Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > W ogrodzie panoszy się mlecz? Domowa mikstura skutecznie go zwalczy
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 12.04.2024 21:56

W ogrodzie panoszy się mlecz? Domowa mikstura skutecznie go zwalczy

mlecz polny
fot. Pixabay/monikasmigielska

W twoim pięknym zielonym ogrodzie nagle zaczęło się żółcić? To przez mlecz lub mniszek lekarski. Żółte kwiaty tych roślin, niesamowicie kontrastują z kolorem trawy.  Nie każdego jednak ucieszy taki widok, a większość zapewne będzie chciała się problematycznych roślin pozbyć. Na szczęście, są na to proste i tanie sposoby. Wystarczy przygotować mieszankę z domowych składników i podlać nimi ogrodowego intruza. 

Mniszek lekarski to nie mlecz. Jak rozróżnić obie rośliny?

Nadeszła pora roku, w której wszelka roślinność budzi się do życia. To najpiękniejszy czas, gdyż wszędzie zaczynają kwitnąć drzewa i kwiaty. W ogrodzie pięknie zaczyna się zielenić trawa, ale co to? 

Zauważasz, że na trawniku pojawiło się mnóstwo żółtych kwiatostanów. To zapewne kwiat mniszka lekarskiego lub mleczu. Obie rośliny pochodzą z rodziny astrowatych, a ich rozróżnienie może sprawiać laikowi problem. Podpowiemy, po czym je poznać.

Mniszek lekarski:

 • posiada jeden kwiat na każdej łodydze;
 • jego liście rosną wyłącznie u podstawy rośliny;
 • na powierzchni łodygi nie ma włosków;
 • po złamaniu ze środka łodygi wydobywa się białe mleczko;
 • po przekwitnięciu ma kuliste dmuchawce;
 • posiada właściwości zdrowotne.

Mlecz:

 • posiada dwa lub więcej kwiatów na tej samej łodydze;
 • ma włochate łodygi;
 • liście wyrastają na całej długości łodygi;
 • liście są powycinane i ząbkowane na brzegach;
 • dorasta nawet do 150 cm długości;
 • jest trujący i niebezpieczny, zwłaszcza dla zwierząt.
   
Praca w sadzie zakończyła się tragedią. Rębak wciągnął rękę 73-latki

Regularne dbanie o ogród zagraża mleczom

Żółte kwiaty mleczu w ogrodzie mogą irytować, a dodatkowo jest to roślina szybko rozprzestrzeniająca się i ciężka do eliminacji. Rozmnażanie mniszka odbywa się zarówno przez nasiona, jak i przez fragmenty korzeni. Zatem, jeśli w glebie pozostał chociażby niewielki fragment korzenia mniszka, to pewne jest, że niebawem pojawi się nowa roślina. 

Można spróbować walki z wytępieniem mleczy na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest regularne skracanie trawy na wysokość około 4 cm. Taki zabieg ma utrudnić wegetację rośliny. 

Kolejną możliwością pozbycia się tego chwastu z ogrodu jest wyrywanie mlecza wraz z korzeniami. Jedyny mankament takiej pracy, to rozciągający się głęboko w ziemi korzeń palowy, który sprawia kłopoty przy usuwaniu metodą mechaniczną.

Zwalcz mlecz domową miksturą

Trwałe usunięcie mleczy z ogrodu zapewni metoda chemiczna, czyli oprysk niszczący system korzeniowy mleczy. Jednak należy rozważyć, czy substancja chemiczna będzie w pełni bezpieczna na innej roślinności ogrodowej. 

Metodą zwalczającą mlecz, ale nie zagrażającą pozostałym roślinom, będzie wykonanie mieszanki z naturalnych składników. Najczęściej stosowanym jest soda. Wystarczy posypać nią chwast. Drugi sposób, to mieszanka sody z wodą i spryskanie nią mleczy.

Naturalny oprysk przygotować należy w proporcji 5 łyżek sody oczyszczonej na 1 litr wody, całość dokładnie wymieszać. Gotową miksturę wystarczy przelać do butelki z atomizerem, a następnie dokładnie spryskać nią mlecz. Zabieg należy powtórzyć od 2-4 razy, dopiero wtedy będą widoczne pożądane efekty.