RolnikInfo.pl
mięso

unsplash.com / fot. Juan Carlos Rivera

Zakaz reklamy i podatek od mięsa? Niektóre kraje analizują nową opcję

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W Polsce dyskusja na temat zakazu promocji mięsa rozgorzała po ogłoszeniu założeń tzw. piątki dla branży roślinnej autorstwa europosłanki Sylwii Spurek. Jak się okazuje, idea dodatkowego opodatkowania produktów mięsnych i delegalizacja ich reklamy pojawia się również w debatach publicznych krajów takich jak Szwecja czy Niderlandy.

Rozmowy na opisywane tematy obecne są także na szczeblu unijnym, jednakże na obecną chwilę nic nie wskazuje na to, by producenci mięsa mieli płacić dodatkowe podatki, a reklamy ich produktów miały być permanentnie zakazane. 

Podatki od mięsa i zakaz reklamy

Unia Europejska we wszelkich podejmowanych przez siebie decyzjach i działaniach podkreśla potrzebę zrównoważonego rozwoju rolnictwa, zmniejszania zanieczyszczeń, a także wypracowywania bardziej ekologicznego stylu życia wszystkich mieszkańców kontynentu.

We wspomniane kwestie ma wpisywać się tzw. Zielony Ład, w skład którego wchodzi dokument Od pola do stołu. Powołując się na proekologiczne dążenia, część organizacji pozarządowych z całej Europy postuluje, by władze unijne podjęły działania mające na celu zmniejszenie spożycia mięsa.

Unia Europejska cały czas podkreśla, że nie zamierza zniechęcać Europejczyków do spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego, ani nie ma w planach minimalizować produkcji rolniczej w tej branży.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-7]

Mimo to rolnicy obawiają się, że apele o zakaz reklamy mięsa i nałożenie dodatkowych podatków staną się pewnego dnia rzeczywistością, z którą będą się musieli zmierzyć. Warto nadmienić, że opisywane rozwiązania zyskują na popularności m.in. w Szwecji.

Choć w żadnym z unijnych krajów nie wprowadzono dodatkowych podatków od produktów mięsnych, ani nie zakazano ich reklamy, to pewne rozważania w tych kwestiach prowadzone są w Danii, Niemczech czy Niderlandach. Na obecną chwilę opinie ekspertów wskazują, że wprowadzenie podobnych rozwiązań w bliskiej przyszłości nie jest realne.

Piątka dla branży roślinnej autorstwa Sylwii Spurek

Według portalu money.pl, dodatkowe opodatkowanie mięsa w Unii Europejskiej przynosiłoby rocznie około 32,2 miliardy euro zysków. Organizacje pozarządowe, które popierają to rozwiązanie, wskazują, że kwota ta miałaby być przeznaczona dla hodowców zwierząt, aby mogli inwestować w inne branże produkcji żywności.

Wiadomo, że w przypadku nałożenia podatku od produktów mięsnych, obciążenia finansowe nałożone byłyby albo na producentów, albo na konsumentów. Koniec końców efekt będzie jednak taki sam: wyższe ceny produktów mięsnych w sklepach, a w konsekwencji - zmniejszenie jego spożycia.

Na podstawie badań w Niderlandach wiemy, że ewentualne dodatkowe opłaty od mięsa mogłyby być wprowadzone najszybciej w perspektywie najbliższych dwóch, a nawet pięciu lat.

Jak już wspomniano na początku artykułu, również w Polsce pojawiają się głosy przemawiające m.in. za tym, by zakazano reklamy mięsa. W naszym wywiadzie z europosłanką Sylwią Spurek można przeczytać jej opinię na ten temat: 

Inni politycy, jak chociażby unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, wskazują, że odchodzenie od produkcji mięsa i dążenie do zmniejszenia jego spożycia nie jest zamierzeniem Unii Europejskiej.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: money.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

agrounia

"Tam tak samo pracują ludzie". Agrounia skrytykowana za akcje w supermarketach

Czytaj więcej >
grzyby

W wielu lasach próżno szukać kurek. Najtrudniejsza sytuacja od 40 lat

Czytaj więcej >
wielka brytania mleko

Wielka Brytania: rolnicy wylewają dziesiątki tysięcy litrów mleka. Powód jest jeden

Czytaj więcej >
miód

Niekorzystne prognozy dla pszczelarzy. Ilość miodu może niepokoić

Czytaj więcej >