RolnikInfo.pl
Kościół

fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News; Piotr Molecki/East News

Wiemy, ile milionów dostaje Kościół z rolniczych dopłat. Kwota jest porażająca

24 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Jeszcze niedawno rozgorzała dyskusja na temat nowej definicji rolnika aktywnego, która miałaby ukrócić proceder pobierania gigantycznych dopłat unijnych przez osoby, które faktycznie wcale nie zajmują się uprawą ziemi.

Jednym z największych beneficjentów systemu dopłat i obowiązującej definicji rolnika jest Kościół Katolicki, który - zgodnie z dochodzeniem OKO.press - w latach 2015-2018 mógł otrzymać przynajmniej 17 milionów złotych. 

Kościół i rolnicy

Pomysł utworzenia nowej definicji rolnika aktywnego, a więc osoby, która rzeczywiście zajmuje się uprawą roli i produkcją żywności, nie spodobała się wielu politykom i hierarchom Kościoła Katolickiego.

Oznaczałoby to bowiem zatrzymanie wartkiego strumienia łatwych pieniędzy do kieszeni osób, które nie mają z rolnictwem nic wspólnego ponad to, że dysponują ziemią.

Każdy gospodarz doskonale zdaje sobie jednak sprawę, że samo posiadanie gruntów nie czyni z ich właściciela rolnika. Według informacji przekazywanych przez OKO.press Kościół Katolicki i inne związki wyznaniowe (których jest w naszym kraju znacząca mniejszość) otrzymały w latach 2015-2018 z unijnych dotacji aż 66,7 milionów złotych.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-13]

Trudno powiedzieć, ile dokładnie trafiło do Kościoła Katolickiego, bo hierarchowie nie chcą odpowiadać na tego typu pytania.

Wedle wstępnych szacunków dopłaty rolnicze, które trafiły do kościelnej kieszeni, mogły wynosić około 17 milionów złotych lub nawet wielokrotność tej sumy.

Kto zarobił najwięcej?

W skali całego kraju poszczególne diecezje różnią się w kwestii wpływów pochodzących z posiadania ziemi i związanymi z nimi dopłat. Wedle informacji zdobytych przez Newsweek, rekordzistą jest tutaj archidiecezja szczecińsko-kamieńska arcybiskupa Andrzeja Dzięgi.

Dochody pochodzące bezpośrednio z unijnych dopłat wynoszą w tej diecezji rocznie 2,4 miliona złotych.

Warto jednak podkreślić, że właściciele ziemscy mogą pobierać dopłaty, a dodatkowo posiadane przez siebie grunty wydzierżawiać - pracujący na nich rolnicy nie otrzymują wówczas ani grosza od Unii w ramach wsparcia produkcji żywności.

Kościelną spółdzielnią rolniczą o największych rozmiarach kieruje ksiądz Piotr Twaróg ze wspomnianej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, na której terenie znajduje się 460 hektarów ziemi uprawnej. Część jest dzierżawiona, część - stanowi własność o wartości 6,4 miliona złotych. 

Czy kwestia związana z finansowymi korzyściami z racji posiadanej ziemi uprawnej ulegnie zmianie? Na obecną chwilę trudno powiedzieć, by w najbliższej przyszłości miały w tym względzie zajść rewolucyjne zmiany. Dyskusje ostatnich miesięcy pokazały jednak, że obszarnicy nie mogą spać spokojnie. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: oko.press, newsweek.pl

Podobne artykuły

mrirw

Finanse i Prawo

MRiRW szykuje nową pomoc dla rolników. Odszkodowania będą lada dzień?

Czytaj więcej >
MRiRW - dopłaty do nasion

Finanse i Prawo

MRiRW: Dopłaty do nasion nie mogą być wyższe

Czytaj więcej >
ARiMR - nabór

Finanse i Prawo

Zbliża się koniec naboru w ARiMR. Tylko do 26 lutego można ubiegać się o pomoc

Czytaj więcej >
KRUS - waloryzacja

Finanse i Prawo

KRUS: od marca wzrosła wysokość emerytur i rent rolniczych

Czytaj więcej >
KRUS

Finanse i Prawo

Już wkrótce wyższe składki w KRUS? Rząd przedstawił swoje plany

Czytaj więcej >
Krajowa Rada Izb Rolniczych - odszkodowania zające

Finanse i Prawo

Co z odszkodowaniami za straty wyrządzane przez zające? Jest odpowiedź ministerstwa

Czytaj więcej >