w Rogożewku jest w tak złym stanie, że przejazd samochodem osobowym staje się prawdziwym wyzwaniem. Mieszkańcy wsi bezustannie wzywają władze gminne do utwardzenia drogi. Obecny stan rzeczy uniemożliwia im codzienne funkcjonowanie i odcina ich od reszty świata - pytaniem pozostaje, czy zaniedbany odcinek drogi byłaby w stanie pokonać np. karetka pogotowia. W rozmowie z portalem gostynin24.pl wypowiedział się jeden z mieszkańców Rogożewka: - Ja uważam (...) że buduje się te drogi tam, gdzie ich nie powinno być. Na przykład do lasu - bo są takie drogi, czy na działki czyjeś, a tutaj droga gminna, żeby nie miała przejazdu. W razie jakiegoś wypadku na drodze 572, to wtedy tamtą drogę się zamyka, puszcza się pojazdy tędy, a teraz nie puszczą tędy pojazdu, to wszystko będzie stało tu w polu, bo tu nie ma żadnego innego dojazdu - żali się mieszkaniec wsi.

Jan Krzysztof Ardanowski - zielony ład
19.03.2022 02:37 Ardanowski ws. Krajowego Planu Odbudowy. "Kwota, która w tej chwili jest na stole, jest absolutnie niewystarczająca"

Były minister rolnictwa został zapytany przez Michała Jędrykę, czy przekazanie 1% (2,5 mld zł.) na rolnictwo z Krajowego Planu Odbudowy, jest wystarczającą kwotą. - Mało. Znam komentarze PSL. Trzeba przypomnieć, że rolnictwo ma swój budżet. To jest pewna szczególna część gospodarki Unii Europejskiej, inne działy nie mają tych pieniędzy. Rolnictwo dysponuje sporym w dalszym ciągu budżetem. Z Krajowego Planu Odbudowy mają być dołożone dodatkowe środki, ale jest to za mało i wielokrotnie apelowałem do ministra rolnictwa o to, że jeżeli rolnictwo ma po pandemii przejść suchą nogą i spełnić również te wszystkie nowe wymagania, które konsumenci europejscy rolnictwu stawiają - szeroko rozumiany Zielony Ład - to rolnictwo musi dostać dodatkowe środki na inwestycje. A oprócz tego środki rolnicze z drugiego filaru Wspólnej Polityki Rolnej mają być przeznaczone na rolnictwo, na gospodarstwa, na inwestycje, a rozwój obszarów wiejskich, czyli poprawienie jakości życia na obszarach wiejskich, infrastruktura techniczna, społeczna muszą być finansowane z innych źródeł - przekazał na antenie radia PIK Jan Krzysztof Ardanowski. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:[EMBED-3]

komisja rolnictwa
19.03.2022 02:37 Wstrzymanie sprzedaży ziemi państwowej. Komisja rolnictwa wydała negatywną opinię ws. 4 poprawek do nowelizacji

Komisja rolnictwa pochyliła się nad propozycjami, których autorami była Koalicja Obywatelska i koło poselskie Polska 2050. Komisja rolnicza na temat poprawekPrzypomnijmy: centrum sprawy stanowi projekt nowelizacji ustawy o wstrzymaniu sprzedaży ziemi państwowej. Na początku marca Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji o wstrzymaniu sprzedaży tego typu gruntów do 2026 roku. Dotychczas graniczną datą, do której sprzedaż państwowych nieruchomości miała być wstrzymana, był 30 kwietnia 2021 roku. W trakcie drugiego czytania rządowego projektu ustawy posłowie zgłosili kilka poprawek, które w dalszej kolejności miały być zaopiniowane m.in. przez komisję rolniczą. Żadna z nich nie uzyskała opinii pozytywnej. Dwie z czterech poprawek do projektu ustawy zgłosiła Koalicja Obywatelska. W przypadku jednej z nich posłowie apelowali o przesunięcie wstrzymania sprzedaży o dwa lata (obecny projekt przewiduje tutaj pięć lat). W drugiej poprawce znajduje się propozycja, by składanie sprawozdania z oceny działalności omawianej ustawy było obowiązkowe. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Koalicja Obywatelska zaproponowała, aby wstrzymanie sprzedaży nieruchomości państwowych dotyczyło działek o powierzchni powyżej 5 hektarów (a nie, jak obecnie, do 2 hektarów). Natomiast koło poselskie Polska 2050 chciało, by artykuł o nieodpłatnym przekazywaniu gruntów Kościołowi na ziemiach odzyskanych był usunięty. Powodem ma być fakt, że zapis ten nie koresponduje już z obecną rzeczywistością prawną. Biuro Legislacyjne stwierdziło, że propozycja Polski 2050 nie wchodzi z zakres ustawy, o której mowa - z tego względu została zaopiniowana negatywnie. Wiadomo, że projekt nowelizacji ustawy trafi teraz pod obrady Sejmu.

rolnik szuka żony
19.03.2022 02:37 Słynna rolniczka urodziła. Nie wszyscy internauci gratulują

Niestety poza gratulacjami ze strony internautów pojawiły się krytyczne słowa. Fani mieli żal do Magdaleny, że podczas bożonarodzeniowego odcinka show utrzymywała, że nie jest w ciąży. Magdalena z "Rolnik szuka żony" urodziła synaO radosnym wydarzeniu poinformowano na facebookowym profilu Rolnik szuka żony TVP. Choć nie podano dokładnej daty narodzin syna Magdaleny i Kuby, to wiemy, że imię potomka rolniczej pary to Marcel. Magdalena nie miała początkowo szczęścia w programie - po zaproszeniu trójki wybranych przez siebie kandydatów przeżyła duże rozczarowanie ich zachowaniem i planami na przyszłość. Okazało się jednak, że wśród listów znajdowała się wiadomość od Kuby, z którym szybko nawiązała bliższą znajomość. Magdalena podczas kręcenia kolejnych odcinków Rolnik szuka żony nie ukrywała, że to właśnie Jakub skradł jej serce.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-15]Jak się okazało, rolniczka wkrótce przeprowadziła się do swojego wybranka. Przez cały czas kobieta konsekwentnie zaprzeczała doniesieniom, jakoby była w ciąży.

Materiały Partnera
19.03.2022 02:36 Duże oszczędności dla rolników – mało kto wie o tej możliwości

Większość rolników praktycznie już od dzieciństwa poznaje tajniki prowadzenia gospodarstwa ucząc się od swoich ojców i dziadków ich pracy. Sposoby na zarządzanie majątkiem, umiejętność przewidywania konsekwencji działań oraz mądre dokonywanie wyborów to podstawy, aby utrzymać rodzinę i inwentarz. Być zaradnym i szczęśliwym rolnikiem to prawdziwy powód do dumy, w życiu jednak zdarzają się także sytuacje trudne do przewidzenia. Aby być przygotowanym na losowe niespodzianki (nie zawsze miłe) i zmniejszyć ogromny stres związany z ryzykiem podczas pracy w trudnych warunkach, rolnicy korzystają z ubezpieczeń (obowiązkowych oraz dobrowolnych). Co, poza ubezpieczeniem, może pomóc rolnikom w pracy?

rolnicy - dzieci
19.03.2022 02:36 Apel do rolników ws. pomocy najmłodszych w gospodarstwie

Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko przypomniała wraz z rozpoczęciem letniego okresu, dzieci przestają uczestniczyć w zajęciach szkolnych i mają więcej czasu na pomaganie swoim rodzicom, także podczas prac w gospodarstwie. Niestety, jak zaznaczyła Łażewska-Hrycko, dzieci bardzo często nie mają świadomości, jakie zagrożenie może nieść pomoc rodzicom czy dziadków. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

wieś
19.03.2022 02:36 Parchowo: nieczystości z gminy wybijają im na podwórku. Władze są głuche na wołania o pomoc

- Już ma prawie trzydzieści lat ta kanalizacja, awarie się zdarzają tak jak wszędzie. I też zdarzyła się tutaj - powiedział wójt gminy Parchowo, Andrzej Dołębski. Problem w tym, że awaria pozostaje nienaprawiona od 2015 roku. Wieś Parchowo i dramat mieszkańcówSprawę państwa Mruków opisała Interwencja Polsat News. Bożena i Jan Mrukowie mieszkają w Parchowie, wsi mieszczącej się w powiecie bytowskim, w zachodniej części województwa pomorskiego. Ich życie nie jest usłane różami, głównie z powodu przykrego problemu, z jakim mierzą się na własnym podwórku. Co jakiś czas na posesji wybija szambo - spowodowane jest to najprawdopodobniej wadliwą konstrukcją rur kanalizacji gminnej. Państwo Mrukowie w rozmowie z Interwencją Polsat News podali, iż uciążliwy zapach czuć nie tylko na zewnątrz, ale również w ich domu. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Nic zatem dziwnego, że pani Bożena i pan Jan obawiają się o zdrowie swoje i swoich dzieci. Pomimo usilnych próśb o zdecydowane działania, które państwo Mrukowie kierowali do władz gminnych, wójt nie rozwiązał problemu, który obecny jest w Parchowie od 2015 roku. Właściciele posesji muszą również samodzielnie sprzątać fekalia z gminy, które regularnie pojawiają się na ich podwórku: - Wcześniej sami sprzątaliśmy, ale ostatnio jak te fekalia wybiły, to powiedziałem, że już nie będę, bo to ponad moje siły. Zgłaszałem kilkakrotnie problem do wójta, który jest odpowiedzialny z tę kanalizację. Do dzisiejszego dnia jest to nieposprzątane i czekamy w dalszym ciągu na tego pana, który obiecał mi, że to przyjdzie i posprząta - powiedział Jan Mruk dla Interwencji. Służby przyjechały posprzątać nieczystości dopiero po wizycie dziennikarzy Polsat News.

Fermy przemysłowe
19.03.2022 02:36 Kwestia likwidacji ferm przemysłowych. Dwie strony medalu

W sprawie ferm przemysłowych wielokrotnie wyrażała swoje niezadowolenie np. Koalicja Społeczna STOP FERMOM PRZEMYSŁOWYM. Koalicja zauważyła, że w Polsce od kilku lat zauważyć można rosnąca liczbę ferm, czyli masowego chowu zwierząt. Zdaniem organizacji jest to nic innego, jak przekształcanie rolnictwa w "uciążliwy przemysł". Jednak nie tylko, to jest problematyczną kwestią. Zdaniem przedstawicieli Koalicji, powiększająca się liczba ferm wpływa nie tylko na zwierzęta, ale i na środowisko.

Ustawy - pomysł Lewicy
19.03.2022 02:36 "Lewica myśli o rolnikach". Propozycja 1 mld zł rocznie na dopłaty do ubezpieczeń upraw i hodowli rolniczych

- Prawo i Sprawiedliwość zawiodło polską wieś, nie rozwiązało żadnego problemu, który pozostawili im poprzednicy. Afrykański pomór świń, jak rujnował, tak rujnuje hodowców, brakuje całościowej walki z suszami, a do tego PiS dołożył jeszcze wiele problemów - mówił Kulasek podczas konferencji prasowej, zaznaczając, że dziś PiS "majstruje przy KRUS, czego Polska wieś nie lubi", a problem związany z ubezpieczeniami upraw i hodowli nadal nie jest rozwiązany.

Śmieci na polach
19.03.2022 02:36 Śmieci na polach, zamiast do kosza. Wiosną kwitną odpady

- Ostatnio mi ktoś gruz, jakieś śmieci w workach i porozwalane zabawki wywalił do wyschniętego stawku u mnie na polu. Pewnie tylko dlatego, że jest blisko drogi - napisał internauta pod zdjęciem śmieci na polu w serwisie Wykop. Swoimi historiami podzieli się także internauci, którzy komentowali post dotyczący mieszkańców okolic Olecka, zaśmiecających pola. - Tak mieszkańcy okolic Olecka i Oleczanie walczą o czystość i porządek, aby w worek i wywieść komuś na pole w rów. Bo niestety ludzie nie wiedzą co to kosz na śmieci, czy darmowy punkt przyjmowania śmieci na byłym wysypisku. Niestety nie wszyscy mają kulturę. Oby komuś wywieść na pole - napisał autor postu. - Niestety to norma. Proszę sobie wyobrazić ze przy drodze polnej dojazdowej do pola moich rodziców ktoś wyrzucał workami zużyte dziecięce pampersy - skomentowała internautka. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: O podobnej sytuacji miała miejsce pomiędzy Gołaszewem a Płochocinem.- Przy samej drodze na polach leżą kosze na śmieci, które jakby ktoś przywiózł prosto spod domu. Wyrzucone są też duże ilości książek, opon od ciągników i osobówek, kanapy czy części samochodowe. Jednak najgorsza z tego wszystkiego jest gnijąca góra wyrzuconej kapusty - wskazuje autor postu na grupie Ożarów Mazowiecki WOLNE MIASTO I GMINA.