RolnikInfo.pl
mięso

unsplash.com / fot. Juan Carlos Rivera

Zakaz reklamy i podatek od mięsa? Niektóre kraje analizują nową opcję

13 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W Polsce dyskusja na temat zakazu promocji mięsa rozgorzała po ogłoszeniu założeń tzw. piątki dla branży roślinnej autorstwa europosłanki Sylwii Spurek. Jak się okazuje, idea dodatkowego opodatkowania produktów mięsnych i delegalizacja ich reklamy pojawia się również w debatach publicznych krajów takich jak Szwecja czy Niderlandy.

Rozmowy na opisywane tematy obecne są także na szczeblu unijnym, jednakże na obecną chwilę nic nie wskazuje na to, by producenci mięsa mieli płacić dodatkowe podatki, a reklamy ich produktów miały być permanentnie zakazane. 

Podatki od mięsa i zakaz reklamy

Unia Europejska we wszelkich podejmowanych przez siebie decyzjach i działaniach podkreśla potrzebę zrównoważonego rozwoju rolnictwa, zmniejszania zanieczyszczeń, a także wypracowywania bardziej ekologicznego stylu życia wszystkich mieszkańców kontynentu.

We wspomniane kwestie ma wpisywać się tzw. Zielony Ład, w skład którego wchodzi dokument Od pola do stołu. Powołując się na proekologiczne dążenia, część organizacji pozarządowych z całej Europy postuluje, by władze unijne podjęły działania mające na celu zmniejszenie spożycia mięsa.

Unia Europejska cały czas podkreśla, że nie zamierza zniechęcać Europejczyków do spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego, ani nie ma w planach minimalizować produkcji rolniczej w tej branży.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-7]

Mimo to rolnicy obawiają się, że apele o zakaz reklamy mięsa i nałożenie dodatkowych podatków staną się pewnego dnia rzeczywistością, z którą będą się musieli zmierzyć. Warto nadmienić, że opisywane rozwiązania zyskują na popularności m.in. w Szwecji.

Choć w żadnym z unijnych krajów nie wprowadzono dodatkowych podatków od produktów mięsnych, ani nie zakazano ich reklamy, to pewne rozważania w tych kwestiach prowadzone są w Danii, Niemczech czy Niderlandach. Na obecną chwilę opinie ekspertów wskazują, że wprowadzenie podobnych rozwiązań w bliskiej przyszłości nie jest realne.

Piątka dla branży roślinnej autorstwa Sylwii Spurek

Według portalu money.pl, dodatkowe opodatkowanie mięsa w Unii Europejskiej przynosiłoby rocznie około 32,2 miliardy euro zysków. Organizacje pozarządowe, które popierają to rozwiązanie, wskazują, że kwota ta miałaby być przeznaczona dla hodowców zwierząt, aby mogli inwestować w inne branże produkcji żywności.

Wiadomo, że w przypadku nałożenia podatku od produktów mięsnych, obciążenia finansowe nałożone byłyby albo na producentów, albo na konsumentów. Koniec końców efekt będzie jednak taki sam: wyższe ceny produktów mięsnych w sklepach, a w konsekwencji - zmniejszenie jego spożycia.

Na podstawie badań w Niderlandach wiemy, że ewentualne dodatkowe opłaty od mięsa mogłyby być wprowadzone najszybciej w perspektywie najbliższych dwóch, a nawet pięciu lat.

Jak już wspomniano na początku artykułu, również w Polsce pojawiają się głosy przemawiające m.in. za tym, by zakazano reklamy mięsa. W naszym wywiadzie z europosłanką Sylwią Spurek można przeczytać jej opinię na ten temat: 

Inni politycy, jak chociażby unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, wskazują, że odchodzenie od produkcji mięsa i dążenie do zmniejszenia jego spożycia nie jest zamierzeniem Unii Europejskiej.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: money.pl

Podobne artykuły

truskawki

Biznes

Od 17 zł/h przy zbiorze truskawek. Skąpstwo rolników czy jedyna rozsądna opcja?

Czytaj więcej >
UOKiK - Tomasz Chróstny

Biznes

Umowy zawierane z rolnikami wzbudziły zastrzeżenia. Prezes UOKiK wszczął postępowanie

Czytaj więcej >
Jaja - Polska

Biznes

Nie tylko na Wielkanoc. Krajowy rynek jaj

Czytaj więcej >
opłacalność gospodarstw rolnych

Biznes

Smutny rekord pobity. Wypłacalność gospodarstw rolnych pod znakiem zapytania

Czytaj więcej >
mrirw

Biznes

Spółdzielnie energetyczne na wsiach? MRiRW rusza z nowym projektem

Czytaj więcej >
Podatek od mięsa - Sylwia Spurek

Biznes

Propozycja Sylwii Spurek ws. wprowadzenia nowego podatku. "To, co jemy, nie jest prywatną sprawą"

Czytaj więcej >