Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Trąba powietrzna i potężna nawałnica. Straty są ogromne, poznaliśmy oficjalne szacunki
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:43

Trąba powietrzna i potężna nawałnica. Straty są ogromne, poznaliśmy oficjalne szacunki

nawałnica
unsplash.com / fot. K. Vilaysing

Przez gminę Kłoczew w województwie lubelskim w połowie sierpnia 2021 roku przeszła potężna nawałnica i trąba powietrzna, które doprowadziły do gigantycznych zniszczeń w okolicy. Wedle obliczeń powołanej komisji wynika, że straty, które ponieśli rolnicy wynoszą 2,5 miliona złotych.

Warto dodać, że szacowane straty dotyczą tylko gospodarstw rolnych z wyłączeniem obszarów leśnych.

Dramatyczne skutki potężnych zjawisk pogodowych

Tegoroczne lato nie było łaskawe dla rolników - zmienna pogoda, susza, powodzie, nawalne deszcze, grad, a także trąby powietrzne sprawiły, że wiele pól uprawnych przyniosło znikomy zysk swoim właścicielom.

W pamięci mieszkańców Polski w szczególny sposób pozostała nawałnica na Lubelszczyźnie, gdzie trąba powietrzna zniszczyła dobytek rolników i szkołę podstawową w gminie Kłoczew.

Choć sytuacja miała miejsce w połowie sierpnia, to skutki zdarzenia ludzie odczuwają do dziś - specjalna komisja oszacowała, że straty w gospodarstwach rolnych mają sięgać 2,5 miliona złotych.

Szczegóły sprawy

Na podstawie zgłoszeń od właścicieli gospodarstw, straty wystąpiły na obszarze 707 hektarów.

Warto dodać, że poza gminą Kłoczew ucierpiały również gminy Trojanów i Krzywda. Na obecną chwilę jeszcze nie oszacowano, jak wielkie straty ponieśli mieszkający tam rolnicy.

Jak przekazuje Onet.pl, na podstawie wyliczonych szkód finansowych, rolnicy będą mieli do podpisania protokół, który w dalszej kolejności trafi do wojewody.

Dzięki temu producenci żywności będą mogli liczyć na odszkodowania, preferencyjne kredyty, czy ulgi podatkowe.

Wszystkie pieniądze pochodzą z budżetu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a ich wypłatę koordynuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: onet.pl