RolnikInfo.pl
asf

unsplash.com / fot. Adrian Infernus

Z niebieskiej do żółtej strefy ASF. Trzy powiaty uzyskały nowy status

30 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W związku z afrykańskim pomorem świń 30 marca 2021 roku w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pojawił się zapis zmieniający dotychczasowy status trzech powiatów w Polsce. Trzy powiaty: kaliski, pleszewski i koniński, które uprzednio należały do niebiesk

Jest to pozytywna informacja dla wszystkich hodowców trzody chlewnej z wymienionych powiatów, ponieważ znajdując się na terenie strefy żółtej ASF nie będą musieli wykonywać badań laboratoryjnych przed transportem zwierząt za granicę. 

Nowy zapis w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej

Afrykański pomór świń jest problemem, z którym bezskutecznie zmaga się wiele krajów na świecie. Na obecną chwilę jedynymi środkami, które ograniczają ekspansję choroby, jest budowanie ogrodzeń na terenach leśnych, które uniemożliwiają migrację dzikom.

Ponieważ skuteczne opanowanie ASF jest niezwykle trudnym zadaniem, na mapie Polski utworzono trzy rodzaje stref, które oznaczone są kolorem żółtym, czerwonym i niebieskim. Mają one pomóc kontrolować sytuację epidemiologiczną wśród zwierząt. 

Strefa żółta oznacza obszar ochronny, czerwona - obszar objęty ograniczeniami, a niebieska - obszar zagrożenia.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Decyzją Komisji UE z dnia 25 marca 2021 roku ze strefy niebieskiej do żółtej przeszły trzy powiaty z województwa wielkopolskiego: pleszewski, kaliski oraz koniński. Oznacza to spore ułatwienia dla hodowców trzody chlewnej. 

Podział na strefy

W strefie żółtej hodowcy trzody chlewnej mogą transportować świnie, o ile tylko zaopatrzą je w świadectwo zdrowia wystawione przez lekarza weterynarii maksymalnie 24 godziny przed planowaną podróżą.

W przypadku, gdy gospodarstwo znajduje się na terenie strefy czerwonej, do transportu zwierząt - podobnie jak w strefie żółtej - potrzebne jest świadectwo zdrowia świń wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii. Dodatkowym obostrzeniem jest możliwość transportowania świń tylko na terenie tej samej strefy.

Strefa niebieska jest najbardziej restrykcyjna - znajduje się bowiem minimum 3 kilometry od miejsca, w którym wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń. Zasady w przypadku transportu są takie same, jak w kwestii gospodarstw na terenie stref czerwonych. Dodatkowe wymagania dotyczące stanu zdrowia zwierząt powstają, gdy mają być one transportowane za granicę.

Strefa niebieska została wprowadzona w trzech wielkopolskich powiatach, gdy 15 września 2020 roku wykryto ognisko ASF w miejscowości Łaszków i Janków Pierwszy.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: bip.wetgiw.gov.pl, cenyrolnicze.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

świnie

Zwierzęta

Kierowca przewoził 70 świń. Pojazd zatrzymano do kontroli

Czytaj więcej >
myśliwy krowa

Zwierzęta

Myśliwy pomylił krowę ze zwierzyną łowną. Dramat rolnika

Czytaj więcej >
wścieklizna

Zwierzęta

Kolejne dwa przypadki wścieklizny. Choroba atakuje głównie jeden region

Czytaj więcej >
las grzybobranie

Zwierzęta

Nietypowe grzybobranie. W lesie znaleziono egzotyczne zwierzę

Czytaj więcej >
świnie

Zwierzęta

Niemcy: w oborze odkryto zmumifikowane świnie. Wszczęto śledztwo

Czytaj więcej >
pożar bydło

Zwierzęta

Nocny pożar w gospodarstwie. Zginęło 146 sztuk bydła

Czytaj więcej >