RolnikInfo.pl
myszy australia

YouTube.com / Storyful Rights Management

Australia: największa w historii plaga myszy. Wicepremier o ekologach: "idioci" i "szczury"

26 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Australia mierzy się z gigantyczną plagą myszy, które niszczą wszystko, co napotykają na swojej drodze. Na niekontrolowanym namnażaniu się gryzoni tracą przede wszystkim rolnicy, którzy nie są w stanie poradzić sobie z narastającym problemem. Ekolodzy w Australii apelują o to, by nie zabijać myszy, ale łapać je i wywozić na odludzie.

Wicepremier Australii Michael MacCormack skomentował prośby aktywistów bardzo dosadnie - ekologów określił idiotami, którzy nigdy nie byli poza miastem.

Mysia apokalipsa w Australii

To, co dzieje się aktualnie w Australii, jest ziszczeniem się najgorszych koszmarów każdego rolnika. Myszy rozmnażają się w tym roku w błyskawicznym tempie i pożerają wszystko, co spotkają na swojej drodze. Rolnicy tracą materiał siewny, siano, słomę i żywność.

Jeden z rolników stracił nawet swój ciągnik, ponieważ myszy przegryzły kable w maszynie, doprowadzając do poważnego zwarcia i pożaru. Inni rolnicy podzielili się na Twitterze informacją o tym, że myszy zjadły im całe siano, które składowali w stodole.

Co gorsza, poza zjedzonym ziarnem i sianem, myszy zanieczyszczają je odchodami - rolnicy nie mogą wtedy wykorzystać żadnych resztek pozostawionych przez żarłoczne gryzonie. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-7]

Problem jest najdotkliwszy zwłaszcza dla osób mieszkających w Nowej Południowej Walii - jak podaje portal agropolska.pl, ludzie znajdują myszy nawet we własnych łóżkach.

Druzgocące słowa wicepremiera

W internecie możemy znaleźć wiele filmów dokumentujących sytuacje, w których myszy dosłownie wylewają się z maszyn rolniczych w poszukiwaniu pożywienia. Przykładem jest wideo opublikowane na portalu YouTube na kanale Storyful Rights Management, które można obejrzeć poniżej: 

Jak przekazuje telewizja Sky News Australia, rolnicy są zmęczeni codziennym sprzątaniem setek martwych gryzoni, które padają ofiarą podkładanych przez nich trutek i zastawianych pułapek.

Ekolodzy apelują natomiast, by myszy łapać i nie pozbawiać ich życia. Aktywiści zaznaczają, że właściwym sposobem poradzenia sobie z niechcianymi gośćmi jest wywiezienie ich z daleka od gospodarstwa.

Wicepremier Australii Michael MacCormack nie gryzł się w język, kiedy odpowiedział ekologom, że są idiotami, którzy nigdy nie byli poza miastem. Zaznaczył, że myszy trzeba zabijać, a prawdziwymi szczurami są osoby, które apelują o to, by chronić gryzonie kosztem ludzi.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli c**hcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl**

Źródło: agropolska.pl, YouTube.com / Storyful Rights Management, Sky News Australia

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

kołodziejczak agrounia

Wiadomości

Kołodziejczak zajął stanowisko w sprawie wniosku PSL. Nie kryje dezaprobaty

Czytaj więcej >
grzyby

Wiadomości

Wykręcać czy odcinać? Wybitny specjalista dementuje popularne mity o grzybach

Czytaj więcej >
kontrole

Wiadomości

Wzmożona liczba kontroli w gospodarstwach. Wszystko przez skargi i donosy na rolników

Czytaj więcej >
ustawa

Wiadomości

Rekompensaty ws. stanu wyjątkowego. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >
piątka dla zwierząt

Wiadomości

Sylwia Spurek zaproponowała nową "piątkę dla zwierząt". Burza komentarzy w sieci

Czytaj więcej >
sejm

Wiadomości

17.09 Sejm zajmie się nową ustawą. Rolnicy będą lepiej chronieni w handlu żywnością

Czytaj więcej >