RolnikInfo.pl
grzyby

unsplash.com / fot. K. Kittus

Wykręcać czy odcinać? Wybitny specjalista dementuje popularne mity o grzybach

14 Września 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Grzybobranie nierzadko nazywane jest polskim sportem narodowym - nic w tym dziwnego, bowiem mieszkańcy Polski uwielbiają spędzać czas na pieszych wędrówkach i wypatrywaniu leśnych darów w ściółce. W przypadku grzybiarzy-amatorów zbierane przez nich okazy mogą jednak okazać się niebezpieczne - nabyta wiedza nie zawsze pozwala ocenić jadalność danego grzyba.

By rozwiać wszelkie wątpliwości - zarówno w przypadku doświadczonych, jak i początkujących grzybiarzy - i rozbić wszelkie mity, redakcja Rolnik Info miała okazję porozmawiać z jedynym w Polsce specjalistą od prognoz wysypu grzybów - panem Markiem Snowarskim.

Prognozy grzybowe dla całej Polski

Wiele osób wybiera się na grzybobrania na przełomie lata i jesieni, spędzając w ten sposób wolny czas. Część z nas potrafi rozpoznawać podstawowe gatunki grzybów dzięki wiedzy przekazanej od starszych członków rodziny; część pozyskuje swoje informacje ze specjalistycznych atlasów i książek.

Współcześnie ogromną pomocą dla grzybiarzy jest również internet. Doskonałym tego przykładem jest projekt grzyby.pl, który został stworzony w 2003 roku przez Marka Snowarskiego - botanika i autora publikacji książkowych poświęconych grzybom i polskiej przyrodzie.

Przykładowa mapa prognostyczna dostępna na portalu grzyby.pl

Portal zawiera nietypowe i bardzo przydatne treści - są nimi prognozy, które dotyczą lokalizacji wysypu grzybów na kolejny tydzień.

- Prognozy grzybowe są częścią systemu monitorowania systemu grzybowego prowadzonego na mojej stronie grzyby.pl. (...) Wiedzę pozyskujemy dzięki dużej społeczności grzybiarzy zaangażowanych w dostarczanie informacji o wynikach swoich grzybobrań. W sezonie to jest około tysiąc zgłoszeń każdego tygodnia z całej Polski. (...) Drugi element to (...) model matematyczny, który w oparciu o kilka czynników (...) wylicza tzw. potencjał wysypu, czyli szanse na wystąpienie grzybów. (...) Trzecim czynnikiem jest wiedza ekspercka.

Skuteczność prognoz jest bardzo wysoka - z portalu korzysta wiele osób, które potwierdzają, że przewidywania oparte na modelu matematycznym przełożyły się na udane zbiory w lesie. Strona grzyby.pl oferuje również pomoc w identyfikacji problematycznych grzybów.

Zapraszamy do obejrzenia naszego wywiadu z jedynym w Polsce synoptykiem grzybowym Markiem Snowarskim:

Specjalista miażdży mity na temat grzybów i grzybobrania

Grzybiarze dzielą się na tych, którzy zawsze odcinają trzon grzyba przy ziemi i na tych, którzy je wykręcają. Jaki sposób jest tym "właściwym", który nie wpływa negatywnie na kondycję grzybni? Marek Snowarski wyjaśnił, że zarówno jedna, jak i druga metoda mają swoje zalety, jednakże żadna z nich nie szkodzi grzybni i bez obaw można je stosować na co dzień.

Warto również odnieść się do popularnego przekonania o tym, że na grzybobranie należy wybierać się jedynie z samego rana. Poranne wędrówki po lesie być może dadzą nam przewagę nad innymi grzybiarzami, lecz same w sobie nie gwarantują obfitych zbiorów.

Bardzo niebezpiecznym mitem, który krąży wśród niektórych grzybiarzy jest twierdzenie, że po długim gotowaniu każdy grzyb może być jadalny. Marek Snowarski jednoznacznie wskazał, że jest to nieprawda:

- To bzdura i to rodem z głębokiego średniowiecza. (...) Ten gatunek, który jest najniebezpieczniejszy, który wywołuje praktycznie każde ciężkie, śmiertelne zatrucie, to jest muchomor sromotnikowy, zwany obecnie muchomorem zielonawym. Jego toksyny nie ulegają w najmniejszym stopniu osłabieniu, ani nie są wypłukiwane przy wielokrotnym gotowaniu, ani smażeniu, ani przy duszeniu.

Grzybiarstwo może być pasją, przygodą, metodą spędzania wolnego czasu, a nawet sposobem na życie. Jedno jest pewne - rozsądne korzystanie z darów lasu z pewnością przynosi wiele satysfakcji i spełnienia.

Podczas zbiorów nie warto być zbyt pewnym siebie: w przypadku wątpliwości co do identyfikacji danego okazu, najlepiej zrezygnować ze spożywania grzyba.

- W trosce o własne zdrowie pamiętajmy, że zasada jest prosta: zbiera się tylko i wyłącznie grzyby jadalne i to takie, które dobrze wiemy, że są jadalne - podsumował nasz ekspert.

Zbierasz grzyby? Tylko prawdziwi grzybiarze odpowiedzą poprawnie na wszystkie pytania

Pytanie 1 z 7

Na grzyby należy chodzić:

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Rolnik Info - materiały własne

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

kołodziejczak agrounia

Wiadomości

Kołodziejczak zajął stanowisko w sprawie wniosku PSL. Nie kryje dezaprobaty

Czytaj więcej >
kontrole

Wiadomości

Wzmożona liczba kontroli w gospodarstwach. Wszystko przez skargi i donosy na rolników

Czytaj więcej >
ustawa

Wiadomości

Rekompensaty ws. stanu wyjątkowego. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >
piątka dla zwierząt

Wiadomości

Sylwia Spurek zaproponowała nową "piątkę dla zwierząt". Burza komentarzy w sieci

Czytaj więcej >
sejm

Wiadomości

17.09 Sejm zajmie się nową ustawą. Rolnicy będą lepiej chronieni w handlu żywnością

Czytaj więcej >
biedronka

Wiadomości

Strajk rolników pod siedzibą znanego sklepu. Protest rusza 14.09

Czytaj więcej >