RolnikInfo.pl
Kościół

fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News; Piotr Molecki/East News

Wiemy, ile milionów dostaje Kościół z rolniczych dopłat. Kwota jest porażająca

24 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Jeszcze niedawno rozgorzała dyskusja na temat nowej definicji rolnika aktywnego, która miałaby ukrócić proceder pobierania gigantycznych dopłat unijnych przez osoby, które faktycznie wcale nie zajmują się uprawą ziemi.

Jednym z największych beneficjentów systemu dopłat i obowiązującej definicji rolnika jest Kościół Katolicki, który - zgodnie z dochodzeniem OKO.press - w latach 2015-2018 mógł otrzymać przynajmniej 17 milionów złotych. 

Kościół i rolnicy

Pomysł utworzenia nowej definicji rolnika aktywnego, a więc osoby, która rzeczywiście zajmuje się uprawą roli i produkcją żywności, nie spodobała się wielu politykom i hierarchom Kościoła Katolickiego.

Oznaczałoby to bowiem zatrzymanie wartkiego strumienia łatwych pieniędzy do kieszeni osób, które nie mają z rolnictwem nic wspólnego ponad to, że dysponują ziemią.

Każdy gospodarz doskonale zdaje sobie jednak sprawę, że samo posiadanie gruntów nie czyni z ich właściciela rolnika. Według informacji przekazywanych przez OKO.press Kościół Katolicki i inne związki wyznaniowe (których jest w naszym kraju znacząca mniejszość) otrzymały w latach 2015-2018 z unijnych dotacji aż 66,7 milionów złotych.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-13]

Trudno powiedzieć, ile dokładnie trafiło do Kościoła Katolickiego, bo hierarchowie nie chcą odpowiadać na tego typu pytania.

Wedle wstępnych szacunków dopłaty rolnicze, które trafiły do kościelnej kieszeni, mogły wynosić około 17 milionów złotych lub nawet wielokrotność tej sumy.

Kto zarobił najwięcej?

W skali całego kraju poszczególne diecezje różnią się w kwestii wpływów pochodzących z posiadania ziemi i związanymi z nimi dopłat. Wedle informacji zdobytych przez Newsweek, rekordzistą jest tutaj archidiecezja szczecińsko-kamieńska arcybiskupa Andrzeja Dzięgi.

Dochody pochodzące bezpośrednio z unijnych dopłat wynoszą w tej diecezji rocznie 2,4 miliona złotych.

Warto jednak podkreślić, że właściciele ziemscy mogą pobierać dopłaty, a dodatkowo posiadane przez siebie grunty wydzierżawiać - pracujący na nich rolnicy nie otrzymują wówczas ani grosza od Unii w ramach wsparcia produkcji żywności.

Kościelną spółdzielnią rolniczą o największych rozmiarach kieruje ksiądz Piotr Twaróg ze wspomnianej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, na której terenie znajduje się 460 hektarów ziemi uprawnej. Część jest dzierżawiona, część - stanowi własność o wartości 6,4 miliona złotych. 

Czy kwestia związana z finansowymi korzyściami z racji posiadanej ziemi uprawnej ulegnie zmianie? Na obecną chwilę trudno powiedzieć, by w najbliższej przyszłości miały w tym względzie zajść rewolucyjne zmiany. Dyskusje ostatnich miesięcy pokazały jednak, że obszarnicy nie mogą spać spokojnie. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: oko.press, newsweek.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wspólna polityka rolna wpr

Finanse i Prawo

Wspólna polityka rolna UE: czym jest, jakie są jej filary i cele?

Czytaj więcej >
akcyza

Finanse i Prawo

Sejm przegłosował ustawę ws. większego zwrotu akcyzy dla rolników

Czytaj więcej >
tablice rejestracyjne

Finanse i Prawo

Czy tablice ciągników rejestracyjnych będą musiały być wymienione? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >
obrońcy zwierząt

Finanse i Prawo

W jakich sytuacjach obrońcy zwierząt mogą wejść do gospodarstwa? Prawo mówi jasno

Czytaj więcej >
mrirw zaliczki

Finanse i Prawo

MRiRW: 18 października rusza wypłata zaliczek płatności bezpośrednich

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

Historyczne zmiany ws. KRUS. Jest już projekt ustawy

Czytaj więcej >