RolnikInfo.pl
krowy

unsplash.com / fot. Ehoarn Desmas; John Such

Z dnia na dzień zakazano wejścia na dzierżawione pole. Rolnik nie ma czym nakarmić krów

7 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Pan Zbigniew stał się bohaterem smutnej historii: przez pewien czas dzierżawił od znajomej rodziny ponad 22 hektary ziemi na podstawie pisemnej umowy, a także 25 hektarów - na podstawie umowy ustnej. Ze względu na nieoczekiwane problemy finansowe rolnik spóźnił się z opłatą czynszu dzierżawnego. Wkrótce jego konto zablokował komornik, co uniemożliwiło rolnikowi spłacenie zaległej należności.

W efekcie pan Zbigniew został pozbawiony prawa użytkowania ponad 47 hektarów, które obsiał zbożem. Ma przez to duży problem z wyżywieniem swoich krów.

Dzierżawione pole zostało odebrane

Historia, opisana przez portal tygodnik-rolniczy.pl, rozegrała się w powiecie kolskim na terenie województwa wielkopolskiego. Pan Zbigniew zajmuje się hodowlą krów mlecznych, których posiada w sumie 47 sztuk.

To właśnie ze względu na swoje zwierzęta rolnik potrzebuje ziarna do wyrobu paszy, a także słomy na ściółkę. Na te potrzeby pan Zbigniew dzierżawił działki - część z nich na podstawie pisemnej umowy, a część - bez niej. Warto zaznaczyć, że w obydwu przypadkach właścicielami gruntów była ta sama rodzina.

Rolnik obsiał pola zbożem, jednakże w pewnym momencie zabroniono mu z nich dalej korzystać. Co było powodem tak niefortunnej sytuacji?

traktor

Pijany jak bela zderzył się z ciężarówką. Traktorzysta skrywał wstydliwe fakty

CZYTAJ DALEJSmutny finał

Ostatniego dnia sierpnia rolnik przekazał jedną z rat czynszu dzierżawnego właścicielom. Czas do uregulowania całkowitej kwoty był wyznaczony do października. Dodatkowo pan Zbigniew otrzymał zielone światło od właścicieli do przygotowania pola na kolejny sezon.

Rolnik posiał zboże na polach, lecz wkrótce okazało się, że mężczyznę dotknęły nieprzewidziane problemy finansowe. Poprosił właścicieli gruntów o cierpliwość, lecz - jak podaje portal tygodnik-rolniczy.pl - pan Zbigniew miał dalsze problemy z uregulowaniem płatności.

W pewnym momencie konto rolnika zostało zablokowane przez komornika, a zaległe pieniądze, które się na nim znajdowały, nie mogły być przekazane właścicielom gruntów.

Koniec końców, wraz z początkiem marca 2021 roku, opisywany rolnik otrzymał pismo od pełnomocnika właścicieli ziemi uprawnej z informacją o nieuregulowanym czynszu dzierżawnym i zakazie dalszego użytkowania gruntów.

Dla pana Zbigniewa decyzja taka oznaczała utratę dużych nakładów finansowych, jakie poniósł obsiewając pola zbożem. Tym samym rolnik stracił źródło pożywienia i ściółki dla swoich krów.

Prawo nie stoi jednak po stronie pana Zbigniewa, gdyż to, że obsiał pole, nie ma w momencie rozwiązania umowy dzierżawy żadnego znaczenia. Warto podkreślić, że właściciel może rozwiązać umowę ze skutkiem natychmiastowym, jeśli dzierżawca nie wywiązuje się z zapłaty czynszu przez przynajmniej dwa okresy rozliczeniowe lub - w przypadku płatności rocznej - więcej niż kwartał.

Trudna praca rolnicza jest często uwikłana w wiele zobowiązań finansowych, a ewentualne problemy - choć początkowo mogą wydawać się niezbyt duże - z łatwością mogą stać się początkiem końca dobrze prosperującego rolniczego biznesu.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: tygodnik-rolniczy.pl

Podobne artykuły

gienek i andrzej

Wieś

Gienek i Andrzej wrócili. Mają nowe plany, przekazali ważne ogłoszenie

Czytaj więcej >
droga

Wieś

Bez uprzedzenia zaorał drogę do domu sąsiadki. Ucierpią inni rolnicy?

Czytaj więcej >
zboże

Wieś

Recydywista miał okraść rolnika. Skrył się w zbożu

Czytaj więcej >
piwnica

Wieś

Rolnik naprawiał rurę w piwnicy. Doszło do tragedii

Czytaj więcej >
Andrzej

Wieś

Tylko u nas: Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" wyznał ile kobiet oczarował [WIDEO]

Czytaj więcej >
śmigłowiec LPR Gienek i Andrzej

Wieś

Śmigłowiec LPR u Gienka i Andrzeja. Nagłe zasłabnięcie sąsiada

Czytaj więcej >